Σελ. 37 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 1727323536373839 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 541-555 από 584
  1. #541
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Η ανανέωση τι είναι δηλαδή; :Δεν είναι νέα συμφωνία μεταξύ των συμβαλλόμενων μερών; Σας λέω ότι έχω απευθυνθεί στην Γ.Γ. Καταναλωτή κι έχει υπάρξει δικαίωση από τον Συνήγορο του καταναλωτή κι εσείς συνεχίζεται να κρίνεται με προσωπικά κριτήρια τι θεωρείται σύμβαση και τι όχι. Βοήθησα πριν πολύ καιρό 2 ανθρώπους στο avclub.gr να δικαιωθούν σε παρόμοιες περιπτώσεις.

    Προκαλώ τους πάντες να απευθυνθούν στην Γ.Γ. Καταναλωτή και να ρωτήσουν το εξής: Είμαι στην χ εταιρία τηλεπικοινωνιών και λήγει το συμβόλαιο μου. Είναι υποχρεωμένη η εταιρία να μου αποστείλει τυχόν νέα προσφορά σε σταθερό μέσο κι εγώ να πρέπει να υπογράψω για να ισχύσει η νέα δέσμευση που με υποχρεώνει η εταιρία;

    Συνεχίστε μόνοι σας.

  2. #542
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ανανέωση τι είναι δηλαδή; :Δεν είναι νέα συμφωνία μεταξύ των συμβαλλόμενων μερών; Σας λέω ότι έχω απευθυνθεί στην Γ.Γ. Καταναλωτή κι έχει υπάρξει δικαίωση από τον Συνήγορο του καταναλωτή κι εσείς συνεχίζεται να κρίνεται με προσωπικά κριτήρια τι θεωρείται σύμβαση και τι όχι. Βοήθησα πριν πολύ καιρό 2 ανθρώπους στο avclub.gr να δικαιωθούν σε παρόμοιες περιπτώσεις.

    Προκαλώ τους πάντες να απευθυνθούν στην Γ.Γ. Καταναλωτή και να ρωτήσουν το εξής: Είμαι στην χ εταιρία τηλεπικοινωνιών και λήγει το συμβόλαιο μου. Είναι υποχρεωμένη η εταιρία να μου αποστείλει τυχόν νέα προσφορά σε σταθερό μέσο κι εγώ να πρέπει να υπογράψω για να ισχύσει η νέα δέσμευση που με υποχρεώνει η εταιρία;

    Συνεχίστε μόνοι σας.
    Για πριν πόσο καιρό μιλάμε;

    http://www.synigoroskatanaloti.gr/do...i-StK-EETT.pdf
    Παρά τη θέση σε ισχύ από τον Ιούνιο 2014 της ΚΥΑ Ζ1-891/13-08-2013 (ΦΕΚ Β'
    2144/30-08-2013), που ρυθμίζει το θέμα, ο αριθμός των περιπτώσεων
    συμβάσεων, που ανανεώθηκαν τηλεφωνικά πριν από τον Ιούνιο, χωρίς τήρηση
    έγγραφου τύπου ή άλλου σταθερού μέσου, οδηγεί μέχρι και σήμερα πολλούς
    καταναλωτές στο “ΣτΚ”.

  3. #543
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ανανέωση τι είναι δηλαδή; :Δεν είναι νέα συμφωνία μεταξύ των συμβαλλόμενων μερών;
    Ναι, είναι μια συμφωνία για συνέχιση παροχής υπηρεσιών, είτε ίδιων είτε διαφορετικών, είτε στην ίδια τιμή είτε σε διαφορετική.
    Όχι, δεν πρόκειται για νέα σύμβαση, αφού εξακολουθεί και ισχύει στο ακέραιο η αρχική που ΔΕΝ έχει πλήρως εκτελεστεί. Η σύμβαση αφορά την τηλεφωνική γραμμή πάνω στην οποία λαμβάνουμε τις όποιες υπηρεσίες.

    Συνήγορος του Καταναλωτή:
    Στις συμβάσεις παροχής υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών4 η παροχή της συμφωνηθείσας υπηρεσίας άρχεται με την ενεργοποίηση της σύνδεσης του συνδρομητή στο δίκτυο της εταιρείας και ολοκληρώνεται με την αποσύνδεσή του από αυτό (πριν τη λήξη ή στη λήξη του συμβατικού χρόνου, μετά από διακοπή της υπηρεσίας για κάθε νόμιμο λόγο ή ολοκλήρωση φορητότητας). Στο πλαίσιο αυτό πλήρης αποδεικνύεται η παροχή της υπηρεσίας στις εν λόγω συμβάσεις, όταν ολοκληρωθεί η αδιάλειπτη και κατά τα συνομολογηθέντα (π.χ. ταχύτητα επί παροχής υπηρεσίας διαδικτύου, ποιότητα σήματος επί παροχής τηλεφωνίας, κ.α.) παροχή τους για το συμφωνηθέν χρονικό διάστημα.

    4 Πρόκειται για διαρκείς συμβάσεις στις οποίες η ενεργοποίηση είναι μόνο μία πρώτη-αρχική ενέργεια σε μια σειρά ενεργειών που οδηγούν στην πληρότητα της παροχής.
    Το λάθος συμπέρασμα που βγάζεις, είναι λόγω του σκεπτικού "λήγει το συμβόλαιο μου". Δεν λήγει κανένα συμβόλαιο. Αυτό που λήγει είναι το υποχρεωτικό διάστημα παραμονής στον όποιο πάροχο, κατά το οποίο λαμβάνεις τις υπηρεσίες με έκπτωση επί του ονομαστικού παγίου. Αν δεν γίνει καμία ενέργεια και από τα 2 συμβαλλόμενα μέρη, η σύμβαση θα εξακολουθεί να ισχύει επ' άπειρο με αυξημένο πάγιο λόγω λήξης της έκπτωσης και το ίδιο πακέτο υπηρεσιών, εκτός κι αν γίνει νέα συμφωνία που δεν αλλάζει ωστόσο την αρχική σύμβαση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 10-11-17 στις 13:07.

  4. #544
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Απσοτολή Φαξ στο 2130005150 για καταγγελία είναι μόνο για σταθερή σύνδεση ή και για κινητή;

  5. #545
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Θελω καποιο mail για το τμημα σταθερης ωστε να κανω μια ερωτηση/παραπονα/αιτημα και την επισημη απαντηση τους να την χρησιμοποιησω για την καταγγελια μου στην ΕΕΤΤ. Δεν βρισκω πουθενα mail επικοινωνιας.

    Το ιστορικο ειναι οτι θελω να κανω οριστικη διακοπη(καταργηση) της γραμμης μου (δεν ειναι σε ισχυ συμβολαιο) και με τρεναρουνε εδω και ενα μηνα. Το εξωφρενικο ειναι οτι σημερα που πηρα να δω πως παει η αιτηση διακοπης που απεστειλα με φαξ αρχες του Νοεμβρη απο καταστημα vodafone , το χασανε!! Οποτε τρεχει απο σημερα η νεα αιτηση με το νεο fax που εστειλα.

  6. #546
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    To email αν δεν κάνω λάθος είναι το Customercare.gr@vodafone.com
    Πάντως, αν έχεις κρατημένο το αποδεικτικό ότι έχεις αποστείλει φαξ, ίσως καταφέρεις να πιέσεις περισσότερο την κατάσταση. Στείλε πάντως καλού κακού και email, αλλά να γνωρίζεις πως μπορεί να πάρει από 1 έως και καμιά βδομάδα να σου έρθει email επιβεβαίωσης με αριθμό πρωτοκόλλου κτλ.

  7. #547
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    GREECE
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    31(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα, εχω συμβολαιο με την HOL (Vodafone) το οποιο ληγει στις 17/12/2017 για το πατρικο σπιτι μονο τηλεφωνια. Ειχα στειλει email στην Vodafone οτι θα κανω διακοπη το συμβολαιο (φορητοτητα) διοτι ανεβασαν τις τιμες προς κινητα. Μετα απο λιγες ημερες εστειλαν απαντηση οτι θα επικοινωνησει καποιος υπαλληλος μαζι μου. Οντως μετα απο 5 ημερες με πηραν στο κινητο χτυπησε 2 φορες το σηκωσα και εκλεισε η γραμμη. Ουτε καν ξανα προσπαθησαν.
    Ο λογαριασμος που θα εκδοθει την Δευτερα 18/12/2017 θα περιλαμβανει χρηση παγιου για την περιοδο 18/11/2017-17/12/2017, οποτε σκεφτομαι σημερα να προβω σε αιτηση φορητοτητας προς αλλη εταιρεια. Υπαρχει περιπτωση να μου πουν απο Vodafone οτι θα πρεπει να πληρωσω τιποτα λεφτα / πεναλτι;

  8. #548
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Ένα μήνα μετά γίνετε συνήθως η διακοπή.. οπότε ίσως σου βάλουν κάνα πάγιο ακόμα. Κάνε τώρα την φορητότητα... Πριν της 17 Δηλαδή... Έτσι και αλλιώς πληρωμένο θα το χεις μέχρι τότε.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #549
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αν χτυπησει ομως η φορητοτητα πριν τις 17 στο συστημα της Vodafone, κατα 99% θα τον χρεωσουν την αποδεσμευση.

  10. #550
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    GREECE
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    31(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χτυπησει ομως η φορητοτητα πριν τις 17 στο συστημα της Vodafone, κατα 99% θα τον χρεωσουν την αποδεσμευση.
    Εκανα ηλεκτρονικη αιτηση για να μεταφερθω στην Nova, ακομη δεν με καλεσαν για επιβεβαιωση στοιχειων - οποτε και να μου στειλουν με κουριερ την αιτηση να την υπογραψω μπορω να την τρεναρω 1-2 ημερες και να την υπογραψω Παρασκευη ή Σαββατο 15 ή 16/12 οποτε αυτοι θα την παραλαβουν στα γραφεια τους απο 17-18. Για να ειμαι σιγουρος οτι δεν φαω καποιο πεναλτι οπως αναφερει και ο YAziDis.

  11. #551
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    h ημερομηνία στο νέο συμβόλαιο να είναι 18/12 για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

  12. #552
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stevenik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, εχω συμβολαιο με την HOL (Vodafone) το οποιο ληγει στις 17/12/2017 για το πατρικο σπιτι μονο τηλεφωνια. Ειχα στειλει email στην Vodafone οτι θα κανω διακοπη το συμβολαιο (φορητοτητα) διοτι ανεβασαν τις τιμες προς κινητα. Μετα απο λιγες ημερες εστειλαν απαντηση οτι θα επικοινωνησει καποιος υπαλληλος μαζι μου. Οντως μετα απο 5 ημερες με πηραν στο κινητο χτυπησε 2 φορες το σηκωσα και εκλεισε η γραμμη. Ουτε καν ξανα προσπαθησαν.
    Ο λογαριασμος που θα εκδοθει την Δευτερα 18/12/2017 θα περιλαμβανει χρηση παγιου για την περιοδο 18/11/2017-17/12/2017, οποτε σκεφτομαι σημερα να προβω σε αιτηση φορητοτητας προς αλλη εταιρεια. Υπαρχει περιπτωση να μου πουν απο Vodafone οτι θα πρεπει να πληρωσω τιποτα λεφτα / πεναλτι;
    Καλύτερα να έχει λήξει έστω και μία ημέρα το συμβόλαιο. Εγώ έτσι έκανα και μου έκανε πολύ καλή αντιπρόταση η Voda που συνέφερε να χάσω και τα 5 € που έδωσα στον κούριερ της wind.

  13. #553
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Συγνωμη, η Wind χρεωνει και τον κουριερ;;;;

  14. #554
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Ναι στην προσφορά που μου έκαναν εμένα είχε δώρο και ένα tablet (7'' πολύ basic) και τα 5 ευρώ νομίζω ότι ήταν κάτι σαν κλέισιμο για το δώρο υποθέτω.

  15. #555
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    GREECE
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    31(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δέχθηκα προσφορά σήμερα από Vodafone με απεριόριστες κλήσεις αστικά - υπεραστικά, 9 ώρες προς κινητά και Ίντερνετ έως 24mbit για 2 χρονια στα 17€ με τα 2 πρώτα πάγια δώρο.

Σελ. 37 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 1727323536373839 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 03:40
  2. Αποχώρηση από forthnet για οτε
    Από grvassil στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 09:45
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-16, 19:12
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 13:28
  5. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 19:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας