Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 43
  1. #16
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφεις "Ενεργοποιοντας το FRITZ!App Fon στο menu Wireless – Radio Network εχεις την δυνατοτητα στο μενου Telephony – Telephony Devices και Telephony Numbers να βαλεις τις παραμετρους για μετατροπη του σε voip".
    Όμως σε όλα τα μοντέλα που ξεκινούν από 7, δεν υπάρχει επιλογή τέτοια στο μενού που αναφέρεις. Προφανώς υπάρχει στο 3390, ώστε να ενεργοποιήσεις το μενού της τηλεφωνίας.
    Κατάλαβα αρχικά, ότι πιθανόν να αναφερόσουν την εφαρμογή FRITZ!App Fon, που έχει ίδιο όνομα με την επιλογή στο Fritz.

    Και επειδή επανέρχεσαι, θέλω να μου δείξεις σε ποιο σημείο αναφέρεται επίσημα από την εταιρεία, ότι στο 3390 (ή/και σε οποιοδήποτε άλλη από 3) μπορεί με επιλογή στο μενού να ενεργοποιηθεί η τηλεφωνία.
    Με ποιον μαγικό τρόπο κάποιος που θέλει να αποκτήσει μια συσκευή της με δυνατότητα τηλεφωνίας, θα επιλέξει την συγκεκριμένη; Μην κοιτάς που είναι στα χέρια σου. Πες ότι δεν την έχεις και θέλεις επιβεβαίωση.
    ΙΔΟΥ
    https://en.avm.de/service/fritzbox/f...phony-devices/
    Για τιμωρια θα μου φερεις ολο το μενου του SPA3102 σε εικονες κανοντας αρχη από δω.
    http://users.otenet.gr/~gefior/Files...-wan-setup.png

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προφανώς δεν απαντάς. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα με το 3490 και το 7490, γιατί πολύ απλά το 3390 που έχεις είναι παλιό μοντέλο και πλέον υπάρχει μόνο στις σελίδες υποστήριξης, όπως αυτή που δείχνεις.
    Θέλω λοιπόν να βρω επίσημες πληροφορίες από την εταιρεία μεταξύ των 2 παραπάνω συσκευών.
    Στον σχετικό πίνακα βλέπω ότι η κύρια διαφορά τους είναι ότι το 3490 δεν έχει υποστήριξη σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τηλεφωνία.
    Η ίδια διαπίστωση εξάγεται και από τις πληροφορίες και τα τεχνικά χαρακτηριστικά, στις επίσημες σελίδες για το 3490 και το 7490.
    Κάνω ακόμη μια δοκιμή στους επίσημους οδηγούς χρήσης των 2 συσκευών (3490, 7490) και διαπιστώνω πάλι τα ίδια.
    Με ποιον μαγικό τρόπο κανείς ενδιαφερόμενος, θα βγάλει το συμπέρασμα ότι το 3490 έχει δυνατότητες τηλεφωνίας, έστω και μόνο VoIP;

    Μετά την κουβέντα που είχαμε και το link που δίνεις από τη γνωσιακή βάση, που παρεμπιπτόντως κανείς ενδιαφερόμενος δεν θα ψάξει σε αυτή, βλέπω ότι υπάρχει σχετική αναφορά για κρυφό μενού.
    Spoiler:
    2 Enabling the telephony function

    The telephony function is hidden in the FRITZ!Box user interface in the factory settings. If you enable the following setting, you can also use the FRITZ!Box with an IP telephone (for example FRITZ!App Fon) for Internet telephony.

    Click "Wireless" ("WLAN") in the FRITZ!Box user interface.
    Click "Radio Network" in the "Wireless" ("WLAN") menu.
    Enable the option "Enable support for FRITZ!App Fon in the FRITZ!Box".
    Click "Apply" to save your settings.

    Μάλιστα χρειάστηκε να ψάξω αρκετά να βρω το κείμενο, διότι αρχικά μου φαινόταν παράξενο να υπάρχουν μεν οδηγίες στην γνωσιακή βάση, αλλά να απουσιάζει από το μενού της συσκευής οτιδήποτε έχει να κάνει με την τηλεφωνία. Ακόμη και σε αυτό που δίνεις, δεν υπάρχει τέτοια αναφορά, αλλά απλά δίνει οδηγίες πως δουλεύει η τηλεφωνία και όχι πως ενεργοποιείται.
    Εσύ έχεις το 3390, που όπως και στο 3490 υπάρχει η επιλογή για να ενεργοποιήσεις την τηλεφωνία, αλλά δεν υπάρχει τέτοια στο 7490. Και η διαπίστωσή μου είναι ότι συμβαίνει σε όλες τις συσκευές που ξεκινούν από 3.

    Ευχαριστώ για τη νέα γνώση που αποκτήσαμε και θα την έχουμε υπόψη για το μέλλον.

    Όσον αφορά τις εικόνες του SPA-3102, αντί αυτών έχω καλύτερη πρόταση να δεις το σχετικό emulator.
    Πάντως θα προτιμούσα την λύση ενός Fritz 7140 (ή παρεμφερούς μοντέλου) που το βρίσκεις μεταχειρισμένο γύρω στα 20€.

  3. #18
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ακουσε αγαπητε μου jkoukos, εγω ζητησα βοηθεια από το φορουμ για ένα προβλημα που προκειται να αντιμετωπισω εντος ολιγου, και βρεθηκα να προσπαθω να πεισω καποιον ότι το modem/router μου εχει δυνατοτητες VoIP.
    Και σε ρωτω, εγω τι σου φταιω να μπω σ’αυτό το λουκι επειδη εσυ εχεις τα κοληματά σου, διοτι είναι κολημα να σου δειχνω μια φωτογραφια που είναι σημα κατατεθέν για ένα μοντεμ με δυνατοτητα VoIP και συ να θες να το δεις σωνει και καλα γραμμενο και σε καποιο εγχειρίδιο ή καπου αλλου δεν ξερω που.
    Αν εσυ εχεις τετοια κοληματα, δικαιωμα σου, αλλα κατσε τοτε μονος σου χωρις να ενοχλεις εμενα και ολο το φορουμ ψαξε, ρωτα, παρε τηλεφωνα στη αντιπροσωπεια και βρες τις απαντησεις σου και κανε τα παραπονα σου σάυτους αν υπαρχουν κρυφα ή οχι μενου.
    Τελος να σου γινει μαθημα ότι η πρωτογενης πληροφορια δηλ. αυτή που εχει καποιος από πρωτο χερι διοτι είναι κατοχος του μοντεμ, όπως στη συγκεκριμενη περιπτωση, είναι εγκυροτερη από καποιον που σου λεει ότι διαβασα εστω και το εγχειρίδιο ή μου ειπαν ή ακουσα, γιάυτο και γω από την αρχη ζητησα βοηθεια από καποιο που είναι ή ηταν κατοχος αυτου του μοντεμ και που προφανως εσυ δεν εισαι.
    Καλο είναι να βαλουμε ένα τελος εδώ γιατι δεν μας φταινε σε τιποτα οι αλλοι.

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γράφω για τελευταία φορά επί της συγκεκριμένης διαφωνίας.
    Ενοχλήθηκα σφόδρα από την πρώτη στιγμή που μου απάντησες. Η γραφή σου ήταν ιδιαίτερη προσβλητική κι επί μακρόν, όταν θα μπορούσες εξαρχής να "την πεις" σε κάποιον με κόσμιο τρόπο.

    Ουδέποτε έδωσες απάντηση στα θέματα που έθεσα, απλά αναμασώντας ότι το γνωρίζεις καθώς έχεις την συσκευή. Λαμπρά και μπράβο σου, αλλά εκτός από μένα (κι εσένα) ακόμη 21 μέλη του φόρουμ διάβασαν το θέμα και κανείς δεν έγραψε κάτι σχετικό, είτε για να σου δώσει λύσει είτε για να μάθουμε αν όντως ισχύει.
    Τα Fritz δεν είναι φθηνά μοντέλα και κανείς δεν πρόκειται να δώσει 100+ ευρώ αν δεν σιγουρέψει για τις δυνατότητες που έχει. Όταν λοιπόν είναι ευρέως γνωστό (από την ίδια της εταιρεία) ότι το 3390 δεν έχει δυνατότητες τηλεφωνίας, στην χώρα μας είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις χρήστες που το έχουν στη κατοχή τους και πιθανόν γι' αυτό να μην υπήρξε (εκτός εμένα) άλλος που να γράψει στο θέμα σου.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνεις (ή δεν ομολογείς) είναι ότι αυτός που ΔΕΝ έχει την συσκευή, ΠΟΤΕ δεν θα μάθει ότι με άσχετη επιλογή (που δεν υπάρχει σε άλλες συσκευές) θα ενεργοποιηθεί η τηλεφωνία, παρά μόνο σε περιπτώσεις τυχαίες από κάποιον άλλο χρήστη. Μην μου πεις ότι στ' αλήθεια αγόρασες την συσκευή γνωρίζοντας εξαρχής ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα, διότι πολύ απλά θα σου απαντήσω ότι ασχολούμαι με τα Fritz 13 χρόνια, είμαι μέλος και σε άλλα τεχνολογικά φόρουμ (και σε γερμανικό) και ουδέποτε υπήρχε τέτοια πληροφόρηση, ώστε να πέσει στην αντίληψή μου. Και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ακόμη και ο επίσημος αντιπρόσωπος δεν γνωρίζει αυτή την δυνατότητα όλων των παρόμοιων συσκευών.

    Παρόλα αυτά, συνέχισα να απαντώ στις τεχνικές ερωτήσεις καθώς πιστεύω ακράδαντα ότι αυτή είναι κύρια λειτουργία ενός φόρουμ, όπου πρέπει να δίνουμε τις γνώσεις σε όποιους την χρειάζονται, πράγμα που το κάνω τα τελευταία 10 χρόνια προς πολλά μέλη σε διάφορα θέματα, ακόμη και σε σένα στο παρελθόν.

    Επί του συγκεκριμένου, τέλος από μένα.

  5. #20
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Δεν θα εγραφα αλλά τελικα καταλαβα αυτό που από την πρωτη απαντηση σου με ειχε προβληματισει, δηλ. από την πρωτη απαντηση που μου εδωσες καταλαβα ότι κατι δεν παει καλα και η πρωτη ενδειξη ηταν ότι δεν απαντησες στη ερωτηση μου.
    Χρεαστηκε να γραψεις “διότι πολύ απλά θα σου απαντήσω ότι ασχολούμαι με τα Fritz 13 χρόνια, είμαι μέλος και σε άλλα τεχνολογικά φόρουμ (και σε γερμανικό) και ουδέποτε υπήρχε τέτοια πληροφόρηση, ώστε να πέσει στην αντίληψή μου.” για να καταλαβω ότι εχουμε να καμουμε με το συνδρομο τού “ξερόλα”
    Δηλ. δεν είναι δυνατον εγω που ασχολουμαι τοσα χρονια να μην εχω αυτή την πληροφορηση και να την ξερει καποιος άλλος.
    Ο,τι και να μου λεει ο,τι και να μου δειχνει αυτος ο αλλος είναι αδυνατον να τον πιστεψω είναι αδυνατο να το παραδεχτω.
    Από ποτε ένα ένα μοντεμ 3αρι εχει δυνατοτητες VoIP όταν ξερω ότι μονο τα 7αρια τις εχουν (το λες τοσες φορες που καταντα υποπτο).
    Αυτά όλα τα λεω για το καλο σου σαν ενα ειδος εποικοδομιτικης κριτικης αν και ειμαι σιγουρος ότι δεν θα τό καταλαβεις.
    Δεν αρκει καποιος να εχει τις γνωσεις θα πρεπει να ξερει και να τις διαχειριστεί
    Τελος.________

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παντελώς λανθασμένο συμπέρασμα. Αν και συνεχίζεις, για την ταμπακιέρα κουβέντα.
    Άσε μη ασχοληθείς. Τέλος.

  7. #22
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Αν δεις εδώ: link
    στο 2ο SPOILER τις φωτογραφίες με τις ρυθμίσεις, χωρίς να έχω στην κατοχή μου κάποιο από αυτά τα fritz ίσως σε βοηθήσουν.


    ------------------------
    Επειδή έχω διαβάσει το νήμα όλο, χωρίς να θίξω κανέναν, πάτησα skroutz να δω το 3390 πόσο κοστίζει για αγορά, κοιτάω το πρώτο μαγαζί δεν με καλύπτει στα χαρακτηριστικά.
    αμέσως μπαίνω στην Avm και γράφω 3390. Το πρώτο αποτέλεσμα ήταν αυτό κάτω αναφέρει
    "VoIP upon request

    The FRITZ!Box 3390 is perfect for pure data traffic over all ADSL connections. Telephony over smartphones or tablets can also be implemented easily using the FRITZ!App Fon. This FRITZ!App turns the mobile handset into a home network telephone so that calls can be made over the Internet. For more information on FRITZ!App Fon click here."

    PS: Όταν παίξει και δουλεύει κομπλέ ενημέρωσέ μας, γιατί είμαι στα πρόθυρα για καινούργιο fritz και έτσι όπως τα βλέπω ή 3390 ή 7580...
    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lghikas : 08-02-17 στις 20:23.

  8. #23
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το γνωρίζει, αφού έδωσα το ίδιο link από την αρχή του θέματος. Απλά το συγκεκριμένο δεν έχει θύρες για σύνδεση αναλογικών τηλεφωνικών συσκευών και θα κάνει χρήση άλλης συσκευής ως ενδιάμεση (ΑΤΑ) με το Fritz.

  9. #24
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γνωρίζει, αφού έδωσα το ίδιο link από την αρχή του θέματος. Απλά το συγκεκριμένο δεν έχει θύρες για σύνδεση αναλογικών τηλεφωνικών συσκευών και θα κάνει χρήση άλλης συσκευής ως ενδιάμεση (ΑΤΑ) με το Fritz.
    Ναι τώρα ξαναείδα ότι το έχεις δώσει το link με τις ρυθμίσεις, οπότε τις δοκιμάζει.
    Σόρρυ για το διπλότυπο. Επειδή δεν γνωρίζω, πχ ATA θεωρείται και το Smartphone που θα δέχεται/κάνει κλήσεις ?

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    ΑΤΑ (Analog Telephone Adapter), είναι μια συσκευή επιτρέπει να συνδεθούν απλές τηλεφωνικές συσκευές, φαξ, τηλεφωνητές κλπ, σε δίκτυο ΙΡ τηλεφωνίας (VoIP).
    Τα smartphone δεν είναι ΑΤΑ. Απλά μέσω εφαρμογής παίζουν ως Client σε έναν VoIP server, όπως π.χ. είναι τα Fritz που έχουν δυνατότητες ενός τηλεφωνικού κέντρου.

  11. #26
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεις εδώ: link
    στο 2ο SPOILER τις φωτογραφίες με τις ρυθμίσεις, χωρίς να έχω στην κατοχή μου κάποιο από αυτά τα fritz ίσως σε βοηθήσουν.


    ------------------------
    Επειδή έχω διαβάσει το νήμα όλο, χωρίς να θίξω κανέναν, πάτησα skroutz να δω το 3390 πόσο κοστίζει για αγορά, κοιτάω το πρώτο μαγαζί δεν με καλύπτει στα χαρακτηριστικά.
    αμέσως μπαίνω στην Avm και γράφω 3390. Το πρώτο αποτέλεσμα ήταν αυτό κάτω αναφέρει
    "VoIP upon request

    The FRITZ!Box 3390 is perfect for pure data traffic over all ADSL connections. Telephony over smartphones or tablets can also be implemented easily using the FRITZ!App Fon. This FRITZ!App turns the mobile handset into a home network telephone so that calls can be made over the Internet. For more information on FRITZ!App Fon click here."

    PS: Όταν παίξει και δουλεύει κομπλέ ενημέρωσέ μας, γιατί είμαι στα πρόθυρα για καινούργιο fritz και έτσι όπως τα βλέπω ή 3390 ή 7580...
    Ευχαριστώ
    Φυσικα και το ειδα, όπως φαινεται και στη φωτο που εχω βαλει, εχω συμπληρωσει τα στοιχεια εκτος του password, γενικα δεν πιστευω να εχω θεμα οσον αφορα τα στοιχεια των δυο μενου.
    Με ενδιαφερει μηπως υπαρχει καποια ασυμβατοτητα του 3390 με τον ΟΤΕ δηλ. COSMOTE και όπως μου ειπε και ο αντιπροσωπος πιο συμβατα από τα Fritz δεν υπαρχουν και οντως ετσι ειναι.
    Τωρα άλλο είναι το 7270 και άλλο το 3390 και ειδικα ετσι όπως το εχει σεταρει.
    Από το 3390 εχω μεινει καταπληκτος εχω 50αρα και δεν πεφτω κατω από 48 και τωρα που θα εχω την dslam στο ΚΑΦΑΟ που είναι σε αποσταση 20m θα εχω σιγουρα 50.
    Αν σου αρεσει η ιδεα να αντικαταστησει το κινητο σου τα οποια τηλεφωνα εχεις στο σπιτι είναι η ιδανικη λυση.
    Φυσικα θα ποσταρω και τοτε εντυπωσεις.

  12. #27
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΤΑ (Analog Telephone Adapter), είναι μια συσκευή επιτρέπει να συνδεθούν απλές τηλεφωνικές συσκευές, φαξ, τηλεφωνητές κλπ, σε δίκτυο ΙΡ τηλεφωνίας (VoIP).
    Τα smartphone δεν είναι ΑΤΑ. Απλά μέσω εφαρμογής παίζουν ως Client σε έναν VoIP server, όπως π.χ. είναι τα Fritz που έχουν δυνατότητες ενός τηλεφωνικού κέντρου.
    ΟΚ ευχαριστώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Byte Healer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και το ειδα, όπως φαινεται και στη φωτο που εχω βαλει, εχω συμπληρωσει τα στοιχεια εκτος του password, γενικα δεν πιστευω να εχω θεμα οσον αφορα τα στοιχεια των δυο μενου.
    Με ενδιαφερει μηπως υπαρχει καποια ασυμβατοτητα του 3390 με τον ΟΤΕ δηλ. COSMOTE και όπως μου ειπε και ο αντιπροσωπος πιο συμβατα από τα Fritz δεν υπαρχουν και οντως ετσι ειναι.
    Τωρα άλλο είναι το 7270 και άλλο το 3390 και ειδικα ετσι όπως το εχει σεταρει.
    Από το 3390 εχω μεινει καταπληκτος εχω 50αρα και δεν πεφτω κατω από 48 και τωρα που θα εχω την dslam στο ΚΑΦΑΟ που είναι σε αποσταση 20m θα εχω σιγουρα 50.
    Αν σου αρεσει η ιδεα να αντικαταστησει το κινητο σου τα οποια τηλεφωνα εχεις στο σπιτι είναι η ιδανικη λυση.
    Φυσικα θα ποσταρω και τοτε εντυπωσεις.
    Ναι από μια καλή εμπειρία με 7140 με firmware 7170 είχα αποκομίσει τα καλύτερα σε σταθερότητα και σαν ρούτερ. Thnx

  13. #28
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Επανερχομαι με μια απορια που μου εχει γεννηθει στη προσπαθεια μου να βρω ένα ΑΤΑ.
    Ψαχνοντας μεσω Google και εχοντας επιλεξει «εικονες» διαπιστωνω οτι ολες ή τουλαχιστον οσες ειδα, συνδεουν το ΑΤΑ μ’ένα κοινο μοντεμ/ρουτερ που εχει απλα internet συνδεση, ουτε για sip server ουτε για VoIP αναφερουν πουθενα.
    Ένας αντιπροσωπο που πουλα ΑΤΑ με διαβεβαιωσε ότι θελει ένα κοινο μοντεμ ADSL/VDSL με συνδεση internet και μια ελευθερη πορτα LAN, και εναι λογικο γιατι να συνδεσω ένα ΑΤΑ σ’ένα μοντεμ VoIP απλα για να βγαλω άλλες 2 αναλογικες εξοδους???
    Κανω λαθος ή κατι δεν εχω καταλαβει σωστα????

  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οποιοδήποτε ΑΤΑ με SIP* τηλεφωνία, είναι ουσιαστικά έναν SIP client και ταυτόχρονα παρέχει κάποιες θύρες RJ11 για σύνδεση απλών αναλογικών συσκευών. Ο client αυτός πρέπει να συνδεθεί με έναν SIP server, για να επιτευχθεί η τηλεφωνική επικοινωνία. Το αν ο server αυτός είναι στο διαδίκτυο (όπως π.χ. του ΟΤΕ ή άλλου παρόχου) ή εντός του εσωτερικού δικτύου LAN (π.χ. ένα PBX), είναι παντελώς αδιάφορο. Η επικοινωνία μεταξύ client και server, γίνεται πάντα μέσω ΙΡ πρωτοκόλλου, οπότε το ΑΤΑ έχει τουλάχιστον μία θύρα RJ45 για να συνδεθεί στο δίκτυο. Φυσικό είναι αν ο server είναι στο διαδίκτυο να υπάρχει πρόσβαση προς αυτό.

    Το 3390 που έχεις δεν είναι ΑΤΑ (σε αντίθεση με το 7390), αλλά απλά (εκτός από modem/router) ένας SIP client/server. Ως client λοιπόν μπορεί να συνδεθεί στον server του ΟΤΕ, αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα να συνδεθούν πάνω του απλές τηλεφωνικές συσκευές. Μόνο ΙΡ τηλέφωνα (ή εφαρμογές) μπορούν να συνδεθούν στο Fritz κάνοντας χρήση της τηλεφωνίας.
    Άρα έχεις 2 επιλογές. Είτε προμηθεύεσαι ένα ΑΤΑ για να χρησιμοποιήσεις τα αναλογικά τηλέφωνα, είτε δεν τα χρησιμοποιείς καθόλου.
    Για το ΑΤΑ έχεις πάλι 2 επιλογές. Είτε το ρυθμίζεις να συνδέεται στον server του Fritz, ώστε να κάνεις χρήση των δυνατοτήτων του PBX, είτε να συνδέεται απ' ευθείας με τον server του ΟΤΕ, αλλά χάνεις το PBX του Fritz.

    Κανονικά και το Speedport μπορεί να παίξει ως ΑΤΑ πίσω από το Fritz, αλλά προς το παρόν οι ρυθμίσεις VoIP στο μενού του είναι κλειδωμένες και δεν επιτρέπει να ρυθμιστεί για σύνδεση σε άλλον server.
    Αντί να ψάχνεις για άλλο ΑΤΑ, σου έκανα παραπάνω πρόταση να χρησιμοποιήσεις ένα οποιοδήποτε φθηνό Fritz (π.χ. το 7140) που θα δουλεύει απρόσκοπτα και σε απόλυτη συνεργασία με το 3390 (ή μόνο του).

    * VoIP είναι η επικοινωνία μέσω του ΙΡ πρωτοκόλλου. Υπάρχουν πολλές υλοποιήσεις ανοικτής ή κλειστής αρχιτεκτονικής που είναι ασύμβατες μεταξύ τους (SIP, IAX, Skype, SCCP, XMPP κλπ).
    Το SIP είναι ευρέως διαδεδομένο και αυτό που χρησιμοποιείται σχεδόν από το σύνολο των τηλεπικοινωνιακών παρόχων αλλά και τα Asterisk PBX.

  15. #30
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιοδήποτε ΑΤΑ με SIP* τηλεφωνία, είναι ουσιαστικά έναν SIP client και ταυτόχρονα παρέχει κάποιες θύρες RJ11 για σύνδεση απλών αναλογικών συσκευών. Ο client αυτός πρέπει να συνδεθεί με έναν SIP server, για να επιτευχθεί η τηλεφωνική επικοινωνία. Το αν ο server αυτός είναι στο διαδίκτυο (όπως π.χ. του ΟΤΕ ή άλλου παρόχου) ή εντός του εσωτερικού δικτύου LAN (π.χ. ένα PBX), είναι παντελώς αδιάφορο. Η επικοινωνία μεταξύ client και server, γίνεται πάντα μέσω ΙΡ πρωτοκόλλου, οπότε το ΑΤΑ έχει τουλάχιστον μία θύρα RJ45 για να συνδεθεί στο δίκτυο. Φυσικό είναι αν ο server είναι στο διαδίκτυο να υπάρχει πρόσβαση προς αυτό.

    Το 3390 που έχεις δεν είναι ΑΤΑ (σε αντίθεση με το 7390), αλλά απλά (εκτός από modem/router) ένας SIP client/server. Ως client λοιπόν μπορεί να συνδεθεί στον server του ΟΤΕ, αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα να συνδεθούν πάνω του απλές τηλεφωνικές συσκευές. Μόνο ΙΡ τηλέφωνα (ή εφαρμογές) μπορούν να συνδεθούν στο Fritz κάνοντας χρήση της τηλεφωνίας.
    Άρα έχεις 2 επιλογές. Είτε προμηθεύεσαι ένα ΑΤΑ για να χρησιμοποιήσεις τα αναλογικά τηλέφωνα, είτε δεν τα χρησιμοποιείς καθόλου.
    Για το ΑΤΑ έχεις πάλι 2 επιλογές. Είτε το ρυθμίζεις να συνδέεται στον server του Fritz, ώστε να κάνεις χρήση των δυνατοτήτων του PBX, είτε να συνδέεται απ' ευθείας με τον server του ΟΤΕ, αλλά χάνεις το PBX του Fritz.

    Κανονικά και το Speedport μπορεί να παίξει ως ΑΤΑ πίσω από το Fritz, αλλά προς το παρόν οι ρυθμίσεις VoIP στο μενού του είναι κλειδωμένες και δεν επιτρέπει να ρυθμιστεί για σύνδεση σε άλλον server.
    Αντί να ψάχνεις για άλλο ΑΤΑ, σου έκανα παραπάνω πρόταση να χρησιμοποιήσεις ένα οποιοδήποτε φθηνό Fritz (π.χ. το 7140) που θα δουλεύει απρόσκοπτα και σε απόλυτη συνεργασία με το 3390 (ή μόνο του).

    * VoIP είναι η επικοινωνία μέσω του ΙΡ πρωτοκόλλου. Υπάρχουν πολλές υλοποιήσεις ανοικτής ή κλειστής αρχιτεκτονικής που είναι ασύμβατες μεταξύ τους (SIP, IAX, Skype, SCCP, XMPP κλπ).
    Το SIP είναι ευρέως διαδεδομένο και αυτό που χρησιμοποιείται σχεδόν από το σύνολο των τηλεπικοινωνιακών παρόχων αλλά και τα Asterisk PBX.
    Ξεχνα το 3390 μιλω για ένα κοινο μοντεμ/ρουτερ ADSL, μπορει να συνδεθει με ένα ΑΤΑ και ετσι να εχω δυο αναλ. τηλεφωνα σε VoIP παροχεα. ΝΑΙ-ΟΧΙ?
    Διαβαζω τα προβληματα οσοι εχουν το 3102 και εχω τρελλαθει, όπως με echo - dial plan - caller ID - Date/Time, γιατι δεν τα εχουν οσοι εχουν μοντεμ με δυνατοτητα VoIP?????

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  3. Ακύρωση μετατροπής PSTN σε VoIP
    Από gedi στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-17, 16:23
  4. ISDN DDI σε VOIP
    Από agos στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 04:18
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-16, 02:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας