Εμφάνιση 1-15 από 15

Θέμα: αγορα modem

  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2016
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Καλησπέρα έχω ADSL γραμμή, με ένα μικρό ρούτερ της zte h108l .. αντιμετωπίζω προβλήματα σύνδεσης εδώ και καιρό, ειδικά όταν παίζω GTA V στον υπολογιστή μου, θέλω να ρωτήσω, εάν πάρω ένα οποιοδηποτε μόντεμ σκεφτόμουν το Xiaomi mi router 3 , θα έχω κάποιο πρόβλημα; Άκουσα πως με την γραμμή της wind υποστηρίζονται συγκεκριμένα modem/router. Αξίζει να το αγοράσω; Στο σπίτι είμαστε πολλά άτομα,5 , με 2 συσκευές ο καθένας οοποτε καταλαβαίνετε...,..

    Edit: να προσθέσω ότι έχω δοκιμάσει να κάνω update στο firmware αλλα λέει u put a wrong file.. και γενικά όταν παίζω GTA λαγκαρει πολύ, όχι λόγο του υπολογιστή, το σηκώνει άνετα. Αλλά θέμα γραμμής η ρούτερ.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το xaomi που αναφερεις ειναι σκετο router, οποτε αν οι αποσυνδεσεις ειναι λογω μη καλης γραμμης (Packet loss) ναι παλι θα εχεις προβλημα ... αν οι αποσυνδεσεις ειναι λογω ασυρματου (δηλαδη σε αυτο να σου κανει αποσυνδεση τα pc/laptop/κινητα) τοτε πολυ πιθανον να ειναι καλυτερα
    Aνεβασε στατιστικα γραμμης απο αυτο που εχεις τωρα (μια περιπου τετοια σελιδα)
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...0&d=1370997417
    https://i.ytimg.com/vi/J3Bh2ZcCjC8/maxresdefault.jpg

    Για να βρεις αν ειναι θεμα γραμμης, συνδεσε το pc με καλωδιο και παιξε μερικες ωρες, αν δεν κανει θεμα με καλωδιο μαλλον η γραμμη ειναι οκ, και εχει θεμα μαλλον το ασυρματο

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2016
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  54,1 KB 
ID: 179994Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  69,7 KB 
ID: 179995

    δυστυχως ο υπολογιστης μου ειναι 10 μετρα μακρια απο το modem, δεν εχω την δυνατοτητα να βαλω καλωδιο erthenet `10 μετρα διοτι δεν θελουν οι γονεις μου .. εκανα μια βλακεια και περασα το firmware της forthnet μεσα στο ρουτερ, δεν μπορω να περασω της wind, δοκιμασα και λεει you put a wrong file, εκανα reset 2-3 φορες παλι το ιδιο( το δοκιμασα με υπολογιστη που ειναι συνδεδεμενος με ethernet στο modem )

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ουτε προσωρινα δεν σε αφηνουν να περασεις για καποια ωρα ενα καλωδιο ακρη-ακρη του τοιχου για δοκιμη 1-2 παιχνιδια?

    Aν και δεν δειχνει τα λαθη, η γραμμη μαλλον ειναι οκ γιατι φαινεται σε εχουν σε συγκεκριμενο / κλειδωμενο profile (κατα την γνωμη μου) που πρεπει να ειναι σταθερη η γραμμη ... αλλα δεν μπορω να πω σιγουρα γιατι σε εχουν σε σχετικα χαμηλη ταχυτητα και μπορει να παιζει κατι στην γραμμη ... παρε τους τηλεφωνο και ρωτα αν βλεπουν αποσυνδεσεις και χασιμο πακετων

    Παντως 10 μετρα μακρυα σε ασυρματο με αυτο το modem, να σου κανει lags σε παιχνιδια ... μαλλον εκει ειναι το θεμα, συνηθως τα modem των παροχων σε ασυρματο εχουν θεμα σε μακρυνες αποστασεις, ποσο μαλλον σε παιχνιδια

    Δοκιμασε αλλα καναλια πχ απο τη φωτο που δειχνεις
    Αλλαξε την χωρα σε Αμερικη ή Αυστραλια (σε αυτες συνηθως ειναι κανονισμενο να δινει πιο δυνατο σημα)
    το channel δοκιμασε σε αλλο αντι για auto πχ 6
    κατεβασε αυτο το προγραμμα (windows) και βρες ενα κενο καναλι γιατι το σημα αν ειναι αλλο στο ιδιο καναλι μπορει να γινεται παρεμβολη απο γειτονα, και γενικα που εχει πιο δυνατο σημα
    http://www.nirsoft.net/utils/wireless_network_view.html

    Υπαρχει μια περιπτωση να φταιει ο server του παιχνιδιου, αλλα αν ειναι σε μονιμη βαση, ουτε αυτο θα φταει

    Τωρα εγω δεν εχω το xiaomi, αλλα νομιζω θα ειναι οκ απο ασυρματο, φαινεται τιμιο για τα λεφτα του και καλο ασυρματο δες και στο link που εχω πιο κατω αν σε βοηθησει, τι λενε οι χρηστες
    Αν δεν σου απαντησει καποιος ρωτα εδω που το εχουν μερικοι
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...ghlight=xiaomi

    Για το λογισμικο δεν ξερω γιατι δεν ασχολουμε με αυτα των παροχων, ελπιζω αλλος φιλος να βοηθησει η ρωτα στο αναλογ topic του ΖΤΕ wind
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...ight=zte+h108l

    Αν ακομα εχεις θεμα μετα την αλλαγη χωρας και καναλιου, Μπορεις να δοκιμασεις με το windows cmd το
    tracert www.wind.gr
    oταν υπαρχουν lags να δουμε αν δειξει κατι στην γραμμη, αλλα πρεπει να δοκιμασεις οταν εχεις το μεγαλο προβλημα ειδικα στο παιχνιδι

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2016
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σου, δοκίμασα να αλλάξω το Greece σε us. Μέχρι στιγμής δεν βλέπω διαφορά, πρέπει να παιξω παιχνίδι να δω, αλλά όντως και πρέπει να φταίει το ότι είναι λίγο μακριά το modem με τον υπολογιστή. Όταν λες να τους καλέσω, θέλω να ρωτήσω κάτι αν ξέρεις, αν αυξήσουν τα mbps, θα πληρώνω κάτι παραπάνω στο σύμβολαιο μου;

    - - - Updated - - -

    Να προσθέσω ότι το modem δεν έχει εξωτερική κεραία.. φαντάσου........ Κάτι άσχετο, για να αγοράσω ένα modem , πρεπει το συγκεκριμένο να το 'υποστιριζει' η wind κ ή ο οποία εταιρία διότι ίσως κάποια στιγμή αλλάξουμε πάλι; Τι εννοώ, εννοώ ότι , μπορεί την τάδε εταιρία που θα έχω κάποια στιγμή να τους χρειαστώ και εκείνοι να μην παρέχουν βοήθεια διότι δεν θα το 'υποστοριζουν' . Η να έχω πρόβλημα στην σύνδεση διότι ίσως δεν είναι συμβατο το modem με την γραμμή μου. Γενικά ψάχνω κάποιο οικονομικό modem αλλά δεν ξέρω τα κριτήρια με τα οποία πρέπει να επιλέξω.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οποιο modem παρεις απο την Ελληνική αγορα θα παιξει με ολους τους παροχους ... τωρα ο καθε παροχος εχει τα δικα του dslam που μπορει να εχουν καποια συμβατοτητα καλυτερη με ορισμνενα αλλα modems (ισως να κρατανε καλυτερα το snr, λιγοτερα λαθη) αυτο μπορει να φανει σε μακρυνες ή προβληματικες γραμμες
    Για τον συγκεκριμενο παροχο παιζει με 2-3 διαφορετικα dslams (globespan, conexant, infιneon) οποτε θα πρεπει να βρεις τι dsl chipset εχει το dslam στην περιοχη σου και να παρεις αναλογο modem ...μερικα το λενε στα στατιστικα ή μεσω telnet εφοσον ξερουμε τις εντολες γιατι απο modem σε modem διαφερουν οι εντολες
    Aν δεν εχει προβλημα η γραμμη οποιο και να παρεις θα εισαι οκ
    ΑΝ παει καλα του παροχου και σου λεει ο τηλεφωνητης οτι η γραμμη ειναι οκ ... κρατας αυτο το modem και παιρνεις ενα σκετο router ή ασυρματο σαν το xiaomi που ειπες

    Για την υποστηριξη, πολυ πιθανον να μην υποστηριζουν αλλο εκτος απο αυτα που δινουν και μαλλον οχι, εκτος να τυχει καποιος με γνωσεις και φιλοτιμηθει

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2016
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Μίλησα με τεχνικό της wind έβαλε την τιμή σε fastpath, περιμένω ξανά δυοωρο μου είπαν. Λοιπόν, μου είπε αυτή ότι όλα τα υποστηρίζει, δεν θα έχω θέμα, και θα με βοηθήσουν να έχω πρόβλημα. Εκτός μερικά της cyta δεν τα υποστηρίζουν. Anyway, μου είχε δώσει ενας συγκενης παλιά ένα Thomson TG784, τι άποψη έχεις γι'αυτό; Αξίζει να το κρατήσω η να πάρω άλλο; Ας με βοηθήσει κάποιος..

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αφου στο δινουν μια δοκιμη επιβαλετε δεν χανεις κατι, δεν εχω το συγκεκριμενο, λογικα και απλα θα αλλαξεις μονο το user name / password, ολα τα αλλα ειναι ιδια, vci/vpi, authentication κλπ
    πρεπει να ειναι ιδιος οδηγος με εδω
    http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3992

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2016
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Πιστεύω έδωσα τσάμπα 30 ευρώ.. δεν βλέπω διαφορά στο gaming, ακόμα τα lag, και σε fastpath. Εντάξει δεν περίμενα κάτι το τρομερό , αλλά τουλάχιστον όχι να με πετάει συνέχεια από όλα τα παιχνίδια και να έχει τόσο τρελό λαγκ.. βλέπω αεροπλάνα να πέφτουν στο GTA,. Αμαξια να ξεφυτρώνουν από το έδαφος. Ελεοςςςςς

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ειπες οτι στο εδινε, και ειπα οκ ειναι για δοκιμη, δεν ειπες οτι θα το αγοραζες 30 ευρω, καλυτερα να πηγαινες για αυτο που εχει καλυτερο ασυρματο και ειναι ξεκλειδωμενο να κανεις και κοπλα γραμμης χωρις να παιρνεις τηλεφωνο τον παροχο
    http://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-L...W8960N-v7.html
    που το εχουν πολλοι εδω
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...BB%CE%B9%CE%BF

    Ανεβασε ξανα τα στατιστικα απο το thomson γιατι πριν δεν εδειχνε τα λαθη ... μαλλον θα εχει θεμα η γραμμη σου αν με 2 modem εχεις θεμα
    Οποτε θα ξεκινησεις με ελενχο στην εσωτερικη καλωδιωση με οποιο τροπο σε βολευει
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...BC%CE%B7%CF%82
    ωστε να εισαι σιγουρος ολα ειναι οκ μεσα σπιτι

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    να παρεις την τεχνικη υποστηριξη και να τους πεις....... ΒΓΑΛΤΕ ΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΤ.

    Σε εχουν σε "nat" με 10αρα ΙΡ αντι να εχεις κανονικα την public σου.
    Ετσι φαινεται και στο sceenshot που ανεβασες.

    Δεν εχω προσωπικη αποψη επι του θεματος αλλα φιλος gamer ετσι το ελυσε μου ειπε.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Nαι σαν να εχεις δικιο, τωρα προσεξα που το IP αρχιζει απο 10.xxx, μαλλον αυτο θα παιζει, γιατι δεν βλεπω να εχει snr χαμηλο

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Συνηθισμενη τακτικη. Την ειχε ξεκινησει η cyta και τωρα τελευταια και η 4νετ.

    Παλευουν ακομα με το ΙΡν4 και για οικονομια σε ΙΡ κανανε το nat.

    Πληρωνουμε κανονικα τις υπηρεσιες μας και αντι να πανε σε ΙΡν6 οι ξεφτιλες.... κοροιδευουν τον κοσμο.
    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    27-05-2016
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Δηλαδή τους καλώ και λεεω βγάλετε από NAT; Τόσο απλό;

    - - - Updated - - -

    Φίλε αυτό που έβαλες στο λινκ αγόρασα με 27.90 από τα Eshop...Διαφορά δεεεεεν........

  15. #15
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δοκιμη με 2 modems tοτε κατι γινεται με την γραμμη (το δικο και αυτο με αγορα) ... ναι ζητα να σε βγαλουν απο το ΝΑΤ και αν αυτο δεν φτιαξει, κοιτας την εσωτερικη σου εγκατασταση για αρχη

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-17, 16:56
  2. [TP-Link] Αγορα modem-router
    Από akis95 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 20:31
  3. Αγορα modem -router
    Από akis95 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-16, 15:56
  4. [Other] Θελω την βοηθεια σας για αγορά Modem Router.
    Από MichalisM87 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-16, 13:19
  5. [Other] Αγορά VDSL modem/router και λοιπές οδύσσειες.
    Από Orbiter στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 00:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας