Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Μπαινω κατευθειαν στο θεμα. Πριν λιγες μερες εβαλα cyta vdsl 50mbps. Μιλησα με εκρπωσοπο απο το τηλεφωνικο τους κεντρο μου εκανε τον ελεγχο και μου ειπε οτι το συστημα τους δειχνει οτι εχω 50αρα vdsl. Και οτι με βγαζει στα 509 μετρα απο το κεντρο. Βεβαια μου ειπε οτι συνηθως το δινουν μεχρι 500 μετρα αλλα για να το βγαζει το συστημα παει να πει πως το εχω και οτι λογικα ειμαι σε καλο σημειο. Εν τελει μου δινει την 50αρα και ερχεται η μερα να ενεργοποιηθω και να συνδεθω. Ερχεται ο τενχικος σπιτι και το πρωτο πραγμα που μου λεει ειναι ξεχνα την 5αρα καλωδιακα εισαι 660 μετρα απο το κεντρο και για να πιασεις 50 πρεπει να εισαι 300 το πολυ 400! οκ του λεω οτιδηποτε πανω απο 40 θα ειμαι οκ. δυσκολα μου εγω για 35 σε βλεπω λεει αλλα για να δουμε. με συνδει ,μετραει και μου λεει συχρονιζεις 26mpbs!! Το ψαχνει απο εδω το ψαχνει απο εκει μου λεει τελικα οτι δεν ειναι λογικο και το δηλωνει βλαβη. αυτα γινανε την προηγουμενη πεμτη. μου'πε δυο εργασιμες θελει οποτε σημερα ειχα νεα. Μου εκανε κληση αυτοματοποιημενο συστημα και με ενημερωσε οτι μετα απο το ελεγχο για τη βλαβη που δηλωθηκε διαπιστωθηκε οτι οι ταχυτητες μου ειναι φυσιολογικες για την περιοχη και να καλεσω αν θελω 13811 για περισσοτερες λεπτομερειες. Τους πηρα και εν ολιγης μου ειπαν τα ιδια. Και με ενημερωσαν οτι αλαξανε και ζευγη στη γραμμη μου (προφανως οι οτετζηδες..) αλλα κατι καλυτερο απο ταχυτητα δεν μπωρω να εχω. Ειναι λογικο ρε παιδια να συχρονιζω τοσο χαμηλα σε vdsl εν ετει 2017 ;; Ο τεχνικος που ειχε ερθει να με συνδεσει ειπε οτι ακομα δεν υπαρχει οπτικο δικτυο στην καλλιθεα (κατι που θα φτιαχτει στο επομενο εξαμηνο οπως μου ειπε) και ισως φταει και αυτο. Του ειπα για εναν φιλο που στον Αγιο Δημητριο σε αποσταση 490 μετρα χτυπαει 48mpbs και μου ειπε οτι δεν υπαρχει καμια σχεση στις περιοχες γιατι στον Αγιο Δημητριο εχει καμπινα και εοχυν πολυ καλυτερες ταχυτητες. Απο τον χαρτη εδω : http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=62 βλεπω οτι στο κεντρο ιπποδρομου οπου ανηκω εχει Καμπίνα Passive KV , ενω σε αλλες περιοχες οπως στον Αγιο Δημητριο που ειναι το φιλαρακι με τα 48mpbs εχει Καμπίνα Active KV (VDSL2) αυτο κανει τη διαφορα ; υπαρχει περιπτωση για κατι καλυτερο και μου λενε μπουρδες απο τη cyta ; η μηπως απο τη στιγμη που ανηκω σε συγκεκριμενου τυπου καμπινα αυτο κανει τη διαφορα ; Υπαρχει περιπτωση σε αλλη εταιρια να δω κατι καλυτερο ; παλι στο χαρτη βλεπω οτι ολες οι περιοχες γυρω απο την καλλιθεα εχουν Καμπίνα Active KV (VDSL2) ενω η καλλιθεα δεν εχει καθολου τετοιες γιατι ετσι ρε παιδια ; οντως τους επομενους μηνες θα βαλουν και εδω ; παντως ειναι απλα τραγικο να μου δινουν 50αρα ενω η γραμμη μου δεν υποστηριζει καλα καλα ουτε 35αρα..

  2. #2
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καθαρά θέμα του χαλκού της περιοχής είναι αν μετράει και έξω από το σπίτι σου ( ΧΚ ή εισαγωγή) την ίδια ταχύτητα και μετά από αλλαγή ζεύγους πιάνεις πάλι τα ίδια δε γίνεται κάτι καλύτερο.. Ή πας σε 35/5 για να έχεις το upload αν σε ενδιαφέρει ή πας πάλι σε adsl.. Μπορεί απλά το KV που παίρνεις να είναι προβληματικό και να μη μπορεί να δώσει ταχύτητες, (όχι οπτικό KV απλά αυτό που έχεις στη γειτονιά σου) και δε μπορείς να κάνεις τίποτα γι'αυτό..
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  3. #3
    Εγγραφή
    17-05-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    ευχαριστω. Απο περιεργεια και μονο , ξερει κανεις ποια ειναι η διαφορα της Καμπίνας Active KV (VDSL2) απο την Passive KV ;

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL Καλλιθέα
    Από pantnt30 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1126
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 08:32
  2. ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ COSMOTE VDSL ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Από Aitherovamon στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 11:29
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 12:15
  4. Πρόβλημα με vdsl
    Από TrObAs στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-16, 15:34
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-16, 13:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας