Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Καλημέρα

    Επειδή τάχω πάρει/ έχω φορτώσει

    Ανοίγω αυτό το νήμα όπου σχολιάζουμε/μεταφέρουμε εμπειρίες προβλήματα και λύσεις για συναγερμούς κτηρίων, ηλεκτρονικά έχουν κι αυτοί.

    Σε κάθε σπίτι/γραφείο βάζω συναγερμό και ΚΛΣ (Κέντρο Λήψεως Σημάτων) από το 1990 γιατί

    1. Εχω μπεί σε σπίτι και άκουσα τους διαρρήκτες να φεύγουν από το μπαλκόνι, ο ύπνος μετά από αυτό ήταν δύσκολος
    2. Να γλυτώσω από άσχετους διαρρήκτες (πρεζόνια κλπ)
    3. Πληρώνω κάποια χρήματα για να έχω κάποια ησυχία

    Ο λόγος για να ανοίξω το νήμα είναι για να ενημερωθούμε για συναγερμούς/εταιρείες/κόστος γιατί μάλλον το κακό παράγινε σε υπηρεσίες/κόστος

    Αποκορύφωμα ότι επειδή έχω γραμμή voip (cyta) εδώ και 6 χρόνια και επειδή τους τελευταίους 2 μήνες ο συναγερμός δεν στέλνει σήμα 24ωρου test στο ΚΛΣ, ενώ στέλνει όλα τα άλλα σήματα σε δοκιμές που γίνανε, μου προτείνανε να βάλω πρόσθετη κάρτα ip ώστε τα σήματα να μεταδίδονται μέσω internet και όχι με modem kai τόνους DTMF, όπως γινότανε μέχρι τώρα

    Επειδή όλοι θα γυρίσουμε σε voip, το θέμα ενδιαφέρει όλους όσους έχουν συναγερμό

    Εχω περάσει από
    dsc γραμμή pstn
    bosh γραμμή voip
    inim smartliving 515 γραμμή voip (αυτόν έχω τώρα)

    - Για την κάρτα ip+ethernet μου ζητήσανε 200 €
    - Το ΚΛΣ (personal security) ζητάει απ'ότι μου είπε ο εγκαταστάτης περισσότερα χρήματα όταν είναι μέσω ethernet/internet απ'ότι μέσω dialup modem
    - Εγώ γνωρίζω ότι μέσω internet μπορώ να βρώ ΚΛΣ στην κάτω Ζανζιβάρη ή στη Αμερική

    Υπάρχουν άλλοι συναγερμοί (πχ paradox) που ζητάνε 110 € για την κάρτα ip

    Επικοινώνησα με cyta, η γραμμή είναι ΟΚ
    Αλλάχτηκε μητρική στον συναγερμό, το πρόβλημα παραμένει
    Αύριο μπορεί κάτι άλλο να μην δουλεύει, θα ζητήσουν κι άλλα χρήματα με την ελπίδα ότι θα δουλέψει.

    Τον καυμό σας και τις απόψεις σας παρακαλώ.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν σου λένε ψέματα, το πρόβλημα αυτό υπάρχει με όλες τις περιπτώσεις που υπάρχει συμπίεση στο σήμα
    η Cyta φυσικά και θα σου πει οτι η γραμμή είναι οκ, όμως δεν είναι οκ για χρήση με συναγερμό

    Η Forthnet σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις αν θα έχεις υπηρεσία για συναγερμό κλπ χωρίς συμπίεση

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για ένα μικρό διάστημα πριν από χρόνια, που είχα από λάθος της HOL VoIP τηλεφωνία, ο Paradox συναγερμός έστελνε κανονικά όλα τα σήματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου λένε ψέματα, το πρόβλημα αυτό υπάρχει με όλες τις περιπτώσεις που υπάρχει συμπίεση στο σήμα
    η Cyta φυσικά και θα σου πει οτι η γραμμή είναι οκ, όμως δεν είναι οκ για χρήση με συναγερμό

    Η Forthnet σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις αν θα έχεις υπηρεσία για συναγερμό κλπ χωρίς συμπίεση
    Ομοίως ενημερώνεις την cyta ότι υπάρχει συναγερμός, όταν κάνεις αίτηση
    Το pirelli που έχω δεν έχει πρόσθετες παραμέτρους, το zte έχει, απ'ότι λένε στην cyta.

    Και γιατί 6 χρόνια παρά δύο μήνες δούλευε και δύο μήνες δεν δουλεύει ?
    Και γιατί πάνε όλα τα σήματα εκτός από το ημερήσιο test ? Συμπίεση δεν υπάρχει στα άλλα σήματα (dtmf) ?
    Kai γιατί η κάρτα κάνει 200 € ενώ της paradox 110 ?
    Kai γιατί το ΚΛΣ θέλει παραπάνω λεφτά αν είναι με ip (internet) ?

    Γιαυτό σκάω, για τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες
    Και βέβαια αν δεν πηγαίνει το ημερήσιο, δεν ξέρεις αν ο συναγερμός δουλεύει ή όχι
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομοίως ενημερώνεις την cyta ότι υπάρχει συναγερμός, όταν κάνεις αίτηση
    Το pirelli που έχω δεν έχει πρόσθετες παραμέτρους, το zte έχει, απ'ότι λένε στην cyta.

    Και γιατί 6 χρόνια παρά δύο μήνες δούλευε και δύο μήνες δεν δουλεύει ?
    Και γιατί πάνε όλα τα σήματα εκτός από το ημερήσιο test ? Συμπίεση δεν υπάρχει στα άλλα σήματα (dtmf) ?
    Kai γιατί η κάρτα κάνει 200 € ενώ της paradox 110 ?
    Το πρόβλημα δεν είναι στο cpe στον χώρο του πελάτη, αυτά συνήθως στέλνουν σε g711, το πρόβλημα είναι μετά κάπου στην διαδρομή που ο πάροχος θα το συμπιέσει.
    Στην Forthnet όταν δηλώνεις πως θα έχεις συναγερμό/φαξ τότε δεν εφαρμόζουν συμπίεση καθόλου στην διαδρομή

  6. #6
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998 /4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Path Level
    Interleaved
    Το σήμα του ημερίσιου τεστ τι ώρα τον στέλνει? Μήπως το στέλνει τις ώρες αιχμής και κάπου χανετε? τωρα θα μου πεις κάθε μέρα!! Μου έχει συμβεί για αυτό στο λέω.
    Πες τον τεχνικό σου να δοκιμάσει να αλλάξει ώρα ημερίσιας αποστολής.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seatakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σήμα του ημερίσιου τεστ τι ώρα τον στέλνει? Μήπως το στέλνει τις ώρες αιχμής και κάπου χανετε? τωρα θα μου πεις κάθε μέρα!! Μου έχει συμβεί για αυτό στο λέω.
    Πες τον τεχνικό σου να δοκιμάσει να αλλάξει ώρα ημερίσιας αποστολής.
    Στην αρχη το είχαμε στις 04:00
    Μετά παίξαμε διάφορες ώρες και το βάζαμε 2 λεπτά αργότερα από την ώρα που ήτανε ο εγκαταστάτης στον χώρο
    Το βάλαμε και 08:00, το βάλαμε και να στέλνει σήμα ανά 12 ώρες (2 φορές την ημέρα), τζίφος

    Εκείνο που μας παλάβωνε ήταν ότι προξενούσαμε και συναγερμούς, τα σήματα πηγαίνανε κανονικά.

    Ενα πράγμα που με εντυπωσίασε ήταν ότι η dsc (καναδική) υποστηρίζει ακόμα και παλιούς συναγερμούς (power 832 ) kai έχει κάρτα ip σε λογικό κόστος (120$) και εφαρμογές για ios, android
    Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον inim 515 με τον dsc power 832 που ήδη έχω.

    Εχει βάλει κανείς κάρτα ethernet, ή όλοι ειδοποιούμε με dialup και dtmf?
    Τι μάρκα/μοντέλο χρησιμοποιείτε και πόσο ευχαριστημένοι είσαστε?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998 /4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αρχη το είχαμε στις 04:00
    Μετά παίξαμε διάφορες ώρες και το βάζαμε 2 λεπτά αργότερα από την ώρα που ήτανε ο εγκαταστάτης στον χώρο
    Το βάλαμε και 08:00, το βάλαμε και να στέλνει σήμα ανά 12 ώρες (2 φορές την ημέρα), τζίφος

    Εκείνο που μας παλάβωνε ήταν ότι προξενούσαμε και συναγερμούς, τα σήματα πηγαίνανε κανονικά.

    Ενα πράγμα που με εντυπωσίασε ήταν ότι η dsc (καναδική) υποστηρίζει ακόμα και παλιούς συναγερμούς (power 832 ) kai έχει κάρτα ip σε λογικό κόστος (120$) και εφαρμογές για ios, android
    Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον inim 515 με τον dsc power 832 που ήδη έχω.

    Εχει βάλει κανείς κάρτα ethernet, ή όλοι ειδοποιούμε με dialup και dtmf?
    Τι μάρκα/μοντέλο χρησιμοποιείτε και πόσο ευχαριστημένοι είσαστε?


    Την ώρα που στέλνει το ημερήσιο τεστ δοκίμασε να βάλετε ενα τηλ παράλληλα με τον συναγερμό (να δουλεύει ως duplex) για να ακούσετε την συμπεριφορά του σήματος.
    Εγώ θα δοκίμαζα να βάλω και ένα φίλτρο να δω αν αλλάξει κάτι (μπορεί να ακούγεται τρελό αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

    Στους συναγερμούς που βάζω (paradox - sigma) δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα. Είτε τα σήματα στέλνονται με CI είτε με ip.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seatakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ώρα που στέλνει το ημερήσιο τεστ δοκίμασε να βάλετε ενα τηλ παράλληλα με τον συναγερμό (να δουλεύει ως duplex) για να ακούσετε την συμπεριφορά του σήματος.
    Εγώ θα δοκίμαζα να βάλω και ένα φίλτρο να δω αν αλλάξει κάτι (μπορεί να ακούγεται τρελό αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

    Στους συναγερμούς που βάζω (paradox - sigma) δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα. Είτε τα σήματα στέλνονται με CI είτε με ip.
    Βάλαμε παράλληλο τηλέφωνο, το ακούσαμε, πήραμε τηλ. την personal security, τζίφος
    Εβαλα και στον ρουτερ μόνο τον συναγερμό, χωρίς τηλ. και πάλι τζίφος

    Η γραμμή είναι voip-cyta και μάλλον δεν φταίει γιατί όλα τα άλλα σήματα πάνε κανονικά. Μόνο το ημερήσιο αποτυγχάνει.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998 /4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλαμε παράλληλο τηλέφωνο, το ακούσαμε, πήραμε τηλ. την personal security, τζίφος
    Εβαλα και στον ρουτερ μόνο τον συναγερμό, χωρίς τηλ. και πάλι τζίφος

    Η γραμμή είναι voip-cyta και μάλλον δεν φταίει γιατί όλα τα άλλα σήματα πάνε κανονικά. Μόνο το ημερήσιο αποτυγχάνει.
    Οταν βάλατε παράλληλα το τηλ στο ημερήσιο τεστ το ακούσατε κανονικά να κάνει την κλήση και να φευγει το CI? Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση παραπάνω στην μονάδα του συναγερμού για το ημερήσιο τέστ?
    Έχετε επικοινωνήσει με την εταιρία που προμηθευτήκατε τον συναγερμό μήπως βοηθήσει κάπου?

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seatakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν βάλατε παράλληλα το τηλ στο ημερήσιο τεστ το ακούσατε κανονικά να κάνει την κλήση και να φευγει το CI? Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση παραπάνω στην μονάδα του συναγερμού για το ημερήσιο τέστ?
    Έχετε επικοινωνήσει με την εταιρία που προμηθευτήκατε τον συναγερμό μήπως βοηθήσει κάπου?
    Επικοινώνησα με όλη την αλυσίδα (αντιπρόσωπος/εγκαταστάτης/ΚΛΣ) και όπως κατάλαβες με συμβουλέψανε ν'αλλάξω πάροχο

    Το ακούσαμε, αυτό φεύγει και κλείνει την γραμμή, στα logs γραφει succefull call και δεν ξαναπροσπαθεί, το ΚΛΣ λέει δεν πήρα τίποτα

    Στην inim είναι εντελώς απλή η ρύθμιση για ημερήσιο test( εννοώ το UI του προγράμματος)
    Μέχρι και την ένταση (volume) των dtmf ρίξαμε μήπως ήταν ψηλά και παραμόρφωνε.
    Τα άλλα σήματα πάνε κανονικά (μέχρι και σε ποιά ζώνη υπήρξε διάρρηξη μας λέει το ΚΛΣ)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ζεύξη 2 κτηρίων σε μικρή απόσταση
    Από kostas2911 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-16, 11:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας