Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    11-02-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4.996
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20.4(dB) / 7.1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cosmonaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει πάροχος που σου δίνει πακέτο με πχ 50Μbps ταχύτητα και να σου κόβει το download σε ταχύτητα 40Mbps. Πουθενά και ποτέ.
    Όλα είναι συνδυασμός της πηγής από όπου κατεβάζεις (υπάρχουν sites που δεν αφήνουν μια σύνδεση να ξεπεράσει πχ τα 10Mbps), του bandwidth του παρόχου προς την πηγή σου αλλά και του φόρτου μέσα στο ίδιο το δίκτυο του παρόχου.
    Δοκιμάζεις να κατεβάσεις πολλαπλά αρχεία από διαφορετικές πηγές και σε διαφορετικές ώρες για να βγάλεις συμπεράσματα σχετικά με τον πάροχό σου και το δίκτυό του.
    Με την σύνδεσή μου μπορώ να κατεβάζω στο μαξ με ότι σου ανέφερα παραπάνω. Υπάρχουν φορές που κατεβάζοντας από πχ uploaded.net παίρνω την μέγιστη ταχύτητα με ένα κατέβασμα αρχείου (σύνδεση) και άλλες φορές όχι αλλά μαξάρει αν ξεκινήσω και 2ο, 3ο κλπ ταυτόχρονο κατέβασμα.

    Αφού λοιπόν κλειδώνεις στα 50 αυτό και μπορείς να πάρεις πλήν το όποιο overhead. Με rainmeter gadget που παρακολουθώ την δική μου 50άρα βλέπω μέγιστο 5.5ΜΒ/sec με 5.6ΜΒ/sec
    Εφόσον είναι έτσι, εγώ που το ψάχνω 2 μέρες τώρα και δεν έχει φτάσει σε αυτά τα επίπεδα (δοκιμάζω είτε speedtest.net είτε ftp otenet), υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το modem/router για παράδειγμα; να φταίει κάτι άλλο;

    Έχει νόημα να καλέσω την τεχνική υποστήριξη και να το δηλώσω ως πρόβλημα; Σε αυτή την περίπτωση τι ακριβώς να τους πω για να μην αρχίσουν τα μα είναι λογικό και δεν γίνεται τίποτα;

    Βλέπω εδώ άλλα μέλη να κλειδώνουν 50/5 και σε speedtest να βγαζουν 45+ που εγώ τόσο είδα μόνο μια φορά μόλις συνδέθηκε η γραμμή.

    Όσον αφορά στον φόρτο του δικτύου που ανέφερες. Αν αυτό ήταν πρόβλημα θα συγχρόνιζε στα 50/5;

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cosmonaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει πάροχος που σου δίνει πακέτο με πχ 50Μbps ταχύτητα και να σου κόβει το download σε ταχύτητα 40Mbps. Πουθενά και ποτέ.
    Όλα είναι συνδυασμός της πηγής από όπου κατεβάζεις (υπάρχουν sites που δεν αφήνουν μια σύνδεση να ξεπεράσει πχ τα 10Mbps), του bandwidth του παρόχου προς την πηγή σου αλλά και του φόρτου μέσα στο ίδιο το δίκτυο του παρόχου.
    Δοκιμάζεις να κατεβάσεις πολλαπλά αρχεία από διαφορετικές πηγές και σε διαφορετικές ώρες για να βγάλεις συμπεράσματα σχετικά με τον πάροχό σου και το δίκτυό του.
    Με την σύνδεσή μου μπορώ να κατεβάζω στο μαξ με ότι σου ανέφερα παραπάνω. Υπάρχουν φορές που κατεβάζοντας από πχ uploaded.net παίρνω την μέγιστη ταχύτητα με ένα κατέβασμα αρχείου (σύνδεση) και άλλες φορές όχι αλλά μαξάρει αν ξεκινήσω και 2ο, 3ο κλπ ταυτόχρονο κατέβασμα.

    Αφού λοιπόν κλειδώνεις στα 50 αυτό και μπορείς να πάρεις πλήν το όποιο overhead. Με rainmeter gadget που παρακολουθώ την δική μου 50άρα βλέπω μέγιστο 5.5ΜΒ/sec με 5.6ΜΒ/sec
    Για τις πολλαπλές λήψεις, τους Browsers, τις διαφορετικές ώρες μέτρησης καθώς και όλα τα υπόλοιπα τα έχουμε πει σε προηγούμενα posts.
    Μιλάμε για δοκιμή από FTP Server και όχι από διάφορα άλλα Site ή Torrent.
    Tο ότι κατεβάζεις εσύ προσωπικά με 5.5ΜΒ/sec/5.6ΜΒ/sec δεν σημαίνει ότι μπορούν να κατεβάσουν και όλοι οι άλλοι τόσο.
    Η σιγουριά του αν έχει δυνατότητα ο κάθε πάροχος να σου περιορίσει την ταχύτητα από που προκύπτει;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είπα οτι δεν μπορεί, αν διαβάσεις λέω οτι δεν το κάνει.
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

  4. #19
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λες με σιγουριά ότι δεν το κάνει, εκεί είναι το θέμα, κι' εγώ λέω, γιατί να μην το κάνει για να ξεφορτώνει το δίκτυο του;; Δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά τίποτα από τα "μαγειρέματα" των παρόχων για να μην επιβαρύνετε το δίκτυο τους, κι' εγώ μια υπόθεση κάνω που είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα των σημερινών συνθηκών που επικρατούν στους παρόχους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #20
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί θα είχε βουίξει ο κόσμος άν κάποιος πάροχος το έκανε αυτό και ειδικά στην Ελλάδα.
    Νομίζεις από τους ίδιους τους υπαλλήλους δεν θα μαθευόταν; Εδώ πράγματα 100άδες φορές πιό σημαντικά διαρρέουν.
    Μπορεί προσωπικά να μην έχω δουλέψει σε ISP αλλά έχω άμεση σχέση με άτομα που έχουν δουλέψει/δουλεύουν στους περισσότερους από αυτούς.
    Φυσικά ο καθένας μπορεί να κάνει υποθέσεις δεν διαφωνώ.

    Για τον φίλο που άνοιξε το θέμα και ρώτησε ο φόρτος που παρουσιάζει ένα δίκτυο δεν επηρεάζει την ταχύτητα που θα κλειδώσεις εσύ αλλά την ταχύτητα που θα μπορέσεις να λειτουργήσεις μέσα σε αυτό.
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πόσο περισσότερο να βουίξει από αυτά που κάνουν;; τα διαβάζουμε και τα ζούμε κάθε μέρα μέσα εδώ και έξω από εδώ.
    Λένε μπαρούφες του στύλ "τόσο πάει η περιοχή σας, δεν γίνεται κάτι καλύτερο με την ταχύτητα σας", σε βάζουν με το έτσι θέλω σε χαμηλό "κλειδωμένο" προφίλ χωρίς να έχεις πρόβλημα, έχουν αναφερθεί εδώ μέσα τέτοιες περιπτώσεις από συμφορουμίτες που το ανακαλύψανε τυχαία, σου λένε ψέματα για την ταχύτητα που θα έχεις σε VDSL και όταν αλλάξεις το συμβόλαιο βλέπεις άλλα στο ρούτερ και ένα σωρό άλλες περιπτώσεις λαμογιάς για να φορτώσουν όσους μπορούν περισσότερους πάνω στα ταλαίπωρα καλώδια και δεν θα κάνουν κάτι τόσο απλό και μετά να το ρίξουν στο overhead;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    11-02-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4.996
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20.4(dB) / 7.1(dB)
    Εγώ πάντως δεν κατάλαβα αν έχει νόημα να διαμαρτυρηθώ για κάτι στην τεχνική υποστήριξη. :P

    Από ότι κατάλαβα όμως δεν είναι και πολυ λογικό αυτό που συμβαίνει. Εκεί καταλήγετε και οι δύο. Με την έννοια οτι έστω και κάποια στιγμή θα έπρεπε να πιάνω ένα 5 MB/sec

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kd17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως δεν κατάλαβα αν έχει νόημα να διαμαρτυρηθώ για κάτι στην τεχνική υποστήριξη. :P

    Από ότι κατάλαβα όμως δεν είναι και πολυ λογικό αυτό που συμβαίνει. Εκεί καταλήγετε και οι δύο. Με την έννοια οτι έστω και κάποια στιγμή θα έπρεπε να πιάνω ένα 5 MB/sec
    Όχι, δεν είναι σίγουρο ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να κατεβάζεις με 5 MB/sec, εξαρτάται από πολλά διαφορετικά πράγματα, αυτό που λέω εγώ είναι ότι μπορεί να βάζει το πονηρό δαχτυλάκι του και ο πάροχος σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Πάρε τηλέφωνο για να δούμε τι θα σου πούνε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Technicolor TD5136 V2
    Από ndrosso στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 127
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-18, 17:54
  2. Technicolor 788vn v2
    Από denial στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-17, 12:35
  3. [Other] Cyta Technicolor TG788vn v2 username / password
    Από konstantinosmis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 22:47
  4. Ξεκλειδωμα Technicolor TG788vn V2 (10.5.2.S)
    Από jimaek22 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-16, 20:25
  5. Unlock/Admin/Password Technicolor tg788vn v2 - Forthnet
    Από romankonis στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-16, 10:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας