Σελ. 43 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 2333384142434445485363 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 631-645 από 967
  1. #631
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Αυτό που ρωτάς, δεν είμαι σίγουρος αν έχει να κάνει με τον server ή με τον DLNA client σου.
    Π.χ. εγώ στην panasonic smart TV μου και στο vlc, βλέπω ως top επιλογή "PC Directory". Όταν λοιπόν πλοηγηθώ από εκεί μέσα στην ιεραρχία των directories, βλέπω μεικτά εικόνες και video.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  2. #632
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    πρεπει να εσκασε το τροφοδοτικο του ds918

    ελπιζω να μην πηρε η μπαλα κατι αλλο.

    που βρίσκω τροφοδοτικό ? δεν βλέπω σε ελλαδα κατι.

  3. #633
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρεπει να εσκασε το τροφοδοτικο του ds918

    ελπιζω να μην πηρε η μπαλα κατι αλλο.

    που βρίσκω τροφοδοτικό ? δεν βλέπω σε ελλαδα κατι.
    Παλιότερα είχα ζητήσει από επίσημο μεταπωλητή και μου είχαν φέρει.
    Δοκίμασε εδώ (δεν ήταν κάποιος από αυτούς τους δύο):
    https://www.synology.com/en-global/w...ab=Distributor

  4. #634
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρεπει να εσκασε το τροφοδοτικο του ds918

    ελπιζω να μην πηρε η μπαλα κατι αλλο.

    που βρίσκω τροφοδοτικό ? δεν βλέπω σε ελλαδα κατι.
    Νομιζω αυτος ειναι ???

    παρολα αυτα , γιατι δεν βαζεις καποιον αλλο που απλα να ταιριαζουν τα χαρακτηριστικα ?
    The gr81 .

  5. #635
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    ναι αυτο ειναι, αλλα το site αυτο ειναι αγγλια και θα περασει και τελωνιο το ποσο και 20 μεταφορικα.

    θα κανω αυριο δοκιμη με ενος γνωστου να δω οτι δεν εχει καψει κατι αλλο και μετα θα παραγγείλω καποιο.

    ίδιο δεν ξερω αν θα βρω απο αλλη μαρκα. δεν ειναι τα 100w/12v αλλα το βίσμα με τα 4 pin (τα 2 ground).

  6. #636
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο το βυσμα για να το φοβασαι .

    Μπορεις να κανεις κοπτικη-ραπτικη . Τελειωνεις με θερμοσυστελομενα και δεν φαινεται τιποτα .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2_f__53011.1611217470.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  57,0 KB 
ID: 237986
    The gr81 .

  7. #637
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    βρήκα στο αμαζον γερμανίας γνησιο 80+23 μεταφορικα και ενα KDF 31+7 μεταφορικα

    πηρα το 2ο και βλέπουμε

    https://www.amazon.de/gp/product/B09V4GFM32/

  8. #638
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Καλημέρα στην παρέα, υπάρχει κάποια εφαρμογή ή τρόπος να παίρνω 2-3 αρχεία που θέλω καθημερινό backup και να μου τα αποθηκεύει σε κάποιο φάκελο προσθέτοντας ημερομηνία και ώρα στο όνομα του αρχείου?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #639
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στην παρέα, υπάρχει κάποια εφαρμογή ή τρόπος να παίρνω 2-3 αρχεία που θέλω καθημερινό backup και να μου τα αποθηκεύει σε κάποιο φάκελο προσθέτοντας ημερομηνία και ώρα στο όνομα του αρχείου?
    Δεν σε βολεύει το Hyperbackup;

  10. #640
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε βολεύει το Hyperbackup;
    δεν έχω δοκιμάσει κάτι μέχρι τώρα...στο ψάξιμο ειμαι να δω τι υπάρχει...η τι ειναι δοκιμασμένο.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  11. #641
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχω δοκιμάσει κάτι μέχρι τώρα...στο ψάξιμο ειμαι να δω τι υπάρχει...η τι ειναι δοκιμασμένο.
    Το HyperBackup είναι το "μαμά" της Synology. Δεν είναι ακριβώς όπως (νομίζω ότι) θέλεις, αλλά βασικά κάνει τη δουλειά.

  12. #642
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    αν θες "history" δες και το snapshot replication.

    μπορεις να βαλεις οσα snapshot θες. Εγω εχω 52 εβδομαδιαια.

    απλα πρέπει να ειναι btrfs το volume

  13. #643
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590

  14. #644
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ρε παιδιά, εσείς οι πιο έμπειροι χρήστες των Synology NAS για πείτε μου λίγο πώς μπορώ να "αναβαθμίσω" λίγο την εμπειρία χρήσης μου.

    Κατ'αρχας να πω ότι έχω ένα -καταργημένο- εντελώς entry level μοντέλο, το ds115j, το οποίο παρότι έχει ένα εντελώς σάπιο CPU που με τα παραμικρό καρφώνεται στο 100% CPU usage και ελάχιστη RAM, με εξυπηρέτησε πολύ καλά στην χρήση που έκανα ως τώρα. Και αυτή η χρήση έχει να κάνει κυρίως με 2 πράγματα:

    1. Έχω κάνει κάποιους folders mapped στα windows ως network drives, από έναν για
    - documents,
    - photos (που έχω μέσα και videos βέβαια που έχω τραβηγμένα από κινητά κλπ)
    - work, όπου έχω όλα τα αρχεία της δουλειάς και τέλος
    , οι οποία μέσω του freefilesync γίνονται αυτόματα synced-updated από τους αντίστοιχους φακέλους του PC όποτε γίνει κάποια αλλαγή σε αυτούς. Και οι 3 δηλαδή λειτουργούν καθαρά ως backup, ενώ κάποιες φορές έχω μπει remotely μέσω FTP που έχω σετάρει για να πάρω κάποιο αρχείο.


    2. Έχω κι ένα mapped folder videos, όπου είναι το αρχείο μου με ταινίες και σειρές και κάνω stream απευθείας από το NAS στο Kodi σε όποια συσκευή βρίσκεται στο τοπικό μου δίκτυο, δηλαδή Sony Android TV, Android TV stick, κινητό, τάμπλετ, κλπ.

    Αυτό με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί ποτέ (ή για να είμαι πιο ακριβής δοκίμασα να ασχοληθώ στην αρχή και τα παράτησα) είναι η διαχείριση photos και videos για να τα βλέπω εύκολα εντός και εκτός τοπικού δικτύου. Εκεί που ειλικρινά δεν έβγαλα άκρη είναι με όλα τα DS apps, τόσο σε Android -που είναι οι περισσότερες συσκευές μου- όσο και στο iPad. Όσες φορές είπα να δοκιμάσω να ασχοληθώ με DS Photo, DS Video κλπ, ακόμα και μέσα από το τοπικό δίκτυο, από την σύνδεση (μέσω της IP ή του Quickconnect) και μέχρι να μου βγάλει τις φωτογραφίες κλπ όλο το σύστημα σερνόταν απελπιστικά και ήταν επί της ουσίας άχρηστο. Μέχρι που μπαίνει δηλαδή σε έναν φάκελο που έχει φωτογραφίες, δείχνει μόνο τα ονόματα, κανένα thumbnail, ενώ πατώντας σε ένα από αυτά κάνει πόση ώρα μέχρι να μου δείξει την φωτογραφία. Θεώρησα ότι είχε να κάνει ίσως με το πολύ αδύναμο hardware του NAS, αλλά κάποια στιγμή διαπίστωσα, ότι την ίδια στιγμή που όλα αυτά τα apps σέρνονται, μπαίνοντας απλά από το X-plore στο κινητό μου, και αφού συνδέθηκα στο NAS (μέσω SMBv2), βλέπω απευθείας ένα -έστω και blurred- thumbnail και πατώντας πάνω μετά από 2-3 δευτερόλεπτα καθαρίζει, ενώ μπορώ να πάω αμέσως στην επόμενη φωτογραφία. Οπότε δεν είναι θέμα του hardware του NAS. Κάτι άλλο παίζει, αλλά δεν ξέρω τι.

    Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το Media Indexing, το οποίο αναγκάστηκα να κάνω delay forever γιατί σε διαφορετική περίπτωση ολόκληρο το NAS ήταν σχεδόν unusable, ακόμα και όταν το άφηνα να δουλεύει για μέρες.

    Βασικά, το Media Indexing κάνει κάποια αλλαγή στα αρχεία που είναι ανεβασμένα στο photo folder; Ή απλά δημιουργεί thumbnails; Στα video settings κάτω έχω απενεργοποιημένο και το "Enable video conversion for mobile devices", γιατί φοβάμαι ότι κι αυτό θα τρέχει για μέρες, και δεν ξέρω αν το χρειάζομαι. Αυτό στην ουσία δημιουργεί αντίγραφα από ΟΛΑ τα βίντεο που είναι στο photo folder σε διαφορετικά formats; Γιατί μου ακούγεται σαν σπατάλη χώρου. Εκτός αν βοηθήσει στο γεγονός ότι ο Media Player της τηλεόρασης (Sony με Android TV 9.0) ενώ βλέπει κανονικά τις φωτογραφίες, στους ίδιους φακέλους δεν αναγνωρίζει καθόλου τα βίντεο που είναι τραβηγμένα από κινητό.

    Επίσης, το Synology Drive τι διαφορετικό θα μου προσέφερε από το σετάρισμα που έχω κάνει στην πρώτη χρήση που αναφέρω παραπάνω; Βασικά αν χρησιμοποιούσα το Drive θα μπορούσα να κάνω και το auto backup που κάνω μέσω του freefilesync; Βασικά αυτό που θέλω να πω, είναι ότι τα mapped network drives που έχω κάνει στα windows μου φαίνεται πολύ πιο εύκολα στο να μεταφέρω αρχεία από/προς του NAS στους φακέλους που θέλω από το να ανοίγω κάποιον client για το Synology Drive και να πρέπει να κάνω την μεταφορά από εκεί. Εκτός αν γίνεται κάπως πιο εύκολα.

    Μέχρι κάποια στιγμή χρησιμοποιούσα και το Download Station για να κατεβάζω torrents, αλλά κάποια στιγμή απλά σταμάτησε να δουλεύει, δεν ξεκινάει ποτέ το downloading. Δοκίμασα και το transmition από μια άλλη πηγή που μου είχε αναφέρει ένας φίλος από εδώ, αλλά ούτε εκείνο δούλεψε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sadako : 03-12-22 στις 19:26.

  15. #645
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.264
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα είμαι σύντομος (και ίσως σε 2ο χρόνο πιο αναλυτικός):

    1. Ο συγχρονισμός που θέλεις για τους φακέλους σου μπορεί να γίνει με το Drive με 2 τρόπους:

    α) Να βάλεις τους φακέλους μέσα στο Drive
    b) Να ζητήσεις από το Drive να τραβάει backup τους φακέλους που θα ορίσεις εσύ (εκτός Drive), όσο τακτικά θέλεις. Πχ. εγώ του είχα ορίσει τα τραβάει κάθε μέρα στις 17:00 ένα φάκελο εντός του tb. Εννοείται ότι την 1η φορά τον τραβάει ολόκληρο και από εκεί και πέρα μόνο τις αλλαγές.

    Δε ξέρω εάν το 115j σηκώνει η όχι τo Drive. Μπορείς να το δοκιμάσεις ή να το ψάξεις.

    2. Θα πρότεινα τα αφήσεις το quickconnent και να πας σε DDNS που σου παρέχει η Synology πχ. sadako.synology.me. Τρομερή διαφορά σε ταχύτητα.
    Επίσης για την androidtv δώσε στις εφαρμογές synology photos (σου έχω απαντήσει σήμερα σε άλλο νήμα ότι είναι πλέον διαθέσιμο και σε ATV) και DS Video καρφωτή την εσωτερική IP του NAS, δε χρειάζεται να πας μέσω synology DDNS. Οι εφαρμογές στις κινητές συσκευές σου μπορούν να ορισθούν με synology DDNS.

    Δεν έχω κανένα θέμα με τις εφαρμογές τις Synology σε όλες τις φορητές συσκευές: DS Audio, DS File, Drive, DS Video, Synology Photos. Όλα με synology ddns. Μιλάω για ένα DS220+. Δεν ξέρω εάν στην περίπτωσή σου το DS115j είναι το bottleneck στα προβλήματά σου.

    Εάν αποφασίσεις να προχωρήσεις ξαναμιλάμε.
    Mono No Aware

Σελ. 43 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 2333384142434445485363 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7205
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-24, 16:30
  2. Μηνύματα: 15813
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 09:18
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας