Σελ. 9 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 1052
  1. #121
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΛΤΑ courier είπε, όχι ΕΛΤΑ σκέτο. Τα ΕΛΤΑ (σκέτο) που είναι στο χείλος της οικονομικής καταστροφής άλλαξαν τιμοκατάλογο.
    Λάθος μου, αλλά αυτό είναι άλλο ανέκδοτο. Συγκοινωνούντα δοχεία είναι (τσάμπα αναπληρώνουν οι μεν τα κενά των δε) και δουλεύουν με αποικιοκρατικές συμβάσεις με εργολάβους, είναι τόσο άπιαστοι οι 'στόχοι' που φτάνουν σε αθλιότητα τους χειρότερους ιδιώτες (δεν σηκώνουν τηλέφωνα, στάνταρ η παράδοση είναι 3-4 μέρες, τώρα είναι άλλη κατάσταση). Αλλά αυτοί δεν έχουν συμβάσεις-τυράκι των 2 ευρώ.

    - - - Updated - - -

    Βρε anon, κι εμείς τα σπουδάσαμε, αν και δεν έχουμε εμπειρία. Ωραία τα λες θεωρητικά, αλλά δεν γίνεται έτσι απλά από τη μια μέρα στην άλλη να χρησιμοποιήσουν μεγαλύτερα φορτηγά, να αποκτήσουν άπειρης χωρητικότητας αποθήκες και το προσωπικό όλο να έχει τις χάρες του Τιραμόλα. Και για μια κατάσταση που δεν θα κρατήσει για πάντα αλλά κάποιους - άγνωστο πόσο - μήνες.
    hnesne

  2. #122
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    1. δεν τα σπούδασα μόνο, δούλευα σε εταιρία το ΙΤ, που κάναμε λοτζιστικς. Είχαμε εταιρία λοτζιστικς, και είχα καθημερινη τριβή με το αντικείμενο. Βέβαια δεν ήταν κουριερ, ήταν γενικά λοτζιστικς, αποθήκευση και διανομή. Αλλά οι γενικές αρχές είναι ίδιες.
    2. Ναι, εαν έχει μεγαλώσει η δουλειά τόσο που δεν φτάνει, αλλά αυτό δεν παίζει ρολο απο μόνο του. Μόνο εαν απασχολείς το ίδιο προσωπικο με υπερωρίες, αυξάνεις το κόστος σου, γιατί συνήθως η υπερωρία αμοίβεται παραπάνω. Αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι βάλανε τόση πολύ υπερωρία. Ηδη ο κόσμος παραπονιέται για καθυστερήσεις μεγάλες. Αρα;
    Επίσης είπαμε ότι οι διανομές πλέον λόγω άδειων δρόμων είναι ταχύτερες. Ταχύτερες διανομές => μικρότερο κόστος. Ο ίδιος διανομές διανέμει περισσότερα δέματα στην ίδια μέρα. Ακόμα και με υπερωρίες, σε κάποιο λογικό πλαίσιο (πχ +2 ή +3 ώρες την ημέρα) το επιπλέον κόστος υπερωρίας ισοσκελίζεται απο τις ταχύτερες διανομές.
    Δεν στέκει, για μένα η αύξηση, αλλά δεν ξέρω και τις λεπτομέρειες. Μπορεί να δίνει ιδιαίτερο πριμ για να δουλεύουν με την πανδημία, άρα αυτό είναι ένα κόστος που πρέπει να επιμεριστεί. Αλλά παίρνει το προσωπικο΄έξτρα πριμ πανδημίας; Εαν είναι κάποιος της ACS εδώ, ας μας πεί....

  3. #123
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παίρνει πίσω τις αυξήσεις η ACS

    Επίσης θα αξιολογήσει κατά τη διάρκεια του Απριλίου τα επιπλέον κόστη λειτουργίας που της επιβάλλουν οι ιδιαίτερες συνθήκες και θα αναθεωρήσει στη συνέχεια την τιμολογιακή της πολιτική.

    https://www.capital.gr/epixeiriseis/...auxiseis-i-acs

  4. #124
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έφοδο και στη Γενική Ταχυδρομική από το υπ. Ανάπτυξης

    Μερικοί είναι τόσο στόκοι... Θα ακολουθήσουν λέει έφοδοι και σε άλλους. Εδώ αναφέρεται έγιναν αυξήσεις 20%, ίσως βέβαια κι αυτό να είναι πλασματικό.
    hnesne

  5. #125
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ίσως οφτοπικ, αλλά όσον αφορά τα σουπερμάρκετ, και για την διευκόλυνση των καταναλωτών, εδώ Λουξεμβούργο έχουν ένα ωραίο σύστημα (αν και μπούκωσε όπως θα ήταν φυσικό).
    Κάνεις λογαριασμό στο σούπερμάρκετ, ψωνίζεις, και πας στα ειδικά σημεία διανομής που έχουν στην πόλη (το έχεις προεπιλέξει) και εκεί τα προιόντα σου σε περιμένουν.

    Τα Εχουν έτοιμα σε τελλάρα πλαστικά (τα αγοράζεις την πρώτη φορά). Μόλις φθάνεις στο σημείο, και πρέπει να είσαι εκεί συγκεκριμένη μέρα και ώρα (σλοτ), ανοίγεις απο μέσα το πορτ μπαγκάζ, έρχονται οι υπάλληλοι, παίρνουν τα άδεια τελάρα, σου φορτώνουν τα γεμάτα, και φεύγεις. Μέσα στο άδεια τελάρο έχεις το τίκετ της παραγγελίας σου, για να ξέρει ο υπάλληλος ποια παραγγελία είναι για σένα.

    Τα προιόντα είναι πιο ακριβά απο ότι στο κανονικό σούπερ μάρκετ στο ράφι, και λογικό, γιατί την δουλεια του να μαζεύει τα προιόντα για σένα την κάνει κάποιος υπάλληλος, οπότε αυτό έχει κόστος. Ομως έχει τεράστια επιτυχία, τόση που πλέον δεν υπάρχουν σλοτ, εαν θέλεις να παραγγείλεις, το σύστημα μπούκωσε. Δεν είναι ακριβώς ντελίβερι στο σπίτι, αλλά κάτι ενδιάμεσο. Βέβαια προυποθέτει ότι έχεις αυτοκίνητο, πας με αυτοκίνητο, και ότι έχεις κάρτα, γιατί μόνο έτσι γίνονται οι πληρωμές.

    Το σύστημα άρχισε πλέον να εφαρμόζεται και στην Ελλάδα!
    Και χωρίς αυξημένες τιμές..

    https://www.ab.gr/stores/collect

    BTW Παραγγελία από Κρήτη την Κυριακή και παρέλαβα σήμερα!
    Πολύ καλά! δεν το πίστευα..
    Με Γεν.Ταχ.. έχω καλή εμπειρία με αυτούς!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 15-04-20 στις 17:13.

  6. #126
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Εγω με Γενική Ταχ. εχω κάκιστες εμπειρίες. Ποιός ξέρει, παίζει ρόλο ο εκάστοτε αντιπρόσωπος.

  7. #127
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Σίγουρα το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει το τοπικό κατάστημα της εκάστοτε περιοχής. Όπως φαίνεται ξεκάθαρα από το παρόν νήμα ο καθένας από εμάς έχει εντελώς διαφορετική εμπειρία από κάθε εταιρία. Ένα υποκατάστημα μιας εταιρίας μπορεί να λειτουργεί υποδειγματικά, ενώ ένα άλλο παραδίπλα της ίδιας εταιρίας να είναι για "κατεδάφιση". Άρα τελικώς είναι ίσως άσκοπο να λέμε "από την Χ εταιρία έχω κάκιστη εμπειρία γιατί δε μου έφερε το πακέτο σπίτι" ή "πήγα στο κατάστημα της Υ εταιρίας και οι υπάλληλοι είναι άψογοι".
    Οι όποιες διαφορές θα υπάρχουν στο infrastructure των logistics, στην ταχύτητα μεταφοράς, στο σύστημα τηλεφωνικής - διαδικτυακής εξυπηρέτησης και φυσικά στις τιμές.

  8. #128
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Δεν διαφωνώ, απλά η Γεν.Ταχυδρομική, έχει ΠΑΡΑΔΟΣΗ στο να έχει κακούς συνεργάτες.... Ισως δίνει ψίχουλα, και δεν βγαίνει διαφορετικά.
    Το πιο συνηθισμένο, σε παίρνουν τηλέφωνο και σου λένε περάσαμε (δεν περάσανε), δεν σας βρήκαμε, ελάτε απο το γραφείο να το πάρετε. Η' ακόμα χειρότερα, δεν σου τηλεφωνούν καν, αρχίζεις να το ψάχνεις, ψάχνεις τρακινγκ που στο καλό βρίσκεται, βλέπεις το κατάστημα, τους παίρνεις αγανακτισμένος, και σου λένε, περάσαμε αλλά δεν σας βρήκαμε (είπαμε, μαλακίες λένε, κανονικά έπρεπε να αφήνουν σημείωμα) και ελάτε απο το γραφείο να το πάρετε. Ετσι γλυτώνουν πολύ δουλειά στην διανομή..... Βέβαια υποτίθεται ότι έχουν πληρωθεί για να το φέρουν σπίτι, όχι για να πηγαίνεις να παίρνεις απο το γραφείο.

    ΥΓ. Μιλάω απο προσωπικές εμπειρίες, όχι μια φορά, αλλά για να πω και του στραβού το δίκιο, μέχρι το 2017. Εκτοτε, δεν χρησιμοποίησα, μένω εκτός.....

  9. #129
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ, απλά η Γεν.Ταχυδρομική, έχει ΠΑΡΑΔΟΣΗ στο να έχει κακούς συνεργάτες.... Ισως δίνει ψίχουλα, και δεν βγαίνει διαφορετικά.
    Το πιο συνηθισμένο, σε παίρνουν τηλέφωνο και σου λένε περάσαμε (δεν περάσανε), δεν σας βρήκαμε, ελάτε απο το γραφείο να το πάρετε. Η' ακόμα χειρότερα, δεν σου τηλεφωνούν καν, αρχίζεις να το ψάχνεις, ψάχνεις τρακινγκ που στο καλό βρίσκεται, βλέπεις το κατάστημα, τους παίρνεις αγανακτισμένος, και σου λένε, περάσαμε αλλά δεν σας βρήκαμε (είπαμε, μαλακίες λένε, κανονικά έπρεπε να αφήνουν σημείωμα) και ελάτε απο το γραφείο να το πάρετε. Ετσι γλυτώνουν πολύ δουλειά στην διανομή..... Βέβαια υποτίθεται ότι έχουν πληρωθεί για να το φέρουν σπίτι, όχι για να πηγαίνεις να παίρνεις απο το γραφείο.

    ΥΓ. Μιλάω απο προσωπικές εμπειρίες, όχι μια φορά, αλλά για να πω και του στραβού το δίκιο, μέχρι το 2017. Εκτοτε, δεν χρησιμοποίησα, μένω εκτός.....
    πολύ σωστά αυτά που λέει ο anon

    ακριβώς τα ίδια μου έχουν συμβεί και εμένα με την Γενική Ταχυδρομική αλλά και με την ACS Courrier
    σε πολύ λιγότερο βαθμό τα ΕΛΤΑ Courrier (μάλιστα ζήτησε συγνώμη ο προιστάμενος του υποκαταστήματος για την λάθος συνεννόηση)
    με DHL κανένα πρόβλημα

    βέβαια λύση στο πρόβλημα αυτό με τα Courrier βρήκα απλά άλλαξα την διεύθυνση παράδοσης κάθε αποστολής παραγγελίας με την διεύθυνση της εταιρείας όπου εργάζομαι η οποία συνεργάζεται με όλες τις εταιρείες ταχυμεταφορών έτσι δια μαγείας έγιναν όλοι τυπικοί και παραδίδουν ότι έχω παραγγείλει.

  10. #130
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Μη συγκρίνετε εγχώριες εταιρίες τύπου ACS, Ταχυδρομική κλπ με διεθνείς μεταφορικές όπως DHL, UPS και Fedex. Εντελώς διαφορετικό μοντέλο και πελατολόγιο.

    Αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω "δε σε βρήκα έλα να πάρεις το πακέτο" μου συμβαίνει σχεδόν πάντα με ACS όπως είχα γράψει. Με Ταχυδρομική και ελτα ποτέ. Επιμένω ότι αυτή η (κακή) πρακτική είναι θέμα τοπικού καταστήματος (ίσως και συγκεκριμένου υπαλλήλου ή "ντελιβερά") και όχι εταιρίας.

  11. #131
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παραγγελία Δευτέρα βράδυ σε κατάστημα μπαταριών στην Κρήτη. Τετάρτη μεσημέρι παράδοση από ΕΛΤΑ courier στον Πειραιά.
    Εξαιρετικά.

  12. #132
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Στις "πληττόμενες επιχειρήσεις" οι εταιρίες courier? Είναι δυνατόν?
    https://www.paskedi.gr/article/plitt...tleEiWklLPQ-dg

  13. #133
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συγγνωμη ,ειναι η πρωτη φορα που μπαινω και δεν ξερω απο που κανω τις ερωτησεις.
    Στις 17/4/20 μου εστειλε ξαδελφος μου απο chicago USA ,με fedex με τοπο παραδοσης Αργος ,[οικια μου] ,ενα smartphone .Μου εστειλε και τον αρ.TRK ,σημερα τελικα μεσω αναζητησης στο site της fedex με πληροφορει οτι :
    α) το δεμα εφτασε τελικα στην Γαλλια
    Με πιθανη αφιξη στον τελικο προορισμο [δινει τελ.προορισμο Αργος ,οικια μου] ,σημερα εως 18:00 ,

    Επειδη μολις μου το εστειλε με fedex , κοιταζοντας στο διαδικτυο για τις παραλαβες στην Ελλαδα αρχισα να χανω τον υπνο μου.Επειδη ειναι η πρωτη φορα που πριμενω να παραλαβω απο Αμερικη και με fedex , μπορει κανεις να μου πει τι γινεται απο δω και περα ; ,θα μου το φερουν σπιτι ; οι ιδια η fedex ? ή τι κανω;Ευχαριστω εκ των προτερων.

  14. #134
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ξερει κανεις, η Jysk με ποια εταιρια courier διακινει τα προιοντα της στην Ελλαδα;

  15. #135
    Εγγραφή
    18-02-2013
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZNHX H108L
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ 14-04-2020 12:59 ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΟΜΒΙΚΟΥ ΑΘΗΝΑΣ
    ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ 14-04-2020 19:53 ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΟΜΒΙΚΟΥ ΑΘΗΝΑΣ
    μια χαρα θα τελιωσει η καραντινα ελτα courier

Σελ. 9 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αξιολόγηση σάιτ.
    Από Theodore41 στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-16, 00:10
  2. Αξιολόγηση φορητού
    Από 29gk στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 17:38
  3. Νέα σύνδεση Cosmote, αξιολόγηση γραμμής.
    Από i2d_group στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 00:03
  4. Αξιολόγηση της γραμμής
    Από lefos9 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 00:29
  5. Αξιολόγηση σύνθεσης.
    Από elvenpath στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 11:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας