Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-54 από 54
  1. #46
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Πρόσφατα σε γνωστό μου που είχε πάει για δουλειά στη Γερμανία ήρθε ραβασάκι 12.000€ (!) για ταινίες που είδε/κατέβασε από το δωμάτιό του στο ξενοδοχείο.
    Το ραβασάκι προφανώς ήρθε στο ξενοδοχείο και τώρα το ξενοδοχείο τα ζητάει από αυτόν. Δεν ξέρω τί θα κάνει τελικά...

  2. #47
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα σε γνωστό μου που είχε πάει για δουλειά στη Γερμανία ήρθε ραβασάκι 12.000€ (!) για ταινίες που είδε/κατέβασε από το δωμάτιό του στο ξενοδοχείο.
    Το ραβασάκι προφανώς ήρθε στο ξενοδοχείο και τώρα το ξενοδοχείο τα ζητάει από αυτόν. Δεν ξέρω τί θα κάνει τελικά...
    Υπερβολικότατο μου ακούγεται και σίγουρα χρήζει νομικής υποστήριξης
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #48
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπερβολικότατο μου ακούγεται και σίγουρα χρήζει νομικής υποστήριξης
    Ναι, έχουν απευθυνθεί σε δικηγόρο. Το ποσό δεν ξέρω μήπως το υπερέβαλε και λίγο (δεν είχε και κάποιο λόγο βέβαια) ή μήπως δεν το θυμάμαι εγώ σωστά, αλλά σίγουρα ήταν ποσό της τάξης των χιλιάδων ευρώ, όχι των εκατοντάδων.

  4. #49
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι νομικά μπορεί κανείς να δώσει σε VPN status παρόχου - δεν στέκει κιόλας αν θυμάμαι τους ορισμούς που δίνει η ΕΕ στην οδηγία e-Privacy.

    Εκείνο που μπορεί να γίνει - και νομίζω πως γίνεται ήδη - είναι να αποσταλούν εξώδικα cease and desist από οργανισμούς "προστασίας" σε εταιρείες VPN για να κόψουν πρόσβαση σε συγκεκριμένες IPs αλλά και αυτό νομίζω ότι είναι δώρο άδωρο
    Δεν λεω να έχει υποχρέωση να κρατάει τα στοιχεία του τι κάνει ο χρήστης, αλλά το να έχει υποχρέωση όπως πχ ο isp που θα μπλοκάρει την πρόσβαση στο TBP να κάνει το ίδιο και αυτός για το δικό του δίκτυο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν δε το δώσεις τι?
    Εχει περάσει νομοθεσία που δένει την IP σου με εσένα? Θα μπορούσε να κατεβάζει ο γείτονας που μοιραζόμαστε το WiFI πχ.

    Στην Ελλάδα πάντως από την στιγμή που δεν υπάρχει σοβαρή συνδρομητική υπηρέσια δεν παίζουν τρόποι να κάνεις νόμιμο streaming.
    Την ευθύνη για το τι γίνεται με την σύνδεση σου την έχεις εσύ, αν διαβάσεις πχ το συμβόλαιο που κάνεις εδώ στην Ελλάδα σε κάποιον παροχο το αναφέρει.

  5. #50
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λεω να έχει υποχρέωση να κρατάει τα στοιχεία του τι κάνει ο χρήστης, αλλά το να έχει υποχρέωση όπως πχ ο isp που θα μπλοκάρει την πρόσβαση στο TBP να κάνει το ίδιο και αυτός για το δικό του δίκτυο
    Μα ήδη αν δεν κάνω λάθος cease and desist μοιράζονται. Το πρόβλημα - για τους ενάγοντες - είναι ότι τα VPNs δεν παρέχουν (εξόσων γνωρίζω) κάποια υπηρεσία πρόσβασης per se. Προσφέρουν περισσότερο ένα μέσο πρόσβασης, ένα τούννελ. Συνεπώς δεν έχουν καμία υποχρέωση επόπτευσης.

    Το βλέπω πολύ δύσκολο να στηθεί κάποια υπόθεση από τους οργανισμούς "προστασίας". Όμως με κάτι τέτοιες αποφάσεις όπως η παρούσα που συζητούμε (αν καταλήξει έτσι η ιστορία) τότε θα γίνει πολύ πιο εύκολο σε εθνικά δικαστήρια στην ΕΕ να αρχίσουν μηνύσεις και κάπου θα βρεθούν εθνικοί δικαστές με χαμηλό επίπεδο γνώσεων (ή όρεξη) που θα ενδεχομένως θα συμμεριστούν την λάθος αυτή προσέγγιση προς VPN.

    Γι'αυτό και λέω σε μερικούς εδώ που λένε "έ, σιγά" ή "εμείς δεν έχουμε να ανησυχούμε είμεθα νοικοκυραίοι και αγοράζουμε δεν κατεβάζουμε" ότι δεν είναι διόλου τόσο απλό.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #51
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ήδη αν δεν κάνω λάθος cease and desist μοιράζονται. Το πρόβλημα - για τους ενάγοντες - είναι ότι τα VPNs δεν παρέχουν (εξόσων γνωρίζω) κάποια υπηρεσία πρόσβασης per se. Προσφέρουν περισσότερο ένα μέσο πρόσβασης, ένα τούννελ. Συνεπώς δεν έχουν καμία υποχρέωση επόπτευσης.

    Το βλέπω πολύ δύσκολο να στηθεί κάποια υπόθεση από τους οργανισμούς "προστασίας". Όμως με κάτι τέτοιες αποφάσεις όπως η παρούσα που συζητούμε (αν καταλήξει έτσι η ιστορία) τότε θα γίνει πολύ πιο εύκολο σε εθνικά δικαστήρια στην ΕΕ να αρχίσουν μηνύσεις και κάπου θα βρεθούν εθνικοί δικαστές με χαμηλό επίπεδο γνώσεων (ή όρεξη) που θα ενδεχομένως θα συμμεριστούν την λάθος αυτή προσέγγιση προς VPN.

    Γι'αυτό και λέω σε μερικούς εδώ που λένε "έ, σιγά" ή "εμείς δεν έχουμε να ανησυχούμε είμεθα νοικοκυραίοι και αγοράζουμε δεν κατεβάζουμε" ότι δεν είναι διόλου τόσο απλό.
    Μα το vpn αυτό παρέχει πρόσβαση στο internet. το tunel σαν tunel δίνει πρόσβαση απο ενα σημείο σε κάποιο άλλο όπως αυτά που έχουμε για πρόσβαση στην εργασία μας,

  7. #52
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το vpn αυτό παρέχει πρόσβαση στο internet. το tunel σαν tunel δίνει πρόσβαση απο ενα σημείο σε κάποιο άλλο όπως αυτά που έχουμε για πρόσβαση στην εργασία μας,
    Δεν είναι πάροχος Σπύρο, δεν έχει δλδ παροχή πρόσβασης per se. Αφού στην τελική οι περισσότεροι σοβαροί VPN πάροχοι δεν κρατούν καν αρχείο IPs ούτε timestamps κλπ και για τον λόγο αυτό σε notice and takedown που λαμβάνουν στις ΗΠΑ λένε απλά ότι δεν έχουν τέτοια πληροφόρηση επειδή δεν την έχουν.

    Εάν και εφόσον ποτέ υπάρξει υποχρέωση δια νόμου σε VPNs για να κρατούν IP logs (για την "προστασία" μας από την τρομοκρατία π.χ. ) τότε εκεί θα έχουμε το πρώτο βήμα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #53
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι πάροχος Σπύρο, δεν έχει δλδ παροχή πρόσβασης per se. Αφού στην τελική οι περισσότεροι σοβαροί VPN πάροχοι δεν κρατούν καν αρχείο IPs ούτε timestamps κλπ και για τον λόγο αυτό σε notice and takedown που λαμβάνουν στις ΗΠΑ λένε απλά ότι δεν έχουν τέτοια πληροφόρηση επειδή δεν την έχουν.

    Εάν και εφόσον ποτέ υπάρξει υποχρέωση δια νόμου σε VPNs για να κρατούν IP logs (για την "προστασία" μας από την τρομοκρατία π.χ. ) τότε εκεί θα έχουμε το πρώτο βήμα
    Δεν είπα πουθένα να πρέπει να κρατάνε logs.

    Πρόσβαση στο internet δίνουν, αλλιώς θα ήταν άχρηστο σαν υπηρεσία.
    Μιλάμε για το θέμα που γίνεται αναφορά εδώ, υποχρέωση Block σε συγκεκριμένες σελίδες.

  9. #54
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Περιοχή
    Dachau
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    50/10
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport W724V
    υπάρχει "γραφεία" που είναι απάτη μεγάλη εδώ στην γερμανία.
    δεν χρειάζεται να ξέρει ο άλλος κανένα κωδικό.
    θα πώ κάτι που έκανα εγώ.
    το modem λειτουργεί και σαν hotspot.
    από τον γείτονα 2 φορές πήρα νετ για 24ώρες μέσω τηλεφώνου (πρέπει να έχει μέσα κάρτα ενοείτε) πήρα πρόσβαση...μπορούσα να κάνω ότι θέλω.
    εδώ οι τηλεφωνικοί αριθμοί δεν χρειάζεται δήλωση. μπορούσα να κάνω ότι ήθελα

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-17, 03:58
  2. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-16, 14:18
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 22:11
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-16, 18:54
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-16, 15:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας