Σελ. 4 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 346
  1. #46
    Εγγραφή
    26-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Αθηνα
    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!
    Ήταν έτσι ακριβώς. Μπήκα στο menu και έγιναν όλα με μία πολύ απλή διαδικασία.
    Να είστε καλά!

  2. #47
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Αν θες πες μας και εντυπώσεις για συγχρονισμό σε σχέση με το προηγούμενο και το αν είναι σταθερό στη γραμμή.

  3. #48
    Εγγραφή
    26-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Αθηνα
    Καλησπέρα. Επανέρχομαι με εντυπώσεις. Δεδομένου ότι είμαι αρχάριος, οι διαπιστώσεις μου θα είναι περιορισμένες όπως αντιλαμβάνεστε. Όπως επίσης είναι σχεδόν μηδαμινές και οι γνώσεις μου σχετικά με τις ρυθμίσεις του router.
    Αυτό που παρατηρώ λοιπόν, είναι ότι το internet είναι σταθερό, χωρίς διακοπές και έχω την εντύπωση ότι έχει αυξηθεί σχετικά και η εμβέλεια του wifi στο σπίτι, χωρίς όμως να το λέω ακόμα με βεβαιότητα. Επίσης από το advanced status στα settings του router, στο DSL παρατηρώ ότι το downstream max rate είναι 10.324 kbps. Φαντάζομαι ότι δεν είναι και ό,τι καλύτερο σε μία γραμμή 24άρα, (αν και δεν είχα δει το αντίστοιχο νούμερο από τα settings του προηγούμενου router για να διαπιστώσω τυχόν βελτίωση). Λοιπές πληροφορίες: upstream max rate 1077 kbps, downstream snr margin 9,3 (10,9 στο upstream) & downstream line attenuation 25,5 (15,9 στο upstream). Τέλος, 1423 errors στο downstream.
    Ως αρχάριος δεν γνωρίζω αν θα μπορούσα να βελτιώσω την εικόνα μέσω κάποιων ρυθμίσεων. Ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια. Επίσης, αναμένω αύριο την usb κάρτα δικτύου TP Link Archer T4UH AC 1200, για να πάρει τη θέση ενός TP Link 300 Mbps wireless adapter 5ετίας. Θα συμβάλει αυτό σε βελτίωση των επιδόσεων?
    Και μία τελευταία ερώτηση. Ελπίζω να γίνω κατατοπιστικός. Μου είπε πωλητής στο Πλαίσιο ότι το πρωτόκολλο “AC” είναι πολύ ταχύτερο έναντι του “n”. Όμως, αν συνδεθεί μία συσκευή “n” στο ασύρματο δίκτυο (πχ ένα κινητό) ταυτόχρονα με μία συσκευή “AC” (πχ ένα android TV Box), τότε “αναγκάζει” το δίκτυο να υπολειτουργεί στο επίπεδο της “n” συσκευής. Η ερώτηση είναι λοιπόν αν ισχύει αυτό και αν ναι, αν υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί αυτός ο περιορισμός.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    - - - Updated - - -

    Επανέρχομαι και με συγκριτικά με το προηγούμενο router ZTE, ώστε να υπάρχει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
    Λοιπόν, στο download to ΖΤΕ δίνει max rate 10.381 (10.324 το VR400), snr margin 8,1 db (9,1 το VR400) & line attenuation 26,5 (25,5 το VR400).
    Στο upload το ZTE δίνει max rate 997 (1.077 το VR400), snr margin 9,2 (10,7 το VR400) & line attenuation 15,3 (15,9 το VR400).
    Αν ερμηνεύω σωστά τα ανωτέρω, η μετάβαση στο VR400 δεν επέφερε και κάποιο σπουδαίο αποτέλεσμα…

  4. #49
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Νομίζω το max rate είναι το ανώτερο που πιάνει η γραμμή. Οι άλλες τιμές είναι το τι συγχρονίζει. Πχ εμένα και το thomson tg585 και το tp link σαν max έχουν τις ίδιες περίπου τιμέ. Το thomson όμως συγχρονίζει στη max τιμή ενώ το tplink 500 kbps κάτω.

  5. #50
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54997/5496
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo156 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπε πωλητής στο Πλαίσιο ότι το πρωτόκολλο “AC” είναι πολύ ταχύτερο έναντι του “n”. Όμως, αν συνδεθεί μία συσκευή “n” στο ασύρματο δίκτυο (πχ ένα κινητό) ταυτόχρονα με μία συσκευή “AC” (πχ ένα android TV Box), τότε “αναγκάζει” το δίκτυο να υπολειτουργεί στο επίπεδο της “n” συσκευής. Η ερώτηση είναι λοιπόν αν ισχύει αυτό και αν ναι, αν υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί αυτός ο περιορισμός.
    Αν μιλάμε για N συσκευές στα 2.4 GHz και AC συσκευές στα 5 GHz, τότε αυτές λειτουργούν ανεξάρτητα και δεν αλληλοεπηρεάζονται.

    Αν έχεις N συσκευές που συνδέονται στα 5 GHz, όσο υπάρχει κίνηση από/προς αυτές, οι AC συσκευές θα παίζουν με ταχύτητες μεταξύ N και AC.

    Εφόσον δεις ότι υπάρχει θέμα, μπορείς να ορίσεις τα 5 GHz να είναι μόνο 802.11ac και όχι mixed με 802.11a/n.

  6. #51
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Καλησπέρα σε όλους, μπορω να πω οτι εχω αγανακτήσει με το συγκεκριμένο ρουτερ.
    Εχω Hol, και για 2 χρόνια είχα πάνω ένα ρούτερ του ΟΤΕ, Speedport W 724V Type Ci.
    Πήρα τον Οκτώβριο το tp-link, το βαζω πάνω όλα κομπλε και η συνδεση του, σταθερο, πολυ γρήγορο, οκ και τα ασυρματα δικτυα.
    πριν καμια 15ρια μέρες, αρχισαν τα προβληματα, χωρις να δείχνει αποσυνδέσεις στα led του, η ταχυτητα αυξομειονοταν απο 10 mbit σε 0.20-0.30,0.50, 2mbit 5mbit, 0.40, 8mbit κτλ. Επίσης η γυναίκα μου με τη δουλειά της έπρεπε να συνδέετε σε vpn, εκεί που έκανε πάντα 3-5 λεπτα να συνδεθει, συνδεόταν στα 10+ λεπτά ή και καθόλου.
    Για να μην πολυλογώ μετα απο 15 ημέρες και με ομιλίες και παρακολουθήσεις της γραμμης, και επίσκεψη τεχνικού βγήκε το πόρισμα οτι με το tp-link βλέπανε πολλες αποσυνδέσεις στη γραμμή, ενώ με το speedport καμια.
    (στο μεταξύ του δοκίμασα το firmware το ιταλικο, τα ίδια, το έφερα και στη δουλειά μου, με ΟΤΕ συνδεση, ταχυτητες 20-22mbit αλλα ακριβώς τα ίδια, συνδέσεις σε λογαριασμούς π.χ business facebook υποθέτω, secure, δεν συνδεόταν καθόλου.)
    Πήγα έχτες το έδωσα πίσω και μου είπανε να πάρω ένα άλλο, έιχαν και asus αλλα προτίμησα να πάρω πάλι το ίδιο.

    Πάω έχτες το βάζω πάνω όλα καλα ταχυτητες καλές, τσουπ αυξομειώσεις στις ταχύτητες πάλι. Η διαφορά με το προηγούμενο με αύτο είναι οτι αυτό δεν πάιζει μάλλον το 5g ασυρματο του, θα του κάνω δοκιμές σε λίγο που θα γυρίσω απο τη δουλειά.
    Του αλλάζω όλα τα τηλεφωνικά καλώδια, το μετακινώ από τη γωνία που το είχα το αφήνω όλο το βραδυ, μέχρι τις 4 το πρωι ρε παιδιά έπεζε μπάλα το ρουτερακι, με το που ξημέρωσε άρχησαν πάλι τα πάνω κάτω. Τωρα δείχνει οκ πάλι.
    έχει κανείς να μου προτείνει κάτι??

  7. #52
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κανε του ενα reset απο το κουμπακι πισω και οι ρυθμισεις ξανα απο την αρχη, οχι back up file γιατι αν εχει προβλημα μπορει να κανει και στο καινουριο λογισμικο, αν δεν βοηθησει αυτο, μαλλον θα μιλησεις με το tp link support

  8. #53
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    βαλε πανω το μαμα ρουτερ και αστο καμμια μερα.
    ανεβασε μας τα στατιστικα του.
    μετα βαλε το τπλινκ και ανεβασε και αυτουνου να δουμε διαφορες.

    αλλιως παρε ενα asus .

  9. #54
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Παιδά ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις.
    Babis, δοκιμασα να κανω απλα reset εβλεπα απο το κινητο το 5g. Εδινα κωδικο εκανε αποθηκευση δεν συνδεοταν, μετα απο λίγο δεν υπήρχε καν στη λιστα το 5g!
    Στη συνέχεια έκανα update fιrmware με το ιταλικο. Τωρα δουλευουν και τα 2 δικτυα μια χαρα.
    σε καποια τεστακια που ετσι κι αλλιως κανω καθε λιγο και λιγακι μου φενεται λιγο πιο ασταθες με το ιταλικο (πανω κατω της ταξης 5mbit-10mbit απο το ftp test που δινει ο οτε) αλλα περισσότερο κραταει στα 10mbit. (Καμια σχέση με το προηγουμενο)
    Εχω ενα screenshot απο το speedport 14/12 με uptime 1 μερα και 16 ωρες. Αφου εκανα τωρα το update θα ποσταρω αυριο και τα 2 στατιστικα.
    Εκτος απο το πρωι που εκανε καποια κοληματα την υπολοιπη μερα δεν παρατηρησα κατι.
    θα το δω πως θα παει και αποψε.

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα σε όλους, σημερα ηταν μια πολυ καλη ημέρα λες και "εστρωσε" πανω στη γραμμη.... Δεν είχα καμια αποσύνδεση κι εκτος απο 1-2 φορες που "κομπιαζε" λιγο σε σερφαρισμα, το οποιο διορθωθηκε απο μονο του μετά απο κανα δυο λεπτα, ολες τις υπολοιπες ωρες δουλευει ρολοϊ.
    Πήρα τηλ και στην Hol κι με ενημέρωσαν για 0 αποσυνδέσεις.

    Τα στατιστικα με το speedport
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2017-12-14-18-39-59-623_com.android.browser.png 
Εμφανίσεις:  118 
Μέγεθος:  190,0 KB 
ID: 189502
    και με το tp-link
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2017-12-17 at 20.08.41.png 
Εμφανίσεις:  140 
Μέγεθος:  172,3 KB 
ID: 189503

    Τι να πω δεν ξερω ως δια μαγείας το προβλημα με τη γραμμη διορθώθηκε!

    Παντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    ----

    Update
    Και μετα απο αυτά, εκανα μια επανεκινηση γιατι παρατηρησα παλι αυξομειώσεις στην ταχύτητα και το ασυρματο των 5G δεν υπάρχει πουθενα....
    Αυριο το παω για αλλαγη και τελος, δεν με θελει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος noknok : 18-12-17 στις 01:09.

  10. #55
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Καλησπερα παιδια. Μολις πηρα το εν λογω router και ολα μια χαρα, αλλα εχω μια απορια...

    Οταν πηγαινω στο Network (αριστερα στα Libraries των windows), μου δειχνει ποτε μια συσκευη κινητο ZTE Z5, μετα απο restart του modem, μου δειχνει ενα MLS IQ1388, μετα απο αλλο restart μου δειχνει και τα δυο....!!
    Τι ειναι αυτο? Μπηκα στο modem και μου δειχνει connected clients μονο το PC μου και το iPhone μου, τιποτα αλλο.
    Εννοειται πως εχω WPA2 στο WiFi κλπ..

    Μπορει καποιος να μου λυσει αυτη την απορια?
    Ευχαριστω!

  11. #56
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Τιποτα παιδια? Καμμια απαντηση?

  12. #57
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Εμένα μου δείχνει ένα lenovo-A3300-H. Όλα τα άλλα προγράμματα που έχω καθώς και μέσα από το ρούτερ δεν μου το βγάζουν στο δίκτυο μου. Έβαλα τη mac adress στις αποκλεισμένες και ακόμα το δείχνει στα windows 10.
    Ελπίζω να είναι κάποιο bug.

  13. #58
    Εγγραφή
    22-02-2018
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    zte zxhn 168n
    Καλησπέρα. Σκέφτομαι να πάρω κάποια στιγμή, αφού ενεργοποιηθεί η vdsl, το συγκεκριμένο modem - router και θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά v.1 με v.2 και αν υποστηρίζει κάποιο από τα 2 voip. Ευχαριστώ!

  14. #59
    Εγγραφή
    07-03-2014
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Το παρειγγειλα και εγω απο E-shop εχθες στο στοκ House στα 62 ευρα ! Άξιζα μια αναβάθμιση ! Μετα το TG 585 Και Το WAG 200G που ειχα το θέμα ειναι σε νούμερα θα κληδωσει ! Ειδωμεν. ειμουν αναμεσα και απο καποια της ASUS αλλα στα χρήματα αυτα δε μπορουσα να βρω καλυτερο το καλο ειναι οτι Τα ASUS Μπορεις να κανεις SNR Tweak .Δε ξερω αν σε αυτο υπαρχει καποια επιλογη η μεσω Telnet , Απο οτι το εψαξα και ειδα τ ο ρουτερ μιας και Φοραει τo idio Chipset με το VR 600 παιζει να νε καλο Σε ADSL γραμμή είμαι ακόμα. Αν βαλω VDSL δε θα με πονεσει το κεφαλι για ψαξιμο ρουτερα τουλαχιστον . Μπορει κανεις να με διαφωτησει αν παιζει κανενα SNR tweak ?

    - - - Updated - - -

    Λοιπον το ρουτερ το πειρα αλλα εχω καποια θεματα με το τελευταιο FW απο τη σελιδα π ηρθε . Ειδα καποια θεματα στο Wifi Το σημα του με απογοητευσε ολιγον τι οχι οτι με τα αλλα ρουτερς δεν ειχα θεμα αλλα το ιδιο πανω κατω επισης οταν κλειδωνω σε ενα συγκεκριμενο Channel στην εφαρμογη Wifi analyzer Π χω στο κινητο μου μ βγαζει 7 καναλι και εχω βαλει 11 πχ.
    Επισης απο το αλλο Πισι π εχει PCI καρτα δικτυου ενω στα Settings Της καρτας ενεργοποιω το 5 Ghz Το ρουτερ ειναι αφαντο. Μπορει κανεις να βοηθησει ? Απο κλειδωμα φυσαει παντως σαν το Thomson Και το Linksys. Δοκιμασα το SRA Και το Bit swapping π επαιξα με αυτες τις 2 και δεν ειδα διαφορα . Χρειαζονται αυτες οι 2 επιλογες ?

    - - - Updated - - -

    Το φιξαρα αυτό με το κανάλι κάνοντας το ρεσετ και μετα απο μπακαπ π χα κανει το Config δουλεψε και το κινητό διάβασε κανονικά το καναλι που του εδινα .Η 5 Ghz μπαντα δε μπορω ακομα να τη δω. Η κάρτα δικτύου που χρησιμοποιώ ειναι PCI αλλα δυστυχώς δεν ξερω ποια ειναι . Στις ρυθμίσεις απο τα Windows Βλέπει μεχρι 802.11.1N αν και στα 5 Ghz Δινει N/AC/ τυπο το ρουτερ .

  15. #60
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ότι είναι 11n η κάρτα του υπολογιστή σου δεν σημαίνει ότι παίζει και στις 2 μπάντες.
    Το 11n σημαίνει ότι η κάρτα δικτύου μπορεί να λειτουργήσει σε έως 4 ταυτόχρονα streams και στα 40MHz εύρος καναλιού. Και αυτό μπορεί να γίνει είτε μόνο στους 2,4GHz, είτε μόνο στους 5GHz, είτε και στις 2 ταυτόχρονα.
    Με απλά λόγια εξαρτάται αν η κάρτα δικτύου έχει δυνατότητα να λειτουργήσει και στις 2 μπάντες και όπως φαίνεται η δική σου δεν υποστηρίζει τα 5Hz.

Σελ. 4 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρώτες εντυπώσεις από Cyta Vdsl
    Από nnn στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 997
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-19, 19:07
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 00:56
  3. Αγορα mac mini και πρωτες εντυπωσεις
    Από thelos257 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-16, 13:34
  4. Αγορα και πρωτες εντυπωσεις Lenovo G40-30
    Από thelos257 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-16, 13:19
  5. Αγορα και πρωτες εντυπωσεις: HP 550-101NV RED
    Από thelos257 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 08:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας