Σελ. 34 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 496-510 από 584
  1. #496
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Εκτος και αν εχεις business, σιγουρα το κοβω να εχει περασει ο ενας μηνας που ειχες δικαιωμα για υπαναχωρηση

  2. #497
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σχεδόν καμιά δεν το τηρεί, αφού θέλουν εδώ και τώρα τον πελάτη. Ευκολότερο είναι να τους πείσεις να κρατήσουν την προσφορά μέχρι να φθάσει εκείνη η μέρα, παρά να μην σε ενεργοποιήσουν νωρίτερα.
    κάνεις λάθος.
    Αν δεν τηρήσουν ότι γράφει το συμβόλαιο,τότε είναι άκυρο.
    Έτσι θα χάσουν έναν συνδρομητή.
    Το λέω από προσωπική πείρα 3 συμβολαίων με αυτόν τον όρο

  3. #498
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνεις λάθος.
    Αν δεν τηρήσουν ότι γράφει το συμβόλαιο,τότε είναι άκυρο.
    Έτσι θα χάσουν έναν συνδρομητή.
    Το λέω από προσωπική πείρα 3 συμβολαίων με αυτόν τον όρο
    Έγραψες επί λέξη "Απλά στην εταιρία που θα πας,να γράφει στο νέο συμβόλαιο ότι θα ενεργοποιηθεί (το συμβόλαιο) στις 20/10΄/17". Δείξε μου ένα συμβόλαιο που αναφέρει ότι μπορείς να ζητήσεις σε συγκεκριμένη ημερομηνία την φορητότητα.
    Αυτό που λες γίνεται, αλλά όπως ανέφερα δεν είναι κανόνας και συνήθως κάνουν το αίτημα αμέσως για να μην σε χάσουν από πελάτη (διότι απλά σε 30 μέρες που το ζητάς μπορεί να βρεις καλύτερους όρους σε άλλον πάροχο), άσε που στο τηλέφωνο μπορούν να σου πουν χίλιες δικαιολογίες για να σε πείσουν ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με τον προηγούμενο πάροχο. Τέτοιες ιστορίες έχουμε διαβάσει εκατοντάδες εδώ στο φόρουμ.

  4. #499
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giorgos_VDSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...εδώ και μιά εβδομάδα προσπαθώ να πάρω μια προσφορά της προκοπής από την Vodafone , και ότι η τελική προσφορά από μέρους της Vodafone (τρείς διαφορετικές φορές) ήταν 35.64 τον μήνα για κλειστό συμβόλαιο 2 ετών (ενώ σήμερα το συμβόλαιό μου είναι 32.75).
    Μου αντιπρότειναν τώρα όλο το πακέτο 25.00 ευρώ!!!
    Τους ανέφερα ότι αρνούμαι για ηθικούς λόγους να ακυρώσω το αίτημα προς την Wind (29.00 ευρώ)...
    Ωραίος...!
    Το ίδιο έκανα και εγώ όταν έκανα φορητότητα και πήγα WIND. Μου είχαν πει από την VOD. τιμή για ανανέωση συμβολαίου στα 17 ευρώ + 2 μήνες δώρο.
    Και τους είπα "δεν με ενδιαφέρει, εγώ θα φύγω". Οπότε μου είπαν "να δώσουμε την γραμμή?" Και είπα φυσικά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kataras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μενα κακως επραξες
    Οτι αρπαξουμε προς συμφερον μας απο τους παροχους εφοσον δεν εχουμε τυχον προβληματα
    με το δικτυο τους δεν αντικειται σε θεματα ηθικης
    Οταν σου αυξησει το παγιο η νεα σου εταιρεια θα το θυμηθεις
    Αν έχεις παράπονα όμως από αυτούς, κάποια στιγμή λες "έλεος". Φεύγεις και ησυχάζεις.

  5. #500
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγραψες επί λέξη "Απλά στην εταιρία που θα πας,να γράφει στο νέο συμβόλαιο ότι θα ενεργοποιηθεί (το συμβόλαιο) στις 20/10΄/17". Δείξε μου ένα συμβόλαιο που αναφέρει ότι μπορείς να ζητήσεις σε συγκεκριμένη ημερομηνία την φορητότητα.
    Αυτό που λες γίνεται, αλλά όπως ανέφερα δεν είναι κανόνας και συνήθως κάνουν το αίτημα αμέσως για να μην σε χάσουν από πελάτη (διότι απλά σε 30 μέρες που το ζητάς μπορεί να βρεις καλύτερους όρους σε άλλον πάροχο), άσε που στο τηλέφωνο μπορούν να σου πουν χίλιες δικαιολογίες για να σε πείσουν ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με τον προηγούμενο πάροχο. Τέτοιες ιστορίες έχουμε διαβάσει εκατοντάδες εδώ στο φόρουμ.
    για την ώρα σου παραθέτω τα sms από τη wind,προς την οποια έκανα αίτημα φορητότητας,ζητώντας να γίνει αυτή μετά τις 10/10/17
    το πρώτο το έλαβα στις 22/9,τη μέρα που έκανα το αίτημα,το δεύτερο το έλαβα σήμερα 25/9.
    Αν για κάποιο λογο θελήσεις,να σκανάρω και το αντίγραφο συμβολαίου που μου δώσαν απ'τη wind.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170925.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  165,9 KB 
ID: 186390

    παρεπιπτώντως αυτό είναι ένα "χρήσιμο" tip για όσους θέλουν να έχουν παραπάνω χρόνο να ψάξουν ή να δεχτούν αντιπροσφορά από τις εταιρίες.
    Δε ξέρω τι ιστορίες έχεις διαβάσει,αλλά πριν αμφισβητήσεις κάτι ψάξτο.
    Και το ότι αυτό δεν είναι κανόνας... για μένα είναι.
    Είναι το τρίτο συμβολαιο που κάνω (με διαφορετικές εταιρίες) και έχω 3/3

  6. #501
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Διαβάζεις, κρίνεις κι επικρίνεις, αλλά δεν καταλαβαίνεις τι σου λέει ο άλλος. Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να το δέχτηκε η εταιρεία.
    Αμφισβητώ ότι αναφέρεται σε οποιοδήποτε συμβόλαιο ότι μπορείς να ζητήσεις και να γίνει αποδεκτό ότι η φορητότητα θα γίνει σε μελλοντικό χρόνο. Διότι ένεκα αυτού ισχυρίζεσαι επί λέξη "Αν δεν τηρήσουν ότι γράφει το συμβόλαιο,τότε είναι άκυρο". Σε ποιο σημείο υπάρχει σχετική αναφορά;

  7. #502
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου...
    παρ'όλα αυτά,για την οικονομία της κουβέντας και του forum,απαντησέ μου σε παρακαλώ.
    Α) δεν αμφισβητείς ότι δέχτηκε τον όρο αυτό η εταιρία,αλλά αμφισβητείς ότι δε γίνετε σε οποιοδήποτε συμβόλαιο;
    Μα αν δε δεχτεί αυτόν τον όρο η εταιρία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ.
    και Β) τι εννοείς με το : "Σε ποιο σημείο υπάρχει σχετική αναφορά;"
    εγώ το ζήτησα και το έγραψε ο υπάλληλος στις παρατηρήσεις.
    Το έβαλα σαν όρο.Όπως βάζει όρους η εταιρία,μπορεί να βάλει και ο αντισυμβαλλόμενος καταναλωτής.
    Αν δε δεχτεί τον όρο αυτό (ή κάποιον άλλον) η εταιρία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ.
    Και ποιά εταιρία δε θέλει νέο συμβόλαιο,έστω και σε λίγες μέρες...;;;;

  8. #503
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πάμε πάλι από την αρχή.

    Τα περισσότερα συμβόλαια γίνονται εκτός εμπορικού καταστήματος (δεν θα το αναλύσουμε εδώ, αλλά για πολλούς και διάφορους λόγους είναι γεγονός). Σε αυτά λοιπόν τα συμβόλαια, η σύμβαση συνήθως έρχεται με courier όπου το υπογράφεις εκ των προτέρων, καθώς εξουσιοδοτείς την εταιρεία να τρέξει τις ενέργειες για σένα. Ότι και να γράψεις στο συμβόλαιο, δεν υπάρχει πουθενά όρος που να υποχρεώνει την εταιρεία να συμφωνήσει με αυτά. Φαντάσου δηλαδή να έγραφες κάτι εξωπραγματικό. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί η εταιρεία, κάτι που το έγραψες χειρόγραφα.
    Μόνη περίπτωση να είχε συμφωνήσει εξαρχής σε τηλεφωνική επικοινωνία και να εμφανιζόταν στο επίσημο κείμενο. Έχεις τέτοιο;
    Αν μιλάμε για συμβάσεις σε εμπορικό κατάστημα, εκεί αλλάζει το πράγμα διότι εκείνη την στιγμή μπορεί να αναγραφεί οτιδήποτε σχετικό με την σύνδεση. Μήπως αναφέρεσαι σε τέτοια περίπτωση;

    Και κάτι όσον αφορά το τελευταίο σου ερώτημα. Άλλο πράγμα μια καθυστέρηση 1-2 βδομάδων και άλλη 30 ημερών που ρώτησε ο φίλος. Ακόμη και φορητότητα να έχεις υπογράψει, ποιος βεβαιώνει την εταιρεία ότι στο ενδιάμεσο δεν θα μετανιώσεις και φύγεις για άλλες πολιτείες; Μήπως δεν μπορείς να το κάνεις ή νομίζεις ότι δεσμεύεσαι για πάντα;

  9. #504
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    θες να σου πω ότι έχεις δίκαιο για να τελειώνουμε;
    Αμα θες στο λέω,δεν έχω πρόβλημα.
    Μου ζήτησες αποδείξεις ότι αυτά που λέω γίνονται και σου παρουσίασα τα sms.
    Tωρά μου ζητάς γραπτά συμβόλαια; Έχω. ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΕ,
    στο συμβόλαιο που έφερε ο κούριερ,έγραψα από κάτω : " το παρόν συμβόλαιο θα ισχύσει από τις 1/5/16" (τυχαία η ημερομηνία) και όντως ίσχυσε από τότε.
    ΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ Η ΕΤΑΙΡΙΑ θα μπορούσε να ΜΗΝ ΔΕΧΤΕΙ αυτόν τον όρο,οπότε δε θα προχωρούσε η φορητότητα.Τόσο απλά!
    Δεν πιστευω να πεις ότι δε γίνετε και αυτό!
    Από κει και πέρα,επειδή δε θέλω να έρχομαι σε αντιπαράθεση με άτομα που δε γνωρίζω και δεν έχω προηγούμενα,σταματάω κάπου εδώ το θέμα.
    Είμαι πρόθυμος να απαντήσω σε όποια απορία έχεις εσύ ή κάποιος άλλος συμφορουμίτης,αρκεί να μην υπάρχουν ειρωνία και αμφισβητήσεις.
    Και κάτι τελευταίο,θα το ξέρεις βέβαια,ίσως όμως κάποιος δεν το ξέρει.
    Αναφέρθηκες σε συμβόλαια εκτός ή εντός καταστήματος. Καμία διαφορά δεν υπάρχει.Το συμβόλαιο έχει την ίδια ισχύ.
    Τα μόνα που ΔΕΝ ισχύουν είναι τα παλιά τηλεφωνικά συμβόλαια. Πρέπει να είναι γραπτά.

  10. #505
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12.958 / 1.016
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος και αν εχεις business, σιγουρα το κοβω να εχει περασει ο ενας μηνας που ειχες δικαιωμα για υπαναχωρηση
    Δεν έχω business, αλλα τι θα γίνει θα ανεβάζει όποτε θέλει τιμές και εμεις θα καθόμαστε ετσι;

  11. #506
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Η ανακοίνωση στη σελίδα της Vodafone έγινε στα τέλη Ιουλίου, όπου σου έλεγε πως έχεις το δικαίωμα μέσα σε 1 μήνα να φέρεις αντίρρηση και να φύγεις. Στις περιπτώσεις όπου πχ ο επόμενος λογαριασμός σου από την ημερομηνία ανακοίνωσης ερχόταν ας πούμε 5 Αυγούστου, στις σημαντικές πληροφορίες στη δεύτερη σελίδα θα αναφέρει την όλη ανακοίνωση για τις αυξήσεις τιμών, και από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού σου είχες 1 μήνα για να φέρεις αντίρρηση. Κοινώς υπολογίζω μέχρι πριν από κανα 2 βδομάδες.
    Το ότι δεν διάβασες τις ανακοινώσεις του λογαριασμού, ή ότι δεν το είδες από εδώ μέσα είναι δυστυχώς δικό σου φταίξιμο. Πολλοί από εδώ μέσα εκμεταλλεύτηκαν τις αυξήσεις του Απριλίου και του Σεπτεμβρίου και πετύχαν ή καλύτερους όρους ή αποχώρησαν για άλλες εταιρίες.

  12. #507
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12.958 / 1.016
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Eιμαι συνδρομητής της εταιρείας απο τον Μάρτιο και έχω ήδη υποστεί δυο αυξήσεις και επειδή το είδα μια εβδομάδα αργότερα σημαίνει οτι είναι δικό μου φταίξιμο; Ας έστελναν μηνυμα η ας έπερναν τηλέφωνο να ενημερώσουν για τις αυξήσεις δεν γίνεται κάθε φορα να πρέπει να διαβάζω τα ψιλά γράμματα στο πίσω μέρος του συμβολαιου.

  13. #508
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο νόμος τους υποχρεώνει να το ανακοινώνουν στην επίσημη ιστοσελίδα και στον έντυπο λογαριασμό (και αυτό κάνουν). Σε διαφορετική περίπτωση (αναφέρει επίσης) να στέλνουν ατομικές ειδοποιήσεις.
    Επίσης όταν έκανες την αρχική σύνδεση, ενημερώθηκες (από τους όρους του συμβολαίου) για τα παραπάνω και συμφώνησες για τον τρόπο που θα λαμβάνεις τις σχετικές ειδοποιήσεις, τα δικαιώματά σου και τις υποχρεώσεις σου.
    Αν δεν διαβάζουμε τον μηνιαίο λογαριασμό, είναι δικιά μας αβλεψία και πρόβλημα και όχι της εταιρείας.

  14. #509
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.
    Πολλές φορές αμελούμε και οι ίδιοι, αλλά και οι εταιρίες κάποιες φορές προσπαθούν με διάφορους τρόπους να κρύψουν "κάπου" τέτοιες ανακοινώσεις.
    Γεγονός είναι πως πρέπει συνεχώς να είμαστε πολύ υποψιασμένοι.

  15. #510
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    αγια παρασκευη
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    δυσαρεστημένος και εγω απο τις υπηρεσίες της vodafone ,δυστυχως δε διαβασα ποτε τη πισω σελιδα με τις αυξήσεις και απλα νομιζα οτι η τιμη ειχε ανεβει επειδη ειχα καλεσει το τεχνικο τους τμημα...
    Να υποθεσω οτι τωρα ειναι αργα να φυγω χωρις να χρεωθω τα 120?

Σελ. 34 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 03:40
  2. Αποχώρηση από forthnet για οτε
    Από grvassil στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 09:45
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-16, 19:12
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 13:28
  5. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 19:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας