Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.384
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Στη δημόσια υπηρεσία που εργάζομαι, ψάχνω κάποια λύση για να έρχονται τα fax σε e-mail. Δεχόμαστε πολλά fax (απίστευτο το 2017 πόσα ακόμα fax διακινούνται) τα πιο πολλά από τα οποία δεν είναι απαραίτητο ούτε να τυπώνονται ούτε να αρχειοθετούνται και υπάρχει μεγάλη σπατάλη σε αναλώσιμα και χαρτί.

    Ποια λύση θα προτείνατε με βάση την αξιοπιστία; Έχω δει για omnivoice, viva, modulus. Όλες οι γραμμές fax είναι στην cosmote, αλλά δε βρήκα να έχουν κάποια σχετική λύση, μήπως και δε χρειαστεί φορητότητα. Ειδικά αυτό το τελευταίο μπορεί να είναι μέχρι και deal breaker!!!

    Ιδέες;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχουν κάποια πολυμηχανήματα που υποστηρίζουν fax σε υπολογιστή, αν έχεις κάποιο fax modem (τα παλιά τα 56κ) μπορείς πάλι να το βάλεις σε κάποιον υπολογιστή.
    Θα μπορούσες ακόμα να κάνεις και κάποιο fax server, πχ με elastix, hylafax

    όλα όμως θα θέλουν κάποιος να ασχοληθεί με αυτό, δεν ξέρω κατα πόσο θα θέλεις να αναλάβεις τέτοια ευθύνη

  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.384
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Τη λύση του fax σε ΗΥ την είχα σκεφτεί, αλλά έχει το μειονέκτημα ότι το fax "δένεται" στο συγκεκριμένο ΗΥ. Ενώ με το email, μπορούν να το βλέπουν περισσότεροι, στο δικό τους ΗΥ. Και αν κάτι συμβεί, πρέπει πάντα να είναι κάποιος εκεί να το διορθώσει.

    Με fax server δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν ξέρω. Αν αξίζει τον κόπο, μπορώ να το δω.

    Το πρόβλημά μου δεν είναι να το αναλάβω, αλλά το ότι είμαι προσωρινά εδώ και του χρόνου κανείς δεν ξέρει
    Πρέπει λοιπόν να είναι μια απλή λύση, που θα δουλεύει μόνη της

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    υπάρχουν αρκετά πολυμηχανήματα laser / φωτοτυπικά που κάνουν αυτή την δουλειά και έχουν πάνω τους κάρτα fax.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.384
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MADx2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχουν αρκετά πολυμηχανήματα laser / φωτοτυπικά που κάνουν αυτή την δουλειά και έχουν πάνω τους κάρτα fax.
    Λαμβάνουν το fax και το στέλνουν σε e-mail;

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπήκα στο thread και διαβάζοντας το εγχείρημα, μου ήρθε αμέσως στο μυαλό κάποιος που ήθελε να βοηθήσει σε δημόσιο (σχολείο), που βρισκόταν προσωρινά και δεν ήταν υποχρεωμένος, και κατόρθωσε με προσωπικό κόπο/χρόνο (+ αξιέπαινες δωρεές μελών) αλλά ελάχιστο κόστος και χρήση ανοιχτού κώδικα να στήσει ένα ΓΑΜΑΤΟ computer lab που θα ζήλευαν άπειρα σχολεία και μπαίνω στο πειρασμό να τσεκάρω το προφίλ σου (να σιγουρευτώ) και βλέπω ότι ΕΣΥ ήσουν! Όπου πας θέλεις να βελτιώνεις πράγματα, απλά...

    Για να θυμούνται οι παλιότεροι του forum και να μαθαίνουν οι νεότεροι... Αναζητώ δωρεά εξοπλισμού για εργαστήριο ΗΥ σχολείου

  7. #7
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαμβάνουν το fax και το στέλνουν σε e-mail;
    ναι και μπορουν να στειλουν κ φαξ μεσω Η/Υ (φτιάχνει print driver σε κάθε pc)

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.384
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    [Offtopic]Μπήκα στο thread και διαβάζοντας το εγχείρημα, ...
    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, να είσαι καλά
    Μια μικρή διόρθωση: στο σχολείο που ήμουν, είχα οργανική θέση. Απλά λόγω συγχώνευσης με συστεγαζόμενο σχολείο και λόγω των τελευταίων αλλαγών σε ωράρια της ειδικότητας μου, βρέθηκα να περισσεύω! Έτσι εγκατέλειψα και το εργαστήριο, που όπως λες, το είχα φέρει σε πολύ καλό επίπεδο, σε σχέση με τα περισσότερα σχολεία που έχω δει. Αυτό

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MADx2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι και μπορουν να στειλουν κ φαξ μεσω Η/Υ (φτιάχνει print driver σε κάθε pc)
    Αυτό το τελευταίο, το έχω δει και μάλιστα σήμερα εγκατέστησα και το αντίστοιχο λογισμικό σε όλους τους ΗΥ εδώ, ώστε να στέλνουμε κατευθείαν τα έγγραφα σε fax, μιας και τα πιο πολλά είναι ηλεκτρονικά, και για να σταλούν πρέπει πρώτα να εκτυπωθούν!

    Αλλά μηχάνημα να στέλνει τα fax σε email, δεν είχα ξανακούσει.

    Αν θέλεις, πρότεινέ μου κάποια μοντέλα που έχουν τη σχετική δυνατότητα, ώστε αν προκύψει νέα αγορά, να το προτείνω

  9. #9
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, να είσαι καλά
    Μια μικρή διόρθωση: στο σχολείο που ήμουν, είχα οργανική θέση. Απλά λόγω συγχώνευσης με συστεγαζόμενο σχολείο και λόγω των τελευταίων αλλαγών σε ωράρια της ειδικότητας μου, βρέθηκα να περισσεύω! Έτσι εγκατέλειψα και το εργαστήριο, που όπως λες, το είχα φέρει σε πολύ καλό επίπεδο, σε σχέση με τα περισσότερα σχολεία που έχω δει. Αυτό

    - - - Updated - - -



    Αυτό το τελευταίο, το έχω δει και μάλιστα σήμερα εγκατέστησα και το αντίστοιχο λογισμικό σε όλους τους ΗΥ εδώ, ώστε να στέλνουμε κατευθείαν τα έγγραφα σε fax, μιας και τα πιο πολλά είναι ηλεκτρονικά, και για να σταλούν πρέπει πρώτα να εκτυπωθούν!

    Αλλά μηχάνημα να στέλνει τα fax σε email, δεν είχα ξανακούσει.

    Αν θέλεις, πρότεινέ μου κάποια μοντέλα που έχουν τη σχετική δυνατότητα, ώστε αν προκύψει νέα αγορά, να το προτείνω
    Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με Konica minolta , Ricoh (υπάρχουν και με αλλες επωνυμίες πχ gerstener) κτλ .
    Έχουν λύσεις με φωτοτυπικα/εκτυπωτή/fax/scanner με όλες τις λειτουργίες να υποστηρίζονται μέσω δικτύου (print/scan/fax).
    Πχ http://www.konicaminolta.com.gr/gr/e...fications.html
    Το θετικό είναι ότι μπορούν να σας καλύψουν με συμβόλαιο συντήρησης οπότε και είσαι ήσυχος

  10. #10
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.384
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MADx2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με Konica minolta , Ricoh (υπάρχουν και με αλλες επωνυμίες πχ gerstener) κτλ .
    Έχουν λύσεις με φωτοτυπικα/εκτυπωτή/fax/scanner με όλες τις λειτουργίες να υποστηρίζονται μέσω δικτύου (print/scan/fax).
    Πχ http://www.konicaminolta.com.gr/gr/e...fications.html
    Το θετικό είναι ότι μπορούν να σας καλύψουν με συμβόλαιο συντήρησης οπότε και είσαι ήσυχος
    Ευχαριστώ! Θα τα δω, αν και μάλλον λόγω κόστους τέτοιες λύσεις αποκλείονται

  11. #11
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    επίσης το fritzbox της avm έχει τέτοια δυνατότητα,
    εδώ το link για το 7390, αλλά κι άλλα μοντέλα το υποστηρίζουν
    edit
    μετά τη ρύθμιση του fax χρειάζεται ενεργοποίηση το push mail

  12. #12
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι γραμμές fax είναι στην cosmote, αλλά δε βρήκα να έχουν κάποια σχετική λύση
    Δες μήπως σε καλύπτει το:
    https://www.cosmote.gr/fixed/busines...e-smart-office

  13. #13
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.384
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες μήπως σε καλύπτει το:
    https://www.cosmote.gr/fixed/busines...e-smart-office
    Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν για το Virtual Fax, με 5€/μήνα. Αλλά κολλήσαμε σε αυτό που λέει και στην ιστοσελίδα: "... είτε διαθέτεις μία μικρή ή μεσαία επιχείρηση ...". Δεν μας περιλαμβάνει! Είμαστε γίγαντες

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elio_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης το fritzbox της avm έχει τέτοια δυνατότητα,
    εδώ το link για το 7390, αλλά κι άλλα μοντέλα το υποστηρίζουν
    edit
    μετά τη ρύθμιση του fax χρειάζεται ενεργοποίηση το push mail
    Όταν φύγω και κάτι δε δουλέψει όπως πρέπει, θα με κυνηγάνε!

    - - - Updated - - -

    Σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες. Νομίζω ότι φορητότητα σε κάποια από modulus, yuboto, omnivoice θα είναι η καλύτερη λύση. Τόσο από κόστος, όσο και από το ότι δε θα χρειαστεί ποτέ να ασχοληθεί κανείς. Θα συνεχίσω το ψάξιμο από Δευτέρα!

  14. #14
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη δημόσια υπηρεσία που εργάζομαι, ψάχνω κάποια λύση για να έρχονται τα fax σε e-mail. Δεχόμαστε πολλά fax (απίστευτο το 2017 πόσα ακόμα fax διακινούνται) τα πιο πολλά από τα οποία δεν είναι απαραίτητο ούτε να τυπώνονται ούτε να αρχειοθετούνται και υπάρχει μεγάλη σπατάλη σε αναλώσιμα και χαρτί.

    Ποια λύση θα προτείνατε με βάση την αξιοπιστία; Έχω δει για omnivoice, viva, modulus. Όλες οι γραμμές fax είναι στην cosmote, αλλά δε βρήκα να έχουν κάποια σχετική λύση, μήπως και δε χρειαστεί φορητότητα. Ειδικά αυτό το τελευταίο μπορεί να είναι μέχρι και deal breaker!!!

    Ιδέες;
    Εφόσον πρόκειται για δημόσια υπηρεσία, θα πρέπει να "κινηθεί" προς Σύζευξις για να "κόψει" το πάγιο της τηλ. γραμμής + τα επιπλέον οφέλη. Τα τηλεφωνικά κέντρα που δίνονται από το Σύζευξις στο Δημόσιο απ' όσο γνωρίζω είναι VoIP και έχουν τέτοιες (και άλλες πολλές) δυνατότητες (ίσως με αγορά επιπλέον κάρτας βέβαια).

  15. #15
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.384
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον πρόκειται για δημόσια υπηρεσία, θα πρέπει να "κινηθεί" προς Σύζευξις για να "κόψει" το πάγιο της τηλ. γραμμής + τα επιπλέον οφέλη. Τα τηλεφωνικά κέντρα που δίνονται από το Σύζευξις στο Δημόσιο απ' όσο γνωρίζω είναι VoIP και έχουν τέτοιες (και άλλες πολλές) δυνατότητες (ίσως με αγορά επιπλέον κάρτας βέβαια).
    Ρώτησα και δεν μας καλύπτει το Σύζευξις. Είναι μπερδεμένη η κατάσταση...

    Θα προτείνω μεταφορά γραμμών + virtual PBX από Modulus. Το κόστος πέφτει κατά 70-80% ανάλογα το σενάριο υλοποίησης!! Αν υλοποιηθεί ποτέ βέβαια κάτι τέτοιο. Θα δούμε...

    Ευχαριστώ όλους για τις ιδέες και τη βοήθεια

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. σύνδεση fax σε ISDN netmode
    Από ptoube στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-16, 17:02
  2. Αλλαγή από dvd σε bluray για αποθηκευτικούς σκοπούς- αναζήτηση: δίσκοι και μονάδα
    Από TheUser στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-16, 23:59
  3. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-16, 15:54
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-16, 13:29
  5. freepbx fax 2 email and vice versa
    Από atux_null στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-16, 16:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας