Σελ. 17 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 1052
  1. #241
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το ότι δεν ήρθε το PS5 στην αναμενόμενη ημερομηνία λόγω πανδημίας ας πρόσεχαν όσοι τα έσκασαν προκαταβολικά. Αν το κάνουν από δόλο ή δεν παραδώσουν καθόλου ΟΚ, τότε να τους κλείνανε, εδώ όμως εκμεταλλεύονται το hype που δημιουργούν οι ίδιοι και οι κοπαδοποιημένοι χρήστες τους που θέλουν το προϊόν την πρώτη μέρα κυκλοφορίας.


    Άλλο όμως άργησε να το στείλει το κατάστημα, άλλο ότι καθυστέρησαν 2-3 μέρες να παραδώσουν λόγω αυξημένου φόρτου και άλλο πήγε στο τοπικό υποκατάστημα της courier που λέει ο φίλος παραπάνω, έμεινε εκεί 5 μέρες, δεν έκαναν καν προσπάθεια να του το παραδώσουν και το γύρισαν πίσω. Αυτός είναι κακός επαγγελματίας που αν συμπεριφέρονταν όλοι έτσι σε όλους τους πελάτες θα τιναζόταν ο κλάδος στον αέρα. Και εποπτεύεται από την ΕΕΤΤ. Το ερώτημα είναι αν δέχονται καταγγελίες για τις ταχυδρομικές υπηρεσίες.
    hnesne

  2. #242
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ναι δέχονται για ταχυδρομικές υπηρεσίες
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...omplaints.html

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...er/Postal/XYK/
    Το θέμα όμως είναι πως δεν είσαι εσύ ο πελάτης, αλλά το κατάστημα

  3. #243
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Εδώ στα καλά της δε δουλεύει η ΕΕΤΤ, θα δουλέψει στην πανδημία;

  4. #244
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Σε άλλες συνθήκες (εννοώ όχι με lockdown όπου τα courier μάλλον δηλώνουν ανωτέρα βία και συνήθως αναστέλλουν και τις υπηρεσίες με δέσμευση ώρας ή παράδοση Σαββάτου) πάντως, έχω υποβάλλει στο παρελθόν παράπονο και στην Speedex και στην ACS για κατ' αποκοπή αποζημίωση ως παραλήπτης και έχει εγκριθεί. Η αποζημίωση που δίνουν είναι 6 € ανά ημέρα καθυστέρησης σε σχέση με τον υποσχόμενο χρόνο παράδοσης. Δικαίωμα να το ζητήσει αυτό έχει και ο αποστολέας (συνήθως κάποιο e-shop) αλλά και ο παραλήπτης, αρκεί ο αποστολέας κατόπιν επικοινωνίας με το courier να δεχτεί να μην λάβει την αποζημίωση αυτός και να την λάβει ο παραλήπτης.

    Το μέγιστο ποσό της αποζημίωσης είναι 100 € και το έχω λάβει από την Speedex, όταν τον Αύγουστο που μας πέρασε πέταγε χαρταετό και μου παρέδοσε τελικά ένα δέμα μετά από 20 ημέρες, η επικοινωνία με το τοπικό κατάστημα ήταν αδύνατη και από τα κεντρικά είχαν αναφέρει 4 φορές ότι προώθησαν το αίτημα στο κατάστημα και δεν επικοινώνησε κανείς μαζί μου για την παράδοση. Τυπικά νομίζω ότι θα έπρεπε να είχαν καταβάλλει λιγότερα, αλλά προς τιμήν τους, είχαν προσφέρει το μέγιστο ποσό των 100 €.

    Αυτά τα γράφω για να γνωρίζετε ότι υπάρχουν σαν διαδικασίες με βάση την Χάρτα Υποχρεώσεων Καταναλωτή και όντως λειτουργεί, την καταβολή την κάνει το αρμόδιο τμήμα ασφάλισης (αυτό που αποζημιώνει και για κατεστραμμένες αποστολές ή χαμένες).

    Φυσικά, με lockdown και το χάος που γίνεται θεωρώ ότι θα απαντούσαν ότι δεν ευθύνονται λόγω ανωτέρας βίας. Αλλά όπως και να έχει, αν υπάρχει κάποια 'extreme' περίπτωση αξίζει να το δοκιμάσετε.

    Εκτός lockdown, ακόμα και αν κάτι το παραλάβετε σε π.χ. 5 μέρες με ευθύνη της courier, αντί για 1 ή 2, πράγματι μπορούν αν ακολουθήσετε την διαδικασία να σας αποζημιώσουν.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  5. #245
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που έγραφα παραπάνω.. 3 μέρες ήταν ένα δεματάκι προς παράδοση,
    και τελικά επέστρεψε πίσω στο πρακτορείο χωρίς να μας χτυπήσει κανείς!
    Τελικά μου το φέρανε ξαφνικά σήμερα 6 η ώρα το βράδι!!
    Καθυστέρηση μία εβδομάδα..

    Φαντάσου τι έχει να γίνει τον Δεκέμβρη!!

    Το σκέφτομαι πολύ να κάνω παραγγελία τώρα με BF online ..
    Τα καταστήματα δεν βλέπω να ανοίγουν γρήγορα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #246
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    ACS: μετά από 5 εργάσιμες που το πακέτο έχει φτάσει στο τοπικό κατάστημα δεν έχει βγει ακόμα με διανομέα για παράδοση. Τηλέφωνο, αναμονή σχεδόν 1 ώρα (την πρώτη μου το έκλεισαν στο μισάωρο). Αγενέστατη τύπισα μου λέει πως δεν ξέρουν λέει πότε θα βγει. Τι δεν ξέρετε λέω, ποιός ξέρει? Ό,τι σας είπα κύριε, και το κλείνει! Μετά από 5 εργάσιμες αυτά. Στις 8 εργάσιμες και χωρίς να έχω κάνει καμία κίνηση βλέπω στην κατάσταση ότι μετά από εντολή δικιά μου είναι να το παραλάβω από το κατάστημα. Τηλέφωνο ξανά, άλλη μια ώρα, εξηγώ σε άλλη αγενέστατη πως δεν έχω δώσει καμία εντολή και να το αλλάξει. Εκεί μείναμε, μετά από 8 εργάσιμες/10 ημερολογιακές μέρες ένα πακέτο για μεταφορά εντός Αθηνών και ακόμα δεν ξέρουμε πότε θα έρθει.
    Κοινοί απατεώνες. Κοροϊδεύουν κανονικά.

  7. #247
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μην σου τύχει με την ACS..

    Ευτυχώς το πρακτορείο είναι κοντά μου και κάμποσες φορές πήγα και το πήρα μόνος, μόλις είδα ότι πήγε εκεί..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #248
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην σου τύχει με την ACS..

    Ευτυχώς το πρακτορείο είναι κοντά μου και κάμποσες φορές πήγα και το πήρα μόνος, μόλις είδα ότι πήγε εκεί..
    Μία παραγγελία με δύο διαφορετικές αποστολές μέσω σκρουτζ.. Χρησιμοποιούν την ACS.. Η μία στάλθηκε Δευτέρα και παραδόθηκε κανονικά Τρίτη.. η δεύτερη στάλθηκε Δευτέρα, και ακόμα δεν έχει φτάσει ούτε στο hub της Πέτρου Ράλλη...

  9. #249
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ στα καλά της δε δουλεύει η ΕΕΤΤ, θα δουλέψει στην πανδημία;
    η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ αλήθεια που διάβασα σήμερα! Πες τα! Ας μην περιμένουμε θαύματα

  10. #250
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Γενικη Ταχυδρομικη,υποκαταστημα Ντεπω Θεσσαλονικης,κατασταση,Αδυναμια Παραδοσης,δεν περασε ουτε χτυπησε ποτε courier,τηλεφωνο στο κλεινουν η στην προωθηση μεχρι να βαρεθεις και να το κλεισεις ο ιδιος.Σιγουρα οι εταιριες courier δεχονται μεγαλη πιεση αυτη την περιοδο καθως δεν προλαβαινουν να εξυπηρετησουν τις παραδοσεις,ομως το να δηλωνουν αδυναμια παραδοσης χωρις να αφησουν ουτε καν σημειωμα η να λενε οτι περασε ο courier και δεν σε βρηκε,σε περιοδο καραντινας οπου δεν μπορεις να βγεις να παραλαβεις απο μονος σου,ειναι το λιγοτερο αστειο. Οχι η πρωτη φορα που συμβαινει αυτο βεβαια,στο συγκεκριμενο υποκαταστημα της Γενικης Ταχυδρομικης.

  11. #251
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θέμα τοπικού καταστήματος; Θέμα τύχης; Δευτέρα παρέδωσε το κατάστημα στη Γενική Ταχυδρομική, Τρίτη μου το έφεραν... πέραν πάσης προσδοκίας!

  12. #252
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Και θεμα καταστηματος πιστευω,δεν ειναι προφανως ολα το ιδιο χαλια η ολα το ιδιο εξυπηρετικα.Aν εχει ενα ατομο μονο στο τηλεφωνικο κεντρο/γκισε,δεν προλαβαινει να εξυπηρετησει,οποτε στο κλεινουν στη μαπα,πηρα 5 φορες τηλεφωνο και πεφτει η γραμμη πριν καν χτυπησει.

  13. #253
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20201126_165107.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  150,2 KB 
ID: 221389

    Δεν ήρθε σήμερα επαρχία. Άμα το ξεφτυλισουν θα πάω κι εγώ για καταγγελία. Έχω ακούσει διάφορα τον τελευταίο καιρό και είμαι σε εγρήγορση.

  14. #254
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Είχα γράψει παλιότερα πόσο στο φτύσιμο μας είχε η Γενική Ταχυδρομική. Κάποιες φορές που βιαζόμουν αναγκαζόμουν να πηγαίνω στο Χαϊδάρι που δεν είναι ακριβώς δίπλα. Οι δικαιολογίες πάντα έτοιμες, αρώστησε ένας οδηγός και δεν προλαβαίνουν οι υπόλοιποι, σήμερα θα σας το φέρναμε (μετά από 2 εικονικές φορτώσεις και αδυναμία παράδοσης ακριβώς στο τέλος της βάρδιας), και άλλα φαιδρά. Μετά έφτιαξαν κατάστημα μεγάλο με διανομή δική του στην περιοχή μας. Τις πρώτες μέρες έλεγαν είμαστε καινούργιοι δεν βρήκαμε ακόμα το ρυθμό μας, αλλά σύντομα θα σας εξυπηρετούμε καλύτερα, εντέλει πάλι εκεί πήγαινα αλλά τουλάχιστον ήταν πολύ κοντά. Τώρα έκλεισε κι αυτό και μας πήρε ο Πειραιάς (σύνορα Κερατσινίου-Δραπετσώνας είναι αλλά τυπικά το λένε Πειραιά) που έχει κι αυτός τεράστια περιοχή, όπως είχε και το Χαϊδάρι. Λοιπόν όλα πάνε ρολόι μέχρι στιγμής, ακόμα και αυτές τις μέρες ό,τι ήρθε ήρθε σε 1-2 μέρες.
    hnesne

  15. #255
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικη Ταχυδρομικη,υποκαταστημα Ντεπω Θεσσαλονικης,κατασταση,Αδυναμια Παραδοσης,δεν περασε ουτε χτυπησε ποτε courier,τηλεφωνο στο κλεινουν η στην προωθηση μεχρι να βαρεθεις και να το κλεισεις ο ιδιος.Σιγουρα οι εταιριες courier δεχονται μεγαλη πιεση αυτη την περιοδο καθως δεν προλαβαινουν να εξυπηρετησουν τις παραδοσεις,ομως το να δηλωνουν αδυναμια παραδοσης χωρις να αφησουν ουτε καν σημειωμα η να λενε οτι περασε ο courier και δεν σε βρηκε,σε περιοδο καραντινας οπου δεν μπορεις να βγεις να παραλαβεις απο μονος σου,ειναι το λιγοτερο αστειο. Οχι η πρωτη φορα που συμβαινει αυτο βεβαια,στο συγκεκριμενο υποκαταστημα της Γενικης Ταχυδρομικης.
    Αδυναμία παράδοσης σημαίνει ότι δεν το παρέλαβες κανένας κουριερ για αποστολή.
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

Σελ. 17 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αξιολόγηση σάιτ.
    Από Theodore41 στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-16, 00:10
  2. Αξιολόγηση φορητού
    Από 29gk στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 17:38
  3. Νέα σύνδεση Cosmote, αξιολόγηση γραμμής.
    Από i2d_group στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 00:03
  4. Αξιολόγηση της γραμμής
    Από lefos9 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 00:29
  5. Αξιολόγηση σύνθεσης.
    Από elvenpath στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 11:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας