Σελ. 26 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 967
  1. #376
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Καλησπέρα.

    Έχω ένα ds418 με DSM 6.2.1-23824 Update 6 με 2 Giga ram. Τώρα λόγω coronavirus θέλω να κάνω διαθέσιμα σε λίγους χρήστες περίπου 8, τα δεδομένα και για βασικές εργασίες βρήκα το file station μέσω web και login με τα credentials του dsm. Σκέφτομαι επίσης να υλοποιήσω και το vpn server με lt2p ανοίγοντας τα αντίστοιχα ports στο oxygen(το σκεφτόμουν και πιο παλιά εδώ).
    Για το vpn χρειάζεται να λειτουργεί και ο dns server του ds418 γνωρίζετε ;

    Επίσης σκέφτομαι για να μην επιβαρύνω τον 418 και για να έχω και redundancy να πάρω ένα ds218j με 2 δίσκους wd red 4 tb σε raid 1 για να στήσω το vpn εκεί και για να κάνω και όχι απαραίτητα high availability αλλά replication ανά τακτά χρονικά διαστήματα των settings και files.

  2. #377
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Δεν το έχω δουλεψει αλλα δεν κοιτάς το Synology Drive που ειναι το νέο εργαλείο για αυτό που θες ?

    https://www.synology.com/en-global/dsm/feature/drive

    Βλέπω και user profiles.

    Σε ένα δοκιμαστικό φάκελο του έχω βάλει και 32 versions να κρατάει πίσω.

  3. #378
    Εγγραφή
    22-06-2013
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98.000 kbps / 10.999 kbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9db(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα, καινούριος σχετικά στα nas. Σκέφτομαι να πάρω το 120j 1bay. Κύριο μέλημα μου δεν είναι η αποθήκευση ( η οποία θα γίνει σαν τέταρτος δίσκος εκεί) αφού έχω ήδη τρείς δίσκους στο pc και οι δύο είναι καθρέπτες του πρώτου με τα σημαντικά αρχεία μου, αλλά το γεγονός να μπορέσω να στριμάρω υλικό στην τηλεόραση μου. Απλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση ότι το dlna γενικά δουλεύει καθώς και ότι περνάνε κανονικά οι εξωτερικοί υπότιτλοι. Μπάτζετ δυστυχώς στην προκειμένη στιγμή δεν υπάρχει άλλο πιο πάνω από εκεί στα 110 ευρώ που φθάνει αυτό. + τον δίσκο βέβαια. Δλδ θέλω να βλέπω τον φάκελο που έχω ορίσει στον media server και τα περιεχόμενά του από την τηλεόραση. Δεν με ενδιαφέρει το transcoding, απλό streaming αναζητώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος drivth : 03-04-20 στις 18:55.

  4. #379
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Για γραφείο με μέσο όρο μεγέθους αρχείων ~70GB υπάρχει συνεχής ανανέωση , υπάρχει κάποιο πιό οικονομικό ;
    Κρατάω ήδη αντίγραφα .
    π.χ αυτό εδώ : Synology NAS DS120J 1 Bay που αναφέρθηκε , δέν ήθελα να ξεφύγω περισσότερο από 200€
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  5. #380
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για γραφείο με μέσο όρο μεγέθους αρχείων ~70GB υπάρχει συνεχής ανανέωση , υπάρχει κάποιο πιό οικονομικό ;
    Κρατάω ήδη αντίγραφα .
    π.χ αυτό εδώ : Synology NAS DS120J 1 Bay που αναφέρθηκε , δέν ήθελα να ξεφύγω περισσότερο από 200€
    εαν δε σε ενδιαφερει η ασφαλεια καθως και η διαθεσιμοτητα των δεδομενων (παιρνει μονο ενα δισκο, οποτε εαν χαλασει παπαλα τα δεδομενα + οτι και να εχεις backup δεν θα τα εχεις αμεσα διαθεσιμα στο ιδιο μηχανημα) ειναι μια χαρα.
    Χρησιμοποιω το προηγουμενο μοντελο 119j που ειναι πιο αδυναμο και με smb3 πιανει full gigabit ταχτυτητες και εηυπηρετει ανετα 3-4 μηχανηματα.


  6. #381
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    εαν δε σε ενδιαφερει η ασφαλεια καθως και η διαθεσιμοτητα των δεδομενων (παιρνει μονο ενα δισκο, οποτε εαν χαλασει παπαλα τα δεδομενα + οτι και να εχεις backup δεν θα τα εχεις αμεσα διαθεσιμα στο ιδιο μηχανημα) ειναι μια χαρα.
    Χρησιμοποιω το προηγουμενο μοντελο 119j που ειναι πιο αδυναμο και με smb3 πιανει full gigabit ταχτυτητες και εηυπηρετει ανετα 3-4 μηχανηματα.
    Αυτό το διάβασα στα τεχνικά χαρακτηριστικά ότι έχει θέση μόνο για ένα σκληρό, αλλά μετά ξεφεύγουν στα χρήματα για αυτήν τη χρονική περίοδο. Θα το σκεφτώ
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  7. #382
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.909
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για γραφείο με μέσο όρο μεγέθους αρχείων ~70GB υπάρχει συνεχής ανανέωση , υπάρχει κάποιο πιό οικονομικό ;
    Κρατάω ήδη αντίγραφα .
    π.χ αυτό εδώ : Synology NAS DS120J 1 Bay που αναφέρθηκε , δέν ήθελα να ξεφύγω περισσότερο από 200€
    Αν κατάλαβα καλά σε ενδιαφέρει ο συγχρονισμός και όχι τα αντίγραφα ασφαλείας. Για τόσο μικρό μέγεθος ίσως είναι καλύτερα να κρατάς συγχρονισμένους φακέλους σε κάθε μηχάνημα. Και συνεχίζεις κανονικά το backup όπως και τώρα.

  8. #383
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    @drivth
    Απλό streaming κάνεις και με το DS112j και με πιο παλιά μηχανάκια. Με το DS120j θα έχεις και Plex. Το raid έτσι και αλλιώς δεν είναι backup. Μια χαρά λύση είναι τα NAS με ένα σκληρό για τέτοια χρήση.

  9. #384
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το διάβασα στα τεχνικά χαρακτηριστικά ότι έχει θέση μόνο για ένα σκληρό, αλλά μετά ξεφεύγουν στα χρήματα για αυτήν τη χρονική περίοδο. Θα το σκεφτώ
    οι δύο δίσκοι (ή το RAID γενικότερα) σου προσφέρουν μόνο μικρότερη πιθανότητα για downtime,
    και πάλι αν αυτό είναι κρίσιμο, θες διπλό τροφοδοτικό, διπλά NICs και να μην πω και για διπλή μητρική κλπ

    τα δεδομένα σου δεν τα εξασφαλίζει καμμία συστοιχία δίσκων,
    και θες δύο (τουλάχιστον) καλά backups σε διαφορετικό χώρο από το σπίτι/επιχείρησή σου

    το ίντερνετ και τα φόρουμς είναι γεμάτα από ιστορίες με χαμένα δεδομένα από RAIDs που δεν πρέκειται να ανακτηθούν ποτέ,

    καλύτερα ένας δίσκος και στοιχειώδες backup
    παρά το πιο σοφιστικέ σύστημα RAID

    ψάξε και μόνος σου στο google " RAID is not backup "

  10. #385
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά σε ενδιαφέρει ο συγχρονισμός και όχι τα αντίγραφα ασφαλείας. Για τόσο μικρό μέγεθος ίσως είναι καλύτερα να κρατάς συγχρονισμένους φακέλους σε κάθε μηχάνημα. Και συνεχίζεις κανονικά το backup όπως και τώρα.
    Βασικά ,πιο πολύ ο συγχρονισμός , γιατί κάθε λίγο υπάρχουν και νέοι φάκελοι εργασιών. Μέχρι στιγμής κάνω ενημέρωση κάθε 2 μήνες .
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  11. #386
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.909
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά ,πιο πολύ ο συγχρονισμός , γιατί κάθε λίγο υπάρχουν και νέοι φάκελοι εργασιών. Μέχρι στιγμής κάνω ενημέρωση κάθε 2 μήνες .
    Δηλαδή πηγαίνεις σε κάθε υπολογιστή ξεχωριστά και παίρνεις αντίγραφο;

    Λοιπόν αν κατάλαβα καλά σκέφτεσαι να δημιουργήσεις ένα server που τον βλέπουν όλοι και να βάλεις εκεί shares, φαντάζομαι για αυτό σκεφτόσουν το synology.

    Θα σου έλεγα λοιπόν να βάλεις απλά εφαρμογή για syncing, εγώ σου προτείνω το syncthing αλλά υπάρχουν και άλλα. Θα το γράψεις σε κάθε υπολογιστή (synctrayzor αν μιλάμε για windows) και στον server. Αν ο ένας δεν χρειάζεται να βλέπει τα αρχεία του άλλου απλά θα κάνεις sync μεταξύ κάθε υπολογιστή και server, αν χρειάζεται απλά προσθέτεις σε κάθε φάκελο τον υπολογιστή που θέλεις. Στον server μετά κρατάς αντίγραφο ασφαλείας, μπορείς και με versioning σε περίπτωση που κάποιος έσβησε αρχείο και το μετάνιωσε, και από εκεί μπορείς να πάρεις πολύ απλά αντίγραφο σε εξωτερικό μέσο και κάθε μέρα. Με αυτό τον τρόπο έχεις το redundancy του RAID, σε περίπτωση που τα φτύσει κάποιος υπολογιστής το πολύ πολύ να χρειαστεί να προσθέσεις καινούργιο υπολογιστή σε αυτούς που συγχρονίζουν τον συγκεκριμένο φάκελο, και μπορείς να δουλεύεις ακόμα και αν υπάρξει θέμα στο δίκτυο.

    Θα μπορούσες ακόμα να μην βάλεις καν server και απλά να συγχρονίζεις τους φακέλους όλων των υπολογιστών μεταξύ τους, μετά απλά παίρνεις αντίγραφο στον δικό σου ή όπου αλλού.

  12. #387
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Καλησπέρα,

    Έχει παίξει κανείς με το DSvideo σε κινητό ?

    Δεν έχω καταφέρει να παίξω τους εξωτερικούς υπότιτλους.

  13. #388
    Εγγραφή
    22-06-2013
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98.000 kbps / 10.999 kbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9db(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    @drivth
    Απλό streaming κάνεις και με το DS112j και με πιο παλιά μηχανάκια. Με το DS120j θα έχεις και Plex. Το raid έτσι και αλλιώς δεν είναι backup. Μια χαρά λύση είναι τα NAS με ένα σκληρό για τέτοια χρήση.
    Eυχαριστώ, ήδη έχω παραγγείλει αλλά από προχθές εγκατέστησα στο pc σε virtual machine το xpenology οπότε είδα από πρώτο χέρι τις δυνατότητες οι οποίες είναι εντυπωσιακές!!

  14. #389
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Έχει παίξει κανείς με το DSvideo σε κινητό ?

    Δεν έχω καταφέρει να παίξω τους εξωτερικούς υπότιτλους.
    Με vlc παίζουν κανονικά πάντως.

  15. #390
    Εγγραφή
    07-10-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

    Έχω το DS416play και θέλω να βλέπω τα αρχεία video στην smart TV LG 32LK6200 χωρίς TV box. Απ ότι ξέρω το KODI δεν παίζει στις LG (μακάρι να κάνω λάθος γιατί με έχει βολέψει στις άλλες TV μέσω nvidia tvbox). Τι μπορώ να δοκιμάσω;
    DreamBox 7020s
    Gibertini 1,40m
    Invacom 0,3 db
    Positioner V-box II Diseqc 1,2
    Gemini 2,70

Σελ. 26 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7205
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-24, 16:30
  2. Μηνύματα: 15813
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 09:18
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας