Καλησπέρα σας,
Με την παρούσα επιστολή θέλω να εκθέσω τα γεγονότα και την δυσάρεστη εμπειρία μου με την εταιρεία cyta. Αρχικά ήμουν με wind vdsl 50, μετά την λήξη του συμβολαίου μου στις 4/02 έκανα αίτηση online απο την σελίδα cyta.gr για vdsl 50 και τηλεφωνία στα 32€. Δευτέρα 6/02 μου έρχεται sms απο cyta "το αίτημα για την μεταφορά του τηλεφωνικού αριθμού 210xxxxxxx στην cyta υποβλήθηκε στις 6/02/2017 με αριθμό αναφοράς αρ_xxxxxxx". Μετά από λίγες ώρες (6/02) δέχομαι τηλεφώνημα από wind με αντιπροσφορά 18€ για τηλεφωνία και vdsl και δεχτηκά. Κατόπιν (ακόμα 06/02) στέλνω fax φωτοτυπία ταυτότητας με κείμενο και υπογραφή μου στο 2155555907 για ακύρωση . Την επομένη μέρα (7/02) δέχομαι τηλεφώνημα από τον κύριο Χ της cyta ότι έλαβε το fax, μου κάνει λοιπόν πρόσφορα στα 25€ την όποια και απέρριψα όποτε στην συνεχεία αλλάζει ύφος και τόνο στην φωνή του και μου λέει οτι δεν φαίνεται καλά το fax και πρέπει να το επαναπροωθήσω και να του τηλεφωνήσω στο 13811. Μετά από λίγη ώρα (07/02) στέλνω το fax που μου ζητήθηκε και για τις επόμενες ώρες ήμουν στην αναμονή στο τηλέφωνο προσπαθώντας να επικοινωνήσω με τον κο Χ χωρίς επιτυχία. Στην συνέχεια μετά από αρκετή ώρα (07/02) με καλεί ο ίδιος κύριος και μου λέει ότι δεν έλαβε το fax αλλά και να το λάβει τώρα είναι αργά, είναι περιττό καθώς έχει οριστεί στο ενδιάμεσο η ημερομηνία ενεργοποίησης της υπηρεσίας μου για τις 10/02. Ακόμα με πληροφόρησε οτι ο ΕΕΤΤ δεν δέχεται αιτήματα ακύρωσης όταν έχει οριστεί πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης και είναι σε λιγότερο από 3 μέρες από την λήψη του αιτήματος. Τον παρακάλεσα να προωθήσει το fax μου για ακύρωση καθώς ακόμα και σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του περί των 3ων ημερών εγώ ήμουν εμπρόθεσμος και ακόμα να δείξει κάποια ευαισθησία-ελαστικότητα στην περίπτωση μου καθώς είμαι άτομο με μεγάλο ποσοστό αναπηρίας (είχα προσκομίσει τα σχετικά πιστοποιητικά αναπηρίας στην αρχική αίτηση της cyta μιας και δίνει κάποια έκπτωση). Του εξήγησα ότι αρχικά έστειλα fax στις 06/02 δηλαδή τέσσερις ημέρες νωρίτερα από την 10/02 και την δεύτερη στις 07/02 δηλαδή 3 μέρες νωρίτερα. Συνέχισα λέγοντας του ότι αν δεν ΄΄φαινόταν καλα΄΄ το αρχικό μου fax, τότε πως ήξερε ποιος είμαι και το όνομα μου και με πήρε τηλέφωνο και μου έκανε προσφορά και μόνο όταν απέρριψα μου γνωστοποίησε ότι ΄΄δεν φαίνεται καλά΄΄.
Όμως ο κύριος Χ είχε αντίρρηση και δεν έκανε κάτι ώστε να με εξυπηρετήσει.
Την επόμενη μέρα (08/02) λαμβάνω sms από cyta ''η υπηρεσία σας αναμένεται να ενεργοποιηθεί έως τις 10/02''. Στις 10/02 λαμβάνω με κούριερ το ρούτερ, κόβεται το τηλέφωνο και θεώρησα ότι συνδέθηκα στην cyta αλλά δεν είχα υπηρεσία (ούτε τηλεφωνία ούτε internet) οπότε μιλώντας αρκετή ώρα με την τεχνική υποστήριξη cyta με ενημέρωσαν ότι υπάρχει βλάβη στην καλωδίωση εξωτερικά του σπιτιού και πρέπει να με επισκεφτεί τεχνικός τους.
13/02 έρχεται ο τεχνικός και ανακαλύπτει οτι με έχουν συνδέσει στο πακέτο adsl εως 24mbps ενώ εγώ είχα υπογράψει για vdsl 50mbps, κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις και με ενεργοποιεί με 10mbps adsl απο αστικό κέντρο (απόσταση 2,5χιλιόμετρα).
Ακόμα με ενημερώνει ότι πρέπει να κάνει κάποια αίτηση εκ νέου για να έχω vdsl ή υλοποίηση της οποίας διαρκεί αρκετές ημέρες έως 2 εβδομάδες και σε ερώτηση μου σχετικά μου είπε ότι το adsl ενεργοποιείται πολύ πιο γρήγορα.
Κανείς μπορεί να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο κος Χ με δόλο προσπάθησε να ορίσει πολύ κοντινή ημερομηνία ενεργοποίησης ώστε να μην κάνει δεκτό το άιτημα ακύρωσης μου και ένας τρόπος για να το επιτύχει ήταν να με δηλώσει για adsl λόγω της πιο άμεσης ενεργοποίησης έναντι του vdsl.
Παρακαλώ για τις προτάσεις σας σχετικά με το ποιες ενέργειες μπορώ να κάνω ώστε να ξαναγυρίσω στην wind και να αποζημιωθώ από αυτή την συμπεριφορά?
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο κέιμενο.