Σελ. 39 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 192934373839
Εμφάνιση 571-584 από 584
  1. #571
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Πολλές υποθέσεις μπορούν να γίνουν. Καλλίτερα ας κάνει ένα τηλέφωνο αν θέλει στην εξυπηρέτηση και να ρωτήσει προς τι η διαφορά τιμής.

  2. #572
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας.

    Γενικότερα, πήγα σε ένα κατάστημα Vodafone τις προηγούμενες μέρες, μια κοπέλα προσπάθησε να με εξυπηρετήσει κυρίως όμως εκνευρίζοντάς με. Στο τέλος έκανε ένα αίτημα στη Vodafone και ήμουν εδώ και λίγες μέρες εν αναμονή ενός τηλεφωνήματος από εκεί. Έκανα στο forum την απορία μου, για να είμαι λίγο καλύτερα προετοιμασμένος για το τηλεφώνημα αυτό.

    Για να είμαι σωστός και με τη Vodafone, τελικά με πήραν σήμερα και αμέσως μου είπαν ότι είχα δίκιο και ότι θα μου κάνουν διορθώσεις για το μέλλον και μικρές πιστώσεις για τους προηγούμενους λογαριασμούς. Ουσιαστικά τα 18 ευρώ όντως αναφέρονται στο συνολικό πάγιο που έπρεπε να γράφει ο λογαριασμός αφού αφαιρεθούν όλες οι εκπτώσεις/μειώσεις. Άρα το πρόβλημά μου λύθηκε και απλά το αναφέρω.
    ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ
    κάνει τους άλλους να ανησυχούν...

  3. #573
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ήταν καμιά προγραμματισμένη αύξηση που είχε ανακοινωθεί πιο νωρίς αλλά εφαρμόστηκε λίγο μετά το κλείσιμο του συμβολαίου; Σε αυτή την περίπτωση μένει το ίδιο ποσοστό έκπτωσης που είχες συμφωνήσει αλλά εφαρμόζεται στο αυξημένο πλέον πάγιο, οπότε αναλογικά αυξάνεται και η δική σου χρέωση (π.χ. αν έχεις 40% έκπτωση και αυξηθεί 1 Ευρώ το ονομαστικό πάγιο, η αύξηση που θα δεις στο λογαριασμό σου θα είναι 0,60 Ευρώ).
    Στα συμβόλαια με τις εταιρείες κινητής δεν συμφωνούμε ποσοστό έκπτωσης παρά τελική τιμή ξαναλέω. Έχω ξαναγράψει πριν λίγες μέρες ότι αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο όπως και πολλοί άλλοι και ετοιμάζω καταγγελία. Οποιοσδήποτε αποφασίσει να τους κυνηγήσει δικαστικά θα δικαιωθεί. Απόσπασμα από το δικό μου που φαίνεται ξεκάθαρα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voda.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  104,0 KB 
ID: 189789
    Πλέον απαγορεύτηκαν και όλα αυτά τα "στη συνέχεια τόσα" καθώς η ΕΕΤΤ έβγαλε εγκύκλιο που απαγορεύει πλέον την αύξηση των τιμών όταν ένα συμβόλαιο καθίσταται αορίστου χρόνου. Έτρεξαν να προλάβουν και όσους έπιασαν κώτσους τους έπιασαν οι εταιρείες...

  4. #574
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα συμβόλαια με τις εταιρείες κινητής δεν συμφωνούμε ποσοστό έκπτωσης παρά τελική τιμή ξαναλέω. Έχω ξαναγράψει πριν λίγες μέρες ότι αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο όπως και πολλοί άλλοι και ετοιμάζω καταγγελία. Οποιοσδήποτε αποφασίσει να τους κυνηγήσει δικαστικά θα δικαιωθεί. Απόσπασμα από το δικό μου που φαίνεται ξεκάθαρα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voda.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  104,0 KB 
ID: 189789
    Πλέον απαγορεύτηκαν και όλα αυτά τα "στη συνέχεια τόσα" καθώς η ΕΕΤΤ έβγαλε εγκύκλιο που απαγορεύει πλέον την αύξηση των τιμών όταν ένα συμβόλαιο καθίσταται αορίστου χρόνου. Έτρεξαν να προλάβουν και όσους έπιασαν κώτσους τους έπιασαν οι εταιρείες...
    Πότε εκδόθηκε η εγκύκλιος της ΕΕΤΤ ? Που είναι αναρτημένη ???

  5. #575
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πότε εκδόθηκε η εγκύκλιος της ΕΕΤΤ ? Που είναι αναρτημένη ???
    https://www.e-nomothesia.gr/kat-epik...6-12-2017.html

  6. #576
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα συμβόλαια με τις εταιρείες κινητής δεν συμφωνούμε ποσοστό έκπτωσης παρά τελική τιμή ξαναλέω. Έχω ξαναγράψει πριν λίγες μέρες ότι αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο όπως και πολλοί άλλοι και ετοιμάζω καταγγελία. Οποιοσδήποτε αποφασίσει να τους κυνηγήσει δικαστικά θα δικαιωθεί. Απόσπασμα από το δικό μου που φαίνεται ξεκάθαρα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voda.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  104,0 KB 
ID: 189789
    Πλέον απαγορεύτηκαν και όλα αυτά τα "στη συνέχεια τόσα" καθώς η ΕΕΤΤ έβγαλε εγκύκλιο που απαγορεύει πλέον την αύξηση των τιμών όταν ένα συμβόλαιο καθίσταται αορίστου χρόνου. Έτρεξαν να προλάβουν και όσους έπιασαν κώτσους τους έπιασαν οι εταιρείες...
    Αυτό όχι δεν απαγορεύεται, στο λένε απο την αρχή που θα κάνεις το συμβόλαιο, αυτό που δεν θα μπορούν να κάνουν είναι να σου πούνε απο την αρχή θα έχεις πάγιο 25 για 24 μήνες και κάποια στιγμή μετά να σου πούνε ανεβάζουμε το πάγιο ή δίνουμε πιο λίγες παροχές (πχ λεπτά).
    Ακόμα αυτό αφορά συμβόλαιο ορισμένου χρόνου και όχι αορίστου

    Συμβάσεις ορισμένου χρόνου: Ο πάροχος δεν θα έχει δικαίωμα, στη διάρκεια του ορισμένου χρόνου της σύμβασης, να αυξάνει το πάγιο ή να μειώνει τον χρόνο ομιλίας/όγκο δεδομένων του προγράμματος υπηρεσιών.
    Εδώ τα έχει μαζεμένα

  7. #577
    Εγγραφή
    18-10-2011
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Νασαί καλα
    Αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι ότι κάτω από την πρώτη παραγραφο
    έρχεται η δεύτερη που αυξάνει τον χρόνο που έχεις για καταγγελία σύμβασης σε περίπτωση μονομερους
    τροποποίη σας δηλ. και στην αύξηση τιμολογησεων

  8. #578
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό όχι δεν απαγορεύεται, στο λένε απο την αρχή που θα κάνεις το συμβόλαιο, αυτό που δεν θα μπορούν να κάνουν είναι να σου πούνε απο την αρχή θα έχεις πάγιο 25 για 24 μήνες και κάποια στιγμή μετά να σου πούνε ανεβάζουμε το πάγιο ή δίνουμε πιο λίγες παροχές (πχ λεπτά).
    Ακόμα αυτό αφορά συμβόλαιο ορισμένου χρόνου και όχι αορίστου
    Μπορεί να κατάλαβα και λάθος στο συγκεκριμένο θέμα ειδικά. Πάντως σε εμένα που έληξε συμβόλαιο την προηγούμενη εβδομάδα είδα (και μου είπαν) ότι η προσφορά που είχα -η τιμή δηλαδή- ανανεώθηκε αυτόματα για 2 χρόνια. Δεν θα πάει στα 42,2€ όπως προέβλεπε το συμβόλαιο τώρα που είναι σε αορίστου. Από αυτό συμπέρανα ότι τους έβαλε χέρι η ΕΕΤΤ. Γενικά έχει πολλά και συγκεχυμένα η παραπάνω εγκύκλιος και έχω την εντύπωση ότι κάποια είναι και αλληλοσυγκρουόμενα. Θέλει μελέτη...

  9. #579
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kataras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νασαί καλα
    Αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι ότι κάτω από την πρώτη παραγραφο
    έρχεται η δεύτερη που αυξάνει τον χρόνο που έχεις για καταγγελία σύμβασης σε περίπτωση μονομερους
    τροποποίη σας δηλ. και στην αύξηση τιμολογησεων
    Υποθέτω, πως αν έχεις κάποιο πρόγραμμα το όποιο έχει 100 λεπτά τηλέφωνο, μπορούν να ανεβάσουν το κόστος της κλήσης αφού περάσεις αυτά τα 100 λεπτά, όποτε σε εκείνη την περίπτωση έχεις τους 2 μήνες.
    Δεν μπορούν όμως να σου ανεβάσουν το πάγιο ή να σου μειώσουν τα λεπτά για όσο καιρό έχεις συμφωνήσεις στο συμβόλαιο πχ 24 μήνες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να κατάλαβα και λάθος στο συγκεκριμένο θέμα ειδικά. Πάντως σε εμένα που έληξε συμβόλαιο την προηγούμενη εβδομάδα είδα (και μου είπαν) ότι η προσφορά που είχα -η τιμή δηλαδή- ανανεώθηκε αυτόματα για 2 χρόνια. Δεν θα πάει στα 42,2€ όπως προέβλεπε το συμβόλαιο τώρα που είναι σε αορίστου. Από αυτό συμπέρανα ότι τους έβαλε χέρι η ΕΕΤΤ. Γενικά έχει πολλά και συγκεχυμένα η παραπάνω εγκύκλιος και έχω την εντύπωση ότι κάποια είναι και αλληλοσυγκρουόμενα. Θέλει μελέτη...
    Δεν νομίζω πως έχει κάποια σύγχυση, σου λέει ότι όταν έχεις υπογράψει ένα συμβόλαιο ορισμένου χρόνου δεν μπορούν να σου αλλάξουν το πάγιο ούτε τα προσφερόμενα.
    Αν εσύ από την αρχή υπέγραψες το 25 για 6 μήνες και 42 για τους άλλους 18 τότε έχουν το δικαίωμα να το αλλάξουν, δεν μπορούν να το κάνουν 26 στους πρώτους 6 μήνες ή 43 στους υπόλοιπους 18.

    Αν το συμβόλαιο σου γίνει αορίστου, τότε μπορούν να σου αλλάξουν το πάγιο ή τις παρεχόμενες υπηρεσίες και θα έχεις 2 μήνες καιρό για να διακόψεις χωρίς πενάλτι

  10. #580
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν το συμβολαιο σου (π.χ. 2 χρονων) ληξει και γινει αοριστου, τοτε δεν μπορεις να φυγεις οποτε θελεις οπως ισχυε ως τωρα (ειτε σου αλλαξουν ειτε οχι τις τιμες)? Εχεις μονο 2 μηνες καιρο?

  11. #581
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Δηλαδη για να καταλαβω αν ληγει το συμβολαιο μου στις πχ 10 Φεβρουαριου και εχω συμβολαιο πχ 35 ευρω μετα τις 10 Φεβρουαριου θα εχω την ιδια τιμη δηλαδη 35 ευρω και θα ανεναεωθει το συμβολαιο απο μονο του?

  12. #582
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goana12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το συμβολαιο σου (π.χ. 2 χρονων) ληξει και γινει αοριστου, τοτε δεν μπορεις να φυγεις οποτε θελεις οπως ισχυε ως τωρα (ειτε σου αλλαξουν ειτε οχι τις τιμες)? Εχεις μονο 2 μηνες καιρο?
    Λάθος δικό μου, αν γίνει αορίστου δεν έχει πέναλτι,

  13. #583
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη για να καταλαβω αν ληγει το συμβολαιο μου στις πχ 10 Φεβρουαριου και εχω συμβολαιο πχ 35 ευρω μετα τις 10 Φεβρουαριου θα εχω την ιδια τιμη δηλαδη 35 ευρω και θα ανεναεωθει το συμβολαιο απο μονο του?
    Όχι, δεν ανανεώνεται από μόνο του. Η υποχρεωτική παραμονή ήταν 2 χρόνια. Έληξε και φεύγω όποτε θέλω. Για -μέχρι σε πρώτη φάση προφανώς- 2 χρόνια ακόμα μου έδωσαν την "προσφορά" (την ίδια τιμή που πλήρωνα) για αορίστου χρόνου σύμβαση πλέον όπως αυτή κατέστη. Δεν υπέγραψα τίποτα νέο. Φαίνεται και στο my vodafone.

    Υ.Γ. Την ανανέωση της προσφοράς δεν μου την έκαναν λόγω του "εκβιασμού" με τη φορητότητα στον ΟΤΕ. Στο My vodafone είχε ημερομηνία 15/12/2017 (ακριβώς πάνω στη λήξη της υποχρεωτικής παραμονής δηλαδή), το είδα και απλά δεν κατάλαβα αρχικά τι ήταν αυτό μέχρι που μου το εξήγησαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 29-12-17 στις 12:53.

  14. #584
    Εγγραφή
    30-12-2017
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Κάποιοι έχουν προβλήματα με τη σύνδεσή τους, σε άλλους καθυστερεί να ενεργοποιηθεί η σύνδεση, είμαι κι εγώ που δε μπορώ να ξεμπερδέψω από τη Vodafone. 1 μήνα τώρα και δε μπορώ να διακόψω τη σύνδεση στο διαμέρισμα που ενοικίαζα (έχω φύγει από το σπίτι από τις 10 Δεκεμβρίου). Εν τω μεταξύ για όλο αυτό το διάστημα, και για όσο ακόμη η σύνδεση θα είναι ενεργή, με χρεώνουν τα πάγια κανονικότατα. Δυστυχώς από τότε που εξαγοράστηκε η HOL, οι υπηρεσίες που προσέφερε έχουν πέσει κατακόρυφα σε ποιότητα. Ή οι άνθρωποι στη Vodafone είναι ανίκανοι ή απατεώνες, αλλά με βάση αυτά που βλέπω το τελευταίο καιρό τείνω να πιστέψω το δεύτερο. Ας μην αναφέρουμε τους τρίτους συνεργάτες τους που σε ταράζουν στα τηλέφωνα κάθε μεσημέρι προσπαθώντας να σε πείσουν να πας και το κινητό σε vodafone. 'Eχω τελειώσει με τη Vodafone για τα καλά, ακόμη κι αν αυτοί δεν το θέλουν.

    Edit: 5 λεπτά αφού έγραψα αυτά, είχα επικοινωνία με τη Vodafone που είχε αφήσει το καλύτερο για το τέλος. Για όλο το διάστημα από τη στιγμή που έφυγα από το διαμέρισμα, η γραμμή δεν είχε φραγή εξερχομένων ή internet. Κάτι που θα έπρεπε να γίνεται αυτόματα, για να προστατευτεί ο πελάτης από οποιονδήποτε αποκτήσει πρόσβαση και κάνει κλήσεις σε εξωτερικό ή οπουδήποτε αλλού, προφανώς δεν είναι δυνατό να γίνει γιατί το "σύστημα" δεν τους επιτρέπει. Άκουσον, άκουσον, να μην έχουν τη δυνατότητα οι τεχνικοί να κλειδώσουν το internet ή να βάλουν φραγή κλήσεων. 1-2 χρόνια πριν όμως τεχνικός της Vodafone. μετά από αίτημα δικό μου αίτημα, κλείδωσε τη μέγιστη ταχύτητα του internet στα 10-11 Mbps γιατί η γραμμή ήταν ασταθής. Αναρωτιέμαι - λογικά υποθέτω - πως είναι δυνατός ο περιορισμός της μέγιστης ταχύτητας και όχι ο μηδενισμός της, αφού ουσιαστικά είναι περιορισμός στο 0; Ποιος ηλίθιος φτιάχνει ένα σύστημα τηλεπικοινωνιών στο οποίο ένας τεχνικός δεν μπορεί να βάλει φραγή κλήσεων μέσα από το σύστημα, αλλά η φραγή είναι δυνατή μόνο αν ο πελάτης δεν πληρώσει 1-2 λογαριασμούς; Η εναλλακτική είναι να μην είναι ηλίθιοι, αλλά πανέξυπνοι και μας δουλεύουν ψιλό γαζί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kkostas27 : 30-12-17 στις 11:49.

Σελ. 39 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 192934373839

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 03:40
  2. Αποχώρηση από forthnet για οτε
    Από grvassil στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 09:45
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-16, 19:12
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 13:28
  5. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 19:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας