Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Όσοι κοιμάστε ακόμα τον ύπνο του δικαίου και νομίζετε οτι όλα αυτά γίνονται για την πειρατεία καιρός να ξυπνήσετε και να καταλάβετε οτι η πειρατεία είναι η αφορμή. Σήμερα υποβαθμίζουν ή μπλοκάρουν με δικαστική απόφαση τα πειρατικά site, αύριο θα είναι τα site που λένε κάτι εναντίον της κυβέρνησης ή της Χ εταιρίας. Και οχι, ούτε συνωμοσιολόγος είμαι ούτε αναρχοάπλυτος. Απλά δεν μου αρέσει η λογοκρισία.
    Η google ή η ΑΕΠΙ κλπ δεν είναι δικαστήρια για να αποφασίζουν τι είναι παράνομο και τι οχι.

  2. #17
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον μια μελλοντική μελέτη, βασιζόμενη σε πραγματικά στοιχεία για το κατά πόσο αυξήθηκαν ή όχι οι πωλήσεις της μουσικής ή κινηματογραφικής βιομηχανίας στο Ην. Βασίλειο, μετά από αυτούς τους περιορισμούς. Έχει να πέσει πολύ γέλιο, πιθανότατα θα είναι μια ακόμα τρύπα στο νερό για αυτούς...

  3. #18
    Εγγραφή
    01-11-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Ναι, την Google και την Bing περιμέναμε να βρούμε torrents...
    "Μόνο το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα δεν έχουν όρια. Και για το σύμπαν δεν είμαι απολύτως πεπεισμένος."
    Albert Einstein

  4. #19
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι κοιμάστε ακόμα τον ύπνο του δικαίου και νομίζετε οτι όλα αυτά γίνονται για την πειρατεία καιρός να ξυπνήσετε και να καταλάβετε οτι η πειρατεία είναι η αφορμή. Σήμερα υποβαθμίζουν ή μπλοκάρουν με δικαστική απόφαση τα πειρατικά site, αύριο θα είναι τα site που λένε κάτι εναντίον της κυβέρνησης ή της Χ εταιρίας. Και οχι, ούτε συνωμοσιολόγος είμαι ούτε αναρχοάπλυτος. Απλά δεν μου αρέσει η λογοκρισία.
    Η google ή η ΑΕΠΙ κλπ δεν είναι δικαστήρια για να αποφασίζουν τι είναι παράνομο και τι οχι.
    Το οτι η πειρατεια ειναι παρανομη δεν ειναι αμφισβητουμενο. Ειναι παρανομη, ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει σε μερικους. Και ηταν παντα παρανομη. Απλα την αφηναν για να γλυκανουν τον κοσμακη στο ευκολο κερδος, οτι εγινε δηλαδη και τις χρυσες εποχες που οι τραπεζες εδιναν δανεια αβέρτα και ο καθενας κοπροσκυλιαζε με τις αρπαχτες του αντι να μορφωθει και να σπουδασει και να αποκτησει μυαλο και τεχνογνωσια.

    Απο εκει και υστερα η google ειναι μονοπωλιο και αποφασιζει οτι γουσταρει και αν μας αρεσει. Αν δε σου αρεσει πας σε αλλη μηχανη αναζητησης, εξαλλου οι οροι χρησης της google που τους εχεις υπογραψει ουσιαστικα λενε οτι γουσταρουν αυτοι,οχι οτι σε βολευει εσενα η οτι νομιζεις εσυ οτι ειναι σωστο η οτι θελουν οι πολλοι.


    Αυτα για να μην νομιζουν οι πολλοι οτι υπαρχει τιποτα δωρεαν και ανοικτα λογισμικα και ελευθερια του λογου και τετοιες μπουρδες. Η γνωση και ελευθερια κερδιζονται, δεν στα δινει δωρεαν κανενας. Οταν μια εταιρια αναπτυσσει τεραστια τεχνογνωσια και τα χαπατα οι καταναλωτες απλα παιρνουν οτι τους δωσει χωρις να φροντισουν για τη δικη τους γνωση και καταρτιση, ερχεται η στιγμη που θα τους παρει τα σωβρακα.


    Αλλα δε βαλαμε μυαλο απο τη δικη μας κριση βεβαια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 21-02-17 στις 09:06.

  5. #20
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί όμως να "κατεβάσεις" το άσμα της χψω αηδού και το τελευταίο μέγαβλακμπάστερ, άμα δεν αξίζει;
    Δεν είναι σωστή η ερώτηση.
    Η σωστή ερώτηση είναι "Θα αγόραζες ποτέ το υλικό που κατέβασες (αν δεν μπορούσες να το κατεβάσεις);"

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον μια μελλοντική μελέτη, βασιζόμενη σε πραγματικά στοιχεία για το κατά πόσο αυξήθηκαν ή όχι οι πωλήσεις της μουσικής ή κινηματογραφικής βιομηχανίας στο Ην. Βασίλειο, μετά από αυτούς τους περιορισμούς. Έχει να πέσει πολύ γέλιο, πιθανότατα θα είναι μια ακόμα τρύπα στο νερό για αυτούς...
    Πιστεύω ότι θα ανεβουν λίγο οι πωλήσεις αλλά τίποτε σηματικό για να αξίζει τον κόπο.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  6. #21
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι η πειρατεια ειναι παρανομη δεν ειναι αμφισβητουμενο. Ειναι παρανομη, ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει σε μερικους. Και ηταν παντα παρανομη. Απλα την αφηναν για να γλυκανουν τον κοσμακη στο ευκολο κερδος, οτι εγινε δηλαδη και τις χρυσες εποχες που οι τραπεζες εδιναν δανεια αβέρτα και ο καθενας κοπροσκυλιαζε με τις αρπαχτες του αντι να μορφωθει και να σπουδασει και να αποκτησει μυαλο και τεχνογνωσια.

    Απο εκει και υστερα η google ειναι μονοπωλιο και αποφασιζει οτι γουσταρει και αν μας αρεσει. Αν δε σου αρεσει πας σε αλλη μηχανη αναζητησης, εξαλλου οι οροι χρησης της google που τους εχεις υπογραψει ουσιαστικα λενε οτι γουσταρουν αυτοι,οχι οτι σε βολευει εσενα η οτι νομιζεις εσυ οτι ειναι σωστο η οτι θελουν οι πολλοι.


    Αυτα για να μην νομιζουν οι πολλοι οτι υπαρχει τιποτα δωρεαν και ανοικτα λογισμικα και ελευθερια του λογου και τετοιες μπουρδες. Η γνωση και ελευθερια κερδιζονται, δεν στα δινει δωρεαν κανενας. Οταν μια εταιρια αναπτυσσει τεραστια τεχνογνωσια και τα χαπατα οι καταναλωτες απλα παιρνουν οτι τους δωσει χωρις να φροντισουν για τη δικη τους γνωση και καταρτιση, ερχεται η στιγμη που θα τους παρει τα σωβρακα.


    Αλλα δε βαλαμε μυαλο απο τη δικη μας κριση βεβαια.
    Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου λιγάκι (τι λιγάκι δηλαδή; ). Το τι είναι παράνομο και τι οχι δεν το αποφασίζει η google ή η ΑΕΠΙ. Το αποφασίζουν τα δικαστήρια. Αν υπάρχει δικαστική απόφαση για κάποιο site τότε είναι νόμιμο να μπλοκαριστεί. Αν δεν υπάρχει τότε είναι ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ. Κατάλαβες τη διαφορά;

    Όσο για την πειρατεία, υπάρχουν ενα κάρο μελέτες οτι μια χαρά αυξάνει τα έσοδα της μουσικής και κινηματογραφικής βιομηχανίας γιατί διαδίδει το προιόν τους. Και φυσικά η συνήθης δικαιολογία με τις χαμένες πωλήσεις είναι εντελώς γελοία αφού οι υποτιθέμενες πωλήσεις δεν θα γίνονταν έτσι και αλλιώς.

    Και τέλος για τα όσα λες για τη google, ακόμα και εδώ πάλι κάνεις λάθος. Μπορείς εύκολα να βρεις ενα σωρό δικαστικές υποθέσεις στις οποίες διάφοροι στρέφοντα εναντίον της google γιατί πιστεύουν οτι κάνει διακρίσεις εις βάρος τους. Αν όπως ισχυρίζεσαι μπορούσε να κάνει οτι γουστάρει τότε οι υποθέσεις αυτές δεν θα έφταναν ποτέ στα δικαστήρια.

    Σου προτείνω λοιπόν να μάθεις κάποια πράγματα προτού γράψεις όλα αυτά που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με την πραγματικότητα.

  7. #22
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου λιγάκι (τι λιγάκι δηλαδή; ). Το τι είναι παράνομο και τι οχι δεν το αποφασίζει η google ή η ΑΕΠΙ. Το αποφασίζουν τα δικαστήρια. Αν υπάρχει δικαστική απόφαση για κάποιο site τότε είναι νόμιμο να μπλοκαριστεί. Αν δεν υπάρχει τότε είναι ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ. Κατάλαβες τη διαφορά;

    Όσο για την πειρατεία, υπάρχουν ενα κάρο μελέτες οτι μια χαρά αυξάνει τα έσοδα της μουσικής και κινηματογραφικής βιομηχανίας γιατί διαδίδει το προιόν τους. Και φυσικά η συνήθης δικαιολογία με τις χαμένες πωλήσεις είναι εντελώς γελοία αφού οι υποτιθέμενες πωλήσεις δεν θα γίνονταν έτσι και αλλιώς.

    Και τέλος για τα όσα λες για τη google, ακόμα και εδώ πάλι κάνεις λάθος. Μπορείς εύκολα να βρεις ενα σωρό δικαστικές υποθέσεις στις οποίες διάφοροι στρέφοντα εναντίον της google γιατί πιστεύουν οτι κάνει διακρίσεις εις βάρος τους. Αν όπως ισχυρίζεσαι μπορούσε να κάνει οτι γουστάρει τότε οι υποθέσεις αυτές δεν θα έφταναν ποτέ στα δικαστήρια.

    Σου προτείνω λοιπόν να μάθεις κάποια πράγματα προτού γράψεις όλα αυτά που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με την πραγματικότητα.
    Εεεεέτσι, πές τα! Απόλυτα ρεαλιστική και ψύχραιμη περιγραφή της πραγματικότητας.
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  8. #23
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παιδια εγω ως μουσικος θα εχω μονιμα κερδος οποτε στην τελικη το μονο που με ενδιαφερει ειναι να καταναλωνετε, τωρα αν το κανετε νομιμα η παρανομα δεν εχει και τοση σημασια για μενα. Θα τα ακουμπατε anyway. Αν δεν τα ακουμπατε επειδη κανετε πειρατεια (δηλαδη κλοπη απλα επειδη ετσι βολευει τον κωλο μας το ονομαζουμε αλλιως) θα τα ακουμπησετε με αλλο τροπο. Οσοι παραγουν εχουν μπολικες ιδεες για να τα ακουμπανε οσοι καταναλωνουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 22-02-17 στις 23:02.

  9. #24
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια εγω ως μουσικος θα εχω μονιμα κερδος οποτε στην τελικη το μονο που με ενδιαφερει ειναι να καταναλωνετε, τωρα αν το κανετε νομιμα η παρανομα δεν εχει και τοση σημασια για μενα. Θα τα ακουμπατε anyway. Αν δεν τα ακουμπατε επειδη κανετε πειρατεια (δηλαδη κλοπη απλα επειδη ετσι βολευει τον κωλο μας το ονομαζουμε αλλιως) θα τα ακουμπησετε με αλλο τροπο. Οσοι παραγουν εχουν μπολικες ιδεες για να τα ακουμπανε οσοι καταναλωνουν.
    Αν είσαι μουσικός και παίζεις ή γράφεις μουσική ή τραγουδάς τότε είσαι απο τους λίγους που δεν τους κόφτει ή πειρατεία ή "πειρατεία".
    Εγώ σου βγάζω το καπέλο και σε θαυμάζω και ας έχουμε διαφωνήσει κάθετα, οριζόντια και διαγώνια σε όλα τα thread.


    Το 'κλοπή' είναι βαριά κουβέντα (ποινικός κώδικας, φυλακή), άστο καλύτερα. Σιγά μην είμαστε και ληστές επειδή έχουμε αυτιά και μάτια.
    Η λέξη πειρατεία έχει ξεχειλώσει για να περιλαμβάνει τα πάντα όλα ακόμα και αυτά που δεν έγιναν ακόμα καθώς και ό,τι στο μέλλον θα συμφέρει τις ΑΕΠΙ του κόσμου.


    Σύμφωνοι, αν καταναλώνω κάτι τότε να το πληρώνω. Ο κάθε παραγωγός εύχεται να καταναλώνεται το προϊόν του.

    Ηδη σου τα ακουμπάμε, έμεσα όπως (πχ) youtube, ακροματικότητα, ή άμεσα όπως όταν ερχόμαστε στο κονσέρτο σου ή συναυλία σου ή αγοράζουμε το CD σου ή σου κάνουμε like σε χαζοsite δικτύωσης κλπ, τελών σε άδεια μέσα κλπ κλπ.
    Για την ακρίβεια σου ακουμπάμε πάρα πολλά, παλιά αν τάβλεπες στον ύπνο σου θα ευχόσουν να μην ξυπνήσεις.

    Σε 1-2 χρόνια θα στα σκάμε και κανονικά και με το νόμο μέσω φορολογίας υπέρ των διαφόρων ΑΕΠΙ, ΟΠΙ κλπ.
    Εσύ σαν κύριος και πραγματικός δημιουργός ελπίζω τότε να τα δίνεις στα συσσίτια.


    Αν και το ποιός παράγει και ποιός καταναλώνει και πως και πότε είναι θέμα ερμηνείας, πράγματι εκεί πας απο νίκη σε νίκη και μπράβο.
    Ως πότε όμως?
    έχε υπ'οψιν ότι all good things come to an end.
    Τότε ξαναέλα εδώ να ξαναγράψεις και να παρακαλέσεις να κατεβάσουμε το .mp3 σου και το CD σου νόμιμα και με τη βούλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 23-02-17 στις 01:36.

  10. #25
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι μουσικός και παίζεις ή γράφεις μουσική ή τραγουδάς τότε είσαι απο τους λίγους που δεν τους κόφτει ή πειρατεία ή "πειρατεία".
    Εγώ σου βγάζω το καπέλο και σε θαυμάζω και ας έχουμε διαφωνήσει κάθετα, οριζόντια και διαγώνια σε όλα τα thread.


    Το 'κλοπή' είναι βαριά κουβέντα (ποινικός κώδικας, φυλακή), άστο καλύτερα. Σιγά μην είμαστε και ληστές επειδή έχουμε αυτιά και μάτια.
    Η λέξη πειρατεία έχει ξεχειλώσει για να περιλαμβάνει τα πάντα όλα ακόμα και αυτά που δεν έγιναν ακόμα καθώς και ό,τι στο μέλλον θα συμφέρει τις ΑΕΠΙ του κόσμου.


    Σύμφωνοι, αν καταναλώνω κάτι τότε να το πληρώνω. Ο κάθε παραγωγός εύχεται να καταναλώνεται το προϊόν του.

    Ηδη σου τα ακουμπάμε, έμεσα όπως (πχ) youtube, ακροματικότητα, ή άμεσα όπως όταν ερχόμαστε στο κονσέρτο σου ή συναυλία σου ή αγοράζουμε το CD σου ή σου κάνουμε like σε χαζοsite δικτύωσης κλπ, τελών σε άδεια μέσα κλπ κλπ.
    Για την ακρίβεια σου ακουμπάμε πάρα πολλά, παλιά αν τάβλεπες στον ύπνο σου θα ευχόσουν να μην ξυπνήσεις.

    Σε 1-2 χρόνια θα στα σκάμε και κανονικά και με το νόμο μέσω φορολογίας υπέρ των διαφόρων ΑΕΠΙ, ΟΠΙ κλπ.
    Εσύ σαν κύριος και πραγματικός δημιουργός ελπίζω τότε να τα δίνεις στα συσσίτια.


    Αν και το ποιός παράγει και ποιός καταναλώνει και πως και πότε είναι θέμα ερμηνείας, πράγματι εκεί πας απο νίκη σε νίκη και μπράβο.
    Ως πότε όμως?
    έχε υπ'οψιν ότι all good things come to an end.
    Τότε ξαναέλα εδώ να ξαναγράψεις και να παρακαλέσεις να κατεβάσουμε το .mp3 σου και το CD σου νόμιμα και με τη βούλα.
    Την επιτυχια δεν την καθοριζει ενα συγκεκριμενο επαγγελμα, αλλα η ικανοτητα του επαγγελματια να επιμορφωνεται και να προβλεπει τις αναγκες της αγορας στο μελλον.

    Δεν υπαρχει πια δουλεια που την κανεις μεχρι τα 65 σου και μετα συνταξη.

    Το μυνημα μου ηταν συμβολικο και σκοπο ειχε να ξυπνησει τον κοσμο να μην περιμενει τους αλλους να τον σωσουν.
    Αν λοιπον ποτε βρεθω σε δυσχερη κατασταση τοτε βαση των γνωσεων που ηδη προσπαθω να αποκτησω θα παω σε αλλη κατασταση.

    Το τελευταιο που θα κανω ειναι να κατσω να κλαιγομαι, ειδικα εδω μεσα.

    Δεν θα περιμενω ουτε το καθε κομματοσκυλο να μου πουλαει ψευτικες ελπιδες ουτε το καθε δικαστηριο να βγαλει αποφαση να με σωσει.

    Απο εκει και υστερα τα λεφτα μου μπορει και να τα χαρισω σε καποιον που εχει αναγκη, αλλα υπαρχουν μερικοι που και σακια χρυσαφι να τους αδειασεις παλι ανικανοι να κανουν το οτιδηποτε θα ειναι και τους βλεπεις και εδω μεσα. Ζουν και δουλευουν για να βγαλουν ψιχουλα να αγορασουν το νεο τηλεφωνο της Apple και της Google και μετα κλαιγονται οταν η ιδια η Apple και η Google τους ξεσκιζουν στο δηθεν ονομαμτης ελευθερης διακινησης και της δημοκρατιας. Οι μεγαλυτεροι χουντικοι την δημοκρατια επικαλουνται και οι μεγαλυτεροι κλεφτες και απατεωνες επικαλουνται την ελευθερη διακινηση ιδεων. Οι μεγαλυτεροι αμορφωτοι επικαλουνται την ελευθερη προσβαση στη γνωση και οι μεγαλυτεροι ψευτες επικαλουνται την αληθεια. Το ιδιο και εδω μεσα, αυτοι που θα εκλεβαν και τραπεζα αν μπορουσαν κλεβουν απλα τραγουδια γιατι μεχρι εκει ειναι ικανοι η γιατι μεχρι εκει τους επιτρεπει η ελλιπης συνειδηση τους, ξεγχνωντας οτι για να παει μπροστα αυτη η χωρα θελει αναπτυξη και παραγωγη, το οποιο σημαινει στρωνω τον κωλο μου κανω, διαβαζω και προσπαθω να κανω αυτο που κανει ο επιτυχημενος. Απλα παιζουν το παιχνιδι της εξουσιας με αλλο τροπο. Ο λαουτζικος που τωρα κλαιγεται για το οτι καποιοι φοροδιαφευγουν θα φοροδιεφευγε χειροτερα αν μπορουσε - αλλα δεν μπορει.

    Και τετοιοι λαοι και ανθρωποι ειναι καταδικασμενοι στη γαλερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 23-02-17 στις 08:25.

  11. #26
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελένη καλά λες και μπορεί ως ένα βαθμό νάχεις δίκιο αλλά το 'δουλειά' συσχετίζεται με πολλά και διάφορα, πχ εργαζόμενους, μεροκάματο κλπ, πιό σωστός θα ήταν ο σύγχρονος τεχνικός-εμπορικός όρος το 'προϊόν' της.
    Απλώς γνώμη μου και τίποτα άλλο, και βέβαια εσύ θα συνεχίσεις να γράφεις όπως θες.

    και εγώ έχω την εντύπωση ότι σιγά-σιγά η θηλιά σφίγγει.

    σε τι/ποιούς αναφέρεσαι, τι εννοείς?
    Για το πρώτο σου σχόλιο έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ. Λάθος μου που δεν επέλεξα σωστά τις λέξεις μου

    Για την τελευταία σου ερώτηση, απλά θεωρώ πως αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή με το διαδίκτυο, τις συλλήψεις, το διαδοχικό κλείσιμο παράνομων web sites με torrents κλπ, είναι κάτι το μοναδικό, το αδιανόητο, το πραγματικά μοναδικό σημείο στην ιστορία του διαδικτύου που θα πρέπει να αναλυθεί από πολλές απόψεις (οικονομική, κοινωνική, τεχνική κλπ). Είναι ένα κομβικό σημείο, το οποίο φαίνεται πως απλά προσπερνάμε όλοι μας με τρομερή ψυχραιμία και απάθεια...
    Οι δρόμοι που αυτή η συγκερκριμένη κίνηση έχει ανοίξει είναι απαεριόριστοι, τόσο για τα "προϊόντα" των ανθρώπων, τα οποία πλέον παίρνουν τελείως διαφορετική αξία, εφόσον προστατεύονται, όσο και για τους ίδιους τους πελάτες, οι οποίοι αυτομάτως περιορίζουν το πεδίο τους. Η πληθώρα πληροφοριών και δωρεάν προϊόντων παύει, το βομβάρδισμα ταινιών, μουσικής, βιβλίων, τελειώνει, οι άνθρωποι προφανώς ξεκινούν να εκτιμούν διαφορετικά την πνευματική εργασία του άλλου. Δεν ξέρω, μπορεί όλα αυτά να ακούγονται ρομαντικά και ποιητικά, αλλά ειλκρινά θεωρώ πως κοινωνικά είναι τεράστιο το πεδίο εξέλιξης, μετά από τουλάχιστον 15 χρόνια ακόρεστου, δωρεάν διαμοιρασμού των πάντων...

  12. #27
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... μετά από τουλάχιστον 15 χρόνια ακόρεστου, δωρεάν διαμοιρασμού των πάντων...
    όχι μόνον 15 χρόνια, ο κόσμος απο μια φορά και έναν καιρό μοιράζοταν* πράγματα με τους φίλους του και τους συμμαθητές του.
    Εγώ πχ έπαιρνα 1 τεύχος του Μίκυ Μάους (Mickey Mouse) και το διάβαζαν όλα τα πιτσιρίκια στη γειτονιά, άλλο πιτσιρίκι έπαιρνε Τιραμόλα/ΜικροςΚαμπόης κλπ και έδινε σε άλλους κλπ.
    Πολύ αργότερα ένας αγόραζε το LP (δίσκος 33 1/3 στροφών) των Rolling Stones και είτε το έδινε ή το γράφαμε όλη η τάξη ή παρέα σε κασσέττες.
    Πιθανόν εσύ να μην πρόλαβες ή να μην θυμάσαι το "Home taping kills music and it's illegal"

    Κάτι ανάλογο με το τότε "μοίρασμα" γίνεται και σήμερα μόνον που οι επιτήδειοι κατάφεραν να το χαρακτηρίσουν αξιόποινη πράξη.

    * παλιά το ρήμα μοιράζω-μοιράζομαι είχε άλλη σημασία, πχ στο δημοτικό με έναν συμμαθητή μου μοιραζόμασταν το κουλούρι, τρώγαμε απο μισό, δεν είχαν εφευρεθεί τότε τα sharable κουλούρια και τα πνευματικά δικαιώματα.
    Τότε αντί για την σημερινή λέξη "μοίρασμα" λέγαμε δάνειζε ή έδινε για λίγο σε άλλον.

  13. #28
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι μόνον 15 χρόνια, ο κόσμος απο μια φορά και έναν καιρό μοιράζοταν* πράγματα με τους φίλους του και τους συμμαθητές του.
    Εγώ πχ έπαιρνα 1 τεύχος του Μίκυ Μάους (Mickey Mouse) και το διάβαζαν όλα τα πιτσιρίκια στη γειτονιά, άλλο πιτσιρίκι έπαιρνε Τιραμόλα/ΜικροςΚαμπόης κλπ και έδινε σε άλλους κλπ.
    Πολύ αργότερα ένας αγόραζε το LP (δίσκος 33 1/3 στροφών) των Rolling Stones και είτε το έδινε ή το γράφαμε όλη η τάξη ή παρέα σε κασσέττες.
    Πιθανόν εσύ να μην πρόλαβες ή να μην θυμάσαι το "Home taping kills music and it's illegal"

    Κάτι ανάλογο με το τότε "μοίρασμα" γίνεται και σήμερα μόνον που οι επιτήδειοι κατάφεραν να το χαρακτηρίσουν αξιόποινη πράξη.

    * παλιά το ρήμα μοιράζω-μοιράζομαι είχε άλλη σημασία, πχ στο δημοτικό με έναν συμμαθητή μου μοιραζόμασταν το κουλούρι, τρώγαμε απο μισό, δεν είχαν εφευρεθεί τότε τα sharable κουλούρια και τα πνευματικά δικαιώματα.
    Τότε αντί για την σημερινή λέξη "μοίρασμα" λέγαμε δάνειζε ή έδινε για λίγο σε άλλον.
    Τα εχεις μπερδεψει και απορω γιατι συνηθως δεν λες χαζομαρες. Μοιρασμα δεν σημαινει αντιγραφο. Τοτε εδινες το μικυ μαους αλλα δεν το ειχες εσυ. Δεν το εβγαζες φωτοτυπια γιατι δεν ειχες φωτοτυπικο.

    Τωρα αντιγραφεις την ταινια και την εχεις και εσυ και ο αλλος. Δηλαδη παραβιαση δικαιωματων.
    Τωρα μερικοι επιτηδιοι το εχουν ονομασει αυτο μοιρασμα. Οχι φυσικα γιατι δεν καταλαβαινουν αλλα επειδη βοηθαει την νοοτροπια τους.

    Δηλαδη τη νοοτροπια του ζω για να κλαιγομαι και να απαιτω να με πληρωνουν για να κανω οκταωρο (ασχετα αν παραγω η αν κολοβαραω) αλλα οταν ειναι να πλερωσω εγω το παιζω μαγκας, κοινοτητα και καλα κρασια. Η ελληνικη νοοτροπια του μεσου δυστυχισμενου ελληνα.

    Και στην τελικη δεν εχω καταλαβει ποιος αναγκαζει να βλεπουμε ταινιες η να κατεβαζουμε παρανομο λογισμικο. Υποχρεωτικο ειναι ή ειμαστε εξαρτημενοι;

    Ζητηση και προσφορα. Οποιος δεν του αρεσει δεν παιρνει. Οποιος παιρνει, θα πληρωσει. Ουτε κοινο αγαθο ειναι, ουτε δημοσια υπηρεσια ουτε αρεσει σε κανενα να δουλευει τσαμπα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 01-03-17 στις 22:25.

  14. #29
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Ακολουθεί πολύ μπλά-μπλά, αν βαριέστε διαβάστε μόνον τα italics:

    • Το ότι μπορώ να αντιγράψω ταινία/CD δεν σημαίνει ότι θα την δω, ή ότι θα την αντέξω μέχρι τέλους ή ότι στο τέλος δεν θα την σβήσω.
    • Το ότι υπάρχει τρόπος να βρώ αντίγραφο απο CD δεν σημαίνει αυτόματα ότι τελικά ΔΕΝ θα τo αγοράσω επειδή το βρήκα.

    Τα υπόλοιπα είναι καρα-υπεραισιόδοξες mαλακίες και νομικά τρυκ για να κοροϊδεύουν τους άσχετους τεχνοφοβικούς τραχανοπλαγιάδες των 10k€/μήνα που τα ψηφίζουν.
    Και όπως φαίνεται με το αζημίωτο.


    Spoiler:

    Δεν τα μπερδεύω.
    Δεν λεω χαζομάρες.
    Εσύ παίρνεις θέση υπέρ ΑΕΠΙδων. Απο τα 50 που τους λείπουν πρόλαβες να τους πάρεις τίποτα ή έτσι γράφεις αφιλοκερδώς?
    Anyway, keep posting and arguing, εμείς εδώ είμαστε και ας χάνουμε συνέχεια.

    Ναί το Μίκυ Μάους το έδινα και μετά δεν το είχα εγω, το είχαν άλλα πιτσιρίκια, εννοείται όσα το ήθελαν.
    Αμα το διάβαζα 1-2 φορές δεν το ήθελα άλλο, ας το διαβάσουν και άλλοι.
    Μετά απο κάνα μήνα αν δεν τόχε πετάξει κάποιος ξαναγύρναγε σε μένα. Εδώ όλοι καταλαβαίνουμε ότι το εκάστοτε πιτσιρίκι που είχε το Μίκυ Μάους μπορεί και να το διάβαζε μπορεί και όχι.

    Το ότι μπορώ να αντιγράψω ταινία/CD δεν σημαίνει ότι θα την δω, ή ότι θα την αντέξω μέχρι τέλους ή ότι στο τέλος δεν θα την σβήσω.
    Το ότι υπάρχει τρόπος να βρώ αντίγραφο απο CD δεν σημαίνει αυτόματα ότι τελικά ΔΕΝ θα τo αγοράσω επειδή το βρήκα.
    Το αντιθετο είναι καρα-υπεραισιόδοξες mαλακίες και νομικά τρυκ για να κοροϊδεύουν τους άσχετους τεχνοφοβικούς τραχανοπλαγιάδες των 10k€/μήνα που τα ψηφίζουν. Και όπως φαίνεται με το αζημίωτο.

    ... Τωρα αντιγραφεις την ταινια και την εχεις και εσυ και ο αλλος. ...
    Την αντιγράφω και την έχω και εγώ και 7 δις άλλοι στον πλανήτη, δεν σημαίνει ότι εγώ και αυτοί οι 7 δις άλλοι θα την βλέπαμε, πόσο μάλλον ότι θα την αγόραζαμε.

    ... Δηλαδη παραβιαση δικαιωματων. ...
    πρέπει πρώτα να αποδείξεις ότι επειδή την κατέβασα απο κάπου ή ότι την είδα από κάπου χωρίς να την κατεβάσω είναι ο λόγος που ΔΕΝ την αγόρασα. Ξέχασα, δεν χρειάζεται απόδειξη, όλο το setάκι το λένε παραβίαση δικαιωμάτων, αυτόματα πράγματα. Τρομάρα τους.
    Δεν σας έχει τύχει να έχετε αγοράσει κάτι, πχ βιβλία και CD, τα οποία δεν τα διαβάσατε ποτέ και δεν τα ακούσατε ποτέ και πιάνουν χώρο και μαζεύουν σκόνη?


    ... Δηλαδη τη νοοτροπια του ζω για να κλαιγομαι και να απαιτω να με πληρωνουν για να κανω οκταωρο (ασχετα αν παραγω η αν κολοβαραω) αλλα οταν ειναι να πλερωσω εγω το παιζω μαγκας, κοινοτητα και καλα κρασια. Η ελληνικη νοοτροπια του μεσου δυστυχισμενου ελληνα.
    ...
    το έχεις πει και αλλού, δεν ξέρω τι υπαινίσσεσαι.
    Εγώ πάντως αν είμαι κάπου από 08:00-16:30 απαιτώ να με πληρώνουν άσχετα αν παράγω η αν κολοβαράω.
    Αν νομίζουν ότι κολοβαράω τότε ας με διώξουν.
    Μέχρι να με διώξουν να με πληρώνουν.

    ... Και στην τελικη δεν εχω καταλαβει ποιος αναγκαζει να βλεπουμε ταινιες η να κατεβαζουμε παρανομο λογισμικο. Υποχρεωτικο ειναι ή ειμαστε εξαρτημενοι; ...
    ουδείς μας αναγκάζει να βλέπουμε ταινίες η να κατεβάζουμε παράνομο λογισμικό.
    Μας αναγκάζει όμως το κράτος να πληρώνουμε φόρους και τέλη ακόμα και στο λευκό χαρτί υπέρ πνευματικών δικαιωμάτων.
    Εδώ είναι που τα χαλάμε. Εσείς οι πνευματικοί έχετε πάρει ψηλά τον αμανέ.
    Στο χαρτί υγείας πως και δεν βάλετε κάνα 5-6% υπέρ πνευματικών, θα σας ξέφυγε φέτος, του χρόνου.

    ... Ζητηση και προσφορα. Οποιος δεν του αρεσει δεν παιρνει. Οποιος παιρνει, θα πληρωσει. ...
    μιλάς πολύ γενικά, αλλά ναι, όποιος παίρνει κασετίνα με καρυδάκια, ηλεκτροδιάβρωση, τόρνο, φρέζα, CD/DVD/ευπώλητο θα πληρώνει.

    ... Ουτε κοινο αγαθο ειναι, ουτε δημοσια υπηρεσια ουτε αρεσει σε κανενα να δουλευει τσαμπα. ...
    μάλλον θα λες για την βιομηχανία προϊόντων πολιτισμού οπως τραγούδια, βιβλία κλπ.
    Κανένας δεν δουλεύει τζάμπα.
    Το ότι συνεχίζει η Χ βιομηχανία ή ο Ψ δημιουργός να λειτουργούν την γραμμή παραγωγής προϊόντων τους σημαίνει ότι βγάζουν κέρδος.

  15. #30
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Τα πνευματικα δικαιωματα υπαρχουν χρονια, δεν ειναι κατι καινουργιο.

    Απο εκει και υστερα εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει κατι απο ολα αυτα. Εμενα με πληρωνουν για να σκεφτομαι και ακομα δεν εχει βρεθει μεθοδος να αντιγραφεται το μυαλο. Οποτε δε με νοιαζει και ιδιαιτερα το θεμα.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 16:14
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-17, 00:19
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας