Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2005
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    47800/7300
    ISP
    Cosmote DSL
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 21.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπερα

    περιμενω αυριο την αναβαθμιση μου σε ote rural 50/30 και βεβαια την μετατροπη της τηλεφωνιας μου (isdn) σε voip....εχω σαν τερματικο εξοπλισμο το gigaset dx800a και πανω του ενα πολυμηχανημα για φαξ με το δικο του MSN...

    Η ερωτηση μου ειναι η εξης: μπορω να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο τηλεφωνο (το οποιο τωρα συνδεεται στην S0 του netmod) με την voip του οτε εαν μου δωσουν τους κωδικους? Υπαρχει δυνατοτητα να δουλεψει και με voip provider...αν ναι ποια συνδεσμολογια πρεπει να κανω? ή δεν χρειάζεται πλέον να το εχω και να παρω ενα modem/router σαν το asus dsl-ac87vg που ειναι και dect βαση για τα ασυρματα μου τηλεφωνα και να βαλω ενα απλο αναλογικο πανω?

    ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος halkx : 19-02-17 στις 14:11.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο ΟΤΕ δίνει μόνο το username και το password της τηλεφωνίας. Την διεύθυνση του VoIP server ή άλλες ρυθμίσεις δεν τα δίνει.
    Δες λίγο το θέμα στο http://www.adslgr.com/forum/threads/...%B7-speedport) . Στις τελευταίες σελίδες ένα μέλος αντιμετωπίζει πρόβλημα με ένα Gigaset VoIP ασύρματο τηλέφωνο, δεν κάνει register στον server του ΟΤΕ

  3. #3
    Εγγραφή
    16-06-2005
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    47800/7300
    ISP
    Cosmote DSL
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 21.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    χμ...ευχαριστω...θα το δοκιμασω και γω αυριο μολις ενεργοποιηθει η γραμμη....η διευθυνση ims.otenet.gr δεν ειναι του voip server?

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από halkx Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμ...ευχαριστω...θα το δοκιμασω και γω αυριο μολις ενεργοποιηθει η γραμμη....η διευθυνση ims.otenet.gr δεν ειναι του voip server?
    Αυτή είναι η διεύθυνση. Όταν ενεργοποιηθεί το VoIP πρέπει να μιλήσεις με το 13888 και να ζητήσεις να σου στείλουν τους κωδικούς της τηλεφωνίας. Επίσης τις δοκιμές καλό είναι να τις κάνεις χωρίς να είναι ενεργοποιημένη η τηλεφωνία στο router που θα σου στείλουν, καθώς μπορεί να μην επιτρέπουν δύο ταυτόχρονα registration με τα ίδια στοιχεία από την ίδια IP. Δεν γνωρίζω πως ακριβώς απενεργοποιείται το Registration στο Speedport.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    155
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Με το συγκεκριμένο Gigaset S850 https://www.skroutz.gr/s/7035986/Gigaset-S850A-GO.html .
    Και με αυτό το router asus ac68u μπορεί να βάλω το τηλέφωνο σε cosmote πού είμαι εφόσον έχω και τούς κωδικούς από cosmote vdsl ??

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από halkx Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα

    περιμενω αυριο την αναβαθμιση μου σε ote rural 50/30 και βεβαια την μετατροπη της τηλεφωνιας μου (isdn) σε voip....εχω σαν τερματικο εξοπλισμο το gigaset dx800a και πανω του ενα πολυμηχανημα για φαξ με το δικο του MSN...

    Η ερωτηση μου ειναι η εξης: μπορω να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο τηλεφωνο (το οποιο τωρα συνδεεται στην S0 του netmod) με την voip του οτε εαν μου δωσουν τους κωδικους? Υπαρχει δυνατοτητα να δουλεψει και με voip provider...αν ναι ποια συνδεσμολογια πρεπει να κανω? ή δεν χρειάζεται πλέον να το εχω και να παρω ενα modem/router σαν το asus dsl-ac87vg που ειναι και dect βαση για τα ασυρματα μου τηλεφωνα και να βαλω ενα απλο αναλογικο πανω?

    ευχαριστω
    Σε όσους έχουν ISDN εξοπλισμό (όταν το ζητήσουν) δίνουν κάποιο OXYGEN, που έχει S0 έξοδο.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freelove Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το συγκεκριμένο Gigaset S850 https://www.skroutz.gr/s/7035986/Gigaset-S850A-GO.html .
    Και με αυτό το router asus ac68u μπορεί να βάλω το τηλέφωνο σε cosmote πού είμαι εφόσον έχω και τούς κωδικούς από cosmote vdsl ??
    Οποιαδήποτε VoIP συσκευή υποστηρίζει το πρωτόκολλο SIP θα παίξει. Ορισμένες υπάρχει περίπτωση να έχουν θέμα με το username όπως το θέλει ο ΟΤΕ (+302xxxxxxxxx@ims.otenet.gr) οπότε καλύτερα να σου πει κάποιος που έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο ασύρματο.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freelove Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το συγκεκριμένο Gigaset S850 https://www.skroutz.gr/s/7035986/Gigaset-S850A-GO.html .
    Και με αυτό το router asus ac68u μπορεί να βάλω το τηλέφωνο σε cosmote πού είμαι εφόσον έχω και τούς κωδικούς από cosmote vdsl ??
    Καταρχήν πρέπει να γίνεις συγκεκριμένος όσον αφορά ποιες ακριβώς συσκευές έχεις ή ζητάς πληροφορίες και πως θέλεις να δουλέψεις την τηλεφωνία.
    α. Αναφέρεις το Gigaset S850 που είναι απλή DECT συσκευή, αλλά δείχνεις το Gigaset S850Α-GO, που εκτός από DECT παίζει και με SIP τηλεφωνία.
    β. Αναφέρεις Asus AC68U, αλλά υπάρχουν:
    • Το RT-AC68U που είναι σκέτο Router και χρειάζεται άλλο Modem για να δουλέψει σε VDSL γραμμή. Δεν έχει δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας.
    • Το DSL-AC68U που μπορεί να δουλέψει σε VDSL γραμμή κάνοντας συγχρονισμό. Και αυτό δεν έχει δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας.
    • Το DSL-AC68VG που μπορεί να δουλέψει σε VDSL γραμμή κάνοντας συγχρονισμό. Αυτό έχει δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας.


    Αν θέλεις να δουλεύει η τηλεφωνία στο Gigaset τότε χρειάζεσαι το S850Α-GO, να πάρεις τον κωδικό της τηλεφωνίας από τον ΟΤΕ και να τον ρυθμίσεις σε αυτό.
    Αν θέλεις η VoIP τηλεφωνία να δουλέψει στον Router, τότε χρειάζεσαι το DSL-AC68VG, οπότε δεν σ' ενδιαφέρει να το ασύρματο έχει και αυτό VoIP τηλεφωνία. Απλά το συνδέεις είτε μέσω DECT είτε σε μία θύρα PHONE του Router. Πάλι όμως θα χρειαστεί να πάρεις τον κωδικό της τηλεφωνίας,

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-24, 16:49
  2. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  3. ΟΤΕ και Voip τηλεφωνια
    Από Deus στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-19, 17:25
  4. Διπλό Entry 2i για bridge mode και VOIP.
    Από TonyMontana στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 16:50
  5. Τηλεφωνία και VoIP
    Από user2163 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-16, 15:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας