Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-60 από 60
  1. #46
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλό.
    Το πρώτο που παρατήρησα.
    Broadcom;
    Nαι πρεπει να ειναι απο οτι λενε
    http://forum.kitz.co.uk/index.php?topic=20367.0
    επισης αλλο στοιχειο υποστηριζει το 35b που μονο broadcom modems (απο οσο ξερω μεχρι τωρα) εχουν αυτο το profile

    EDIT
    για 35b δες και εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ile-(200-mbps)

  2. #47
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι πρεπει να ειναι απο οτι λενε
    http://forum.kitz.co.uk/index.php?topic=20367.0
    επισης αλλο στοιχειο υποστηριζει το 35b που μονο broadcom modems (απο οσο ξερω μεχρι τωρα) εχουν αυτο το profile

    EDIT
    για 35b δες και εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ile-(200-mbps)
    Ωραία.
    Συνεχίζω εκεί.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #48
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο απλός χρήστης δεν έχει λόγο να αλλάξει το speedport του ΟΤΕ.
    Ούτε ως modem, ούτε ως ρούτερ, ούτε ως sip εξοπλισμό.
    Ενας φιλος εχει το κλασσικο Speedport 2i με VDSL 50άρα σύνδεση και καμμια δεκαριά συσκευες. Σε μεζονετα ~ 180 τμ
    Δεν εχει κανενα θεμα ουτε με απόκριση ούτε με ταχύτητες ούτε με καλυψη Wifi

    Νομιζω οτι για οσους δεν εχουν τρελλές απαιτήσεις για gaming ή extreme streaming/downloading ο εξοπλισμός του παρόχου ειναι ΟΚ τουλάχιστον μέχρι να ωριμάσει η αγορά και δούμε τι θα έρθει από συσκευές.

    ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ εκτός αν έχετε όρεξη να γίνετε beta testers..

  4. #49
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prometheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας φιλος εχει το κλασσικο Speedport 2i με VDSL 50άρα σύνδεση και καμμια δεκαριά συσκευες. Σε μεζονετα ~ 180 τμ
    Δεν εχει κανενα θεμα ουτε με απόκριση ούτε με ταχύτητες ούτε με καλυψη Wifi

    Νομιζω οτι για οσους δεν εχουν τρελλές απαιτήσεις για gaming ή extreme streaming/downloading ο εξοπλισμός του παρόχου ειναι ΟΚ τουλάχιστον μέχρι να ωριμάσει η αγορά και δούμε τι θα έρθει από συσκευές.

    ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ εκτός αν έχετε όρεξη να γίνετε beta testers..
    Αν δεν παίζει gaming, torrents και δεν ασχολούνται με dw ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ μια χαρά τον καλύπτει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #50
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς 5GHz αμφιβάλω αν "καμιά 10αριά συσκευές" δουλεύουν καλά, εκτός και αν χρησιμοποιείται μόνο μια κάθε φορά και το σπίτι είναι απομονωμένο από άλλα δίκτυα που "βρομίζουν" το φάσμα. Σε ένα (σχετικά) καθαρό κανάλι στα 2.4GHz το iperf δείχνει γύρω στα 25Mbps σε εμένα, με μεγάλες διακυμάνσεις ταχύτητας και latency ανάλογα αν εκπέμπουν άλλες συσκευές η access point. Η μετάβαση στο 5GHz δίκτυο είναι αισθητή ακόμα και στο φόρτωμα σχετικά ελαφριών ιστοσελίδων. FWIW το φάσμα γύρω μου έτσι είναι.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20171201-203415.png 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  180,3 KB 
ID: 188997
    Packets: Lost in the intrawebs

  6. #51
    Εγγραφή
    18-02-2017
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone

  7. #52
    Εγγραφή
    30-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλησπέρα σκέφτομαι την αγορά αυτού του modem router:AVM FRITZ! Box 7490 Modem/Router, για αντικατάσταση του speedport του οτε. Η γραμμή μου είναι Vdsl με voip και η απορία μου είναι: Θα χρειαστεί μόνο το fritz για τηλ και ίντερνετ;(διάβασα πως ο οτε δίνει πλέον τους κωδικούς της τηλεφωνίας) ή πρέπει να το κάνω bridge στο speedport;

  8. #53
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σκετο το fritz
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  9. #54
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εχω nova vdsl50 με το all in one modem/router που δινουν(Zte zxhn h168n) αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι και οτι καλυτερο σε μηχανημα.

    Το tp-link vr200v που λετε στο 1 ποστ το εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις και το κατα ποσο λεει αυτο το modem/router?

    Να αναφερω οτι δεν με ενδιαφερει καθολου το voip μα καθολου ομως ετσι.

    Γενικοτερα η μαρκα tp-link ειναι καλη μαρκα για τετοιου ειδους προιοντα ή οχι?

    Εγω εχω μεινει στις asus, d-link κ.τ.λ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 22-03-18 στις 02:08.

  10. #55
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  11. #56
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spyridop : 14-07-18 στις 19:18.
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  12. #57
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν παίζει gaming, torrents και δεν ασχολούνται με dw ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ μια χαρά τον καλύπτει.
    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα της αλλαγής modem/router με την έλευση της VOIP τηλεφωνίας.
    Αυτήν τη στιγμή έχω OTE VDSL στα 30Mbps και χρησιμοποιώ το Zyxel VMG1312-B30A, το οποίο έχω συνδέσει σε ένα switch TP-Link για να δίνω Internet σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού (έχω περίπου 10 συσκευές συνδεδεμένες επάνω).

    Μου έχουν τηλεφωνήσει 4, 5 φορές από τον ΟΤΕ για να μου πουν ότι πρέπει να γίνει αλλαγή της γραμμής σε VOIP, αλλά όλο τους το καθυστερώ, αφού τους λέω πως χρησιμοποιώ τον δικό μου εξοπλισμό και δεν επιθυμώ να αλλάξω το ρούτερ. Ωστόσο, την τελευταία φορά μου είπαν πως μέχρι τον Οκτώβριο θα πρέπει να γίνει η αλλαγή γιατί θα κλείσει το κέντρο.

    Η μεγάλη μου ανησυχία είναι πως αν αλλάξω ρούτερ και βάλω το Speedport του OTE, θα έχω και πάλι τρομερά προβλήματα με το Ιντερνετ και το torrent downloading. Το αναφέρω αυτό, γιατί ο λόγος που έδωσα 100€ και πήρα το Zyxel είναι πως με το VDSL ρούτερ που έδινε πριν από 3 χρόνια ο ΟΤΕ, δεν μπορούσα να κατεβάσω τίποτα από Torrent (δεν έκανε συνδέσεις με τους servers). Είχα μπει και εδώ στο φόρουμ και όλοι είχατε πει πως αυτό το ρούτερ του ΟΤΕ είναι για πέταμα. Μόλις έβαλα το Zyxel όλα τα προβλήματα εξαφανίστηκαν αμέσως και πλέον δεν «μασάει» καθόλου στο downloading.

    Το ερώτημα μου είναι, όταν γίνει η μετατροπή σε VOIP και βάλω το Speedport του ΟΤΕ, θα ξαναεμφανιστούν τα προβλήματα με το torrent downloading ή αυτό το μοντέλο ρούτερ είναι καλύτερης ποιότητας και μπορεί να ανταποκριθεί στις αυξημένες απαιτήσεις; Και όταν λέω αυξημένες απαιτήσεις, δεν εννοώ να παίζω online όλη μέρα ή να καταβάζω 24ωρα ολόκληρα, αλλά έχω φοβηθεί με όσα είχα αντιμετωπίσει την προηγούμενη φορά με τον ΟΤΕ.
    Σε κάθε περίπτωση (κι αν αφήσουμε στην άκρη το χρηματικό κόστος), για να είμαι 100% καλυμμένος, θα προτείνατε να αγοράσω το AVM FRITZ!Box 7490, ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

    Επίσης ένα τελευταίο που με ανησυχεί με τη μετάβαση σε VOIP είναι εάν θα δημιουργηθεί πρόβλημα στον συναγερμό και στην κλήση που σου κάνει στο κινητό. Αυτό θα επηρεαστεί; Θα χρειαστούν κάποιες αλλαγές;

    Ευχαριστώ πολύ

  13. #58
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορεί να μπεί το speedport πίσω απο το zyxel, όποτε δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις το zyxel, απο όσο βλέπω υποστηρίζει και vectoring όποτε λογικά δεν θα έχεις θέμα
    Ναι υπάρχει περίπτωση να έχεις θέμα με τον συναγερμό, θα χρειαστεί πλέον να κάνει την σύνδεση πάνω στο router, αν απλά σου κάνει κλήση στο κινητό, μάλλον δεν θα έχεις άλλο θέμα, αν στέλνει σήμα σε κέντρο μπορεί να έχει θέμα.

  14. #59
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ο τεχνικός του ΟΤΕ που θα έρθει θα μπορέσει να συνδέσει το speedport πίσω από το zyxel ή σε αφήνουν στην τύχη σου; Μόνος μου, λίγο δύσκολα να το ρυθμίσω σωστά. Γι΄αυτό το λόγο έλεγα να πάρω ένα FRITZ!Box 7490, για να υπάρχει μόνο μία συσκευή και να μην μπερδεύομαι με bridge κτλ. Από απόδοση είναι το ίδιο να έχεις μόνο το FRITZ!Box 7490 και το ίδιο το speedport πίσω από το zyxel;
    Thanks

  15. #60
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τεχνικός του ΟΤΕ που θα έρθει θα μπορέσει να συνδέσει το speedport πίσω από το zyxel ή σε αφήνουν στην τύχη σου; Μόνος μου, λίγο δύσκολα να το ρυθμίσω σωστά. Γι΄αυτό το λόγο έλεγα να πάρω ένα FRITZ!Box 7490, για να υπάρχει μόνο μία συσκευή και να μην μπερδεύομαι με bridge κτλ. Από απόδοση είναι το ίδιο να έχεις μόνο το FRITZ!Box 7490 και το ίδιο το speedport πίσω από το zyxel;
    Thanks
    Δεν έχει κάποια υποχρέωση να το κάνει, αν και ξέρω περιπτώσεις που το έχουν κάνει οι τεχνικοί του, αλλά δεν είναι και τίποτα, το συνδέεις μια φορά μόνο στην γραμμή να πάρει ρυθμίσεις κλπ και μετά το γυρίζεις σε wan uplink.

    Το fritz αν είναι μόνο του, υποθέτω πως μπορεί να έχει καλύτερο qos για την τηλεφωνία + τις δυνατότητες τηλεφωνικού κέντρου

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 19:58
  2. Μετατροπή Ethernet σε android συσκευή
    Από geo2004z στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-16, 12:27
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 23:51
  4. cyta4u σε andoid συσκευη
    Από nickpagonis στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 17:28
  5. [Other] ένα modem που να μπορεί να μπλοκάρει outgoing traffic σε μια λίστα από hosts και IP ranges
    Από swapjim στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 17:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας