Σελ. 36 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 526-540 από 584
  1. #526
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εσύ πάντως πρέπει να είχες χρόνια να κοιτάξεις το λογαριασμό σου, έτσι; Αλλιώς κι ατις αυξήσεις θα είχες δει να προαναγγέλλονται, και την ευκαιρία να φύγεις αζημίως θα μπορούσες να είχες εκμεταλλευτεί.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το πρόστιμο δεν μπορεί να αναγραφεί σε κάποιο λογαριασμό της εταιρείας από την στιγμή που θα φύγω...
    Αυτό και μόνο κάτι λέει για την αξιοπιστία του, ανεξαρτήτως συγγένειας. Από οποιοδήποτε πάροχο κι αν φύγεις, και για οποιοδήποτε λόγο, μετά τη διακοπή της παροχής υπηρεσιών εκδδίδεται ένας εκκαθαριστικός λογαριασμός, και εεκί χρεώνεται η ρήτρα.

  2. #527
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Εχει ληξει το συμβολαιο μου και επειδη δεν κανω χρηση καθολου θελω να το διακοψω. Ποσο καιρο παιρνει η διακοπη απο τη στιγμη της αιτησης διακοπης? κατι μου λενε για 15 μερες κτλ.

  3. #528
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Η διακοπή σημαίνει ότι αυτομάτως χάνεις και το νούμερο, το γνωρίζεις αυτό έτσι;

  4. #529
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Ναι φυσικά!

  5. #530
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ρίχνουμε μια ματιά στους όρους του συμβολαίου που έχουμε, όπου μνημονεύονται πολλά πράγματα.
    Χρειάζεται έγγραφη ενημέρωση τουλάχιστον 30 ημέρες πριν, για να γίνει διακοπή μίας σύνδεσης. Μόνο σε φορητότητα γίνεται νωρίτερα.
    Δεν έχει λήξει το συμβόλαιό σου, αλλά ολοκληρώθηκε ο χρόνος δέσμευσης. Κατόπιν το συμβόλαιο γίνεται αορίστου.

  6. #531
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά λίγη βοήθεια παρακαλώ. Δυστυχώς τόσα χρόνια δεν είχα ασχοληθεί με το θέμα (κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου).

    Ήμουν στην HOL από το 2010. Πλήρωνα μέχρι το 2015 24.70 το μήνα και αν θυμάμαι καλά η τιμή αυτή ίσχυε για 'πάντα'. Δεν είχα ασχοληθεί με ανανέωση συμβολαίου όλα αυτά τα χρόνια, δεν με είχε ενοχλήσει κανένας. Δυστυχώς δεν έχω κάποιο συμβόλαιο στα χέρια μου.

    Η vodafone από 6/3/2015 έχει προχωρήσει σε 4 αυξήσεις του παγίου και επίσης μου μετακύλισε την αύξηση στον ΦΠΑ (23-->24%) και τον φόρο 5%.
    Πριν 2 μήνες ανανέωσα τηλεφωνικά για πρώτη φορά από το 2010 το συμβόλαιό μου. Μου έκανε μια προσφορά 35% έκπτωση. Μου χρέωσε και τέλος ανανέωσης 5 ευρώ.

    Είχε δικαίωμα η εταιρεία να προβεί σε αυξήσεις παγίων? Μπορώ να ζητήσω σε έντυπη μορφή τους όρους του συμβολαίου;
    Θέλω να ζητήσω πίσω τις αυξήσεις παγίου τα τελευταία 2,5 χρόνια. Στέκει; Μπορώ να κάνω αίτηση για wind που έχει μια καλή προσφορά ή θα πληρώνω πρόστιμα και ρήτρες;

    Ευχαριστώ για τις όποιες συμβουλές.

    Υ.Γ. Στην τηλεφωνική ανανέωση ρώτησα την υπάλληλο αν θα υπάρξουν κάποιες χρεώσεις και αν θυμάμαι καλά δεν μου ανέφερε κάτι για τέλος ανανέωσης (δεν είμαι 100% σίγουρος). Μπορώ να πατήσω πάνω σ'αυτό και ζητώντας ανάκτηση συνομιλίας να ακυρώσω το συμβόλαιο ή να ζητήσω να μου επιστραφεί το ποσό του τέλους;
    δεν εχεις υπογράψει κανένα συμβόλαιο ανανέωσης,έτσι;
    Και είσαι σίγουρος για αυτό
    Οπότε μιας και τηλεφωνική ανανέωση δεν υφίσταται νομικά πλέον,αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις δέσμευση συμβολαίου,οπότε πας όπου θες.
    Ότι έχεις πληρώσει μεχρί τώρα δε μπορείς να το ζητήσεις πίσω.

  7. #532
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχεις υπογράψει κανένα συμβόλαιο ανανέωσης,έτσι;
    Και είσαι σίγουρος για αυτό
    Οπότε μιας και τηλεφωνική ανανέωση δεν υφίσταται νομικά πλέον,αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις δέσμευση συμβολαίου,οπότε πας όπου θες.
    Ότι έχεις πληρώσει μεχρί τώρα δε μπορείς να το ζητήσεις πίσω.
    Αν έχει δώσει το οκ για ανανέωση σε ηχογραφημένη κλήση τότε είναι καλυμμένος ο πάροχος.

  8. #533
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει δώσει το οκ για ανανέωση σε ηχογραφημένη κλήση τότε είναι καλυμμένος ο πάροχος.
    αν δεν αναφέρθηκαν όμως όλα... τότε είναι στον αέρα!!!


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_22.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  115,6 KB 
ID: 187902

    Το παραπάνω αφορά υπόθεση από το κινητό της συζύγου μου, που από καρτοπρόγραμμα της πασάρανε τηλεφωνικά συμβόλαιο χωρίς να αναφερθεί ότι στο συμβόλαιο δεν έχει κόφτει στην περίπτωση που εξαντληθούν πχ τα δωρεάν λεπτά ομιλίας κτλ... με αποτέλεσμα να έρθουν φουσκωμένοι λογαριασμοί.... και ενώ είχα προτείνει στην βοντα λύση... δεν την δέχτηκε... και στο τέλος... αναγκάστηκε να διαγράψει όλη την επιπλέον χρέωση πέραν του παγίου...!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puntomania : 09-11-17 στις 01:33.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #534
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει δώσει το οκ για ανανέωση σε ηχογραφημένη κλήση τότε είναι καλυμμένος ο πάροχος.
    Είσαι σίγουρος για αυτό;
    Εγώ ξέρω ότι έχουν πάψει να ισχύουν τα τηλεφωνικά συμβόλαια,ακριβώς για να αποφευχθούν τέτοια "συμπτώματα".
    Σε κάθε ανανεωσή που έχω κάνει με διαφορες εταιρίες,πάντα μου ζητήσαν υπογραφή σε χαρτί. Ή μου το στέλναν με κούριερ,ή πήγαινα σε κατάστημα.
    Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι νέο συμβόλαιο δεν γίνεται τηλεφωνικά.
    Επειδή εδώ πρόκειται για ανανέωση,και το ξέρεις σίγουρα,σβήσε το post μου να μην μπερδεύω τον κόσμο.
    Κάποιος άλλος ξέρει σίγουρα τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις;

  10. #535
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει αποφανθεί ο Συνήγορος του Καταναλωτή.
    Στα νέα συμβόλαια απαιτείται ενυπόγραφη σύμβαση. Στις ανανεώσεις ισχύει κανονικά η τηλεφωνική αποδοχή, εφόσον έχουν ακολουθηθεί οι όροι που προβλέπονται από τον κανονισμό.
    Στις ανανεώσεις δεν γίνεται νέο συμβόλαιο, αφού αυτό αφορά αποκλειστικά την τηλεφωνική γραμμή, αλλά απλά ανανεώνονται οι όποιες παρεχόμενες υπηρεσίες (μέσω της υπάρχουσας σύνδεσης) ακόμη και τροποποίηση αυτών.

  11. #536
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Στις ανανεώσεις ισχύει κανονικά η τηλεφωνική αποδοχή, εφόσον έχουν ακολουθηθεί οι όροι που προβλέπονται από τον κανονισμό...
    Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω τους όρους του κανονισμού;
    Τηλεφωνικά που μίλησα με την vodafone τη Δευτέρα μου είπαν ότι σε 2 εργάσιμες θα με εξυπηρετήσουν και ακόμα περιμένω τηλέφωνο. Θα πάω από το κατάστημα να ζητήσω το αρχικό συμβόλαιο. Μπορώ να ζητήσω κάποιο έγγραφο σε σχέση με την ανανέωση εφ όσον δεν υπάρχει νέο συμβόλαιο;

  12. #537
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει δώσει το οκ για ανανέωση σε ηχογραφημένη κλήση τότε είναι καλυμμένος ο πάροχος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος για αυτό;
    Εγώ ξέρω ότι έχουν πάψει να ισχύουν τα τηλεφωνικά συμβόλαια,ακριβώς για να αποφευχθούν τέτοια "συμπτώματα".
    Σε κάθε ανανεωσή που έχω κάνει με διαφορες εταιρίες,πάντα μου ζητήσαν υπογραφή σε χαρτί. Ή μου το στέλναν με κούριερ,ή πήγαινα σε κατάστημα.
    Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι νέο συμβόλαιο δεν γίνεται τηλεφωνικά.
    Επειδή εδώ πρόκειται για ανανέωση,και το ξέρεις σίγουρα,σβήσε το post μου να μην μπερδεύω τον κόσμο.
    Κάποιος άλλος ξέρει σίγουρα τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις;
    Είτε για νέο συμβόλαιο είτε για ανανέωση είναι υποχρεωτική η έγγραφη συναίνεση του πελάτη.

  13. #538
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε για νέο συμβόλαιο είτε για ανανέωση είναι υποχρεωτική η έγγραφη συναίνεση του πελάτη.
    Όχι, δεν υπάρχει πουθενά και σε κανέναν νόμο αναφορά για ενυπόγραφη σύμβαση σε περίπτωση ανανέωσης. Το λέει εξάλλου η ίδια η λέξη, αφού πρόκειται για ανανέωση παρεχόμενων υπηρεσιών υπάρχουσας ενεργής σύμβασης.
    Απλά η τηλεφωνική επικοινωνία κι επιβεβαίωση, για να ισχύσει η ανανέωση, πρέπει να γίνει σύμφωνα με τον "Κανονισμό Γενικών Αδειών" των παρόχων και τον "Κώδικα Καταναλωτικής Δεοντολογίας για το Ηλεκτρονικό Εμπόριο".
    Είναι κάτι που έχει αποφανθεί σχετικά ο Συνήγορος του Καταναλωτή, διαφορετικά θα υπήρξε ρητή αναφορά στους κανονισμούς.

  14. #539
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Επειδή εμένα μου αρέσει να μιλάω με δεδομένα κι όχι με μεγαλοπρεπείς φράσεις :

    Κανονισμό Γενικών Αδειών

    Κώδικας Καταναλωτικής Δεοντολογίας για το Ηλεκτρονικό Εμπόριο : ΦΕΚ 969 (22-3-2017) [Τεύχος Β') και μια επισκόπηση http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-...o-emporio.html

    Αν τα διαβάσεις, δεν αναφέρουν τίποτα για εξ αποστάσεως συμβάσεις.

    Από το 2014, το Άρθρο 3δ, παρ. 6 του Ν.2251/1994 αναφέρει : Εάν πρόκειται να συναφθεί σύμβαση εξ αποστάσεως μέσω τηλεφώνου, με αντικείμενο την παροχή υπηρεσιών ή ταυτόχρονα την παροχή αγαθών και υπηρεσιών, ο προμηθευτής υποχρεούται να επιβεβαιώσει την προσφορά του προς τον καταναλωτή, ο οποίος δεσμεύεται μόνον όταν υπογράψει την προσφορά ή έχει στείλει τη γραπτή συγκατάθεσή του.
    Οι επιβεβαιώσεις αυτές πρέπει να κοινοποιούνται πάνω σε σταθερό μέσο.


    https://www.lawspot.gr/nomikes-pliro...apaitiseis-gia

    Η ανανέωση, είναι νέα σύμβαση, απλά διατηρούνται οι αρχικοί όροι, όπως π.χ. συμβαίνει με ένα ασφαλιστήριο αυτοκινήτου.

    Πολύ θα ήθελα να δω μια απόφαση που ο Συνήγορος του καταναλωτή δεν δικαίωσε τον καταναλωτή σε μια τέτοια περίπτωση μιας και γράφεις ρητά : Είναι κάτι που έχει αποφανθεί σχετικά ο Συνήγορος του Καταναλωτή

    Κλείνοντας, απλά να σου πω ότι έχω καταθέσει ερώτημα στην Γ.Γ. Καταναλωτή επ' αυτού και μου απάντησαν πως είναι υποχρεωτική η έγγραφη συναίνεση και καταγγελία που έχω υποβάλλει εκ μέρους τρίτου ατόμου στον Συνήγορο του Καταναλωτή και τον δικαίωσε για πολλά ζητήματα κι ένα από αυτά ήταν το σημείο συζήτησης.

  15. #540
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή εμένα μου αρέσει να μιλάω με δεδομένα κι όχι με μεγαλοπρεπείς φράσεις :

    Κανονισμό Γενικών Αδειών

    Κώδικας Καταναλωτικής Δεοντολογίας για το Ηλεκτρονικό Εμπόριο : ΦΕΚ 969 (22-3-2017) [Τεύχος Β') και μια επισκόπηση http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-...o-emporio.html

    Αν τα διαβάσεις, δεν αναφέρουν τίποτα για εξ αποστάσεως συμβάσεις.

    Από το 2014, το Άρθρο 3δ, παρ. 6 του Ν.2251/1994 αναφέρει : Εάν πρόκειται να συναφθεί σύμβαση εξ αποστάσεως μέσω τηλεφώνου, με αντικείμενο την παροχή υπηρεσιών ή ταυτόχρονα την παροχή αγαθών και υπηρεσιών, ο προμηθευτής υποχρεούται να επιβεβαιώσει την προσφορά του προς τον καταναλωτή, ο οποίος δεσμεύεται μόνον όταν υπογράψει την προσφορά ή έχει στείλει τη γραπτή συγκατάθεσή του.
    Οι επιβεβαιώσεις αυτές πρέπει να κοινοποιούνται πάνω σε σταθερό μέσο.


    https://www.lawspot.gr/nomikes-pliro...apaitiseis-gia

    Η ανανέωση, είναι νέα σύμβαση, απλά διατηρούνται οι αρχικοί όροι, όπως π.χ. συμβαίνει με ένα ασφαλιστήριο αυτοκινήτου.

    Πολύ θα ήθελα να δω μια απόφαση που ο Συνήγορος του καταναλωτή δεν δικαίωσε τον καταναλωτή σε μια τέτοια περίπτωση μιας και γράφεις ρητά : Είναι κάτι που έχει αποφανθεί σχετικά ο Συνήγορος του Καταναλωτή

    Κλείνοντας, απλά να σου πω ότι έχω καταθέσει ερώτημα στην Γ.Γ. Καταναλωτή επ' αυτού και μου απάντησαν πως είναι υποχρεωτική η έγγραφη συναίνεση και καταγγελία που έχω υποβάλλει εκ μέρους τρίτου ατόμου στον Συνήγορο του Καταναλωτή και τον δικαίωσε για πολλά ζητήματα κι ένα από αυτά ήταν το σημείο συζήτησης.
    Η ανανέωση δεν είναι νέα σύμβαση, υποχρέωση για υπογραφές έχει όταν γίνει κάποιος συνδρομητής μια εταιρίας και κάνεις το συμβόλαιο, μην ξεχνάς ότι αναφέρεται ρητά οτι το συμβόλαιο γίνεται αόριστου.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  28,6 KB 
ID: 187930

    Αν θα δεις και τους γενικούς όρους θα δεις να αναφέρει οτι τα θέματα ανανέωσης κλπ αναφέρονται στο αρχικό συμβόλαιο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  11,0 KB 
ID: 187931
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 10-11-17 στις 01:56.

Σελ. 36 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 03:40
  2. Αποχώρηση από forthnet για οτε
    Από grvassil στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 09:45
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-16, 19:12
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 13:28
  5. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 19:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας