Σελ. 17 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 712151617181922 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 346
  1. #241
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μα ΟΛΟΙ οι εκτυπωτες εχουν δικη τους τροφοδοσια. Δεν επιβαρυνουν καθολου το modem-royter.
    Οπως και οι σκληροι δισκοι ΠΡΕΠΕΙ να εχουν δικη τους τροφοδοσια. το να βαλεις εναν 2,5 usb δισκο χωρις τροφοδοσια ειναι απλα ρωσικη ρουλετα για τον δισκο. και κατέπεκταση για το ρουτερ.

    Οπως σου ειπα και πριν. βγαλε απο το USB οτι εχεις και να δεις οτι το VR400 θα παει μπαλα.

    Υ.Γ. Για το προβλημα που εχεις με τις πριζες.... λυνεται ευκολα με ενα μεγαλο τροφοδοτικο πχ 12V/10A και ενα διακλαδωτη πχ αυτον.
    Και με εναν μετατροπεα 12v σε 5v πχ αυτον , μπορεις να τραβηξεις μεχρι 3Α αφοβα.



    EDIT : Συμφωνα με το link που εβαλες , στη μεση της σελιδας , αναφερει "Can work standalone without any PSU connected (taking power from HDMI) " .
    Οποτε βγαλτο απο το VR400 και ας παρει την τροφοδοσια του απο το HDMI .
    The gr81 .

  2. #242
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ΟΛΟΙ οι εκτυπωτες εχουν δικη τους τροφοδοσια. Δεν επιβαρυνουν καθολου το modem-royter.
    Οπως και οι σκληροι δισκοι ΠΡΕΠΕΙ να εχουν δικη τους τροφοδοσια. το να βαλεις εναν 2,5 usb δισκο χωρις τροφοδοσια ειναι απλα ρωσικη ρουλετα για τον δισκο. και κατέπεκταση για το ρουτερ.

    Οπως σου ειπα και πριν. βγαλε απο το USB οτι εχεις και να δεις οτι το VR400 θα παει μπαλα.

    Υ.Γ. Για το προβλημα που εχεις με τις πριζες.... λυνεται ευκολα με ενα μεγαλο τροφοδοτικο πχ 12V/10A και ενα διακλαδωτη πχ αυτον.
    Και με εναν μετατροπεα 12v σε 5v πχ αυτον , μπορεις να τραβηξεις μεχρι 3Α αφοβα.



    EDIT : Συμφωνα με το link που εβαλες , στη μεση της σελιδας , αναφερει "Can work standalone without any PSU connected (taking power from HDMI) " .
    Οποτε βγαλτο απο το VR400 και ας παρει την τροφοδοσια του απο το HDMI .
    Δεν δουλεύει μόνο με HDMI, το έχω δοκιμάσει.

    Αν είναι τόσο για πέταμα η USB του VR400, αλλά το ASUS πάει μπάλα, τι να κάνω; Δεν θα κάτσω να μπω και σε άλλα έξοδα με τροφοδοτικά κλπ.

    Το θέμα όπως είπα είναι ότι κολλάει σε περίεργες ώρες (π.χ. βράδυ) που δεν δουλεύει καμία HDMI συσκευή...

    Το VR400 το πήρα λόγω NAT Type, αλλά σε όλα τα άλλα (επιλογές firmware, συγχρονισμός κλπ.) είναι μακράν χειρότερο. Και έχει να βγει update από το 2017.

  3. #243
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vitocorl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιό stand πήρες; Δώσε κανα link...
    Μην περιμένεις τίποτα fancy, ένα απλό σταντ κορνίζας έκανε το τρικ
    Και έφτιαξε την θερμοκρασία μια για πάντα, ειδικά το καλοκαίρι που έπαιρνε φωτιά κυριολεκτικά από κάτω...

  4. #244
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Τα έφτυσε η μπάντα των 2,4Ghz μέχρι 1Mbps έκανε link με τις συσκευές...Η 5 Ghz απείραχτη λειτουργεί κανονικά...
    Πάλι καλά έχει 3 χρόνια εγγύηση, μέσα σε 9 μήνες χάλασε... Για να δω τουλάχιστον πόσο γρήγορη εξυπηρέτηση έχουν (σημείωση το πήγα στα Media Markt που μετά απο εκεί θα το πάνε στην D-Link όπως μου είπε)

  5. #245
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    103805/10999
    ISP
    Forthnet
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ , διαβάζοντας τα περισσότερα απο το συγκεκριμένο θέμα, τι μεθοδολογία πιστεύετε οτι πρέπει να ακολουθήσω όσον αφορά το συγκεκριμένο πρόβλημα και αν το έχει λύσει κάποιος.

    Λοιπόν εχω το ρουτερακι TP-LINK AC 1200 (VR400) v2 και σε συνέχεια της σελίδας 14 οπου 2 ακόμα φίλοι κάνανε αναφορά και συζητάγανε για το ιδιο πρόβλημα ( griniaris και aleale ) να αναφέρω πως εχω ακριβώς το ίδιο .
    Είμαι 600-700? μέτρα απο την καμπίνα του ΟΤΕ ,και είμαι με FOrthnet VDSL 100ara. Απο ταχύτητα ειμαι ΟΚ και γενικότερα σε όλα τα Download/Upload σαν μετρήσεις αλλά δυστυχώς στο Uptime έχω θέμα. Δεν κάνει αποσυνδέσεις κάθε μισή ώρα αλλά η αλήθεια είναι πως σχεδόν πάντα μία φορά την ημέρα και κάποιες φορές 2-3 την ημέρα.

    Οπως διάβασα απο τα ποστ έχω και εγω πολλά σφάλματα στο PKTS που πιθανότατα ειναι και η αιτία των αποσυνδέσεων και χθες δοκίμασα διαφορετικό καλώδιο τηλεφώνου αλλά τπτ. Να αναφέρω πως δεν έχω καθόλου συσκευή τηλεφώνου . Τοίχος-μοντεμ ειναι το τηλεφωνικο καλώδιο. Εχω άλλη μια μπριζα στο δωμάτιο τηλεφωνου την οποια σκεφτομαι να δοκιμάσω σμρ να δω εαν εχω και εκει τα ίδια.

    Πριν τηλεφωνήσω στην Forthnet υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγω ωστε να διασφαλίσω οτι απο εμένα εχω κάνει οτι μπορουσα στην βελτίωσή του ? Ευχαριστώ

    Τα σφάλματα ποικίλουν ,μπορεί ναμαι Uptime 3ωρες και να εχω 628997!!! μπορεί ναμαι 5 ώρες 4143Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  46,1 KB 
ID: 212141Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2020-03-04 at 00.31.13.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  44,2 KB 
ID: 212142Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2020-03-04 at 16.02.49.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  44,4 KB 
ID: 212143

  6. #246
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Επειδή έχεις VDSL πρέπει να σιγουρευτείς οτι έχεις συνδέσει το ρούτερ στην πρώτη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού, δοκίμασε και την άλλη τοτε καλου-κακου...
    Αν δεις οτι δεν γίνετε τίποτα και πάλι, πρέπει να προχωρήσεις στον έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης σου ή και καλύτερα για αρχή να απομονώσεις την δεύτερη πρίζα μήπως και αυτή δημιουργεί προβλήματα παρεμβολών...

  7. #247
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    103805/10999
    ISP
    Forthnet
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Black3539 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχεις VDSL πρέπει να σιγουρευτείς οτι έχεις συνδέσει το ρούτερ στην πρώτη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού, δοκίμασε και την άλλη τοτε καλου-κακου...
    Αν δεις οτι δεν γίνετε τίποτα και πάλι, πρέπει να προχωρήσεις στον έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης σου ή και καλύτερα για αρχή να απομονώσεις την δεύτερη πρίζα μήπως και αυτή δημιουργεί προβλήματα παρεμβολών...
    Ευχαριστω για την απάντηση,θα επανερθω ρωτωντας για την απομονωση κ τον ελεγχο της εσωτερικης καλωδιωσης μιας κ δν εχω καμια επαφη με το αντικείμενο,ωστόσο θα ξεκινησω με δοκιμη της αλλης μπριζας.
    Κανονικα στο errors τι επρεπε να βγαζει? Εσας τι νουμερα εχει ας πουμε σαν αναφορα ?

  8. #248
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iceage2609 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την απάντηση,θα επανερθω ρωτωντας για την απομονωση κ τον ελεγχο της εσωτερικης καλωδιωσης μιας κ δν εχω καμια επαφη με το αντικείμενο,ωστόσο θα ξεκινησω με δοκιμη της αλλης μπριζας.
    Κανονικα στο errors τι επρεπε να βγαζει? Εσας τι νουμερα εχει ας πουμε σαν αναφορα ?
    Τα βασικά είναι στο Link, αν δεν μπορείς μόνος σου θα πρέπει να φέρεις τεχνικό, πάνω από 2.000 στο 24ωρο είναι ήδη πολλά.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6477992
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #249
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ γύρισα σε ASUS και λύθηκαν όλα τα θέματα (συμπεριλαμβανομένου και του uptime).

    Υπόψιν: το ASUS με 2-3dB SNR και δεν έχει κάνει ούτε ένα disconnection 17 μέρες τώρα, ενώ το TP-Link με default SNR (6dB) έχανε την σύνδεση μερικές φορές. Go figure!

  10. #250
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Για σύγκριση εγώ πάντως έχω 5000 errors σε ένα τριήμερο στην χειρότερη...
    Ίσως δείτε βελτίωση μερικές φορές από ρούτερ σε ρούτερ, γιατί το chipset του DSLAM να διαφέρει με αυτό του ρούτερ...

  11. #251
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    103805/10999
    ISP
    Forthnet
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Black3539 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σύγκριση εγώ πάντως έχω 5000 errors σε ένα τριήμερο στην χειρότερη...
    Ίσως δείτε βελτίωση μερικές φορές από ρούτερ σε ρούτερ, γιατί το chipset του DSLAM να διαφέρει με αυτό του ρούτερ...
    Κ δεν εχεις και disconnections το σημαντικοτερο. Ξετίκαρα και το bitswap ( δεν ξερω καν τι ειναι αυτο απλα το διαβασα πιο πισω) κ θα δω μαζι με την αλλαγη τηλεφωνικης μπριζας μεχρι αυριο πως θα παει κ βλεπουμε για τεχνικο μετα

  12. #252
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iceage2609 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ δεν εχεις και disconnections το σημαντικοτερο. Ξετίκαρα και το bitswap ( δεν ξερω καν τι ειναι αυτο απλα το διαβασα πιο πισω) κ θα δω μαζι με την αλλαγη τηλεφωνικης μπριζας μεχρι αυριο πως θα παει κ βλεπουμε για τεχνικο μετα
    Δες και για το SRA που έχει, γενικά πειραματισου και θα το βρεις πιστεύω

  13. #253
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    103805/10999
    ISP
    Forthnet
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σαν feedback να πω μιλησα χθες με την εταιρεια και ειδαν στο log τους οτι απο 2 Μαρτίου ξεκινήσανε τα συγκεκριμένα θέματα. Μέχρι και 21 αποσυνδέσεις ειχα προχθές. Χθες 8 ή 10 ? Δεν θυμαμαι.
    Περασε λοιπον απο το σπιτι ο τεχνικος τους σημερα,δοκίμασε και τις 2 μπριζες του σπιτου που εχω τις τηλεφωνικες και μου ειπε οτι κάτω η γραμμή μου μιας και ειμαι 600 μετρα απο το ΟΤΕ κομβο φτάνει με 100 ,καπου υπάρχει θέμα πάνω στο σπίτι.

    Τα κοίταξε τελοσπάντων και μετα,έβαλε ένα καλώδιο απο έξω....δεν ξερω απο που, το οποίο έφερε απο την μπαλκονόπορτα (ειναι διωροφο και ειμαι στο πρωτο) και στο τελος εβαλε ενα κλιπσακι και το συνδεσε στο ρουτερ μου στο τηλεφωνο.Έβαλε πάνω της εταιρείας το Tp link μου λεει συγχρονιζει 70 , βάζει το ΖΤΕ μου λεει 99 συγχρονιζει ΑΛΛΑ ακομα δεν αποκλεισαμε τπτ.

    Οποτε αφηνω το εταιρικο πάνω μεχρι δευτέρα(με το καλωδιο αυτό το εξωτερικο) να δουμε τι θα γινει απο αποσυνδέσεις και δια της ατοπου μου λεει προχωραμε. Η αλήθεια ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν νομιζω να εχει κανει καμια αποσυνδεση εαν ερμηνευω σωστα τα στατιστικα του ZTE ,βεβαια και σε αυτο ενας αριθμος που λεγεται FEC ERRORS ανεβαινουν γεωμετρικα αλλά εαν δεν πεφτει ή δεν επηρεάζει τη γραμμη οκ.

    Μου ειπε πως εαν δεν κανει καμια αποσυνδεση,θα βγαλει αυτο το προσωρινο καλωδιο και θα το βαλει στην κανονικη μου μπριζα το ΖΤΕ. Εαν εκει παλι δεν αποσυνδεεται φταιει το TP link,αν αποσυνδεεται εχουμε θεμα εσωτερικης καλωδιωσης του σπιτιου το οποιο βεβαια αυτος μου ειπε οτι δεν φτιαχνεται....Anyway αυτα...Αναμονη λοιπον.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2020-03-06 at 21.30.41.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  70,9 KB 
ID: 212211Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2020-03-06 at 21.41.40.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  68,1 KB 
ID: 212212

  14. #254
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Υπαρχει τροπος να ορισω ποιες ip θα χρησιμοποιω εγω και ποιες τυχον επισκεπτες ?

  15. #255
    Εγγραφή
    16-04-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    χαιρεται.εχω αγορασει και εγω το vr400 σαν προσωρινη λυση μεχρι να μου φερουν απο την nova τον δικο τους εξοπλισμο(μιας και μου ενεργοποιησαν την vdsl 100αρα γραμμη χωρις να μου εχουν φερει τον εξοπλισμο με αποτελεσμα να μην εχω ιντερνετ και τηλεφωνο).Το θεμα μου ειναι οτι ενω κλειδωνει 100/10 και στην 5 ghz μπαντα τερματιζει η ταχυτητα,στην 2,4 φτανει μεχρι στο μισο(50).Δοκιμασα ολα τα καναλια και το band width αλλα τιποτα.σε ολα το ιδιο προβλημα.ειναι καποια ρυθμιση αλλη που μου διαφευγει?η μεχρι εκει ειναι η δυνατοτητα του μοντεμ καθως διαβασα πως και αλλοι εχουν αυτο το προβλημα?

Σελ. 17 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 712151617181922 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρώτες εντυπώσεις από Cyta Vdsl
    Από nnn στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 997
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-19, 19:07
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 00:56
  3. Αγορα mac mini και πρωτες εντυπωσεις
    Από thelos257 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-16, 13:34
  4. Αγορα και πρωτες εντυπωσεις Lenovo G40-30
    Από thelos257 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-16, 13:19
  5. Αγορα και πρωτες εντυπωσεις: HP 550-101NV RED
    Από thelos257 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 08:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας