Σελ. 19 από 55 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 823
  1. #271
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    @NeK

    Είσαι ancap;

    Αν θες απαντάς...
    Ουτε καν ηξερα τι εννουσες με αυτο, επρεπε να γκουγκλάρω και εμαθα οτι σημαινει αναρχο-καπιταλισμός. Οχι, οχι καμια σχεση.

    Δεν πιστευω στην αναρχία, το κρατος ειναι απαραιτητο. Δεν ειμαι φαν του καπιταλισμου, γιατι εχει τεραστια και καταστροφικά προβληματα, ειναι ομως αυτη τη στιγμη το μονο προσγειωμενο στην πραγματικοτητα συστημα που οσο χαλια ειναι, τουλαχιστον λειτουργει και φερνει αποτελεσματα. Και το σημαντικοτερο ειναι οτι ειναι συμβατο με την ελευθερια του ατομου και τα δικαιωματά του.

    Θεωρω σωστη τη προσεγγιση του καπιταλισμου πως το ατομο ειναι το επικεντρο εστιασης και όχι το κοινωνικο συνολο, οπως αντιθετως γινεται στο σοσιαλισμό (με την αυστηρή έννοια του). και πως εξυπνα στηριζευαι, δηλαδή ποντάρει στον ατομικισμό και εγωισμό του ανθρωπου, και τα εκμεταλλευεται με τετοιο τροπο που επωφελει το κοινωνικο συνολο, συμβαλοντας στην ευημερια και στην αναπτυξη του. Αυτο ειναι ενα πολυ σημαντικο ατου, που πρεπει να του δωσουμε την δεουσα σημασια.

    Οπως ολοι οι ανθρωποι, ετσι και εγω εχω πολυπλοκη ιδεολογια που δεν χωραει σε καποια ταμπελα, π.χ. δεξια-αριστερα. Οι πολιτικες ιδεολογιες ειναι πολυδιαστατες στη πραγματικοτητα. Παντως ειμαι προπαντως υπερ της ελευθεριας του ανθρωπου γενικά, ειτε πολιτικα ειτε οικονομικα ειτε θρησκευτικα ειτε ειτε. Ειμαι κάθετα υποστηρικτης των ανθρωπινων δικαιωματων ως ύψιστη βασική αρχή. Δεν ειμαι αντιθετος με το κρατος, αλλα απευχθανομαι το nanny state ή το πελατειακό καθεστώς που δημιουργειται παντοτρ γύρω απο ενα υοερμεγέθης κράτος και πιστευω πολυ στην ατομικη πρωτοβουλία και δυνατότητα και στην ατομικη ευθύνη. Αλλα ολα παντα ως ενα σημειο βεβαια. Δεν θελω δηλαδη το κρατος να με φροντιζει στα παντα, δηλαδη να μου... δένει μεχρι και τα παπουτσια μου, σαν να ειμαι κανα καθυστερημένο, αλλά θελω ομως να εχει την δυνατοτητα να επιβαλει τον νόμο και να αναλαμβανει τους ρολους, που μονο αυτο μπορεί και ειναι απαραιτητοι.

    Απορρίπτω τα σχεδιασμένα συστήματα οπως ειναι ο σοσιαλισμός (αναφερομαι στον κομμουνισμό, οχι στον σοσιαλδημοκρατισμό και τις διαφορες εκδοχες του) γιατι στηριζονται σε λαθος βασεις και δεν δινουν την δεουσα σημασια στο ατομο ως προσωπικοτητα και τελικά το βαζουν σε δευτερη μοιρα. Και αυτο ειναι και το ολεθριο λαθος τους που τα κανει νομοτελειακά ανεφαρμοστα.

    Γενικα πιστευω πως θα πρεπει να παψουμε να ταξινομούμε τους ανθρωπους και τις ιδεολογιες τους απλοικά και μονοδιαστατα , γιαυτο και δεν τοποθετω τον εαυτο μου σε κανενα τετοιο απλο καλουπι, γιατι πολυ απλα δεν χωραω.

  2. #272
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Ρε καλώς τη νοσοκόμα!
    https://www.reuters.com/article/us-h...-idUSKBN29U03X

  3. #273
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Αμα ο κοσμος χαυει τετοιες αηδιες σαν αυτό τοτε πειτε μου που πουλανε μετοχες να αγορασω, να βγαλω και κανα φράγκο τουλαχιστον. Δεν υπαρχει σωτηρια λεμε.

  4. #274
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    δοκιμάζουν τα αυτοκινούμενα λεωφορεία στο Γκέτεμποργκ, σε μια δοκιμαστική γραμμή.

    https://www.vasttrafik.se/om-vasttra...ar-i-goteborg/



    μηχανική μετάφραση:
    Facts about the buses
    Drive on new line 56.
    Two minibuses run Hugo Hammars Kaj, Anders Carlssons gata to Regnbågsgatan round trip at 7-18 on weekdays.
    The bus model is called Arma and is built by the French company Navya.
    11 seated passengers, including safety drivers, can be accommodated. Due to corona, however, the number of travelers is temporarily limited.
    A minibus weighs 2,400 kg, is 4.75 meters long, 2.65 meters high and is 2.11 meters wide.
    Maximum speed is 20 km / h.
    The buses are electrically powered and the range is about 100 km or 8 hours drive.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  5. #275
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    To πρόβλημα με τα λεωφορεία είναι ότι το κόστος λειτουργίας τους είναι κατα >90% η μισθοδοσία των οδηγών. Για να αντιμετωπιστεί αυτό, κατασκευάζουν όλο και πιο μεγάλα λεωφορεία ώστε ένας οδηγός να κουβαλά όσο περισσότερο κόσμο γίνεται. Αλλά αυτό φέρνει άλλες δυσκολίες όπως κυκλοφοριακό με τόσα μεγάλα οχήματα που στην πλειονότητα του χρόνου που λειτουργούν, είναι σχεδόν άδεια.
    Ενα αυτοοδηγούμενο λεωφορείο, μπορεί ναναι μικρό και να έχεις πολλά, τα οποία θα "μπαίνουν" στην κυκλοφορία, όποτε υπάρχει ανάγκη και μόνο, κάτι που δεν μπορεί να γίνει με οδηγούς, γιατί δεν μπορείς να έχεις οδηγούς όσους θέλεις και μάλιστα 2 ώρες το πρωί και 2 ώρες το απόγευμα που ειναι οι ώρες αιχμής.

    Αυτό σημαίνει ότι τα ΜΜΜ, αστικά λεωφορεία, θα μπορούν να είναι πολύ πιο αποτελεσματικά. Απο την άλλη όμως αυτό θα σημάνει την απώλεια πολλών θέσεων εργασίας, και το προσωπικό αυτό δεν είναι -συνήθως- άτομα που θα μπορούσαν να γίνουν την επομένη, πχ προγραμματιστές ή mechatronic engineers.

  6. #276
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και εδω λεει ο δημος οτι εχουμε ενα "πρασινο" σε δρομολόγιο κέντρο που πρεπει να ειναι φαντασμα γιατι δε το εχω δει ποτε ....

  7. #277
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Νομίζω πρώτα στην Ελλάδα παγκοσμίως είχε μπεί αυτοοδηγούμενο λεωφορείο (για την ακρίβεια 2), στα Τρίκαλα, κάπου το 2010 ή 11.

  8. #278
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πρώτα στην Ελλάδα παγκοσμίως είχε μπεί αυτοοδηγούμενο λεωφορείο (για την ακρίβεια 2), στα Τρίκαλα, κάπου το 2010 ή 11.
    ναι στα Τρίκαλα ήταν
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  9. #279
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ε-ε-ε-ε-ε-ε-εχμ (δεν ειναι επιτακτικη η χρηση της επαναληψης του "ε" , απλως μου εβγαινε πιο ρυθμικα με τοσα )
    εχει το δικο της θεμα η αυτονομη οδηγηση .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #280
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε-ε-ε-ε-ε-ε-εχμ (δεν ειναι επιτακτικη η χρηση της επαναληψης του "ε" , απλως μου εβγαινε πιο ρυθμικα με τοσα )
    εχει το δικο της θεμα η αυτονομη οδηγηση .
    εαν ήταν αυτά τα θεματάκια, θα είχαμε παντού τώρα αυτοοδηγούμενα.


    στο αυτοκίνητό μου, η κάμερα είναι μπροστά, ανάμεσα στα δυο φανάρια, ακριβώς πάνω απο τον προφυλακτήρα, και χωρίς κάτι για να "καθαρίζει" εαν μαζεύει βρώμα ή χιόνι. Στα Waymo οι κάμερες (δεν είναι μία) είναι στην οροφή του αυτοκνήτου. Φαντάζομαι ότι σε λεωφορεία θα είναι ακόμη πιο ψηλά. Εαν το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να πιάσει βρώμα ή χιόνι ή οτιδήποτε άλλο, αυτό λύνεται πολύ εύκολα. αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

  11. #281
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Το πρώτο θεατρικό έργο γραμμένο από Α.Ι
    https://www.amna.gr/home/article/532...osmia-premiera

    https://www.youtube.com/embed/QF4jU4...de=transparent

    (Μιλάμε για πολύ νόημα!)

  12. #282
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    @anon

    Θυμάμαι όταν είχα πει πριν καμιά 15αρια χρόνια, πως τα λεωφορεια και τρολλει συμβάλλουν πολύ στο κυκλοφοριακό χάος, πεσαν ολοι να με φάνε.

    Χαιρομαι που τουλαχιστον ενας ακομα συμφωνεί, που το εχει μελετησει το θεμα.

  13. #283
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    One step closer to the Planet of Apes:

    https://neuralink.com/blog/

    Πέρα από τη πλάκα, οι δυνατότητες που ανοίγονται με μια τέτοια τεχνολογία είναι απίστευτες.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  14. #284
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

  15. #285
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τσιπαρισμενος μακακας δεν είναι πλέον τόσο αστείο

Σελ. 19 από 55 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με αποστολή email προς την VODAFONE
    Από sakis.kom στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-16, 18:28
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-16, 00:40
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 04:26
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-16, 22:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας