Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17400/1020
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    6(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα, έχω ένα Usr9108 το οποίο το χρησιμοποιώ πλέον μόνο ως modem, σε bridge mode, και πίσω από αυτό έχω ένα tplink router.
    Όλα λειτουργούν μια χαρά, απλά πλέον δεν έχω πρόσβαση στο web ui του usr, οπότε δεν μπορώ να ελέγξω τα στατιστικά τις γραμμής μου.

    Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να αλλάξω για να γίνει αυτό, ή μήπως δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα σε bridge mode?
    Στο ίδιο subnet είναι και οι δύο συσκευές, με διαφορετικά ip και φυσικά έξω απο το dhcp range.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.885
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Υποθέτω ότι έχεις συνδέσει το USR στη θύρα WAN του TP-Link. Δοκίμασε να βάλεις ένα δεύτερο καλώδιο από το USR προς μια θύρα LAN του άλλου.

    Υπάρχει τρόπος να γίνει η σύνδεση και πιο «πολιτισμένα» (με VLAN ή routing μεταξύ LAN και WAN interface), με ένα καλώδιο, αλλά αυτό είναι κάτι που οι συσκευές αυτής της κατηγορίας δυστυχώς δεν υποστηρίζουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 18-02-17 στις 02:21.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17400/1020
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    6(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο πρώτος τρόπος, με το δεύτερο καλώδιο δούλεψε χωρίς καμία περαιτέρω ρύθμιση, ευχαριστώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει τρόπος να γίνει η σύνδεση και πιο «πολιτισμένα» (με VLAN ή routing μεταξύ LAN και WAN interface), με ένα καλώδιο, αλλά αυτό είναι κάτι που οι συσκευές αυτής της κατηγορίας δυστυχώς δεν υποστηρίζουν.
    Vlan δεν μπορεί να κάνει σίγουρα το tplink (ένα archer c9 είναι). Βλέπω όμως έχει advanced routing μέσα στα options.

    Αν δεν σε βάζω σε κόπο, θα μπορούσες να δώσεις μερικές πληροφορίες για τους ενναλακτικούς τρόπους που αναφέρεις, ή ένα link για να το ψάξω μόνος μου?

  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.885
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Διάγραμμα - VLAN.png 
Εμφανίσεις:  85 
Μέγεθος:  110,6 KB 
ID: 180237
    Το VLAN ID 5 δεν έχει ειδική σημασία, μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε ID. IP δεν έχω προσθέσει εδώ επειδή πρόκειται για ένα ενιαίο υποδίκτυο (και στο tagged τμήμα του έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιούνται). Αυτόν τον καιρό χρησιμοποιώ (και προτιμώ) αυτή τη λύση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Διάγραμμα - Subnet.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  88,8 KB 
ID: 180238
    Εδώ υπάρχουν δύο διαφορετικά υποδίκτυα, το 192.168.1.0/24 και το 192.168.2.0/24. Για να δουλέψει αυτό, πρέπει ο router να υποστηρίζει τον ορισμό διεύθυνσης και στο WAN interface του (όχι μόνο στο LAN) όπως και τη δρομολόγηση μεταξύ των δύο αυτών interface.

    Επίσης, στο modem χρειάζεται να προστεθεί στον πίνακα δρομολόγησης μια καταχώρηση
    default route -> 192.168.1.1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 18-02-17 στις 20:38.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17400/1020
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    6(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όντως στο tplink δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξω την ip του wan interface, μόνο τη δρομολόγηση μπορώ να ρυθμίσω. Για vlan ούτε λόγος.
    Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση, θα μου χρειαστεί αν μεταβώ κάποια στιγμή σε mikrotik ή ubiquiti router.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MasterofMuppets Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έχω ένα Usr9108 το οποίο το χρησιμοποιώ πλέον μόνο ως modem, σε bridge mode, και πίσω από αυτό έχω ένα tplink router.
    Όλα λειτουργούν μια χαρά, απλά πλέον δεν έχω πρόσβαση στο web ui του usr, οπότε δεν μπορώ να ελέγξω τα στατιστικά τις γραμμής μου.

    Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να αλλάξω για να γίνει αυτό, ή μήπως δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα σε bridge mode?
    Στο ίδιο subnet είναι και οι δύο συσκευές, με διαφορετικά ip και φυσικά έξω απο το dhcp range.
    καλημερα, επειδη και εγω δουλευω adsl routers σε bridge mode, εχω δοκιμασει αρκετα, τα 2 με θυρα WAN, παντα σε μια ethernet εκανα την συνδεση με το rb mikrotik και δεν ειχα θεμα.
    Δεν μπορεις να μπεις επειδη εισαι στην WAN, αμα το βαλεις σε ethernet δεν παιζει?

  7. #7
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.885
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Υποθέτω ότι ο PPPoE client του TP-Link μπορεί να τρέξει μόνο στη θύρα Ethernet WAN και όχι στις υπόλοιπες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 11-03-17 στις 00:43.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ότι ο PPPoE client του TP-Link μπορεί να τρέξει μόνο στη θύρα Ethernet WAN και όχι στις υπόλοιπες.
    καλημερα, ποιος ο λογος να τρεχει μονο σε WAN?
    δεν ξερω απο αλλα τετοια ρουτερ παντως με mikrotik δεν υπαρχει τετοιο θεμα, μπορεις το adsl "modem" να το εχεις σε θυρα ethernet.
    Πχ στα thomosn 784 που εχει και wan αλλα και στο ΖΤΕ 931Vii που επισης εχει εγω το εχω σε μια ethernet και εχω κανονικα bridge.
    Τωρα αν συμβαινει αυτο που λετε εδω περα μπορει να ειναι περιορισμος του συγκεκριμενου ρουτερ της tplink και οχι φυσικα γενικος κανονας.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.885
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μπερδεύτηκα λίγο. Μιλάς για τη σύνδεση από την πλευρά του router ή του modem; Σε αυτά τα δύο modem που αναφέρεις, όταν τα έχεις σε bridge mode, το Mikrotik (ή το όποιο router) θα το συνδέσεις στη θύρα WAN (κόκκινη) ή σε μια από τις κίτρινες τους;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 11-03-17 στις 12:16.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    http://www.njuskalo.hr/image-bigger/...a-71575174.jpg αυτο ειναι αυτο που εχω τωρα στην γραμμη μου σε bridge mode και το εχω συνδεσει με το mikrotik RB στην ether1.
    http://image.dhgate.com/albu_327319488_00/1.0x0.jpg αυτο ειναι το Thomson 784 που ειχα πριν και επισης ειχα κανει το ιδιο. ΠΟΤΕ δεν εχω συνδεσει κατι στην WAN.
    Επισης αλλα ΖΤΕ 2 της σειρας 108 και το W300 που δεν εχουν καν θυρα WAN παιζουν κανονικα σε bridge mode απο συνδεση με μια ethernet θυρα τους και το mikrotik RB.
    Στο mikrotik εχω H/W switch ενεργο και ολες οι θυρες παιζουν σαν ενα 8πορτο switch. Δεν υπαρχει θυρα WAN ρυθμισμενη μονο γιαυτο δλδ.

    Για τους παραπανω λογους μου κανει πολυ εντυπωση που λετε οτι το tplink δεν παιζει αμα δεν ειναι στην WAN.
    Eπειδη το ειπατε ομως, χτες το εβαλα και το δικο μου το ΖΤΕ στην WAN και δεν ειχα ουτε ιντερνετ, ουτε συνδεοταν, ουτε και το εφτανα καν.
    Και για να πω την αληθεια ακομα δεν εχω καταλαβει τι ρολο βαρει η WAN που υπαρχει.
    Και στο linksys SPA 3102 (voip router) εχει θυρα WAN και μια ethernet και στην 2η το εχω συνδεσει.
    Aπο την αλλη το linksys PAP2 http://www.alpagut.com/IMAGES/icerik/pap2_baslik.jpg εχει μια θυρα που ονομαζει INTERNET και εκει το εχω συνδεσει και δουλευει κανονικα και τοπικα.
    Οποτε εχω χασει λιγο την μπαλα με τις θυρες WAN. https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1EC7vI...-gifts-box.jpg

  11. #11
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.885
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Άρα μάλλον έχεις μπερδευτεί εσύ. Εγώ αναφερόμουν στη θύρα Ethernet WAN στο router, όχι στο modem. Και στα router, και στα VoIP ATA που ανέφερες, το «WAN» δεν χρησιμοποιείται απαραίτητα με την αυστηρή έννοια του όρου. Μπορεί να είναι και το υπάρχον τοπικό σου δίκτυο. Ένα δικό μου ΑΤΑ έτσι το χρησιμοποιώ: συνδεδεμένο στη θύρα WAN του, διότι μόνο εκεί έχει επιλογή για DHCP client (το προτιμώ από τη στατική IP).

    Όσο για το Mikrotik, συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Εκείνο σου παρέχει αμέτρητες λειτουργίες, η κάθε μια προσαρμόσιμη με δεκάδες επιλογές, scripting κ.λπ. για να φτιάξεις σχεδόν οτιδήποτε, όπως το θέλεις. Θέλει όμως διάβασμα και ψάξιμο.

    Τα TP-Link, ZTE κ.λπ. από την άλλη είναι φτιαγμένα για μερικά τυπικά σενάρια χρήσης, με λογικά default, απλοποιημένο UI και γενικά επαρκή σε αυτά που κάνουν (ό,τι πληρώνεις παίρνεις βέβαια). Όμως για οτιδήποτε ελαφρώς πιο προχωρημένο (όπως το θέμα του φίλου), ή συναντάς δυσκολίες ή απλά δεν γίνεται.

    Στο πλαίσιο της ευχρηστίας, θα είναι πιο απλό για τον κατασκευαστή (από άποψη ανάπτυξης firmware και υποστήριξης) να αφιερώσει μια θύρα για τη σύνδεση με το διαδίκτυο ή κάποιο άλλο υπάρχον δίκτυο και να ξέρει ότι θα χρειάζεται να τρέξει τον PPPoE, DHCP, PPTP κ.λπ. client μόνο στο αντίστοιχο interface. Και για τον μέσο χρήστη είναι επίσης πιο απλό να ακολουθήσει μια οδηγία του τύπου «Συνδέστε το modem στη θύρα WAN του router», όταν αυτή η θύρα είναι μοναδική και ξεχωρίζει χρωματικά.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    και τα 2 ειναι routers απλα οταν το βαλεις σε bridge ειναι μονο modem. Tην σημερον ημερα δεν υπαρχει μηχανημα να ειναι ΜΟΝΟ adsl ή vdsl modem.
    δεν εκανα καμια απολυτως συγκριση, ειπα απλα τι εχω εγω, αυτο δεν σημαινει οτι κανω συγκριση, oταν ειπα για θυρες WAN αναφερομουνα στα συγκεκριμενα 784 και ZTE 931 που παιζουν κανονικα απο τις ETH τους σε bridge mode, εδω εκανα συγκριση και αυτη η δυνατοτητα τους προφανως δεν εχει να κανει με το mikrotik RB, μπορεις να βαλεις οτι αλλο router θες αντι αυτου.
    Οποτε το tplink που λετε εδω περα εχει περιορισμο και θελει απαραιτητως την θυρα WAN αρα λογικο να μην υπαρχει προσβαση στο web interface μετα.
    Απλα μου φανηκε περιεργο που δεν παιζει μεσω θυρας lan το bridge.
    Ευχαριστω για τις επεξηγησεις.

    Βασικα αναποδα τα ειχα καταλαβει, οτι ειναι περιορισμος του USR αλλα εκεινο δεν εχει WAN.
    To tplink ποιο μοντελο ειναι να το δω και εγω?

  13. #13
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17400/1020
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    6(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για κάποιο λόγο τις ειδοποιήσεις από το forum τις είχε στείλει στο spam folder, οπότε τώρα είδα ότι υπάρχουν απαντήσεις στο θέμα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To tplink ποιο μοντελο ειναι να το δω και εγω?
    Είναι το archer c9. Φθηνό δεν το λες, στα 150€ περιπού που κυμαίνεται η τιμή του, τι στιγμή που με τα ίδια λεφτά περιπού παίρνεις edgerouter-x και Ubiquiti AP AC Lite combo.

  14. #14
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17400/1020
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    6(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά αγόρασα ένα edgerouter-X και προσπαθώ να δημιουργήσω τα setup από το post #4.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το VLAN ID 5 δεν έχει ειδική σημασία, μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε ID. IP δεν έχω προσθέσει εδώ επειδή πρόκειται για ένα ενιαίο υποδίκτυο (και στο tagged τμήμα του έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιούνται). Αυτόν τον καιρό χρησιμοποιώ (και προτιμώ) αυτή τη λύση.
    Εδώ δεν μπορώ να περάσω το pppoe μέσω vlan. Στo wan setup έχει επιλογή για 802.1q, αλλά το edgerouter δεν μπορεί να συνδεθεί.
    Θα μπορούσες να μου πεις τι ρυθμίσεις χρειάζεται από τη πλευρά του usr?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ υπάρχουν δύο διαφορετικά υποδίκτυα, το 192.168.1.0/24 και το 192.168.2.0/24. Για να δουλέψει αυτό, πρέπει ο router να υποστηρίζει τον ορισμό διεύθυνσης και στο WAN interface του (όχι μόνο στο LAN) όπως και τη δρομολόγηση μεταξύ των δύο αυτών interface.

    Επίσης, στο modem χρειάζεται να προστεθεί στον πίνακα δρομολόγησης μια καταχώρηση
    default route -> 192.168.1.1
    Αυτό το setup δουλεύει, το μόνο που έκανα ήταν να προσθέσω στο edgerouter ένα source nat rule που μεταφράζει το lan μου στο lan range που χρησιμοποιεί το usr.
    Το default route που προτείνεις να βάλω στο modem, δεν μπορώ να το προσθέσω γιατί όταν βρίσκεται σε bridge mode εξαφανίζονται από το web ui οι κατηγορίες για routing.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.885
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MasterofMuppets Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά αγόρασα ένα edgerouter-X και προσπαθώ να δημιουργήσω τα setup από το post #4.


    Εδώ δεν μπορώ να περάσω το pppoe μέσω vlan. Στo wan setup έχει επιλογή για 802.1q, αλλά το edgerouter δεν μπορεί να συνδεθεί.
    Θα μπορούσες να μου πεις τι ρυθμίσεις χρειάζεται από τη πλευρά του usr?
    Το USR δεν βλέπω να υποστηρίζει VLAN, τουλάχιστον από το GUI. Ίσως αυτή η ρύθμιση να υπάρχει μόνο στο telnet interface, όπως στο Technicolor που χρησιμοποιώ. Η επιλογή για 802.1q που βλέπω πρέπει να αναφέρεται στο WAN, αλλά εσύ το χρειάζεσαι από την πλευρά του LAN.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MasterofMuppets Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το setup δουλεύει, το μόνο που έκανα ήταν να προσθέσω στο edgerouter ένα source nat rule που μεταφράζει το lan μου στο lan range που χρησιμοποιεί το usr.
    Το default route που προτείνεις να βάλω στο modem, δεν μπορώ να το προσθέσω γιατί όταν βρίσκεται σε bridge mode εξαφανίζονται από το web ui οι κατηγορίες για routing.
    Αν σου δουλεύει και έτσι, δεν χρειάζεται να προσθέσεις το default route.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 07-07-17 στις 12:27.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik σε ρόλο PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 565
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-20, 06:48
  2. H367n bridged mode και cisco
    Από sto_psito στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-19, 15:55
  3. Bridge mode σε TG788vn v2
    Από merez στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 00:24
  4. Διπλό Entry 2i για bridge mode και VOIP.
    Από TonyMontana στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 16:50
  5. [Other] [ερώτηση] Πως κάνουμε ένα ZXHN H108L bridge mode
    Από minion στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 15:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας