Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2014
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Μετά από 5 χρόνια άλλαξα την υδρόψυξη του επεξεργαστή( intel sandy bridge I7-3930K CPU @ 3.20 GHz) τόσο άντεξε η Intel RTS2011LC CPU Water Cooler(By Asetek).Τα τελευταία 2 χρόνια μετά από καθαρισμό με το φυσητήρι την πρώτη φορά δεν δούλευε καλά(αλλά επανήλθε), την δεύτερη όμως είχε(overheating 78C) κολλούσε ο υπολογιστής και έκανε έντονο θόρυβο σαν να έκανε ενημερώσεις συνέχεια, αν και μου είπε ο τεχνικός ότι το καθάρισμα δεν έχει σχέση απλά ήρθε η ώρα της.Έτσι αναγκάστηκα να την αλλάξω και να βάλω την Maelstrom 120T licuid CPU Cooler(90 euro).O τεχνικός κατόπιν ελέγχου από ''άνθρωπο τεχνικό γνώστη της υδρόψυξης'' μου είπε ότι έχει πρόβλημα ο κυκλοφορητής-αντλία και δεν επισκευάζεται.

    Δλδ τόσο αντέχουν οι υδροψύξεις?, έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?Έχω κρατήσει την παλιά υδρόψυξη παίζει να επισκευάζεται αν την ανοίξω, γνωρίζει κανείς?

    Δυστυχώς δεν είχα την απαραίτητη οργάνωση γνώση χώρο και εργαλεία για να έκανα την αντικατάσταση μόνος μου να γλύτωνα και κανένα σέντ, επίσης αντιμετώπιζα το πρόβλημα του όγκου-μεταφοράς της Cooler Master Cosmos 2.
    Έτσι λοιπόν μέσα στις γιορτές την μετέφερα αναγκαστικά(αφού την αμπαλάρισα) μαζί με τον γιό μου ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου(σ'ένα μικρό κατάστημα-service) μέσα στα χιόνια, και ήμουνα μέρες χρονιάρες(10).... χωρίς PC τράτζικ...

    Τελικά έχω την εντύπωση ότι καλά έκανα και δεν επιχείρησα να την αντικαταστήσω μόνος μου.Η καινούργια η Deep Cool φαίνεται ότι δουλεύει καλά ήσυχα θα έλεγα, έπαιξα και παιχνίδια και στην εμφάνιση είναι πιό ωραία από την προηγούμενη.
    Εννοείται ότι μετρήθηκαν θερμοκρασίες κλπ(τεχνικός), και έκανα κι εγώ ένα control(CPUID HWMonitor) και είναι όλα ντάξ.

    Δεν ξέρω αν σ'αυτά τα χρήματα θα μπορούσα να πάρω κάτι καλύτερο γνωρίζει κανείς?Τώρα βέβαια έχει τελειώσει η φάση αλλά έτσι για να γνωρίζω τι γίνεται.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τοσο που αντεξε μια χαρα ηταν.Δεν ξερω τι χρηση κανεις καθως με μια αεροψυξη με γυρω στα 50 ευρω (πχ noctua) θα ηταν μια χαρα.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-10-2014
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τοσο που αντεξε μια χαρα ηταν.Δεν ξερω τι χρηση κανεις καθως με μια αεροψυξη με γυρω στα 50 ευρω (πχ noctua) θα ηταν μια χαρα.
    Δεν ξέρω τι φταίει και τα παιξε η υδρόψυξη, είχα την εντύπωση ότι πήρε αέρα από το φυσητήρι όταν καθάριζα το PC.Η χρήση είναι internet, παιχνίδια όχι αρκετά, κάποια προγράμματα από τα παιδιά μου photoshop, illoustraitor για 3d animation και αυτά όχι συνέχεια.Υπήρχε και η ιδέα της αερόψυξης αλλά αυτη η γκουμούτσα δεν μ'αρέσει, παρότι η Noctua είναι κορυφαία εταιρία, αλλά αυτές οι ψύκτρες πιάνουν πολύ σκόνη και τρίχες και διάφορα εκεί ανάμεσα και είναι χρονοβόρο το καθάρισμα.Επίσης κάνουν θόρυβο και είναι αντιαισθητικές και πιάνουν και πολύ χώρο.Άλλωστε η διαφορά ήταν μικρή, η maelstrom είχε 60 euro + 30 τα περαστικά, είχα σκεφτεί το διπλό ψυγείο με διπλούς ανεμιστήρες για καλύτερη ψύξη, αλλά ξέφευγε ο προυπολογισμός και δεν είναι καιρός για τέτοια, οπότε έκατσα στα αυγά μου...Για να δούμε πόσο θα κρατήσει κι αυτή.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sotiroubas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι φταίει και τα παιξε η υδρόψυξη, είχα την εντύπωση ότι πήρε αέρα από το φυσητήρι όταν καθάριζα το PC.Η χρήση είναι internet, παιχνίδια όχι αρκετά, κάποια προγράμματα από τα παιδιά μου photoshop, illoustraitor για 3d animation και αυτά όχι συνέχεια.Υπήρχε και η ιδέα της αερόψυξης αλλά αυτη η γκουμούτσα δεν μ'αρέσει, παρότι η Noctua είναι κορυφαία εταιρία, αλλά αυτές οι ψύκτρες πιάνουν πολύ σκόνη και τρίχες και διάφορα εκεί ανάμεσα και είναι χρονοβόρο το καθάρισμα.Επίσης κάνουν θόρυβο και είναι αντιαισθητικές και πιάνουν και πολύ χώρο.Άλλωστε η διαφορά ήταν μικρή, η maelstrom είχε 60 euro + 30 τα περαστικά, είχα σκεφτεί το διπλό ψυγείο με διπλούς ανεμιστήρες για καλύτερη ψύξη, αλλά ξέφευγε ο προυπολογισμός και δεν είναι καιρός για τέτοια, οπότε έκατσα στα αυγά μου...Για να δούμε πόσο θα κρατήσει κι αυτή.
    Μια κλειστή "all in one" υδρόψυξη δεν μπορεί να πάρει αέρα όταν την φυσάς. Ίσως κάτι δεν πήγε καλά όταν την έβγαλες, ίσως κάτι έσπασε ή τελικά ήταν η ώρα της. Οτιδήποτε μηχανικό, έχει ώρες λειτουργίας. Δεν γνωρίζω για τα συγκεκριμένα μοντέλα. Προσωπικά προτιμώ τα ξεχωριστά κομμάτια, μια και μπορείς να αντικαταστήσεις μια αντλία που χάλασε.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Σε υδρόψυξη, από 15 χρόνια πριν που πρωτοασχολήθηκα, πάντα τα έστηνα όλα κομμάτι κομμάτι μόνος.
    Πέρα από μια αντλία που έπεσε σε απόδοση και χρειάστηκε αντικατάταση, ποτέ τίποτα άλλο δεν χρειάστηκε αλλαγή, πέρα από λόγους αναβάθμισης.
    Κόστισε σίγουρα πιο πολλά το όλο σύστημα, αλλά είμαι σίγουρος ότι σε απόδοση θα ήταν πολύ καλύτερο από όλα αυτά τα έτοιμα πακετάκια που πωλούνται στην αγορά και που δεν μπορείς να πειράξεις τίποτα συνήθως πάνω τους.

    Οπότε αν σε ενδιαφέρει το άθλημα, ξεκίνα να φτιάξεις ένα σύστημα μονος σου και θα δεις πόσο θα γουστάρεις με ό,τι φτιάξεις!
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μεχρι να εισαι απο τους ατυχους (και οι επαγγελματιες ακομα την πατανε) που θα τρεξει και θα πεσει πανω σε μητρικη/gpu και αντε γεια... τουλαχιστον οι AIO ειναι πιο safe (οχι ομως και εντελως safe ).
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Καλά πάντα υπάρχει μια μικρή πιθανότητα για στραβή.
    Αλλά επειδή είχα λόξα με αυτά, μείωσα τα πιθανά σημεία διαρροής.
    Ψυγείο, τανκ και αντλία όλα εκτος κουτιου και μέσα υπάρχουν μονο 2 πιθανά σημεία διαρροής: είσοδος/έξοδος του μπλοκ.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #8
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    υπερβολικο καπως αλλα οντως ναι το μειωσες οσο γινεται.
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

Παρόμοια Θέματα

  1. άσχημη εμπειρία μετά από 6 χρόνια vodafone
    Από hara75gr στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-19, 16:06
  2. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-16, 20:39
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-16, 12:53
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-16, 17:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας