Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Επειδη συντομα λογω αναβαθμησης του ΚΑΦΑΟ που γινεται στη γειτονιά μου, δηλ. συνδεση του με ΟΙ με τον ΟΤΕ, θα μετατραπει η κλασσικη τηλεφωνια που εχω σε VOIP, θα’θελα μια βοηθεια στο σεταρισμα του 3390, αν το εχει σεταρει καποιος και αν είναι δυνατον με εικονες.
    Ενεργοποιοντας το FRITZ!App Fon στο menu Wireless – Radio Network εχεις την δυνατοτητα στο μενου Telephony – Telephony Devices και Telephony Numbers να βαλεις τις παραμετρους για μετατροπη του σε voip.
    Αυτο σε συνδιασμο μ΄ένα προγραμμα που εγκαθιστας στο κινητο σου (FRITZ!App Fon) θα μπορεις εσυ και αλλοι εννια να κανουν κλησεις μεσα από το κινητο σου/τους συνδεομενοι ασυρματα με το ρουτερ.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δε νομίζω να έχει το 3390 δυνατότητα τηλεφωνίας. Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει στο μενού πουθενά κάτι σχετικό με αυτή.
    Είναι η κύρια διαφορά με το αντίστοιχο 7390. Γενικά στα Fritz, όσα μοντέλα ξεκινούν από 3 δεν έχουν τηλεφωνία, ενώ διαθέτουν τα αντίστοιχα με 7.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω να έχει το 3390 δυνατότητα τηλεφωνίας. Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει στο μενού πουθενά κάτι σχετικό με αυτή.
    Είναι η κύρια διαφορά με το αντίστοιχο 7390. Γενικά στα Fritz, όσα μοντέλα ξεκινούν από 3 δεν έχουν τηλεφωνία, ενώ διαθέτουν τα αντίστοιχα με 7.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voip_1.bmp 
Εμφανίσεις:  67 
Μέγεθος:  712,4 KB 
ID: 179588
    Εκτος του ότι αναφερω λεπτομερειες από το μενου του 3390 θα πρεπει μαλλον να ποσταρω και φωτογραφια για πεισω καποιους.
    Μαλλον δεν ξεκινησαμε καλα.
    Next please.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πάλι καλά που έγραψα δε νομίζω, εκτός κι αν κάποιοι το θεωρούν βεβαίωση.
    Η AVM στο επίσημη ιστοσελίδα αλλά και στο εγχειρίδιο χρήσης, δεν αναφέρει τίποτα σχετικό για οποιοδήποτε είδος τηλεφωνίας (VoIP, DECT κλπ). Θύρες RJ11 ή S0 για σύνδεση αναλογικών ή ψηφιακών συσκευών σίγουρα δεν έχει.

    Αφού έχει δυνατότητα, κοιτάς εδώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω να έχει το 3390 δυνατότητα τηλεφωνίας. Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει στο μενού πουθενά κάτι σχετικό με αυτή.
    Είναι η κύρια διαφορά με το αντίστοιχο 7390. Γενικά στα Fritz, όσα μοντέλα ξεκινούν από 3 δεν έχουν τηλεφωνία, ενώ διαθέτουν τα αντίστοιχα με 7.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voip_1.bmp 
Εμφανίσεις:  67 
Μέγεθος:  712,4 KB 
ID: 179588
    Εκτος του ότι αναφερω λεπτομερειες από το μενου του 3390 θα πρεπει μαλλον να ποσταρω και φωτογραφια για πεισω καποιους.
    Μαλλον δεν ξεκινησαμε καλα.
    Next please.

    - - - Updated - - -

    1. Όταν η βοηθεια που ζητω είναι κατι συγκεκριμενο, απαντησεις όπως “αν δεν κανω λαθος”, “νομιζω”, “εχω την εντυπωση” δεν είναι βοηθεια.
    2. Εισαι προσβλητικος γιατι ουτε λιγο ουτε πολύ είναι σαν να μου λες “δεν ξερεις τι βλεπεις και τι σου γινεται” όταν βλεπω το μενου στο ρουτερ μου.
    3. Υπαρχουν και αλλοι τροποι για να εχει καποιο ρουτερ με τηλεφωνια, δεν είναι αναγκη να εχει RJ11 με FON 1, FON2, και μεταξυ μας είναι πολύ πιο πρακτικο να αντικαταστησω τα ασυρματα και τα σταθερα τηλεφωνα με το κινητο, που ετσι και αλλοιως το εχουν ολοι.
    Αλλα και η λυση να εχω ένα ρουτερ και σ’αυτό να “κρεμεται” ένα μοντεμ και να είναι συνδεδεμενο σε ένα αλλο μοντεμ ρουτερ δεν το βρισκω καθολου μα καθολου πρακτικο γιατι μ’αρεσουν οι απλες λυσεις.
    4. Ζητω βοηθεια από καποιον που εχει ή ειχε σεταρει το 3390 ΜΟΝΟ του στη γραμμη του ΟΤΕ, αν ειχε προβληματα.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και επαναλαμβάνω ότι το 3390 σύμφωνα με το επίσημο εγχειρίδιο δεν έχει δυνατότητα τηλεφωνίας, ούτε σε VoIP.
    Επειδή μόλις πρόσφατα ο ΟΤΕ ξεκίνησε να δίνει τους κωδικούς της τηλεφωνίας, δεν θα βρεις πολλούς που να το έχουν κάνει και μάλιστα στο 3390.
    Όμως σου έδωσα link με οδηγίες σε εικόνες άλλου μέλους που το κατάφερε στο 7270.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επαναλαμβάνω ότι το 3390 σύμφωνα με το επίσημο εγχειρίδιο δεν έχει δυνατότητα τηλεφωνίας, ούτε σε VoIP.
    Επειδή μόλις πρόσφατα ο ΟΤΕ ξεκίνησε να δίνει τους κωδικούς της τηλεφωνίας, δεν θα βρεις πολλούς που να το έχουν κάνει και μάλιστα στο 3390.
    Όμως σου έδωσα link με οδηγίες σε εικόνες άλλου μέλους που το κατάφερε στο 7270.
    Δυο τινα συμβαινουν με σενα ή δεν διαβαζεις τι γραφω ή θεωρεις βοηθεια το να γραψεις το οτιδηποτε.
    Και για IPTV δεν λεει τo εγχειριδιο αλλα η τεταρτη LAN εχει γινει STB.
    Αν και από ο,τι διαβαζω ξερεις πολλα σου διαφευγει ένα βασικο ο,τιδηποτε εχει να κανει με software, σημερα δεν υπαρχει, αλλα αυριο υπαρχει, γι’αυτό μην εισαι τοσο πολύ του “by the book”.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ας υποθεσουμε ότι βαζω το password που μου δινει ο ΟΤΕ και όλα δουλευουν δηλ. εχω τηλεφωνια στο Smartphone μου μεσω του προγραματος FRITZApp Fon.
    Τωρα αν θελω να εχω μια φυσικη παρουσια δυο αναλογικων θυρων (FXS) για να εκμεταλευτω το υπαρχων τηλεφ. δικτυο του σπιτιου μου τι λυση εχω?
    Μπορω να χρησιμοποιησω καποιο Phone Adapter (ΑΤΑ) όπως το Cisco SPA3102 ή το SPA122 ή το Grandstream HT502 και να το συνδεσω σε μια LAN του FRITZBox???

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, εφόσον έχει δυνατότητες SIP server. Αυτό θα το δεις αν μπορείς να ορίσεις νέα ΙΡ τηλεφωνική συσκευή.
    Αν ναι όλα καλά, διαφορετικά το firmware το μόνο που παρέχει από τηλεφωνία είναι SIP client.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, εφόσον έχει δυνατότητες SIP server. Αυτό θα το δεις αν μπορείς να ορίσεις νέα ΙΡ τηλεφωνική συσκευή.
    Αν ναι όλα καλά, διαφορετικά το firmware το μόνο που παρέχει από τηλεφωνία είναι SIP client.
    Να υποθεσω ότι εχεις πλεον πεισθει για τις VoIP δυνατοτηρες του 3390.
    Ποιο να εχει SIP Server δυνατοτητες γιατι αν αναφερεσε στα ΑΤΑ, γιαυτο τα αναφερω με το ονομα τους, για να μου πειτε εσυ/εσεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αναφέρομαι φυσικότατα στο Fritz.

    Επειδή δεν έχει πέσει στα χέρια μου κανένα μοντέλο Fritz που να ξεκινά με 3, δεν γνώριζα αν έχει δυνατότητα τηλεφωνίας, πράγμα που η ίδια η εταιρεία δεν αναφέρει. Λες ότι έχει και σε πιστεύω.
    Η δυνατότητες των Fritz είναι ενός μικρού τηλεφωνικού κέντρου. Όσον αφορά την ΙΡ τηλεφωνία (VoIP), ο router μπορεί να παίξει είτε ως client, να συνδέεται δηλαδή σε κάποιον πάροχο όπως είναι ο ΟΤΕ ή άλλος αντίστοιχος, αλλά μπορεί να παίξει και ως SIP server, δηλαδή άλλες συσκευές με ρόλο client (όπως ένα ΑΤΑ) να συνδέονται πάνω του και να εκμεταλλεύονται το PBX.

    Επειδή λοιπόν δεν γνωρίζω τι ισχύει και δεν βοηθά το εγχειρίδιο, σε ρωτώ αν μπορεί μια ΙΡ συσκευή να συνδεθεί πάνω στο Fritz που θα του αποδώσει έναν 3ψήφιο αριθμό σύνδεσης, όπως π.χ. γίνεται σε όλα τα μοντέλα που ξεκινούν από 7.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρομαι φυσικότατα στο Fritz.

    Επειδή δεν έχει πέσει στα χέρια μου κανένα μοντέλο Fritz που να ξεκινά με 3, δεν γνώριζα αν έχει δυνατότητα τηλεφωνίας, πράγμα που η ίδια η εταιρεία δεν αναφέρει. Λες ότι έχει και σε πιστεύω.
    Η δυνατότητες των Fritz είναι ενός μικρού τηλεφωνικού κέντρου. Όσον αφορά την ΙΡ τηλεφωνία (VoIP), ο router μπορεί να παίξει είτε ως client, να συνδέεται δηλαδή σε κάποιον πάροχο όπως είναι ο ΟΤΕ ή άλλος αντίστοιχος, αλλά μπορεί να παίξει και ως SIP server, δηλαδή άλλες συσκευές με ρόλο client (όπως ένα ΑΤΑ) να συνδέονται πάνω του και να εκμεταλλεύονται το PBX.
    Επειδή λοιπόν δεν γνωρίζω τι ισχύει και δεν βοηθά το εγχειρίδιο, σε ρωτώ αν μπορεί μια ΙΡ συσκευή να συνδεθεί πάνω στο Fritz που θα του αποδώσει έναν 3ψήφιο αριθμό σύνδεσης, όπως π.χ. γίνεται σε όλα τα μοντέλα που ξεκινούν από 7.
    Δειξε μου ένα αντιστοιχο μενου από 7αρι (φωτο) για να το ψαξω στο δικο μου.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο Telephony Devices, πατάς Configure New Device και θα σου ανοίξει τις επιλογές του είδους της τηλεφωνικής συσκευής που θέλεις να συνδέσεις. Θα επιλέξεις αναλογικό και μετά ΙΡ συσκευή.
    Μετά σου δίνει 3ψήφιο αριθμό (ξεκινά από το 620) και σου ζητά να ορίσεις τον κωδικό του. Δέχεται μέχρι 10 συνδεδεμένες ΙΡ συσκευές (620-629).

  14. #14
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Telephony Devices, πατάς Configure New Device και θα σου ανοίξει τις επιλογές του είδους της τηλεφωνικής συσκευής που θέλεις να συνδέσεις. Θα επιλέξεις αναλογικό και μετά ΙΡ συσκευή.
    Μετά σου δίνει 3ψήφιο αριθμό (ξεκινά από το 620) και σου ζητά να ορίσεις τον κωδικό του. Δέχεται μέχρι 10 συνδεδεμένες ΙΡ συσκευές (620-629).
    Μου αρεσει που στο αναφερω στο αρχικο μου ποσταρισμα λεγοντας:
    ” Ενεργοποιοντας το FRITZ!App Fon στο menu Wireless – Radio Network εχεις την δυνατοτητα στο μενου Telephony – Telephony Devices και Telephony Numbers να βαλεις τις παραμετρους για μετατροπη του σε voip.”
    Εσυ απαντας την 1η φορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!
    “Δε νομίζω να έχει το 3390 δυνατότητα τηλεφωνίας. Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει στο μενού πουθενά κάτι σχετικό με αυτή.”
    Την 2 η φορά:
    “Η AVM στο επίσημη ιστοσελίδα αλλά και στο εγχειρίδιο χρήσης, δεν αναφέρει τίποτα σχετικό για οποιοδήποτε είδος τηλεφωνίας (VoIP, DECT κλπ).”
    Την 3η φορα:
    “Και επαναλαμβάνω ότι το 3390 σύμφωνα με το επίσημο εγχειρίδιο δεν έχει δυνατότητα τηλεφωνίας, ούτε σε VoIP.”
    Και τωρα για 4η φορα, και όλα αυτά γιατι δεν ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ τι σου γραφω.
    Παμε δηλ.για αγορα Cisco SPA3102.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γράφεις "Ενεργοποιοντας το FRITZ!App Fon στο menu Wireless – Radio Network εχεις την δυνατοτητα στο μενου Telephony – Telephony Devices και Telephony Numbers να βαλεις τις παραμετρους για μετατροπη του σε voip".
    Όμως σε όλα τα μοντέλα που ξεκινούν από 7, δεν υπάρχει επιλογή τέτοια στο μενού που αναφέρεις. Προφανώς υπάρχει στο 3390, ώστε να ενεργοποιήσεις το μενού της τηλεφωνίας.
    Κατάλαβα αρχικά, ότι πιθανόν να αναφερόσουν την εφαρμογή FRITZ!App Fon, που έχει ίδιο όνομα με την επιλογή στο Fritz.

    Και επειδή επανέρχεσαι, θέλω να μου δείξεις σε ποιο σημείο αναφέρεται επίσημα από την εταιρεία, ότι στο 3390 (ή/και σε οποιοδήποτε άλλη από 3) μπορεί με επιλογή στο μενού να ενεργοποιηθεί η τηλεφωνία.
    Με ποιον μαγικό τρόπο κάποιος που θέλει να αποκτήσει μια συσκευή της με δυνατότητα τηλεφωνίας, θα επιλέξει την συγκεκριμένη; Μην κοιτάς που είναι στα χέρια σου. Πες ότι δεν την έχεις και θέλεις επιβεβαίωση.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  3. Ακύρωση μετατροπής PSTN σε VoIP
    Από gedi στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-17, 16:23
  4. ISDN DDI σε VOIP
    Από agos στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 04:18
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-16, 02:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας