Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 54
  1. #31
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.621
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για τιμωρια της αθυροστομιας του , να τον βαλουν να κανει 100 br-rips
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε πάλι με την ανούσια γενικολογία.... Ξαναλέω, αυτό είναι το θέμα;
    Είναι και αυτό το θέμα, τις εταιρίες τις ενδιαφέρει να βρούνε τρόπο να μην επιτρέπουν το παράνομο μοίρασμα, όσο ακούμε σε κάθε τέτοιο θέμα.
    Ναι αλλά εγώ, vpn, ναι αλλά εγώ το τάδε, ναι δεν θα με πιάσεις ποτέ. Τόσο θα ψάχνουνε τρόπο να σε πιάσουνε.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από You lied Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δηλαδή που απο torrent διακινώ ΜΟΝΟ ελεύθερο λογισμικό (Live cd του debian), για ποιό λόγο να το υποστώ αυτό;
    Δεν μπλοκάρανε τα torrents γενικά, μιλάει για μπλοκάρισμα συγκεκριμένης σελίδας, εσύ θα συνεχίσεις να στέλνεις το live cd σου

  3. #33
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από You lied Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δηλαδή που απο torrent διακινώ ΜΟΝΟ ελεύθερο λογισμικό (Live cd του debian), για ποιό λόγο να το υποστώ αυτό;
    Γιατί είσαι ο ένας στους χίλιους, αν δεν κοροϊδεύεις.

    999/1000 διακινούν πειρατικό υλικό από τα τορεντς

  4. #34
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, και λίγες φορές έχουμε blanket bans που έχουν κόψει και άσχετες σελίδες. Ψάξτε να δείτε τι παράπλευρες απώλειες είχε η απαγόρευση των πορνογραφικών σελίδων στο ΗΒ και πόσα άσχετα sites βρέθηκαν στη μαύρη λίστα.

    Το ξαναλέω, είναι το λιγότερο αφελές να λέει κανείς "εμένα δεν με νοιάζει, θα κόψουν το ΤΡΒ μόνο και όλα καλά". Εάν το ΔΕΕ επιβεβαιώσει τη θέση του Γενικού Εισαγγελέα, τότε το επόμενο βήμα λογικά θα είναι ορυμαγδοί ασφαλιστικών μέτρων σε εθνικά δικαστήρια εναντίον κάθε site Ρ2Ρ που και προληπτικά ακόμα οι διάφοροι οργανισμοί "προστασίας" θα έχουν στα κιτάπια τους.

    Επίσης, κάτι που ίσως δεν γνωρίζετε οι περισσότεροι και το καταλαβαίνω, ως επί το πλείστον εθνικοί δικαστές σε τέτοια δικαστήρια σιγά μην κάτσουν να ασχοληθούν με το αν το ΧΨΩ site είναι αυτό που λένε ότι είναι και σιγά μην εφαρμόσουν την αρχή της αναλογικότητας για κάθε download.

    Ή μετά το επόμενο βήμα δεν θα είναι τα VPN και σιγά μην έχει σχέση το ότι φταίνε εκείνοι που γράφουν στα φόρουμς "δεν τρέχει τίποτε μπαίνω με VPN" επειδή αυτό περίμεναν οι οργανισμοί "προστασίας" για να τους κυνηγήσουν
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #35
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pro_Killer96 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παίρνει γιατί υπάρχει ζήτηση. Αν χαρακώνονταν για πάρτη σου, θα τα έπαιρνες εσύ. Αυτό (το ότι υπάρχει ζήτηση) δεν σημαίνει ότι πρέπει να προωθούμε την παρανομία ως τρόπο λύσης. Αντιθέτως, θα έπρεπε να βρίσκαμε "διαμάντια" (πάσης φύσεως τέχνης) και να τα πληρώναμε, ώστε να ενθαρρύνουμε τον καλλιτέχνη να συνεχίσει.
    Το σημαντικό είναι ότι με τη λογοκρισία τέτοιων site, θα πάρει η μπάλα και άλλους που δεν είναι παράνομοι. Αφού την ξέρουμε την ιστορία και από τον 'πόλεμο κατά της τρομοκρατίας'.

    Ειλικρινά σου το λέω, οι διάφοροι καλλιτέχνες είναι τριτεύουσας σημασίας, ακόμα και σε αυτούς που κυνηγούν την πειρατεία.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  6. #36
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, και λίγες φορές έχουμε blanket bans που έχουν κόψει και άσχετες σελίδες. Ψάξτε να δείτε τι παράπλευρες απώλειες είχε η απαγόρευση των πορνογραφικών σελίδων στο ΗΒ και πόσα άσχετα sites βρέθηκαν στη μαύρη λίστα.

    Το ξαναλέω, είναι το λιγότερο αφελές να λέει κανείς "εμένα δεν με νοιάζει, θα κόψουν το ΤΡΒ μόνο και όλα καλά". Εάν το ΔΕΕ επιβεβαιώσει τη θέση του Γενικού Εισαγγελέα, τότε το επόμενο βήμα λογικά θα είναι ορυμαγδοί ασφαλιστικών μέτρων σε εθνικά δικαστήρια εναντίον κάθε site Ρ2Ρ που και προληπτικά ακόμα οι διάφοροι οργανισμοί "προστασίας" θα έχουν στα κιτάπια τους.

    Επίσης, κάτι που ίσως δεν γνωρίζετε οι περισσότεροι και το καταλαβαίνω, ως επί το πλείστον εθνικοί δικαστές σε τέτοια δικαστήρια σιγά μην κάτσουν να ασχοληθούν με το αν το ΧΨΩ site είναι αυτό που λένε ότι είναι και σιγά μην εφαρμόσουν την αρχή της αναλογικότητας για κάθε download.

    Ή μετά το επόμενο βήμα δεν θα είναι τα VPN και σιγά μην έχει σχέση το ότι φταίνε εκείνοι που γράφουν στα φόρουμς "δεν τρέχει τίποτε μπαίνω με VPN" επειδή αυτό περίμεναν οι οργανισμοί "προστασίας" για να τους κυνηγήσουν
    Το TPB μην ξεχνάμε πως είναι μια ειδική περίπτωση.

    , εάν ο διαχειριστής αυτός είχε γνώση του γεγονότος ότι ένα έργο είχε τεθεί στη διάθεση του κοινού στο δίκτυο χωρίς τη συγκατάθεση των φορέων των δικαιωμάτων του δημιουργού και δεν αντέδρασε προκειμένου να καταστήσει αδύνατη την πρόσβαση στο έργο αυτό.
    Το TPB ως γνωστό γράφει στα παπάκια του όλες τις αιτήσεις για να κόψει την πρόσβαση σε κάποιο αρχείο, όπως φυσικά και το ότι έχει μεταφέρει την βάση του σε σημείο που δεν τον πιάνει ο νόμος.
    Πως ακριβώς λοιπόν θα προστατεύσουν τα δικαιώματα τους αυτές οι εταιρίες;


    Το VPN σαν υπηρεσία δεν θα το κόψουν, αλλά λογικά και εκεί θα τους δώσει το status του παρόχου με αποτέλεσμα να έχουν υποχρέωση να μην επιτρέπουν πρόσβαση σε σελίδες που έχουν απαγορευτεί απο δικαστήρια.

  7. #37
    Εγγραφή
    03-04-2010
    Περιοχή
    Ιλίσια
    Μηνύματα
    1.141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    9(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σημαντικό είναι ότι με τη λογοκρισία τέτοιων site, θα πάρει η μπάλα και άλλους που δεν είναι παράνομοι. Αφού την ξέρουμε την ιστορία και από τον 'πόλεμο κατά της τρομοκρατίας'.

    Ειλικρινά σου το λέω, οι διάφοροι καλλιτέχνες είναι τριτεύουσας σημασίας, ακόμα και σε αυτούς που κυνηγούν την πειρατεία.
    Έτσι γινόταν και θα γίνεται πάντα στις κοινωνίες (ή στο ίντερνετ στην εν λόγω περίπτωση). Για μερικούς που παρανομούν, την πληρώνουν και οι υπόλοιποι. Το θέμα είναι να συζητήσουμε κατά πόσο η απαγόρευση πρέπει να εφαρμοστεί σωστά και με ποια κριτήρια. Δεν έχω την τεχνική κατάρτιση για να συζητήσω κάτι τέτοιο, παρ' όλα αυτά θεωρώ πως είναι σωστή κίνηση.

  8. #38
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.935
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    To VPN δεν μπλοκάρεται έτσι εύκολα. Το χρησιμοποιούν όλο και περισσότεροι για απομακρυσμένη εργασία.

  9. #39
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Περιοχή
    Dachau
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    50/10
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport W724V
    είμαι γερμανία και υπάρχει πρόσβαση στο ΤΡΒ αλλά δεν κατεβάζω κάν . Ότι χρειάζομαι το κάνω μέσω ελλάδας από τον η/υ μου και το ανεβάζω μέσω teamviewer αλλά το ανέβασμα είναι βάσανο με 100κβ... (εδώ φτάνω τα 250κβ)
    είμαι στην αναζήτηση vpn αν και πάλι θα έχω λίγο τον φόβο. (expressvpn έχω στο μυαλό μου)
    τα ραβασάκια πάνε και έρχονται εδώ

  10. #40
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    WIND
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZXHN H268N
    Ας πέσουν οι τιμές σε συνδρομητική τηλεόραση και σε streaming και on demand υπηρεσίες, γενικά ας πέσουν οι τιμές σε πνευματικά δικαιώματα για την Ελλάδα του σήμερα για να μην καταφεύγουμε στην πειρατεία. Επίσης πότε το Netflix θα βάλει ελληνικούς υποτίτλους. Ας πιέσουν οι αρμόδιοι και να μην χρειάζεται να στέλνω κάθε μήνα Εγώ mail. Εϊναι υπερβολή σε μισθό των 480€ να ζητάς μέχρι και 9,5€ εισιτήριο στον κινηματογράφο. Πολλά τα θέματα αλλά κανείς δεν "κουνιέται". ΑΝ λυθούν βασικές τιμολογιακές πολιτικές στην παροχή και στα πνευματικά δικαιώματα της τέχνης μέσω ηλεκτρονικών μέσων τότε δεν θα υπάρχει πειρατεία.

  11. #41
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το VPN σαν υπηρεσία δεν θα το κόψουν, αλλά λογικά και εκεί θα τους δώσει το status του παρόχου με αποτέλεσμα να έχουν υποχρέωση να μην επιτρέπουν πρόσβαση σε σελίδες που έχουν απαγορευτεί απο δικαστήρια.
    Δεν νομίζω ότι νομικά μπορεί κανείς να δώσει σε VPN status παρόχου - δεν στέκει κιόλας αν θυμάμαι τους ορισμούς που δίνει η ΕΕ στην οδηγία e-Privacy.

    Εκείνο που μπορεί να γίνει - και νομίζω πως γίνεται ήδη - είναι να αποσταλούν εξώδικα cease and desist από οργανισμούς "προστασίας" σε εταιρείες VPN για να κόψουν πρόσβαση σε συγκεκριμένες IPs αλλά και αυτό νομίζω ότι είναι δώρο άδωρο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #42
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avelte Εμφάνιση μηνυμάτων
    είμαι γερμανία και υπάρχει πρόσβαση στο ΤΡΒ αλλά δεν κατεβάζω κάν . Ότι χρειάζομαι το κάνω μέσω ελλάδας από τον η/υ μου και το ανεβάζω μέσω teamviewer αλλά το ανέβασμα είναι βάσανο με 100κβ... (εδώ φτάνω τα 250κβ)
    είμαι στην αναζήτηση vpn αν και πάλι θα έχω λίγο τον φόβο. (expressvpn έχω στο μυαλό μου)
    τα ραβασάκια πάνε και έρχονται εδώ
    Δηλαδή στην Γερμανία και σε κάθε χώρα που έχει πιο αυστηρή νομοθεσία τι ακριβώς γίνεται αν κατεβάσεις ταινία απο το TPB?
    Τους συμφέρει να ασχολούνται με κάθε περίπτωση ξεχωριστά?
    The world can change by your actions not by your opinions

  13. #43
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή στην Γερμανία και σε κάθε χώρα που έχει πιο αυστηρή νομοθεσία τι ακριβώς γίνεται αν κατεβάσεις ταινία απο το TPB?
    Τους συμφέρει να ασχολούνται με κάθε περίπτωση ξεχωριστά?
    Στη Γερμανία είναι πλέον στάνταρ πρακτική να λαμβάνει κανείς επιστολή από δικηγορικό γραφείο που να λέει ότι "διαπιστώσαμε ότι κατεβάσατε το τάδε αρχείο" και να σου ζητούν ένα 300ράκι για πλάκα.

    Αν δεν έχεις VPN, you are living on the edge
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #44
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Γερμανία είναι πλέον στάνταρ πρακτική να λαμβάνει κανείς επιστολή από δικηγορικό γραφείο που να λέει ότι "διαπιστώσαμε ότι κατεβάσατε το τάδε αρχείο" και να σου ζητούν ένα 300ράκι για πλάκα.

    Αν δεν έχεις VPN, you are living on the edge
    Και αν δε το δώσεις τι?
    Εχει περάσει νομοθεσία που δένει την IP σου με εσένα? Θα μπορούσε να κατεβάζει ο γείτονας που μοιραζόμαστε το WiFI πχ.

    Στην Ελλάδα πάντως από την στιγμή που δεν υπάρχει σοβαρή συνδρομητική υπηρέσια δεν παίζουν τρόποι να κάνεις νόμιμο streaming.
    The world can change by your actions not by your opinions

  15. #45
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν δε το δώσεις τι?
    Εχει περάσει νομοθεσία που δένει την IP σου με εσένα? Θα μπορούσε να κατεβάζει ο γείτονας που μοιραζόμαστε το WiFI πχ.

    Στην Ελλάδα πάντως από την στιγμή που δεν υπάρχει σοβαρή συνδρομητική υπηρέσια δεν παίζουν τρόποι να κάνεις νόμιμο streaming.
    Αν δεν δώσεις, η απειλή είναι ξεκάθαρη. Θα σε τρέξει το γραφείο στα δικαστήρια και άντε βρες άκρη εκεί, συνεπώς θα πεις "300 τώρα και καλύτερα από χιλιάρικα και τρέξιμο".

    Στην Ελλάδα η πρακτική αυτή ακολουθείται τα μάλλα από ΑΕΠΙ και άλλες τέτοιες συναφείς εταιρείες αλλά εναντίον καταστηματαρχών με όμοια αποτελέσματα.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-17, 03:58
  2. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-16, 14:18
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 22:11
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-16, 18:54
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-16, 15:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας