Σελ. 48 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950535868 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 706-720 από 1052
  1. #706
    Το avatar του μέλους nosugar
    nosugar Guest
    Σήμερα παρέλαβα απο EΛΤΑ Courier, επιτέλους!

    3/12 - 13/01

  2. #707
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε συνέχεια όσων περιγράφω πιο πάνω σχετικά με την αποστολή που έφυγε από εξωτερικό στις 28/12/2020

    Έκανε μόλις 8 μέρες να φτάσει στην Θεσσαλονίκη (05/01/2021) και από εκεί και πέρα αρχίζουν τα γέλια (ή κλάματα) με την κόκκινη "σαϊτα". Έκανε 8 μέρες για μια απόσταση 150 χλμ, και το πιο κουφό είναι ότι ακόμα παραμένει στο κατάστημα Λάρισα 1. Κατάφερα να βγάλω γραμμή (πήρα βέβαια 5 φορές και περίμενα σχεδόν 1 ώρα σε αναμονή) και τους ρώτησα τι γίνεται με την αποστολή και τι μου είπαν. "Έχουμε πολύ δουλεία και δεν μπορούμε ακόμα να προγραμματίσουμε αποστολή". ( )

    Κώδικας:
    https://ibb.co/Ms3ZDnP
    Τι σκ@τ@ νόμους έχουμε σε αυτήν την γ@μημένη χώρα όπου ο παραλήπτης δεν έχει δικαίωμα να τους τρέχει στα δικαστήρια και να τους κάνει να φτύνουν αίμα από τα πρόστιμα που θα έπρεπε να πληρώνουν!!! (

    Τα σχόλια δικά σας.

    ( Συγνώμη για τα "γαλλικά", αλλά αυτή η ACS είναι για πολλά μπινελικώματα τελικά )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 14-01-21 στις 22:24.

  3. #708
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια όσων περιγράφω πιο πάνω σχετικά με την αποστολή που έφυγε από εξωτερικό στις 28/12/2020

    Έκανε μόλις 8 μέρες να φτάσει στην Θεσσαλονίκη (05/01/2021) και από εκεί και πέρα αρχίζουν τα γέλια (ή κλάματα) με την κόκκινη "σαϊτα". Έκανε 8 μέρες για μια απόσταση 150 χλμ, και το πιο κουφό είναι ότι ακόμα παραμένει στο κατάστημα Λάρισα 1. Κατάφερα να βγάλω γραμμή (πήρα βέβαια 5 φορές και περίμενα σχεδόν 1 ώρα σε αναμονή) και τους ρώτησα τι γίνεται με την αποστολή και τι μου είπαν. "Έχουμε πολύ δουλεία και δεν μπορούμε ακόμα να προγραμματίσουμε αποστολή". ( )

    Κώδικας:
    https://ibb.co/Ms3ZDnP
    Τι σκ@τ@ νόμους έχουμε σε αυτήν την γ@μημένη χώρα όπου ο παραλήπτης δεν έχει δικαίωμα να τους τρέχει στα δικαστήρια και να τους κάνει να φτύνουν αίμα από τα πρόστιμα που θα έπρεπε να πληρώνουν!!! (

    Τα σχόλια δικά σας.

    ( Συγνώμη για τα "γαλλικά", αλλά αυτή η ACS είναι για πολλά μπινελικώματα τελικά )
    Αν η αποστολή από το εξωτερικό είναι με υπηρεσία εγγυημένης παράδοσης (έστω και π.χ. 7 ημερών αντί για 1), ο αποστολέας μπορεί να κινήσει αυτός αποζημίωση. Λογικά και εσύ ως παραλήπτης μπορείς (αλλά η αποστολή είχε σταλεί από άλλη εταιρεία και απλά στην Ελλάδα την παρέδιδε η ACS?)
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  4. #709
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αποστολή είχε σταλεί από άλλη εταιρεία και απλά στην Ελλάδα την παρέδιδε η ACS?)
    Ναι από το εξωτερικό έφυγε με μια DPD, και (δυστυχώς) την διανομή για λογαριασμό της στην επαρχία την κάνει η ACS. Πάντως η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης που μου έδωσαν όταν έκανα την παραγγελία ήταν στις 26/01/2020 (μάλλον έμαθαν τι γίνεται εδώ με της εταίρες μεταφορών ), οπότε αυτοί είναι καλυμμένοι ως προς τον χρόνο παράδοσης. Εγώ με αυτήν την ACS τα βάζω...

    Όσο για δικαιώματα σαν παραλήπτης θα έλεγα τι έχω... Και καταγγελία να τους κάνω, θα με πάρουν τηλεφωνό και θα μου πουν το γνωστό παραμύθι "κάνουμε ότι μπορούμε και συγνώμη και έχετε δίκαιο" κτλ κτλ, αλλά γι αποζημίωση κουβέντα. Φυσικά υπάρχει και η λύση της δικαστικής οδού, αλλά με αμφίβολο αποτέλεσμα, και με πολύ χρονοβόρα και πολυέξοδη διαδικασία...

  5. #710
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι από το εξωτερικό έφυγε με μια DPD, και (δυστυχώς) την διανομή για λογαριασμό της στην επαρχία την κάνει η ACS. Πάντως η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης που μου έδωσαν όταν έκανα την παραγγελία ήταν στις 26/01/2020 (μάλλον έμαθα τι γίνεται εδώ με της εταίρες μεταφορών ), οπότε αυτοί είναι καλυμένοι. Εγώ με αυτήν την ACS τα βάζω...

    Όσο για δικαιώματα σαν παραλήπτης θα έλεγα τι έχω... Και καταγγελία να τους κάνω, θα με πάρουν τηλεφωνό και θα μου πουν το γνωστό παραμύθι "κάνουμε ότι μπορούμε και συγνώμη και έχετε δίκαιο κτλ κτλ, αλλά γι αποζημίωση κουβέντα) Φυσικά υπάρχει και η λύση της δικαστικής οδού, αλλά με αμφίβολο αποτέλεσμα, και με πολύ χρονοβόρα και πολυέξοδη διαδικασία...
    Αμα σου είπανε 26/1/2020 υπάρχει θέμα!
    Αλλά ακόμα και αν σου είπανε 26/1/21, σημαίνει πως μέχρι τότε δεν μπορεί να κάνεις κάτι

  6. #711
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα σου είπανε 26/1/2020 υπάρχει θέμα!
    Αλλά ακόμα και αν σου είπανε 26/1/21, σημαίνει πως μέχρι τότε δεν μπορεί να κάνεις κάτι
    Δικό μου το λάθος... 26/01/2021 εννοούσα. Το ξέρω πως δεν μπορώ να κάνω κάτι, αλλά σχολιάζω την συμπεριφορά της ACS και το πως εδώ και δυο μέρες ένα κατάστημα δεν μπορεί να προγραμματίσει μια αποστολή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 14-01-21 στις 22:55.

  7. #712
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Θα σε στεναχωρήσω, αλλά η DPD είναι 'economy' υπηρεσία και πρακτικά έχει ακόμα χαμηλότερη... προτεραιότητα απ' ότι οι εγχώριες αποστολές της ACS. Αν είχες πληρώσει πολλαπλάσια μεταφορικά για express υπηρεσία από το εξωτερικό θα είχες παραλάβει ήδη. Η DPD ακόμα και στις "καλές εποχές" προ COVID, ανάλογα την περίπτωση, μπορεί να έκανε 8-15 μέρες να φτάσει.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  8. #713
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σε στεναχωρήσω, αλλά η DPD είναι 'economy' υπηρεσία και πρακτικά έχει ακόμα χαμηλότερη... προτεραιότητα απ' ότι οι εγχώριες αποστολές της ACS. Αν είχες πληρώσει πολλαπλάσια μεταφορικά για express υπηρεσία από το εξωτερικό θα είχες παραλάβει ήδη. Η DPD ακόμα και στις "καλές εποχές" προ COVID, ανάλογα την περίπτωση, μπορεί να έκανε 8-15 μέρες να φτάσει.
    Κατάλαβα (δεν με στεναχωρείς ) , αλλά δεν υπήρχε άλλος τρόπος αποστολής από τον συγκεκριμένο αποστολέα.

    Μήπως τελικά για αυτό δεν μου την έχουν παραδώσει ακόμα και τους βρίζω άδικα; Έχω παράπονα για της ACS με δικές αποστολές πρόσφατα, αλλά αν για την DPD έχει διαφορετική πολιτική τότε ανακαλώ...

  9. #714
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ριχνει τουφες χιονι στο Μαρουσι και ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ σημερα θα παραλαβω παραγγελια της 13 Γεναρη απο Ελευσινα μεσω ACS - εγινε κατανομη σε courier...
    Στο μεταξυ οι εναλλακτικες λυσεις με διανομες ακομη και με TAXI καλα κρατουν!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  10. #715
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά η DPD είναι 'economy' υπηρεσία και πρακτικά έχει ακόμα χαμηλότερη... προτεραιότητα απ' ότι οι εγχώριες αποστολές της ACS.
    Δε ξέρω πρακτικά νομίζω δε μπορεί να γίνει αυτό. Τί δηλαδή να έχουν ένα καλάθι και να πετάνε εκεί ότι βλέπουν DPD επειδή θα πάνε σε 2η προτεραιτότητα και τα υπόλοιπα αλλού? Πολύ πιο πιθανό να είναι θέμα να βολεύει η περιοχή παράδοσης ή όχι. Αν η περιοχή παράδοσης του φίλου δεν τους βολεύει δε πά να πεί ότι έχει μέσα εμβόλαια κορωνοιού και θα χαλάσουν αν δεν έρθουν σήμερα, δεν πρόκειται να τα φέρουν. Η κατάσταση πάντως έχει εξομαλυνθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Όλες οι εταιρείες πλέον νομίζω το παλεύουν το πράγμα με τελευταία πάντως τα ελτα και ελτα κουριερ που είναι ξεχωριστή κατηγορία. Πλέον σε διπλανό νομό παραλαμβάνω σε 2- max 3 ημέρες ενώ για Αθήνα-Θεσσαλονίκη είναι max 5, με σειρά αξιολόγησης : Speedex> Γενική Ταχυδρομική> ACS.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  11. #716
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    [QUOTE=Doxaios;6970607]... το παλεύουν το πράγμα με τελευταία πάντως τα ελτα και ελτα κουριερ που είναι ξεχωριστή κατηγορία ...[OUOTE]

    Άλλο ΕΛΤΑ, άλλο ΕΛΤΑ κούριερ. Με ΕΛΤΑ μεταξύ Χριστουγέννων - Πρωτοχρονιάς έφυγε συστημένο από Αθήνα και παραδόθηκε Κρήτη.

  12. #717
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βρήκα ένα redirect της acs να το πάει σε βενζινάδικο λέτε να γίνει ;

  13. #718
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    [QUOTE=Manolis_karas;6970847]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... το παλεύουν το πράγμα με τελευταία πάντως τα ελτα και ελτα κουριερ που είναι ξεχωριστή κατηγορία ...[OUOTE]

    Άλλο ΕΛΤΑ, άλλο ΕΛΤΑ κούριερ. Με ΕΛΤΑ μεταξύ Χριστουγέννων - Πρωτοχρονιάς έφυγε συστημένο από Αθήνα και παραδόθηκε Κρήτη.
    Ναι το ξέρω ότι είναι άλλο γιαυτό το έβαλα και σε 2 ξεχωριστά. Στην περιοχή μου ισχύει το ίδιο ώς πρός τις παραδόσεις τους. Απλό επιστολικό ταχυδρομείο(μηνιαίες συνδρομές πχ) που έρχονται με απλά ελτα κάνουν τουλάχιστον +7 ημέρες αν είναι εσωτερικού και +30 ημέρες αν είναι εξωτερικού από ότι το κανονικό δηλαδή πρίν το Νοέμβριο 2020.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  14. #719
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα ένα redirect της acs να το πάει σε βενζινάδικο λέτε να γίνει ;
    τι εννοεις ακριβως;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  15. #720
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα ένα redirect της acs να το πάει σε βενζινάδικο λέτε να γίνει ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοεις ακριβως;
    Είναι μια υπηρεσία που έχει η ACS, με την οποία μπορείς να ορίσεις παραλαβή της αποστολής σου, από κάποιο Smart Point (συνήθως βενζινάδικα) χωρίς να περιμένεις ή να πας σε κάποιο κατάστημα. πριν το lockdown τη χρησιμοποιούσα (αφού έχει smart point σε απόσταση 10 λεπτών από το σπίτι μου και είναι και πολύ πιο κοντά από το κατάστημα της ACS), αλλά μετά το έκοψαν προφανώς λόγο φόρτου. Ίσως έχουν αρχίσει να την επαναφέρουν. Είναι πολύ πιο βολικό από το να περιμένεις τον διανομέα και τελικά να βλέπεις το χαρτάκι "ήρθαμε και δεν σε βρήκαμε"

    Για να γίνει αυτό πρέπει να είναι δηλωμένο κάποιο κινητό στο οποίο έρχεται ένα λινκ με τον αριθμό αποστολής και σου δίνει τη δυνατότητα αλλαγής που επιθυμείς. Μόλις η αποστολή πάει στο smart point που έχεις ζητήσει, έρχεται ένα νέο sms που σε ενημερώνει να πας να παραλάβει από εκεί, μάζι με ένα 4ψήφιο pin που είναι απαραίτητο για την παραλαβή της αποστολής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 19-01-21 στις 10:56.

Σελ. 48 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950535868 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αξιολόγηση σάιτ.
    Από Theodore41 στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-16, 00:10
  2. Αξιολόγηση φορητού
    Από 29gk στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 17:38
  3. Νέα σύνδεση Cosmote, αξιολόγηση γραμμής.
    Από i2d_group στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 00:03
  4. Αξιολόγηση της γραμμής
    Από lefos9 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 00:29
  5. Αξιολόγηση σύνθεσης.
    Από elvenpath στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 11:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας