Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου σου ειπα οτι και αλλο modem να παρεις δεν θα δεις διαφορα (εννοω στον συνχρονισμο) αν σε εχουν σε περιορισμενο profile
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...78#post6109578
    Tωρα καλο ειναι να το εχεις (καλα εκανες και το πηρες) γιατι σε ρυθμισεις και ασυρματο ειναι πολυ ανωτερο απο αυτο των παροχων, και καλο ειναι να εχεις 2 για περιπτωση αναγκης (πχ του παροχου πλεον εφεδρικο)
    Ναι ναι το θυμάμαι και εξάλλου δεν το πηρα για το θεμα του συγχρονισμου αλλα για τα αλλα προβληματα που ειχα. Προτιμησα να θυσιασω το voip της cyta και να μην εχω γραμμη, αλλα τουλαχιστον να γλιτωσω τα καθημερινα reboot.

    Θα επικοινωνησω μαζι τους να δω τι γινεται με το προφιλ

    Ευχαριστω

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickefor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που έχετε δείξει στο θέμα μου.

    Σήμερα αγόρασα το tp-link archer d20 και μόλις τελείωσα το setup.
    Το ZTE της cyta το έβαλα σαν access point με ένα καλώδιο lan στο σαλόνι, επάνω στο οποίο σύνδεσα 2 συσκευες (εναν ip συναγερμο που εχω και τον αποκωδικοποιητη του otetv). Επισης άφησα ανοιχτό και το wifi του με όνομα repeater για να πιανω και στο μπαλκονι μπροστά που το σημα απο το router στο γραφείο δεν φτάνει.
    Συνολικά, τώρα έχω πάνω 13 συσκευές είτε άμεσα με lan στο tp-link, είτε με wifi επάνω στο tp-link είτε μέσω του παλιου ΖΤΕ.
    Μέχρι τώρα όλα καλα. Όλες οι συσκευές δουλεύουν απροβλημάτιστα, δεν έχω καμία αποσύνδεση.

    Απο την άλλη το θέμα συγχρονισμού παραμένει.
    Τα νέα στοιχεία είναι αυτα.
    Line Status: Connected
    DSL Modulation Type: ADSL_2plus
    Annex Type: Annex A/L
    Upstream Downstream
    Current Rate(kbps) 886 11093
    Max Rate(kbps) 886 11820
    SNR Margin(dB) 8.9 7.8
    Line Attenuation(dB) 13.1 22
    Errors(pkts) 7 39255
    Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι είτε υπάρχει πρόβλημα σε κάποια καλωδίωση (μένει να παω το router μεσα στο κουτι στην πολυκατοικια να ελεγξω κι απο εκει, αλλά δεν εχω προλάβει ακόμα. τα υπόλοιπα μέσα στο σπίτι τα έχω ήδη ελέγξει).
    ή πρέπει να με έχουν ακόμα σε προφιλ. Το snr που απο προχτές ζήτησα να κατεβάσουν, δεν το έχουν πειράξει.

    Το κέρδος μου μέχρι στιγμής είναι ότι γλίτωσα τις τυχαίες αποσυνδέσεις των συσκευών που είχα πριν με το ZTE. Βέβαια ειναι νωρις ακόμα αλλά είμαι αισιόδοξος.
    Θα τους πάρω παλι τηλέφωνο να δω τι γίνεται με το προφιλ και το snr και αν ειναι να το δηλώσω σαν βλάβη
    H γραμμή έχει υπερβολικά λάθη, πρώτα πρέπει να κοιτάξεις αυτό γιατί δείχνει σοβαρό πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H γραμμή έχει υπερβολικά λάθη, πρώτα πρέπει να κοιτάξεις αυτό γιατί δείχνει σοβαρό πρόβλημα.
    Καλησπέρα, επειδή τώρα αρχίζω να μαθαίνω και δεν ειμαι και πολύ σχετικός.. όταν λες να το κοιτάξω εννοείς ότι τα λάθη σημαίνουν ότι το πρόβλημα είναι στη δικιά μου καλωδίωση;

  4. #19
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πιθανον ... αλλα αυτο ειναι το πρωτο πραγμα που κοιταμε ... ειναι μεσα σπιτι την καλωδιωση μεχρι κατανεμητη
    αν ξερεις εδω στο spoiler
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    η εδω αν σε βολεθει καλυτερα (τα εβαλαν και τα παιδια πιο πανω)
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...BC%CE%B7%CF%82
    Θα ελεγα να κοιταξεις και τις χαλκινες επαφες στις πριζες / φιλτρα (και αυτο το ειπαν τα παιδια πιο πανω, αλλα μια φωτο χιλιες λεξεις

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2012-07-27-466_zpsu2x1olvp.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  79,5 KB 
ID: 179789
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 08-02-17 στις 00:29. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι απαραίτητο να είναι το πρόβλημα στην δική σου καλωδίωση, μπορεί να υπάρχει πρόβλημα και στην καλωδίωση από το σπίτι σου μέχρι το Α/Κ. Θα πρέπει να κάνεις πρώτα έναν έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση και αν δεις ότι τα λάθη παραμένουν να πάρεις τηλέφωνο στον πάροχο για έλεγχο.
    Τσεκάρεις πρώτα αυτό για να έχεις μια καθαρή γραμμή χωρίς προβλήματα θορύβου, κ.λ.π. και μετά πας να τσεκάρεις και το θέμα συγχρονισμού και προφίλ, όσο ο πάροχος βλέπει προβληματική γραμμή θα σε βάζει σε κλειδωμένο προφίλ, αν είναι τελικά κλειδωμένο γιατί μόλις έκανες επανεκκίνηση άλλαξε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Από όταν είχα πρωτομετακομισει σε αυτό το διαμέρισμα και είχε έρθει τότε ο τεχνικός της wind (πριν 5 χρόνια) θυμάμαι είχε ταλαιπωρηθει αρκετά μέχρι να βρει τι γίνεται με τις πρίζες.

    Στο διαμέρισμα υπάρχουν 2 τηλεφωνικές πρίζες.
    Η πρώτη είναι στο σαλόνι και είναι αυτή στη φωτο με τα πολλά καλώδια (πορτοκαλί μπλε κλπ). Αυτή δεν δουλεύει. Ούτε τώρα ούτε τότε δούλευε. Και δεν έχει τίποτα συνδεδεμένο επάνω. Παρόλα αυτά έχει αυτήν την καλωδίωση.

    Η δεύτερη πρίζα είναι σε ένα δωμάτιο. Σε αυτήν καταλήγει ένα καλώδιο γύρω γύρω στον τοίχο το οποίο ξεκινάει από ένα κουτί (φωτο). Το εσωτερικό της φαίνεται στην 3η φωτό (κίτρινο μαύρο καλώδιο και κόκκινα πρασινα). Προφανώς η γραμμή του τηλεφώνου έρχεται από το καλώδιο που προανέφερα και φέρνει τα κίτρινα μαύρα μέσα σε αυτήν την πρίζα. Από αυτήν ξεκινάει ένα 2ο καλώδιο (δεξιά όπως φαίνεται στην φώτο) το οποίο καταλήγει σε ένα φις που αιωρείται στον τοίχο καθώς δεν έχει τίποτα συνδεδεμένο επάνω. Σε αυτήν την πρίζα πάω και κουμπωνω το καλώδιο που τελικά καταλήγει στο ρούτερ.

    Θυμάμαι από όταν είχε ερθει ο τεχνικος ότι τον είχε παραξένεψει όλο αυτό και είχε βάλει κάτι εργαλεία στη μία και στην άλλη μεριά για να δει τι είναι τι.
    Εγώ δεν έχω αυτές τις γνώσεις ούτε τον εξοπλισμό.
    Ακόμα δεν έχω καταλάβει που καταλήγει το καλώδιο που φέρνει μέσα την γραμμή. δεν ξέρω αν περνάει από την πρώτη πρίζα ή τι στο καλό είναι όλα αυτά τα καλώδια της πρώτης πρίζας.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20170207_214914.jpg  

    IMG_20170207_214854.jpg  

    IMG_20170207_214446.jpg  


  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γίνεται και κάπου αλλού διακλάδωση γιατί στην πρώτη πρίζα υπάρχει γέφυρα με καλώδιο με περισσότερα ζευγάρια, ενώ στην δεύτερη πρίζα καταλήγει καλώδιο με 2 ζευγάρια.

    Πάρε ηλεκτρολόγο για να βρει την γραμμή που έρχεται από τον κατανεμητή, να αποσυνδέσει όλα τα υπόλοιπα και γενικά να βάλει μια σειρά και με σωστά καλώδια για να κάνεις τις μετρήσεις, έτσι όπως είναι και αφού δεν ξέρεις μόνος σου να τα κοιτάξεις δεν βγάζεις άκρη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Στην 3η φωτο είναι και τα 2 τηλεφωνικά καλώδια έτσι; Δεν ενώνονται έτσι αυτά, δεν στριβονται μεταξύ τους είναι λάθος. Τώρα το θέμα είναι να βρεις πως πάνε για πιο λόγο είναι έτσι ενωμένα. Στην 1η έχει 2 utp από τα οποία εσύ παίρνεις από το πορτοκαλί και έχει ενωμένα τα μπλε-ασπρομπλε. Το ρουτερ το έχεις στην πρώτη φωτό ή στην τρίτη;
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  9. #24
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην 3η φωτο είναι και τα 2 τηλεφωνικά καλώδια έτσι; Δεν ενώνονται έτσι αυτά, δεν στριβονται μεταξύ τους είναι λάθος. Τώρα το θέμα είναι να βρεις πως πάνε για πιο λόγο είναι έτσι ενωμένα. Στην 1η έχει 2 utp από τα οποία εσύ παίρνεις από το πορτοκαλί και έχει ενωμένα τα μπλε-ασπρομπλε. Το ρουτερ το έχεις στην πρώτη φωτό ή στην τρίτη;
    Το ρούτερ είναι στην 3η φωτό στην πρίζα που έρχονται ένα κίτρινο και ένα μαύρο και έχει από πάνω τα πράσινα κόκκινα ενωμένα μεταξύ τους.

    Η πρώτη πρίζα στην πρωτη φωτο δεν δουλεύει καθόλου. Δηλαδή είτε το ρούτερ είτε τηλεφωνο βάλω δεν ανταποκρίνεται.. εξαρχής έτσι ήταν όμως.

    Θα καλεσω κάποιον τεχνικό αν είναι μπας και βγάλω άκρη.

  10. #25
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Χωρίς να βάλω το χέρι στη φωτιά κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα είναι εκεί επειδή είναι τηλεφωνικό καλώδιο και όπως σου είπα αυτά δεν ενώνονται με αυτό τον τρόπο.. Αν μπορείς κάνε ένα κόπο και βγάλε το μαύρο κίτρινο από την πρίζα και ξαναβαλτο να δεις αν θα έχεις διαφορά, στις θέσεις που είναι τώρα όμως πρόσεχε (2και 3).
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  11. #26
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να βάλω το χέρι στη φωτιά κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα είναι εκεί επειδή είναι τηλεφωνικό καλώδιο και όπως σου είπα αυτά δεν ενώνονται με αυτό τον τρόπο.. Αν μπορείς κάνε ένα κόπο και βγάλε το μαύρο κίτρινο από την πρίζα και ξαναβαλτο να δεις αν θα έχεις διαφορά, στις θέσεις που είναι τώρα όμως πρόσεχε (2και 3).
    Έκανα αυτό που είπες αλλά δεν άλλαξε κάτι στο συγχρονισμό.

    Εντούτοις, μπήκα σήμερα στο mycyta και στην κατάσταση βλαβών έχει ένα δελτίο για βλάβη "χαμηλού συγχρονισμού" με ημερομηνία υποβολής 1/2/2017 και κατάσταση "σε επεξεργασία".
    Εικάζω λοιπόν ότι είμαι σε κάποιο προφιλ στα πλαισια διερεύνησης της βλάβης, αφού απ'ότι φαίνεται έχει δηλωθεί σαν τέτοια από κάποιον στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης μετά τις πολλές επικοινωνίες μας.
    Βέβαια, παρότι είναι από την 1η του μήνα δεν με έχουν ενημερώσει για κάτι αλλά θα αναμένω.

    Ευχαριστώ όλους για τα μηνυματά σας, θα επανέλθω με ό,τι νεότερο προκύψει.

  12. #27
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Το πιθανότερο είναι να είσαι σε προφίλ εφόσον ενημερωσες για βλαβη τσεκαρουν συμπεριφορά.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  13. #28
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα σε όλους,
    μπηκα το πρωι στο my cyta και είδα ότι το δελτίο της βλάβης είχε αλλάξει σε κατάσταση "κλειστό".
    Τους πήρα λοιπόν τηλέφωνο για να δω τι γίνεται και ο κύριος στο τεχνικό τμήμα μου ανέφερε ότι δε μπορουν να μου κατεβάσουν το snr στο 6, όπως είχα ζητήσει, γιατί η γραμμή μου αντέχει snr 6 μόνο σε προφιλ 8/1.
    Μου ειπε οτι τώρα ειμαι σε προφιλ 12/1 με snr 7,8. Ζήτησα λοιπόν να μπω σε προφιλ 24/1 και αφου με έβαλε στην αναμονή για να το ελέγξει, το γύρισε σε 24/1 αλλά με snr 8 όπως μου είπε.
    Το ρουτερ εκανε reboot και μετά κλείδωσε παλι στα ίδια. Όσο δηλαδή κλείδωνε και με το 12/1. Καμία διαφορά.

    Τότε ανέφερα ότι δεν εξηγείται να κλείδωνα με τη wind στα 17 και τώρα στα 11 ακόμα και σε ανοιχτό προφιλ, οπότε ζήτησα να με ενημερώσουν για το πόσο θα στοιχίσει να έρθει ένας τεχνικός τους για να ελέγξει την καλωδίωση στο σπίτι και στο κουτί στην πολυκατοικία. Μου ειπε οτι δε γνωρίζει το κόστος αλλά με έβαλε σε αναμονή.
    Όταν επέστρεψε στη γραμμή μου είπε να δοκιμάσουμε μαζί κάποια πράγματα όπως να αλλάξω το καλώδιο στο ρουτερ και να αποσυνδέσω άλλες συσκευες. Του είπα ότι τα έχω κάνει όλα αυτά και ότι πιθανολογώ ότι το πρόβλημα είναι προς το καφαο γιατι μετά τις βροχές μπορεί κατι να θελει καθάρισμα κλπ αλλά ότι εγω δεν έχω τη δυνατότητα να καλέσω τον οτε να το φτιάξει, κάτι που πρεπει να το δουν αυτοί.
    Εν τελει, η συζήτση έκλεισε λέγοντάς μου ότι θα το δει το τεχνικό τμήμα και ότι θα με ενημερώσουν για την πιθανότητα να έρθει τεχνικός τους από εδω.

    Επειδή δε γνωρίζω και πολλά, ισχύει αυτό το ότι snr 6 μπορώ να πάρω μόνο σε προφιλ 8/1?
    Ας ελπίσουμε ότι πράγματι αυτη τη φορα θα στειλουν κάποιον να κανει εναν έλεγχο

  14. #29
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα ξανά σε όλους.

    Τα τελευταια νέα έχουν ως εξής: Σήμερα ήρθε τεχνικός της cyta στο σπίτι να ελέγξει τη γραμμή. Εκτιμώ την άμεση ανταπόκριση μετά το χτεσινο μου τηλέφωνο και οφείλω να το αναγνωρίσω στην εταιρεία.
    Οι μετρήσεις έγιναν στην πριζα του ρουτερ και στο κουτι στην πολυκατοικία και ήταν ίδιες, γύρω στα 12mbps.
    Συνεπώς δεν φαίνεται πρόβλημα στη δικιά μου καλωδίωση.
    Ρώτησα αν τίθεται θέμα βλάβης στο καφαο ή κάπου αλλού, δεδομένης της απόστασης περι τα 1,4-1,5km από το κέντρο και ο τεχνικός μου ανέφερε ότι και ο οτε τοσο δίνει στην συγκεκριμένη περιοχή. Σε σχεση με την μεγάλη διαφορά κλειδώματος που ειχα από την Wind 17 και τωρα 11, ανέφερε ότι λόγω αύξησης των συνδρομητών και λόγω του ότι κάθε σπίτι πια βάζει ιντερνετ, είναι λογικό να υπάρχουν τέτοιες απώλειες λόγω φόρτου, κάτι που δεν ίσχυε τόσο πολύ πριν 3-4 χρόνια.

    Περιμένω τις απόψεις σας επί του θέματος και τέλος θέλω να ευχαριστήσω όλους σας που απαντήσατε αυτές τις μέρες.

    Καλο βραδυ

  15. #30
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν σου λενε τοσο παει η περιοχη, νομιζω δεν μπορεις να κανεις πολλα

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Στατιστικα γραμμης...ειναι καλα?
    Από Arvanitis Garage στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-17, 22:43
  2. Στατιστικά Γραμμής και συμβουλή για VDSL
    Από EnigmaUnl στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 17:31
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 17:39
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-16, 16:36
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-16, 13:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας