Σελ. 23 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 967
  1. #331
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Πως γίνεται αυτό ; Γιατι μου ήρθε e-mail για να κάνω ανανέωση .
    London for ever

  2. #332
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Αν εννοείς το certificate της Synology αυτό δε νομίζω ότι λήγει. Βασικά σε μένα γράφει ότι θα λήξει το 2038 δεν ξέρω τι θα γίνει μετά
    Αν εννοείς άλλο certificate πχ αν πήρες από Let's Encrypt τότε ναι αυτό θα λήξει σε 90 μέρες και πράγματι σου στέλνουν e-mail πριν λήξει. Και εγώ είχα την εντύπωση ότι θα ανανεωθεί αυτόματα αλλά έληξε. Και δεν βρήκα τρόπο να ανανεώνεται.
    Μη σκας όμως καθώς δεν είναι ανάγκη να το ανανεώσεις. Απλά παίρνεις ένα νέο με την ίδια ευκολία που πήρες αυτό που ήδη έχεις.
    Πας security - certificate - add - add new certificate - Get certificate from Let's Encrypt και παίρνεις καινούριο
    Μην ξεχάσεις όταν τελειώσεις να πας στο configure και να διαλέξεις όλες τις υπηρεσίες (ή όποιες θέλεις) να βγαίνουν με αυτό

  3. #333
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Σευχαριστω για την απάντηση . Έχεις δίκιο το δεύτερο επέλεξα να δημιουργήσω νέο certificate χωρίς να ξέρω ότι έχει άλλο που δεν λήγει . Νέος βλέπεις . Ωστόσο θα ακολουθήσω την συμβουλή σου .
    London for ever

  4. #334
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σευχαριστω για την απάντηση . Έχεις δίκιο το δεύτερο επέλεξα να δημιουργήσω νέο certificate χωρίς να ξέρω ότι έχει άλλο που δεν λήγει . Νέος βλέπεις . Ωστόσο θα ακολουθήσω την συμβουλή σου .
    Επίσης μπορείς να φτιάξεις και δικό σου shelf signed.

    To Let's Encrypt λήγει κάθε 90 μέρες αλλα δεν θα παραπονιούνται οι συσκευές ότι δεν είναι "αξιοπιστο"

  5. #335
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μπορείς να φτιάξεις και δικό σου shelf signed.

    To Let's Encrypt λήγει κάθε 90 μέρες αλλα δεν θα παραπονιούνται οι συσκευές ότι δεν είναι "αξιοπιστο"
    Εγώ επέλεξα της Let's Encrypt γιατί έχω domain .tk και αντί να ανοίγω το interface του Synology από 192.168.xxx.xxx το ανοίγω από https://user.tk:5001https://user.tk/wordpress ή https://nextcloud.user.tk https://user.tk/video κλπ) είτε είμαι στο εσωτερικό μου δίκτυο είτε αλλού.
    Άρα σίγουρα δεν δεν θα μπορούσα να έχω shelf signed certificate καθώς φαντάζομαι θα πρέπει να υπάρχει κάποια πιστοποίηση ότι το domain είναι δικό μου.
    Παρόλα αυτά αν γνωρίζεις πως να φτιάξω δικό μου και δουλεύει με το παραπάνω τρόπο θα ήθελα να το ξέρω ώστε να μην χρειάζεται να ασχολούμαι κάθε 90 μέρες.
    Τώρα εντάξει μισό λεπτό δουλειά κάθε 3 μήνες δεν είναι και κάτι φοβερό αλλά εντάξει αν γίνεται αλλιώς γιατί όχι;

  6. #336
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ επέλεξα της Let's Encrypt γιατί έχω domain .tk και αντί να ανοίγω το interface του Synology από 192.168.xxx.xxx το ανοίγω από https://user.tk:5001https://user.tk/wordpress ή https://nextcloud.user.tk https://user.tk/video κλπ) είτε είμαι στο εσωτερικό μου δίκτυο είτε αλλού.
    Άρα σίγουρα δεν δεν θα μπορούσα να έχω shelf signed certificate καθώς φαντάζομαι θα πρέπει να υπάρχει κάποια πιστοποίηση ότι το domain είναι δικό μου.
    Παρόλα αυτά αν γνωρίζεις πως να φτιάξω δικό μου και δουλεύει με το παραπάνω τρόπο θα ήθελα να το ξέρω ώστε να μην χρειάζεται να ασχολούμαι κάθε 90 μέρες.
    Τώρα εντάξει μισό λεπτό δουλειά κάθε 3 μήνες δεν είναι και κάτι φοβερό αλλά εντάξει αν γίνεται αλλιώς γιατί όχι;
    To self-signed λήγει όποτε του πεις εσύ, αφού εσύ το δημιουργείς. Το πρόβλημα είναι ότι η αρχή έκδοσης (εσύ) δεν θεωρείται αξιόπιστη από τρίτους.
    Επομένως, ή θα βλέπεις μήνυμα ότι το πιστοποιητικό δεν είναι αξιόπιστο και θα το αγνοείς, είτε θα το αποθηκεύσεις σε όλους τους browsers που χρησιμοποιείς ως αξιόπιστο.
    Βεβαίως εάν πάει κάποιος τρίτος στο site σου, θα τον ενημερώσει ότι δεν θεωρείται έμπιστο.

  7. #337
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Στο κινητό σου θα πρέπει να περάσεις τον εαυτό σου (CertificateAuthority) ως trusted authority, οπότε όλες οι εφαρμογές θα παίζουν σωστά και αυτόματα, αλλά το antivirus αν έχεις θα παραπονιέται για αυτό στα εύρηματα του. (το νορτον τουλάχιστον που έχω στο κινητό).

  8. #338
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Μήπως έχει εγκαταστήσει κανείς το mail plus server να μου πει τα βήματα που πρέπει να κανω;

  9. #339
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα!Προσπαθώ να ενεργοποιήσω το wol μέσω ίντερνετ με το ds finder αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα. Διάβασα ότι για να παίξει πρέπει να ανοίξεις την 22 πόρτα (με 7 και 9 δεν παίζει). Το router που χρησιμοποιώ είναι ένα hap ac2. Κάποια βοήθεια;

  10. #340
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotirisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!Προσπαθώ να ενεργοποιήσω το wol μέσω ίντερνετ με το ds finder αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα. Διάβασα ότι για να παίξει πρέπει να ανοίξεις την 22 πόρτα (με 7 και 9 δεν παίζει). Το router που χρησιμοποιώ είναι ένα hap ac2. Κάποια βοήθεια;
    UDP ανοίγεις έτσι 7 & 9 ? (όχι TCP)

    Εγώ μπαίνω πρώτα με vpn και μετά ειναι local και όλα παίζουν σωστά.

  11. #341
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    UDP ανοίγεις έτσι 7 & 9 ? (όχι TCP)

    Εγώ μπαίνω πρώτα με vpn και μετά ειναι local και όλα παίζουν σωστά.

    Έχω ανοίξει κανονικά αλλά όχι και τις δύο ταυτόχρονα. Udp ανοίγω. Με VPN παίζει και χωρίς τις πόρτες στο router, αυτό που θέλω είναι να ανοίγω τον nas χωρίς VPN ( το openvpn τρέχει στον nas)

  12. #342
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Θέλει broadcast address και όχι specific του nas

    https://www.howtogeek.com/192642/how...-the-internet/

    Wake-On-LAN uses UDP. Many utilities use ports 7 or 9, but you can use any port you like for this. You’ll need to forward a UDP port to all IP addresses behind your router—you can’t just forward to a specific IP address. The Wake-on-LAN packet must be forwarded to every device running behind your router, and a device will only wake up if the information in the WoL packet matches it. This is known as a “subnet directed broadcast.”

    To do this, you’ll need to forward the port to the “broadcast address,” which will broadcast the packet to all computers on a network. The broadcast address is *.*.*.255. For example, if your PC has the IP address 192.168.1.123, you’d enter 192.168.1.255 as the broadcast address. If your PC has the IP address 10.0.0.123, you’d enter 10.0.0.255 as the broadcast address.

  13. #343
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει broadcast address και όχι specific του nas

    https://www.howtogeek.com/192642/how...-the-internet/

    Wake-On-LAN uses UDP. Many utilities use ports 7 or 9, but you can use any port you like for this. You’ll need to forward a UDP port to all IP addresses behind your router—you can’t just forward to a specific IP address. The Wake-on-LAN packet must be forwarded to every device running behind your router, and a device will only wake up if the information in the WoL packet matches it. This is known as a “subnet directed broadcast.”

    To do this, you’ll need to forward the port to the “broadcast address,” which will broadcast the packet to all computers on a network. The broadcast address is *.*.*.255. For example, if your PC has the IP address 192.168.1.123, you’d enter 192.168.1.255 as the broadcast address. If your PC has the IP address 10.0.0.123, you’d enter 10.0.0.255 as the broadcast address.
    Δεν κατάφερα τίποτα! Δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι έχω και το arrow της hcn μπροστά από το mikrotik σε dmz. Ευχαριστώ πάντως!

  14. #344
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Με 2πλο ΝΑΤ όλα μπερδεύουν πάντα.

    Έβαλες broadcast και στα 2 (και το κάθε ένα στο δικό του subnet range) ?

  15. #345
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 2πλο ΝΑΤ όλα μπερδεύουν πάντα.

    Έβαλες broadcast και στα 2 (και το κάθε ένα στο δικό του subnet range) ?
    Καλησπέρα, έβαλα μόνο στο mikrotik, γιατί το router της hcn είναι dmz προς το mikrotik.

Σελ. 23 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7205
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-24, 16:30
  2. Μηνύματα: 15813
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 09:18
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας