Θα ήθελα μια βοήθεια από οποιονδήποτε έχει εμπειρία από τη διαδικασία αναβάθμισης σε VDSL μέσω Vodafone. Εϊμαι Θεσσαλονίκη (Χαριλάου), και τώρα που λήγει το συμβόλαιο σταθερής τους ζήτησα να αναβαθμίσουμε σε VDSL μιας και εδώ και μερικούς μήνες η γειτονιά έχει γαζωθεί με νέας τεχνολογίας KV (έχουν ηλεκτροδοτηθεί και λειτουργούν). Τώρα τα μαγικά για τα οποία έχω χαθεί μαζί τους και ψιλο-αγχώνομαι...

Σαν ADSL έχω...
1. 24 attenuation που σημαίνει μεγάλη απόσταση (λογικά Α/Κ κέντρο Τούμπας), και με snr 6 είμαι καρφωμένος στα 15mbps d/l χωρίς το παραμικρό σφάλμα
2. Μεσω του My Vodafone application, λέει ότι είμαι 823 μέτρα (ευθεία γραμμή στο χάρτη).. και αντί για Τούμπα με δείχνει συνδεδεμένο με Α/Κ Βούλγαρη --- εδώ το attenuation 24 δεν μου κολλάει

Και πάμε στην ομορφιά του VDSL...
1. Σύμφωνα με την αναζήτηση διαθεσιμότητας μέσω τηλεφώνου, αλλά και με το 13830 υπάρχει...
2. Σύμφωνα με την αναζήτηση διαθεσιμότητας μέσω διεύθυνσης ΔΕΝ υπάρχει... Το αναλύσαμε διεξοδικά και μου είπαν ότι υπάρχει και για αυτό προχώρησε η αίτηση.
3. Στο ερώτημα "συνδέετε μέσω Α/Κ ή μέσω KV?", τους έφαγε κανένα 3ήμερο να μου απαντήσουν, όπου ξεκινήσαμε με το τεχνικό τμήμα να μου λέει ότι είμαι στα 830 μέτρα και όλα οκ θα έχω σίγουρα 35mbps++, μετά άλλος από το τεχνικό τμήμα να μου λέει ότι έχω καλή γραμμή και θα είμαι στο 50άρι, και μετά να καταλήγουμε να μου λένε ότι δίνουν από KV. Αίτηση έκανα στις 20/01, και την Παρασκευή που μας πέρασε μου είπε το τεχνικό τμήμα ότι πήραμε έγκριση και περιμένουμε την "επιβεβαίωση της απόστασης" (αν κατάλαβα καλά) εξηγώντας ότι δίνουν max 300 μέτρα απόσταση, και ότι δεν θα είμαι στο περίπου 50mbps αλλά καρφωμένος στα 50mbps. Σήμερα, αφού ζάλισα να μου πουν πότε τελικά θα γίνει η αναβάθμιση μου είπαν ότι το σύστημα λέει ότι ο ΟΤΕ θα τους δώσει καλώδιο στις 04/02 (ΣΑΒΒΑΤΟ ΕΙΝΑΙ!!) και ότι ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ θα έχω κανονική σύνδεση...

Αφού περιέγραψα το ιστορικό αν έχει κανείς ανάλογη εμπειρία ας μου πει:
α) σας ακούγονται όλα αυτά λογικά και με συνοχή?!
β) για να αναβαθμίσουν αφήνουν χωρίς τηλέφωνο/ιντερνετ για 2 μέρες?!?! Δεν είναι όπως στις ADSL όπου σε μισάωρο γινόντουσαν όλα?!