Σελ. 14 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 222
  1. #196
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ειχα πει για σενα, σαφως, αλλα και εσυ στην ιδια κατηγορια ανηκεις.

    Δεν εχω κανενα προβλημα
    με τους ανθρωπους που δεν κατεχουν απο τεχνολογια, που εχουν smartphone για κλησεις μονο ή εχουν 25" τηλεοραση στο σαλονι και βλεπουν απο τα 5 μετρα ή δεν κατεχουν γρι απο spotify/netflix ή περιμενουν καθε 25 εξω απο την τραπεζα να πληρωθουν κλπ

    Το θεμα ειναι ομως οτι στην Ελλαδα ειναι πολλοι αυτοι και μενουμε πισω σαν χωρα σε ολες τις αποψεις.
    Συμφωνω αλλα επειδη λες ειμαι στην ιδια κατηγορια...

    Τα συγκεκριμενα smartphones που εχω, sony ericsson & nokia, καθως και αλλα ηλεκτρονικα & gadgets που διαλεξα, τα ξερω απο εξω και ανακατωτα (αυτα που διαλεξα εγω) και απο θεματα τεχνολογιας και σε αλλα θεματα κατι κατεχω (δεν παρακολουθω παντα ολες τις εξελιξεις καθε μερα) αλλα ουτε ομως ειμαι και ο πιο ειδικος

    Τωρα ο καθενας ας με δει σε οποια κατηγορια νομιζει, εστω και για τις αποψεις μου

  2. #197
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν για κάποιον το smartphone είναι άχρηστο (πρόσεχε, όχι επειδή δεν κατέχει από τεχνολογία, απλά επειδή δεν είναι χρήσιμο για αυτόν), ευθύνεται για το ότι μένει πίσω η χώρα; okaaaaaay
    Nαι και σαφως.

    Οσο πιο πολλοι το θεωρουν αχρηστο τοτε τοσο πιο αργη εξελιξη εχουμε, τι σου φαινεται περιεργο;

    Προσφορα και ζητηση, lesson 101

  3. #198
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι και σαφως.

    Οσο πιο πολλοι το θεωρουν αχρηστο τοτε τοσο πιο αργη εξελιξη εχουμε, τι σου φαινεται περιεργο;

    Προσφορα και ζητηση, lesson 101
    Φαίνεται περίεργο, γιατί είναι σα να λες σε κάποιον "αν δεν ακούς μία φούγκα του Μπαχ τη μέρα, είσαι μπουρτζόβλαχος".

    Αν κάτι δεν έχει χρήση για κάποιον (therefore άχρηστο), καλύτερα να έρθει κάτι καλύτερο αργότερα.

    Προσωπικά, προτιμώ να κοιτάω τα email μου από το laptop όποτε. Δε θέλω να με πρήζουν στο κινητό.
    Προσωπικά, δεν εμπιστεύομαι το σάπιο λειτουργικό των κινητών για bank transactions.

    Δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να μου προσφέρει -προσωπικά πάντα- ένα smartphone/tablet. Για browsing στο /b/ ή κανένα fantasy card game την ώρα της τουαλέτας, τη δουλειά του την κάνει, μέχρι εκεί.


    Και μπορείς να το δεις και από την άλλη. Εσύ π.χ. είσαι με τον τελευταίο 12πύρηνο επεξεργαστή; Γιατί όχι; Μήπως σου είναι... άχρηστος; Πας τη χώρα πίσω...
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  4. #199
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    εντάξει το κινητό αυτό ήταν...μια φορά αυτό που ήταν (προσωπικά δεν το είχα) αλλά τώρα να ξανακυκλοφορήσει μου θυμίζει την επανακυκλοφορία του θρυλικού σκαραβαίου της VW ωστόσο ήταν κι εκείνο ένα διαφορετικό αμάξι όπως κι αυτό θα είναι ένα διαφορετικό κινητό...δεν θα πάρω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, δεν εμπιστεύομαι το σάπιο λειτουργικό των κινητών για bank transactions.
    την ίδια γνώμη έχω κι εγώ...

  5. #200
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαίνεται περίεργο, γιατί είναι σα να λες σε κάποιον "αν δεν ακούς μία φούγκα του Μπαχ τη μέρα, είσαι μπουρτζόβλαχος".

    Αν κάτι δεν έχει χρήση για κάποιον (therefore άχρηστο), καλύτερα να έρθει κάτι καλύτερο αργότερα.

    Προσωπικά, προτιμώ να κοιτάω τα email μου από το laptop όποτε. Δε θέλω να με πρήζουν στο κινητό.
    Προσωπικά, δεν εμπιστεύομαι το σάπιο λειτουργικό των κινητών για bank transactions.

    Δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να μου προσφέρει -προσωπικά πάντα- ένα smartphone/tablet. Για browsing στο /b/ ή κανένα fantasy card game την ώρα της τουαλέτας, τη δουλειά του την κάνει, μέχρι εκεί.
    Oχι, δεν το βλεπω απο την αλλη και δεν μπορω να καταλαβω αν εχει νοημα το ποστ σου.

    Δεν εθιξα κανεναν και ο καθενας εχει το δικαιωμα να κανει οτι θελει αλλα δεν χρειαζεται να αρχισουμε τα "το κινητο - για μενα- ειναι αχρηστο" κλπ και να αναλυει ο καθενας τη χρηση του.

    Οσο λιγοτεροι χρησιμοποιουν το κινητο και κατ'επεκτασιν το mobile internet, τοσο λιγοτερα εξαπλωνεται και πιο δυσπροσιτο παραμενει.

    Δε χρειαζεται να συζητησουμε κατι επ'αυτου, δεν ειναι κατι εξωγηινο, η πραγματικοτητα ειναι.

  6. #201
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Και σε τι χρησιμεύει ένα smartphone?

  7. #202
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε τι χρησιμεύει ένα smartphone?
    χμμμμμ καλή ερώτηση...ε άμα δεν έχεις άλλη δουλειά να κάνεις, για να περνάς την ώρα σου!

  8. #203
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειαζεται να συζητησουμε κατι επ'αυτου, δεν ειναι κατι εξωγηινο, η πραγματικοτητα ειναι.
    Όσο πραγματικότητα είναι το γεγονός ότι εσύ πας πίσω τη χώρα επειδή δεν έχεις πρόσφατο hardware.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  9. #204
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμμμμμ καλή ερώτηση...ε άμα δεν έχεις άλλη δουλειά να κάνεις, για να περνάς την ώρα σου!
    πράγματι κάπως έτσι.

    Σε smartphone 5" πάντως εγώ πληκτρολογώ με δυσκολία, το αποφεύγω. Στο tablet όλα είναι πιο εύκολα.
    Το smartphone χρησιμεύει για casual browsing ή e-mail μια στις τόσες, ή για να δείς τον καιρό, τα αντίστοιχα phablet είναι ακριβά.
    Σε tablet μπορείς να δείς ταινία, σε smartphone αμφιβάλλω. Και στα δύο μπορείς να ακούσεις μουσική αλλά γιαυτό υπάρχουν ειδικά mp3όφωνα.
    Σε smartphone δεν μπορείς να διαβάσεις κείμενο, πχ βιβλίο, σε tablet είναι OK.
    Αν κάποιος πεί ότι με smartphone έχεις backup γραμμή ίντερνετ άμα κοπεί η DSL τότε ok, αλλά με 10€ (δεν θυμάμαι € ακριβώς, δεν το χρησιμοποιώ) αγοράζεις modem.
    Αν κάποιος είναι τόσο περιζήτητος και πολυάσχολος και θέλει να είναι on-line τότε ας έχει μαζί του laptop.

  10. #205
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    πράγματι κάπως έτσι.

    Σε smartphone 5" πάντως εγώ πληκτρολογώ με δυσκολία, το αποφεύγω. Στο tablet όλα είναι πιο εύκολα.
    Το smartphone χρησιμεύει για casual browsing ή e-mail μια στις τόσες, ή για να δείς τον καιρό, τα αντίστοιχα phablet είναι ακριβά.
    Σε tablet μπορείς να δείς ταινία, σε smartphone αμφιβάλλω. Και στα δύο μπορείς να ακούσεις μουσική αλλά γιαυτό υπάρχουν ειδικά mp3όφωνα.
    Σε smartphone δεν μπορείς να διαβάσεις κείμενο, πχ βιβλίο, σε tablet είναι OK.
    Αν κάποιος πεί ότι με smartphone έχεις backup γραμμή ίντερνετ άμα κοπεί η DSL τότε ok, αλλά με 10€ (δεν θυμάμαι € ακριβώς, δεν το χρησιμοποιώ) αγοράζεις modem.
    Αν κάποιος είναι τόσο περιζήτητος και πολυάσχολος και θέλει να είναι on-line τότε ας έχει μαζί του laptop.
    Αντίλογος
    Μετά από 3-4 tablets (το ένα dual boot android/win) κατέληξα ότι δεν πρόκειται να ξανααγοράσω
    Οι λόγοι πάμπολοι, μπορεί να ξεχάσω και κάποιους

    1. Η εξέλιξη τους είναι πολύ αργή, στα smartphones πύραυλος (version android/software-apps/hardware)
    2. H μπαταρία τους κρατάει ελάχιστα σε σχέση με τα τηλέφωνα
    3. Είναι πολύ μεγάλα σε σχέση με τα τηλέφωνα (ευκολία μεταφοράς)
    4. Υστερούν σε συνδεσιμότητα (mobile data H,H+, 3g, 4G )

    Οταν κινούμαι έξω, το κινητό θα το πάρω. Να πάρω και το tablet? Εξτρα βάρος
    Οταν είμαι σπίτι έχω desktop/laptop (kai στα ταξίδια) με λειτουργικό της προκοπής (linux) kai όχι android

    Αρα δεν μου κάνει ούτε για μέσα ούτε για έξω, άχρηστο.

    Προτιμάω τα μικρά smartphones 5"

    1.Βλέπω και ταινίες είτε στην 5άρα οθόνη είτε στην 40άρα τηλεόραση με ένα tap σε chromecast
    2.Ακούω web radio
    3. Καταλαβαίνω πότε έχω email πότε sms (διαφορετικός ήχος)
    Βλέπω αμέσως τα μαιλ (τους τίτλους) αν είναι επείγον το ανοίγω αλλιώς αργότερα στο desktop
    4.Εχω συνέχεια viber
    5.Παραγγέλνω στα εστιατόρια από τσέχικους καταλόγους με κάμερα και google translate
    6.Εχω google και here maps
    7.Μιλάω και στο τηλέφωνο
    8.Εχω και ραδιόφωνο fm
    9.Εχω πληροφόρηση για τις δύο κάρτες (wnd/voda)
    10.Κλείνω και ραδιοταξί

    Τα smartphones είναι πολυεργαλεία, κάτι σαν τους ελβετικούς σουγιάδες
    Δεν υπάρχει επιστροφή

    11. Εχω και φακό. Αναπτήρα δεν έχω
    12. Που και που βγάζω και καμμιά φωτογραφία και την στέλνω αμέσως με mail
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 07-03-17 στις 22:47.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #206
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτά όμως που συζητάτε τώρα έχουν να κάνουν με το πώς λειτουργεί ο καθένας προσωπικά. Άλλως κάνει όλη του τη δουλειά με ένα smartphone κι άλλος χρειάζεται υπολογιστή. Δεν υπάρχει κανόνας που πρέπει να ακολουθήσει οποιοσδήποτε.

  12. #207
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά όμως που συζητάτε τώρα έχουν να κάνουν με το πώς λειτουργεί ο καθένας προσωπικά. Άλλως κάνει όλη του τη δουλειά με ένα smartphone κι άλλος χρειάζεται υπολογιστή. Δεν υπάρχει κανόνας που πρέπει να ακολουθήσει οποιοσδήποτε.
    Προφανώς
    Ο καθένας λέει την άποψή του
    Και για να ξαναγυρίσουμε στην Νοκια, το 6 πάει πολύ καλά στην Κίνα
    Για όλους τους παραπάνω λόγους

    Να δούμε πως θα πάει και το 3310 (δεν θα πάρω)
    Πιστεύω ότι ήταν μία έξυπνη κίνηση της Νοκια που την ζήλεψαν πολλοί παλιοί τηλεφωνάδες
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #208
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς
    Ο καθένας λέει την άποψή του
    Και για να ξαναγυρίσουμε στην Νοκια, το 6 πάει πολύ καλά στην Κίνα
    Για όλους τους παραπάνω λόγους

    Να δούμε πως θα πάει και το 3310 (δεν θα πάρω)
    Πιστεύω ότι ήταν μία έξυπνη κίνηση της Νοκια που την ζήλεψαν πολλοί παλιοί τηλεφωνάδες
    και νομιζω θα ακολουθησουν και αλλες εταιριες το ιδιο, αφου εκλεψε την παρασταση σε πολλα τεχνολογικα magazines, και μερικοι εχουν σκοπο να το παρουν (και εγω μεσα) ... προβλεπω να αρχισει η μοδα των retro
    Ηδη διαβαζω σε Αγγλικο forum οτι το carphoneware house και αλλο ενα μαγαζι εχουν γινει αρκετα pre orders (οι πληροφοριες απο telegraph.co.uk)

  14. #209
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά όμως που συζητάτε τώρα έχουν να κάνουν με το πώς λειτουργεί ο καθένας προσωπικά. Άλλως κάνει όλη του τη δουλειά με ένα smartphone κι άλλος χρειάζεται υπολογιστή. Δεν υπάρχει κανόνας που πρέπει να ακολουθήσει οποιοσδήποτε.
    ακριβώς έτσι!

  15. #210
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν δεν μπορείτε να γράψετε κάτι χωρίς χαρακτηρισμούς, μην το γράφετε, ακόμα μείνετε στο θέμα
    Ευχαριστώ

Σελ. 14 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 14:35
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 09:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας