Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-40 από 40
  1. #31
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.213
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες παραπάνω.
    Εννοείς την "αλλαγή του δικτύου κορμού" που ανέφερες;;;; Αν ναι, άριστη κίνηση είναι ωστόσο περίμενα κάτι που "άγγιζε" την πλευρά των καταναλωτών π.χ. εγκατάσταση περισσότερων VDSL καμπινών...

  2. #32
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μόνη μου απορεια με το all IP ειναι πως γινεται να ειναι καλύτερη ποιότητα φωνής οταν σε παίρνουν τηλ απο το 13888 για προσφορα και η ποιότητα ηχου ανα τακτά διαστήματα ειναι άθλια σε βαθμό που δεν ακούς τι σου λενε.
    Λόγω χαμηλού bitrate (όλες οι κλήσεις παντού καρταγράφονται) και λόγω κακών ρυμίσεων σε μικρόφωνο και headsets.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vOOz Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις δει τι pc εχουν στα call centres? κρεμανε ανα 10'.
    Επειδή γνωρίζω ακριβώς ότι pc's υπάρχουν σε όλα τα cc σε όλη την Ελλάδα, fixed και mobile, θέλεις να μου πεις που ακριβώς κρεμάνε;

    Spoiler:
    Διότι εγώ δύο πράγματα γνωρίζω. Οτι πολλοί agents οι ίδιοι ζορίζουν τα pc's μιας και δεν κάνουν logout και μένουν πάνω και 2 και 3 agents συνδεδεμένοι ταυτόχρονα. Και επίσης ότι κάποιες φορές που κολλάει ένα pc πχ δεν έχει να κάνει με το pc καθεαυτού αλλά με την release του sbl. Τα περισσότερα pc's είναι i3 με 4 gb ram και πριν από 6 μήνες περίπου ήρθαν (και τοποθετήθηκαν) και αρκετές παραγγελίες με i5 στα 8 gb ram. Σαφώς και υπάρχει και η μειοψηφία ακόμη που είναι παλιότερα από αυτά.
    Γενικά, καλό είναι να μιλάμε, για πράγματα που γνωρίζουμε όμως.

  3. #33
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο cosmote.gr πάντως αναφέρουν πως "Έχει ξεκινήσει ήδη η εισαγωγή διασυνδέσεων 100 Gbps μεταξύ των κεντρικών κόμβων, καθώς και μεταξύ των βασικών κόμβων & της OTEGlobe. Μέχρι το τέλος του 2017 όλες οι διασυνδέσεις μεταξύ των κεντρικών κόμβων θα είναι Ν x 100 Gbps."

    Είναι καλά νέα.

    Είχαν υπάρξει και παλιότερα ανακοινώσεις εδώ στο forum για δοκιμές 100Gbps απο hol & cyta, υπάρχουν και στο blog της cisco. Παρόλα αυτά οι ανακοινώσεις έμειναν στις δοκιμές, φαντάζομαι πως αν τρέχανε στα 100 θα το ανακοίνωναν.

    Στο θέμα του vdsl, σίγουρα δεν μπορούμε να ξυπνήσουμε ένα πρωί και να έχουμε όλοι vdsl. Παρόλα αυτά προσωπικά δεν βλέπω επενδύσεις, θα φταίει ότι μένω επαρχία φαίνεται. Στην πόλη μου μόνο μια καμπίνα έχει μπει από το 2014 σε έναν οικισμό (δεν είναι απο rural). Ακόμα και Πάτρα που πηγαίνω τακτικά δεν έχω δει τίποτα (Παρόλα αυτά, για να είμαι και δίκαιος πριν τα Χριστούγεννα ανέβηκε απόφαση του δήμου στο διαύγεια για αναβάθμιση του δικτύου στα Βραχνέικα Πατρών).

    Έχει γραφτεί πολλές φορές στο φόρουμ πως δίνουν προτεραιότητα στις περιοχές που έχουν πρόβλημα. Είμαι σε τέτοια περιοχή, το ίδιο και πολλές άλλες περιοχές που ξέρω. Παρόλα αυτά παίζουμε στα 4mbps και με προβλήματα, ας ελπίσουμε πως μέσα στο 17 θα δούμε περισσότερα έργα.

  4. #34
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς την "αλλαγή του δικτύου κορμού" που ανέφερες;;;; Αν ναι, άριστη κίνηση είναι ωστόσο περίμενα κάτι που "άγγιζε" την πλευρά των καταναλωτών π.χ. εγκατάσταση περισσότερων VDSL καμπινών...
    Πάμε πάλι. Τρέχει το vectoring. Σύντομα θα μάθουμε ποιος πάροχος θα αναλάβει ποια αστικά κέντρα.

  5. #35
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan

  6. #36
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.213
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε πάλι. Τρέχει το vectoring. Σύντομα θα μάθουμε ποιος πάροχος θα αναλάβει ποια αστικά κέντρα.
    Φίλε μου αυτό το έχουμε καταλάβει. Ωστόσο το ποιος πάροχος θα αναλάβει συγκεκριμένα αστικά κέντρα δεν αφορά καμπίνες που τοποθετούνται "αύριο" στο Πέραμα/Χαϊδάρι/Αιγάλεω Αθήνα/Νίκαια/Κορυδαλλό ή όπου αλλού. Όποιος κι αν είναι ο πάροχος θα έχει μπροστά του μια προθεσμία 6 μήνου ή και παραπάνω (δεν θυμάμαι τώρα τον κανονισμό του Vectoring και αυτή τη στιγμή δεν με ενδιαφέρει για να είμαι ειλικρινής). Απο τα γραφόμενά σου κατάλαβα ότι είχες ενημέρωση πως σε 50 ημέρες θα αρχίσουν να μπαίνουν καμπίνες σε κάποια περιοχή όχι αυτό που έγραψες τελικά. Τουλάχιστον εγώ αυτό αντιλήφθηκα!

  7. #37
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου αυτό το έχουμε καταλάβει. Ωστόσο το ποιος πάροχος θα αναλάβει συγκεκριμένα αστικά κέντρα δεν αφορά καμπίνες που τοποθετούνται "αύριο" στο Πέραμα/Χαϊδάρι/Αιγάλεω Αθήνα/Νίκαια/Κορυδαλλό ή όπου αλλού. Όποιος κι αν είναι ο πάροχος θα έχει μπροστά του μια προθεσμία 6 μήνου ή και παραπάνω (δεν θυμάμαι τώρα τον κανονισμό του Vectoring και αυτή τη στιγμή δεν με ενδιαφέρει για να είμαι ειλικρινής). Απο τα γραφόμενά σου κατάλαβα ότι είχες ενημέρωση πως σε 50 ημέρες θα αρχίσουν να μπαίνουν καμπίνες σε κάποια περιοχή όχι αυτό που έγραψες τελικά. Τουλάχιστον εγώ αυτό αντιλήφθηκα!
    Δεν μας ενδιαφέρει τι θα γίνει στο Πέραμα/Χαϊδάρι/Αιγάλεω Αθήνα/Νίκαια/Κορυδαλλό, εμας μας ενδιαφέρει το τι θα γίνει στο σπίτι μας

  8. #38
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.213
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας ενδιαφέρει τι θα γίνει στο Πέραμα/Χαϊδάρι/Αιγάλεω Αθήνα/Νίκαια/Κορυδαλλό, εμας μας ενδιαφέρει το τι θα γίνει στο σπίτι μας
    Αυτό εννοούσα. Ο κάθε ένας ενδιαφέρεται για το σπίτι του...

  9. #39
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199.999/19.999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport 724V
    SNR / Attn
    31(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχω την υποψία πως θα πέσει πολύ κατάρα μόλις δοθούν οι τιμες διάθεσης για καταναλωτές, ειδικα αν ειναι κάτι σε 100/10 δεν βλέπω μεγάλο ποσοστό από όσους εχουν 50/5 να τρέχουν για αναβάθμιση..
    Το βασικό βέβαια ειναι ότι ξεκολλάμε επιτέλους, και θα γίνει σοβαρη υποδομή για το πολυπόθητο "fiber κάπου κοντα στο σπίτι", και όχι τοσο το vectoring.
    Αυτό ειναι το σπουδαίο για εμένα.

    Αν τελικά σταυρώνανε τον Βαραβά;

  10. #40
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUTSIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την υποψία πως θα πέσει πολύ κατάρα μόλις δοθούν οι τιμες διάθεσης για καταναλωτές, ειδικα αν ειναι κάτι σε 100/10 δεν βλέπω μεγάλο ποσοστό από όσους εχουν 50/5 να τρέχουν για αναβάθμιση..
    Το βασικό βέβαια ειναι ότι ξεκολλάμε επιτέλους, και θα γίνει σοβαρη υποδομή για το πολυπόθητο "fiber κάπου κοντα στο σπίτι", και όχι τοσο το vectoring.
    Αυτό ειναι το σπουδαίο για εμένα.
    Αν το 50αρι VDSL κοστίζει 50€ στον ΟΤΕ, φαντάσου το 100άρι πόσο θα πάει... Το βλέπω για πάνω από 80€, γιατί θα είναι και καλά καινούργια τεχνολογία...

    Υ.Γ. Στη Ρουμανία με 9€/μήνα έχουν 1000 Mbps ίντερνετ και τηλεόραση...

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-17, 22:20
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-16, 21:02
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-16, 07:59
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-16, 16:21
  5. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-16, 15:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας