Σελ. 18 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 813161718192023 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 346
  1. #256
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emolith Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαιρεται.εχω αγορασει και εγω το vr400 σαν προσωρινη λυση μεχρι να μου φερουν απο την nova τον δικο τους εξοπλισμο(μιας και μου ενεργοποιησαν την vdsl 100αρα γραμμη χωρις να μου εχουν φερει τον εξοπλισμο με αποτελεσμα να μην εχω ιντερνετ και τηλεφωνο).Το θεμα μου ειναι οτι ενω κλειδωνει 100/10 και στην 5 ghz μπαντα τερματιζει η ταχυτητα,στην 2,4 φτανει μεχρι στο μισο(50).Δοκιμασα ολα τα καναλια και το band width αλλα τιποτα.σε ολα το ιδιο προβλημα.ειναι καποια ρυθμιση αλλη που μου διαφευγει?η μεχρι εκει ειναι η δυνατοτητα του μοντεμ καθως διαβασα πως και αλλοι εχουν αυτο το προβλημα?
    Είναι και λόγω των γειτονικών Wi-Fi που εκπέμπουν, εφόσον τερματίζει στην 5Ghz εισαι καλά.
    Γενικά είναι τουμπανάκι το ρουτερ και ας μην του φαίνεται.

  2. #257
    Εγγραφή
    16-04-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    μωρε ωραιο ειναι.να δουμε οταν αναγκαστικα βαλω το zte που θα μου δωσουν για να εχω τηλεφωνο τι στατιστικα θα εχω μετα.Και ελεγα μετα να βαλω πισω απο το zte to tplink για να εκπεμπει αυτο ασυρματα σαν acess point αλλα αν ειναι να μου δινει την μιση ταχυτητα ρε γαμωτο δεν βολευει και πολυ.βεβαια στην 5αρα μπαντα τερματιζει στα 100 το wifi αλλα δεν πιανει σε ολα τα δωματια.

  3. #258
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτά είναι τα γνωστά προβλήματα και περιορισμοί των ασύρματων δικτύων.

    Στους 2,4GHz έχουμε καλύτερη διαπερατότητα στα φυσικά εμπόδια, άρα μεγαλύτερη κάλυψη, αλλά χαμηλότερη ταχύτητα λόγω κορεσμού της μπάντας από την πληθώρα των γειτονικών δικτύων και έλλειψη καθαρού καναλιού, αφού είναι ελάχιστα σε αυτή.

    Στους 5GHz έχουμε μικρότερη κάλυψη, καθώς όσο ανεβαίνουμε σε συχνότητες μειώνεται η διαπερατότητα στα φυσικά εμπόδια, αλλά περισσότερα διαθέσιμα προς χρήση κανάλια και μάλιστα καθαρά, αφού ακόμη δεν υπάρχει κορεσμός από αλλά γειτονικά δίκτυα. Αποτέλεσμα αυτών να έχουμε την μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα ανάλογα τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε.

  4. #259
    Εγγραφή
    16-04-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ας δουλευει σωστα το zte γιατι οπως ακουω εχει τα θεματακια του και τα αλλα ειναι λεπτομερεις.Μολις μου το συνδεσουν θα ανεβασω τα στατιστικα τους.ευχαριστω.

  5. #260
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emolith Εμφάνιση μηνυμάτων
    μωρε ωραιο ειναι.να δουμε οταν αναγκαστικα βαλω το zte που θα μου δωσουν για να εχω τηλεφωνο τι στατιστικα θα εχω μετα.Και ελεγα μετα να βαλω πισω απο το zte to tplink για να εκπεμπει αυτο ασυρματα σαν acess point αλλα αν ειναι να μου δινει την μιση ταχυτητα ρε γαμωτο δεν βολευει και πολυ.βεβαια στην 5αρα μπαντα τερματιζει στα 100 το wifi αλλα δεν πιανει σε ολα τα δωματια.
    Το ΖΤΕ μπορεί να πιάσει και καλύτερα στατιστικά απο το TP-Link πάντως, η επόμενη λύση αν θες σε όλα τα δωμάτια γρήγορο internet, είναι extender ή αν μιλάμε για PC καλύτερα powerlines

  6. #261
    Εγγραφή
    16-04-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    και ναι μετα απο 6 μερες ηρθε ενας τυπος μου δινει το μοντεμ τον πληρωνω και παει να φυγει.του λεω δεν εισαι ο τεχνικος που θα μου το συνδεσει και θα ελεγξει την γραμμη?μου λεει οχι εμενα με εχουν μονο για παραδωσεις.Λεω δεν γ@@@@εται θα το συνδεσω μονος μου.Βγαζω το tp link βαζω το zte και τιποτα.το dsl δεν αναβει.παιρνω nova και μου λεει θα ειναι προβληματικο.και ξανα μια απο τα ιδια ξαναστελνει αιτημα να με παρει τεχνικος (κανονικος αυτην την φορα ελπιζω) να κλεισουμε ραντεβου να μου φερει αλλο και να δουμε.Παλι καλα που ειχα αγορασει το δικο μου γιατι ποιος ξερει ποσες μερες θα κανει παλι να ερθει ο τεχνικος.Μιλαμε για καφενειο.Αποτι καταλαβα επειδη και η εταιρια που της εχει αναθεσει η νοβα να κανει τους τεχνικους ελεγχους εχει μεγαλο φορτο σε καποιους πελατες στελνει μονο καποιον για την παραδοση του μοντεμ και τιποτε αλλο.το τραγικο ειναι οτι τους ρωταω αν μπορουν να μου κανουν μεχρι να λυθει το προβλημα μια εκτροπη του σταθερου σε καποιο κινητο και μου λενε οτι οχι ακομα δεν μπορουμε γιατι εκρεμμει μια ενεργεια να γινει στην γραμμη μου και γιαυτο δεν γινεται.τους λεω μηπως εξαιτιας αυτης της ενεργειας δεν μπορει να συνδεθει με το ρουτερ σας και μου απανταει δεν νομιζω.τι διαολο γινεται εκει στην νοβα δεν ξερω.βεβαια οπως ειπα με το δικο μου μοντεμ δουλευει το ιντερνετ μια χαρα.μηπως σκεφτομαι εγω εξαιτιας αυτης της ενεργειας που εκρεμμει και των ρυθμισεων που εχουν περασει στο zte δεν μπορει να συγχρονισει ακομα.μπερδεμα η δουλεια.παντως μου ειπε οτι σε 2-3 ωρες θα εχει ολοκληρωθει αυτη η ενεργεια που εκρεμμει και θα μπορεσουν να μου κανουν εκτροπη.θα ξαναδοκιμασω και προς το βραδακι να ξανασυνδεσω το zte μπας και συγχρονισει και αυτο

    - - - Updated - - -

    και κατι ακομα που ξεχασα να πω ειναι οτι οταν συνδεσα το zte και πηγα να συνδεθω στην σελιδα του δεν εμπαινε με admin/admin παρα μονο με user:forthnet και pass:F0rth@c$n3t#

  7. #262
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βάλτο πάλι στην γραμμή, μπες στο μενού και κοίτα αν έχει συγχρονισμό αλλά απλά δεν έχει πάρει ΙΡ.
    Αν ισχύουν αυτά, κοιτάς για σωστό VLAN ID που πρέπει να είναι 835, αντί του 1102 που λογικά θα δείχνει και φυσικά σωστά στοιχεία σύνδεσης.
    Αν δεν έχει καθόλου συγχρονισμό, φταίει η συσκευή.

  8. #263
    Εγγραφή
    16-04-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    στοιχεια συνδεσης ειχε κανονικα.το id δεν θυμαμαι ποιο ειχε.θα τα ξαναδω το βραδυ.τα pass δεν θα επρεπε να ειναι admin admin?τα αλλα ειναι κανονικα root και υποτιθεται δεν στα δινουν.

  9. #264
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζω στη Nova ο κανονικός χρήστης για το μενού της συσκευής είναι o user και χωρίς κωδικό.

    Σωστά username/password χρειάζονται για την σύνδεση και μάλιστα τα δικά σου ατομικά.

  10. #265
    Εγγραφή
    16-04-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    μια βοηθεια αν ξερει κανεις.απο που μπορω να απενεργοποιησω to access point isolation στο zte?σε πιο μενου πηγαινω?το χρειαζομαι να το απενεργοποιησω γιατι δεν με αφηνει να συνδεσω μια chromecast συσκευη στην τηλεοραση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emolith Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια βοηθεια αν ξερει κανεις.απο που μπορω να απενεργοποιησω to access point isolation στο zte?σε πιο μενου πηγαινω?το χρειαζομαι να το απενεργοποιησω γιατι δεν με αφηνει να συνδεσω μια chromecast συσκευη στην τηλεοραση
    ενταξει το βρηκα.ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emolith : 27-04-20 στις 21:03.

  11. #266
    Εγγραφή
    16-04-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    καλημερα.να σας κανω μια ερωτηση.εχω κανει το zte bridge και πισω απο αυτο εχω συνδεσει το vr400.κανονικα τα στατιστικα της συνδεσης μου δεν θα επρεπε πλεον να τα βλεπω απο την σελιδα του tplink?

  12. #267
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Το συγχρονισμό εξακολουθεί να τον κάνει το ΖΤΕ. Αρα τα στατιστικά θα τα βλέπεις από εκεί.

  13. #268
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emolith Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα.να σας κανω μια ερωτηση.εχω κανει το zte bridge και πισω απο αυτο εχω συνδεσει το vr400.κανονικα τα στατιστικα της συνδεσης μου δεν θα επρεπε πλεον να τα βλεπω απο την σελιδα του tplink?
    Ισχύει αυτό που λέει o θείος Νώντας. Και να στο αναλύσω λίγο.

    Modem είναι μία συσκευή που κάνει τον συγχρονισμό σε μία DSL γραμμή. Σε αυτό και μόνο αυτό βλέπουμε τα στοιχεία του συγχρονισμού. Δεν μας δίνει πρόσβαση στο διαδίκτυο.
    Router είναι μία συσκευή που κάνει την κλήση ΡΡΡ, παίρνει δημόσια ΙΡ και κατ' επέκταση σύνδεση με το δίκτυο του παρόχου και πρόσβαση στο διαδίκτυο.
    Αccess Point είναι μία συσκευή που συνήθως παίρνει ενσύρματα την σύνδεση και την μοιράζει ασύρματα σε περισσότερες συσκευές.
    Switch είναι μία συσκευή που παίρνει ενσύρματα την σύνδεση και την μοιράζει πάλι ενσύρματα σε περισσότερες συσκευές.

    Αντί λοιπόν να έχουμε 4 διαφορετικές συσκευές, οι πάροχοι μας δίνουν μία που περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω, ως λειτουργίες σε ένα και μοναδικό κουτί.

  14. #269
    Εγγραφή
    16-04-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    οπως παντα γρηγορες απαντησεις.Σας ευχαριστω πολυ

    - - - Updated - - -

    και κατι ακομα μιας που το κατεχετε.Απο εχθες παρατηρω πτωση στην ταχυτητα μου. Εκει που ενσυρματα κατεβαζα με 90-95 τωρα πιανω με το ζορι 60.Παρατηρησα οτι ενω η γραμμη ητανε interleave τωρα δειχνει fast. Εκανα ενα restart το μοντεμ σημερα και το ειδα. Να αλλαξε απο το restart και μετα απο μονο του παιζει? Να ειναι απο αυτο η μειωση της ταχυτητας?σε πεικοινωνια με nova μου λενε οτι δεν γαινεται η γραμμη να ειναι fastpath και οτι αυτο γινεται μετα απο αιτημα μου και χρειαζεται εξωτερικο συνεργειο για να γινει

  15. #270
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με το τελευταίο firmware ένα mbit δωρεάν:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sly8pjb.png 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  19,8 KB 
ID: 217699

Σελ. 18 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 813161718192023 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρώτες εντυπώσεις από Cyta Vdsl
    Από nnn στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 997
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-19, 19:07
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 00:56
  3. Αγορα mac mini και πρωτες εντυπωσεις
    Από thelos257 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-16, 13:34
  4. Αγορα και πρωτες εντυπωσεις Lenovo G40-30
    Από thelos257 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-16, 13:19
  5. Αγορα και πρωτες εντυπωσεις: HP 550-101NV RED
    Από thelos257 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 08:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας