Σελ. 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 166

Θέμα: DSL-AC88U

  1. #46
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.126
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590 AX
    Πιο πολύ actual rate από MAX rate έχεις!!! Ωραίος!!

  2. #47
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εχει θεμα η γραμμη μου, η φωτο ηταν απο απογευμα που υπαρχει πιο πολυ θορυβος ... απο πρωι που εχει λιγοτερο θορυβο η γραμμη, το max rate ειναι πιο πανω (κατα ελαχιστα) και σε αυτο το modem

    ενω το asus mediatek και τα περισσοτερα αλλα modem, εχουν το max rate πιο πανω στη γραμμη μου κατα 1-3 mbps, μονο αυτο δειχνει πιο χαμηλα οταν υπαρχει θορυβος και τρωει πιο ευκολα αποσυνδεσεις, παροτι ειναι συμβατο με το dslam ... πρεπει να χαμηλωσω το snr σε αυτο (στη φωτο δεν εχω πειραξει το snr για δοκιμη)

    Μαλλον εχει θεμα η broadcom στα adsl/vdsl (μαζι) modems (σε adsl γραμμη ... vdsl ειναι οκ) ... δεν ειναι σαν τα παλια μονο adsl broadcom (billion 7800, tp link 8960, netgear 2200 κλπ που ηταν μονο adsl) ... κατα εμενα στα καινουρια broadcom adsl/vdsl θελει δουλεια το adsl τους ... εχουν δωσει βαση στο g.inp, vectoring, 35b, g.fast και εχουν ξεχασει το adsl
    Δεν ειναι μονο το συγκεκριμενο asus σε adsl, και απο αλλους κατασκευαστες (tp link, netgear κλπ που εχουν adsl/vdsl broadcom) που παρακολουθω τα forums, εχουν ιδιο θεμα κατα εμενα

  3. #48
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Έχει φτάσει 20 Σεπτεμβρίου και ακόμα το DSL-AC88U είναι άφαντο εκτός Ηνωμένου Βασιλείου. Περίμενα με το λανσάρισμα στην Αυστραλία στις 12/09 να έφτανε και σε περισσότερες χώρες στην Ευρώπη αλλά πού..
    Αν και είμαι σε VDSL over ISDN σκέφτομαι να το δοκιμάσω (έτσι κι αλλιώς δεν πέφτω ποτέ σε ADSL για να χρειαστώ ANNEX B), αλλά η υπομονή μου εξαντλείται. :-)
    Έχουμε καμιά πληροφορία για πιθανή ημερομηνία κυκλοφορίας στην υπόλοιπη Ευρώπη;

  4. #49
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Polter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει φτάσει 20 Σεπτεμβρίου και ακόμα το DSL-AC88U είναι άφαντο εκτός Ηνωμένου Βασιλείου. Περίμενα με το λανσάρισμα στην Αυστραλία στις 12/09 να έφτανε και σε περισσότερες χώρες στην Ευρώπη αλλά πού..
    Αν και είμαι σε VDSL over ISDN σκέφτομαι να το δοκιμάσω (έτσι κι αλλιώς δεν πέφτω ποτέ σε ADSL για να χρειαστώ ANNEX B), αλλά η υπομονή μου εξαντλείται. :-)
    Έχουμε καμιά πληροφορία για πιθανή ημερομηνία κυκλοφορίας στην υπόλοιπη Ευρώπη;
    Αν και τα παιδια που μιλαω δεν ξερουν απο το sales department θα προσπαθησω να μαθω (ελπιζω αυριο)
    Υποψην υπαρχει και το dsl ac87vg που ειναι μονο annex B, εχουμε θεμα εδω στο ιδιο section

    EDIT

    Εδω δειχνει οτι το εχουν, δεν ξερω αν το στελνουν απο Αγγλια
    https://www.adslgr.com/forum/threads...27#post6181927

    - - - Updated - - -

    Mου ειπαν οτι μολις δοθηκε εντολη να προχωρησει η αγορα και προς Ελλαδα μαζι με το Ν16 (τελειο για να γινει σκετο modem μαζι με ενα καλο router ή σαν εναλλακτικο / back up)
    https://www.adslgr.com/forum/threads...hlight=dsl+n16
    Τωρα ποσο καιρο θα παρει και ποιο δικο μας μαγαζι θα δειξει ενδιαφερον, δεν ξερω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 20-09-17 στις 23:39.

  5. #50
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Σ' ευχαριστώ πολύ Μπάμπη για τις πληροφορίες. Το σκεφτόμουνα σοβαρά το DSL-AC87VG, αλλά με προβληματίζει η υποστήριξη, καθώς δεν είναι και τόσο απλό να βγαίνουν συχνά updates για συσκευή που συνδυάζει τόσα πολλά.
    Έτσι, είχα προσανατολιστεί προς το DSL-AC68U, αλλά σίγουρα αφενός το DSL-AC88U είναι πολλά υποσχόμενο και αφετέρου είμαι πιστός στην Broadcom από την εποχή που είχα USRobotics και θα προτιμούσα συσκευή με τέτοιο chipset. (Ειμαι και σε Broadcom DSLAM).

  6. #51
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To dsl ac87 εχει υποστηριξη και θα εχει γιατι ειναι και αυτο ενα απο τα κορυφαια τους, επισης ειναι και αυτο broadcom ... τελευταιο επισημο λογισμικο ειναι τον Μάιο και εχουν beta απλα δεν την βαζω γιατι δεν εχω δει κανενα να το εχει, οποτε δεν ζηταω απο αυτο το μοντελο
    Αν εννοεις οτι βγαζουν συχνα λογισμικο επειδη εχει πολλες ρυθμισεις (και καπου εχει θεμα) ... να το αναμενεις και με το dsl ac88 γιατι ολο και κατι προσθετουν σιγα σιγα (του λειπουν πολλες ρυθμισεις, πχ δεν εχει ακομα qos)... μεσα σε 2 μηνες (αν θυμαμαι καλα) ειχε 2-3 λογιμσικα και στο τελος της αλλης βδομαδας θα βγει και αλλο που θα διορθωνει προβλημα στο 2.4G

    Nα σου πω την γνωμη μου για τα παλια σκετα broadcom adsl μονο ... πολυ ανωτερα απο τα adsl/vdsl μαζι για ADSL γραμμη ... τωρα ριχνουν το βαρος στο vdsl και εχουν ξεχασει το adsl ... εγω με τα καινουρια adsl/vdsl σε adsl συνδεση "τρωγω" καμια αποσυνδεση (οχι μονο με τα asus και απο αλλους κατασκευαστες που εχουν adsl/vdsl broadcom) και ας ειμαι σε συμβατο dslam, τα παλια που εχω, δεν εχουν τετοιο θεμα, κρατανε την προβληματικη μου γραμμη πιο πολυ

    Ισως επειδη εχεις isdn να εισαι καλυτερα μα το dsl 87, εχει και voip αν ερθει στην περιοχη σου και εισαι με οτε, πρεπει να παιξει οκ ... Αλλα ναι και εμενα κατι με τραβαει πιο πολυ με το dsl88

    - - - Updated - - -

    DSL-AC88U Beta firmware v9.10.03_build454 now available, it’s based on stable Build441 codebase with following changes added. (Broadcom xdsl driver updated)
    After upgrade reset to default needed.

    https://www.asuswebstorage.com/navig...80E0132A475E8Y

    If upgrade from Beta Build441 to Build454, then these changes included,

    - QIS(Quick Internet Setup) enhancement for setup via WiFi.

    - xDSL Datapump/Driver updated: A2pvfbH043k/A2x026r.

    - Fixed Germany ISP o2 Online VDSL2 sync issue.

    - Fixed 5GHz band some channels missing on UI issue, in certain case.

    - Fixed System Log > General Log > CPU detail info could not be displayed after 2.4GHz radio disabled issue.

    KNOWN ISSUE

    - Fixed 5GHz band some channels missing on UI issue, in certain case.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Polter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' ευχαριστώ πολύ Μπάμπη για τις πληροφορίες. Το σκεφτόμουνα σοβαρά το DSL-AC87VG, αλλά με προβληματίζει η υποστήριξη, καθώς δεν είναι και τόσο απλό να βγαίνουν συχνά updates για συσκευή που συνδυάζει τόσα πολλά.
    Έτσι, είχα προσανατολιστεί προς το DSL-AC68U, αλλά σίγουρα αφενός το DSL-AC88U είναι πολλά υποσχόμενο και αφετέρου είμαι πιστός στην Broadcom από την εποχή που είχα USRobotics και θα προτιμούσα συσκευή με τέτοιο chipset. (Ειμαι και σε Broadcom DSLAM).
    Ξεχασα να σου πω μια πληροφορια, και για ολους (τελευταια εχω και αλλα αλλα θεματα εκτος των modems και μου διεφυγε) ... θα βγει και dsl ac88u σε annex B αν μπορεις να περιμενεις ... το δουλευουν τωρα στο annex B ... τωρα ποσο καιρο θα παρει μεχρι να ειναι ετοιμοι και μεχρι να κυκλοφορησει δεν ξερω ... αλλα λεω μονο πληροφοριακα οτι και το dsl ac88u θα βγει και σε annex B εκδοση αργοτερα προφανως απο το Γερμανικο Amazon για αρχη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 22-09-17 στις 17:12.

  7. #52
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Ουσιαστικά αυτό που φοβάμαι με το DSL-AC87VG είναι πως ακριβώς επειδή είναι πολύ πιο σύνθετη συσκευή, θα βγαίνουν πιο αραιά αναβαθμίσεις και updates με διορθώσεις, καθώς θα είναι πιο δύσκολο το debugging. Το καλό είναι πως δεν έχω άμεση ανάγκη από modem/router, καθώς χρησιμοποιώ ένα Netgear DGND3800B το οποίο είναι βράχος με σύνδεση μόνιμα 29999/2495, δεν αποσυνδέεται ποτέ, ΑΛΛΑ τον τελευταίο χρόνο έχει αρχίσει να μου παρουσιάζει το "γνωστό" πρόβλημα των Netgear, δηλαδή σε άσχετους χρόνους, ξαφνικά βγαίνουν offline όλες οι wired συνδέσεις, ενώ το υπόλοιπο modem/router λειτουργεί κανονικά (έχεις Internet αν συνδεθείς ασύρματα με το router (https://community.netgear.com/t5/Gen...ne/td-p/455485 https://community.netgear.com/t5/Nig...s/td-p/1121280 )
    Η διακοπή αυτή (προφανώς πρόκειται για hardware πρόβλημα στο ethernet chip, γιατί λύση δεν έχει βρεθεί ακόμη) μπορεί να διαρκέσει από μερικά λεπτά μέχρι και ώρες, (επανέρχεται μόνο του, κάποια στιγμή τυχαία) οπότε μου βγαίνει offline όλο το υπόλοιπο δίκτυο στο σπίτι μου (ένα Netgear X4S, o server μου και ένα Asus R-N66U μαζί με όλα (καμιά δεκαριά) τα clients που συνδέονται σ'αυτά).
    Έτσι, πρέπει κάποτε να εγκαταστήσω ένα πιο σταθερό και βαρβάτο Gateway (σχεδόν 15 clients με streaming, online games κλπ είναι μόνιμα online) για να γλιτώσω τη γκρίνια και όλης της υπόλοιπης οικογένειας που βγαίνει offline...

    Υ.Γ.: Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι Πάτρα (Σκαγιοπούλειο), σε σύνδεση Cosmote PSTN ADSL 24Mbps (έως), με ένα Netgear DGND4000, όπου όσο κι αν πειράζω το snr, το modem δεν εννοεί να κλειδώσει πάνω από 12Mbps. Δεν το περίμενα αυτό στην Πάτρα. Τελικά υπάρχουν και χειρότερα από τη Λαμία.

  8. #53
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Polter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικά αυτό που φοβάμαι με το DSL-AC87VG είναι πως ακριβώς επειδή είναι πολύ πιο σύνθετη συσκευή, θα βγαίνουν πιο αραιά αναβαθμίσεις και updates με διορθώσεις, καθώς θα είναι πιο δύσκολο το debugging. Το καλό είναι πως δεν έχω άμεση ανάγκη από modem/router, καθώς χρησιμοποιώ ένα Netgear DGND3800B το οποίο είναι βράχος με σύνδεση μόνιμα 29999/2495, δεν αποσυνδέεται ποτέ, ΑΛΛΑ τον τελευταίο χρόνο έχει αρχίσει να μου παρουσιάζει το "γνωστό" πρόβλημα των Netgear, δηλαδή σε άσχετους χρόνους, ξαφνικά βγαίνουν offline όλες οι wired συνδέσεις, ενώ το υπόλοιπο modem/router λειτουργεί κανονικά (έχεις Internet αν συνδεθείς ασύρματα με το router (https://community.netgear.com/t5/Gen...ne/td-p/455485 https://community.netgear.com/t5/Nig...s/td-p/1121280 )
    Η διακοπή αυτή (προφανώς πρόκειται για hardware πρόβλημα στο ethernet chip, γιατί λύση δεν έχει βρεθεί ακόμη) μπορεί να διαρκέσει από μερικά λεπτά μέχρι και ώρες, (επανέρχεται μόνο του, κάποια στιγμή τυχαία) οπότε μου βγαίνει offline όλο το υπόλοιπο δίκτυο στο σπίτι μου (ένα Netgear X4S, o server μου και ένα Asus R-N66U μαζί με όλα (καμιά δεκαριά) τα clients που συνδέονται σ'αυτά).
    Έτσι, πρέπει κάποτε να εγκαταστήσω ένα πιο σταθερό και βαρβάτο Gateway (σχεδόν 15 clients με streaming, online games κλπ είναι μόνιμα online) για να γλιτώσω τη γκρίνια και όλης της υπόλοιπης οικογένειας που βγαίνει offline...

    Υ.Γ.: Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι Πάτρα (Σκαγιοπούλειο), σε σύνδεση Cosmote PSTN ADSL 24Mbps (έως), με ένα Netgear DGND4000, όπου όσο κι αν πειράζω το snr, το modem δεν εννοεί να κλειδώσει πάνω από 12Mbps. Δεν το περίμενα αυτό στην Πάτρα. Τελικά υπάρχουν και χειρότερα από τη Λαμία.
    Οι αναβαθμησεις βγαινουν συνεχεια (ανα τακτα χρονικα διαστηματα) ειδικα σε μορφη betas και για το dsl87 (οπως ειπα ειναι και αυτο απο τα κορυφαια τους)
    Τι εννοεις ειναι δυσκολο το debugging? εχει στο administration>feedback που αν τυχει προβλημα στελνει σε αυτους τις αναλογες πληροφοριες (εφοσον στειλεις feedback για προβλημα)

    Αλλα οκ εγω το συστησα γιατι καποια στιγμη οταν βαλεις vdsl θα σου δωσουν και voip (με ote) ... ομως το dsl ac88 βλεπω το ζηταν πιο πολλοι, και απο οτι βλεπω το παιρνουν σε διαφορες χωρες απο το Aγγλικο Amazon / ebay και μπορεις να το συνδεσεις με το modem ote για την τηλεφωνια μονο, οταν σου αλλαξουν την γραμμη
    Φανταζομαι ειναι ο ιδιος οδηγος (αφου τα menu ειναι ολοίδια)
    https://www.adslgr.com/forum/threads...21#post5880121
    https://www.adslgr.com/forum/threads...93#post5880693

    Για το θεμα του netgear κανε reset απο κουμαπκι πισω πατωντας το 6-10 δευτερα που βοηθαει σε καθαρη εγκατασταση και καλη λειτουργικοτητα
    ΑΝ το εκανες ηδη, μηπως εκανες αναβθμηση στην καρτα LAN του PC? AN ναι δοκιμασε roll back driver & reboot pc
    Κοιτα τις ρυθμισεις στη καρτα μηπως εχει κανα sve power, save energy, απενεργοποιησε τυχον power manager , allow computer to sleep or wake (ολα αυτα στις ρυθμισεις του lan)

    AN αναβαθμησες σε αυτο το διαστημα λογισμικο (πριν εμφανιστει το προβλημα) στο modem, κανε reset ή δοκιμασε να βαλεις ξανα το παλιο (reset πρεπει να γινει γιατι τυχον προβλημα θα μεταφερθει στο επομενο ετσω και αν ειναι παλιο και δεν ειχε θεμα)
    Κοιτα να τα καλωδια πατανε καλα στο pc και στο modem και κοιτα τις μικρες χαλκινες επαφες (μικρες σαν τριχες) στις θυρες, μηπως εχουν σκουριασει ή λυγισαν
    Αλλαξε αλλαξε lan καλωδιο

    Τωρα μπορει να ειναι οντως προβλημα σε hardware, απλα προσπαθω να πω τυχον σημεια μηπως βοηθησουν .. .ειχα και εγω το dell xp 8300 και ηταν βραχος, ποτε δεν ειχα θεμα με την lan καρτα (ηταν brodcom)

    Για το θεμα που δεν αλλαζει snr (εφοσoν βαζεις σωστα τις εντολες) μαλλον εχουν κλειδωσει το profile (ισως καποια παλια βλαβη) στη περιπτωση αυτη δεν μπορεις να κανεις τιποτα γενικα με κανενα modem που να αλλαζει snr γιατι δεν μπορουν να κανουν override τις παραμετρους του κλειδωμενου profile

    Βλεπω οτι εχεις λιγο ταση προς τα netgear ... κοιτα και το d7000???

  9. #54
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Για το dsl87 και το VOIP έχεις δίκιο (ακόμα είμαι με το κλασικό NetMOD, αλλά έχω δει στην Αθήνα τα VOIP που δίνει πλέον ο ΟΤΕ).

    Σ' ευχαριστώ για η βοήθεια με τα disconnects στο θέμα του wired LAN του Netgear. Το πρόβλημα είναι αποκλειστικά του Router. Όταν βγαίνει off, οτιδήποτε κι αν συνδέσω σε οποιοδήποτε από τα LAN ports, δεν παίρνει δίκτυο (ούτε καν IP - ενεργό DHCP server έχω στο DGND3800B, όλα παίρνουν από εκεί IP), switches, διάφορα PC, laptops. Τώρα που το σκέφτομαι, ένα γενικό reset του router δεν έχω δοκιμάσει να κάνω. Θα το δω κι αυτό όταν επιστρέψω Λαμία.

    Επειδή ακριβώς με τα Netgear μέχρι σήμερα είχα μόνο καλές εμπειρίες (από την εποχή του DGN2000) το σκέφτηκα να ξαναδοκιμάσω αγοράζοντας το D7000, αλλά πρόσεξα ότι πλέον (V2 http://forums.whirlpool.net.au/archive/2418181 ) το γύρισαν σε Lantiq chipset ( http://forums.whirlpool.net.au/archive/2661058 ).

    Η τηλεφωνική γραμμή εδώ στην Πάτρα μπήκε πριν 3 χρόνια μέσω του προγράμματος "Δίοδος" για φοιτητικό Internet. Μετά το πρώτο τρίμηνο της σύνδεσης έφερα εδώ αυτό το router για να "παίξω" με το snr και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι προφανώς είμαι σε locked profile, είτε λόγω "Διόδου" είτε επειδή απλά ο ΟΤΕ εδώ έχει πρόβλημα θορύβου ή περιορισμένου bandwidth και θέλει να.. συμμορφώσει τους "άτακτους" που ζητάνε περισσότερο εύρος :-) .

  10. #55
    Εγγραφή
    16-10-2017
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500 / 1100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΡΓΟΣ
    Router
    DSL-AC88U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γειά σας παιδιά! αυτές της μέρες πήρα και εγώ αυτο το modem-router απλά φοβερό. η γραμμή μου που ειναι adsl 24ρα απο 17.300 πού έπιανα με το zte, με το ac88u πήγε στα 21.475 με snr 3.1 και Stability Adjustmen στο 1 db το περίεργο είναι οτι ειναι πολύ καλή η γραμμή μου και δεν έχω ούτε μια αποσύνδεση με τα CRC στο 24ωρο να μήν ξεπερνάνε τα 150-200 αυτό που θέλω να κάνω τώρα ειναι να τερματίσω την γραμμή μου δηλ το snr να το φτάσω στο 2-1 να δώ πόσο θα αντέξει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl1.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  170,8 KB 
ID: 187300 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  spectrum.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  86,0 KB 
ID: 187301


    θέλω βοήθεια με το συγκεκριμένο router γιά να κατεβάσω κιάλλο το Stability Adjustmen μέσα από το inspect element.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chris_fotop : 21-10-17 στις 17:11.

  11. #56
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μεγεια
    Εισαι σε broadcom dslam και φαινεται ερχεται "γαντι" και με καλη γραμμη
    Παντως ο παροχος σου κοβει πολυ, επρεπε να εχεις αυτη τη ταχυτητα χωρις να πειραξεις snr
    Νομιζω δεν θα δουλεψει το inspect element γιατι απο οτι θυμαμαι στο inspect ηδη ηταν στο 0 με τερμα το stability στο dsl ac88u και πιστευω η broadcom δεν το αφηνει να παει κατω απο 3-4db
    Aλλα δοκιμασε διαφορα value γιατι μπορει να ειμαι λαθος
    Με firefox ειναι απλα, κλικ το stability και σε δεξι κλικ διαλεξε to inspect ... θα πρεπει να σε βγαλει κατ ' ευθειαν στο value line
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  inspect element.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  77,0 KB 
ID: 187308
    Η φωτο απο αλλο μοντελο αλλα ειναι σχεδον το ιδιο

    EDIT
    Aφου το εχετε θα σας ανεβαζω και τα τελευταια beta για οποιον θελει και θα προσπαθησω να σας δωσω το unlock version να μπαινετε και με telnet

  12. #57
    Εγγραφή
    16-10-2017
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500 / 1100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΡΓΟΣ
    Router
    DSL-AC88U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγεια
    Εισαι σε broadcom dslam και φαινεται ερχεται "γαντι" και με καλη γραμμη
    Παντως ο παροχος σου κοβει πολυ, επρεπε να εχεις αυτη τη ταχυτητα χωρις να πειραξεις snr
    Νομιζω δεν θα δουλεψει το inspect element γιατι απο οτι θυμαμαι στο inspect ηδη ηταν στο 0 με τερμα το stability στο dsl ac88u και πιστευω η broadcom δεν το αφηνει να παει κατω απο 3-4db
    Aλλα δοκιμασε διαφορα value γιατι μπορει να ειμαι λαθος
    Με firefox ειναι απλα, κλικ το stability και σε δεξι κλικ διαλεξε to inspect ... θα πρεπει να σε βγαλει κατ ' ευθειαν στο value line
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  inspect element.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  77,0 KB 
ID: 187308
    Η φωτο απο αλλο μοντελο αλλα ειναι σχεδον το ιδιο

    EDIT
    Aφου το εχετε θα σας ανεβαζω και τα τελευταια beta για οποιον θελει και θα προσπαθησω να σας δωσω το unlock version να μπαινετε και με telnet
    Ευχαριστώω
    Σχετικά τωρα με το inspect element τίποτα δυστυχός. του βάζω διάφορες τιμές αλλα δεν κλειδώνει καν.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  inspect element.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  247,3 KB 
ID: 187310
    πήρα τηλ τον οτέ και είπα να μου χαμηλώσουν το snr απο 8 σε 5 κ το δήλωσαν για να το φτιάξουν. ελπίζω μονο να μην μου το κανουν το profile σαν τα μούτρα τους (τους ξεκαθάρησα να μην πειράξουν τιποτα αλλο στην γραμμή μου)

    Περιμένω πώς και πώς να ανεβάσεις τα τελευταία firmware γιατι απο ότι βλέπω εχει και τα θεματάκια του (λογικό, τώρα βγήκε) και μου έχει σπάσει τα νευρα. Η 2.4GHz αποσυνδέεται παω να μπώ απο το κινητό και δεν βρίσκει ip απο οτι εχω καταλάβει. Εστειλα βεβαια και feedback και μου έστειλαν email να χαμηλώσω το Channel bandwidth απο 40 σε 20 τιποτα δεν έγινε. μόνο το firmware με σώζει!!
    ειμαι μέ Firmware Version:v9.10.04 build455
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chris_fotop : 21-10-17 στις 21:26.

  13. #58
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν εχεις θεματα με το ασυρματο σε βλεπω με μπελαδες γιατι στα forum τους ειναι γεματο με παραπονα απο ασυρματο...
    το επομενο ειναι το 457 και εχει μονο
    - Default 5GHz band “include DFS channel option” unchecked.
    Δεν εχει fix για ασυρματο / dhcp

    Δεν ξερω τι θα βγαλουν σε beta

    Δοκιμασε reset απο το κουμπακι πισω πατωντας το για περιπου 6 δευτερολεπτα και οι ρυθμισεις απο την αρχη
    Αν παλι θεμα βαλε στατικες να δεις αν κανει διαφορα (lan>dhcp server>Manually Assigned IP around the DHCP list)

  14. #59
    Εγγραφή
    16-10-2017
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500 / 1100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΡΓΟΣ
    Router
    DSL-AC88U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι όντος και στο vip.ASUS που έχω μπει και στο whirlpool τα ίδια ακούγονται ελπίζω με την πάροδο του χρόνου να βγει καμία stable που να τα διορθώνει όλα

  15. #60
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris_fotop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όντος και στο vip.ASUS που έχω μπει και στο whirlpool τα ίδια ακούγονται ελπίζω με την πάροδο του χρόνου να βγει καμία stable που να τα διορθώνει όλα
    Ναι πιστευω να το φτιαξουν, με το 455 ηδη ειπαν οτι φτιαχτει το wifi, ισως το προβλημα να ειναι στο dhcp και για αυτο ειπα δοκιμασε στατικη
    ΑΝ αυτο δεν φτιαξει, στειλε feedback ... με ποιο support μιλησες? με email ή μεσω του modem? (administration>feedback)

    Επισης αλλαξε καναλι απο το 1 μεχρι το 11 ή 11-13 βγαλε το απο το αυτοματο και στο wifi > professional κλεισε τις τελευταιες ρυθμισεις που ειναι για beamforming αν κανει διαφορα, αλλα μαλλον φταιει το dhcp

Σελ. 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας