Σελ. 38 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 1828333637383940434858 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 556-570 από 967
  1. #556
    Εγγραφή
    07-10-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Έχω ένα DS212j που χρησιμοποιώ για backup και από εκεί κάνω streaming βίντεο και μουσική σε διάφορες συσκευές μέσα στο σπίτι (Τηλεόραση, κινητό, media player κλπ). Αυτή τη στιγμή έχει ένα δίσκο και επειδή έχει σχεδόν γεμίσει θέλω να προσθέσω έναν ακόμα. Επειδή απέχω χρόνια και έχω χάσει επαφή με τις εξελίξεις θα ήθελα μια γνώμη:

    1. Με αυτό είμαι οκ για τη χρήση που θέλω;

    2. Υπάρχει κάποιος (σχετικά οικονομικός) τρόπος να αναβαθμίσω το NAS (μνήμη, cpu κλπ) ώστε να αυξήσω λίγο τις επιδόσεις του;

    Ευχαριστώ.

  2. #557
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.785
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Beren Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Έχω ένα DS212j που χρησιμοποιώ για backup και από εκεί κάνω streaming βίντεο και μουσική σε διάφορες συσκευές μέσα στο σπίτι (Τηλεόραση, κινητό, media player κλπ). Αυτή τη στιγμή έχει ένα δίσκο και επειδή έχει σχεδόν γεμίσει θέλω να προσθέσω έναν ακόμα. Επειδή απέχω χρόνια και έχω χάσει επαφή με τις εξελίξεις θα ήθελα μια γνώμη:

    1. Με αυτό είμαι οκ για τη χρήση που θέλω;

    2. Υπάρχει κάποιος (σχετικά οικονομικός) τρόπος να αναβαθμίσω το NAS (μνήμη, cpu κλπ) ώστε να αυξήσω λίγο τις επιδόσεις του;

    Ευχαριστώ.
    Καλό είναι να αποφύγεις τον συγκεκριμένο δίσκο, καθώς χρησιμοποιεί SMR. Από WD μπορείς να κοιτάξεις WD Red Plus.

  3. #558
    Εγγραφή
    07-10-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να αποφύγεις τον συγκεκριμένο δίσκο, καθώς χρησιμοποιεί SMR. Από WD μπορείς να κοιτάξεις WD Red Plus.
    Ευχαριστώ φίλε. Στα 65€ βλέπω ο plus. Μια χαρά.

  4. #559
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μέγιστος ελεγμένος δίσκος είναι 16TB. Μπορεί να δουλέψει και μόνο με έναν, ή με δύο - είτε σε stripe είτε σε mirror (δηλαδή το άθροισμα της χωρητικότητας χωρίς προστασία, ή τη χωρητικότητα μόνο του ενός, αλλά με προστασία ενός χαλασμένου δισκου).
    Τώρα, έτσι όπως είναι, μπορώ να να το μετατρέψω σε mirror χωρίς προστασία - και να ωφεληθώ τα 4tb , να γίνουν 8tb... Είναι απλό; Γίνεται με δυο-τρια κλικ (και ποια είναι αυτά?) Ή χρειάζεται φορματ κι εγκατάσταση από την αρχή, σε κενούς-καθαρούς δίσκους;

    Ακόμα...
    1. Είναι "ειδικοί" οι δίσκοι που μπαίνουν σε αυτό; Τι πρέπει να προσέξω στην περίπτωση αγοράς νέου δίσκου για αύξηση του χώρου;
    2. Αν δοκιμάσω στο στυλ mirror χωρίς προστασία, πρέπει οι δυο δίσκοι να είναι ακριβώς οι ίδιοι - μέγεθος, τύπος;

  5. #560
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα, έτσι όπως είναι, μπορώ να να το μετατρέψω σε mirror χωρίς προστασία - και να ωφεληθώ τα 4tb , να γίνουν 8tb... Είναι απλό; Γίνεται με δυο-τρια κλικ (και ποια είναι αυτά?) Ή χρειάζεται φορματ κι εγκατάσταση από την αρχή, σε κενούς-καθαρούς δίσκους;

    Ακόμα...
    1. Είναι "ειδικοί" οι δίσκοι που μπαίνουν σε αυτό; Τι πρέπει να προσέξω στην περίπτωση αγοράς νέου δίσκου για αύξηση του χώρου;
    2. Αν δοκιμάσω στο στυλ mirror χωρίς προστασία, πρέπει οι δυο δίσκοι να είναι ακριβώς οι ίδιοι - μέγεθος, τύπος;
    Υποθέτω τωρα εισαι σε Raid 1

    Δεν μπορεις να αλλαξεις Raid type xωρίς να καταστρέψεις το storage pool.

    Λίγες ειναι οι αλλαγές που επιτρέπονται.

    https://kb.synology.com/en-us/DSM/he...type?version=6

    Δεν ειναι εγκατασταση απο την αρχή αλλα θα πρέπει να βγάλεις τα data αλλου για να μην τα χάσεις.

    1. Καλο ειναι οι δισκοι να ειναι CMR. Δες λιγο πιο πανω.
    2. δεν υπάρχει mirror χωρίς προστασία. Αλλα γενικά δεν χρειάζεται οι δισκοι να ειναι ίδιοι. δες εδω τι ωφέλιμο εχεις ανα περιπτωση https://www.synology.com/en-us/support/RAID_calculator

    Απλά σε raid 0 εχεις καλύτερες επιδόσεις αλλα αν χαλασει ενας δισκος χανεις τα data και στους 2.

    Υπάρχει και το Basic Raid όπου κάθε δισκος ειναι ανεξάρτητος (και αναγκαστικά σε διαφορετικά volumes και shares)

    https://kb.synology.com/en-id/DSM/he...raid?version=7

  6. #561
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω τωρα εισαι σε Raid 1

    Δεν μπορεις να αλλαξεις Raid type xωρίς να καταστρέψεις το storage pool.

    Λίγες ειναι οι αλλαγές που επιτρέπονται.

    https://kb.synology.com/en-us/DSM/he...type?version=6

    Δεν ειναι εγκατασταση απο την αρχή αλλα θα πρέπει να βγάλεις τα data αλλου για να μην τα χάσεις.

    1. Καλο ειναι οι δισκοι να ειναι CMR. Δες λιγο πιο πανω.
    2. δεν υπάρχει mirror χωρίς προστασία. Αλλα γενικά δεν χρειάζεται οι δισκοι να ειναι ίδιοι. δες εδω τι ωφέλιμο εχεις ανα περιπτωση https://www.synology.com/en-us/support/RAID_calculator

    Απλά σε raid 0 εχεις καλύτερες επιδόσεις αλλα αν χαλασει ενας δισκος χανεις τα data και στους 2.

    Υπάρχει και το Basic Raid όπου κάθε δισκος ειναι ανεξάρτητος (και αναγκαστικά σε διαφορετικά volumes και shares)

    https://kb.synology.com/en-id/DSM/he...raid?version=7
    "ψαχουλεύοντας" χτες το nas, είδα ότι έχει τη δυνατότητα/λειτουργία "erase" . οπότε σήμερα σκοπεύω να το αδειάσω από τα χρήσιμα datas - και να το κάνω "erase"! αν γίνει αυτό, μετά θα μπορέσω να το ξανασετάρω - φτου κι από την αρχή; εξάλλου, δεν μπόρεσα να κάνω αναβάθμιση στο dsm 7.01 διότι υπάρχουν δυο εγκατεστημένα ουτίλιτις στο dsm 6.2. ... (to hdh egkatesthmeno systhma toy) που εμποδίζουν την εγκατάσταση του dsm 7.01... ζητείται η απεγκατάστασή τους από το package - και δεν τα βρίσκω πού είναι για να τα απεγκαταστήσω!

    στην νέα εγκατάσταση (μετά το erase) ... στη διαδικασία αυτή, υποτίθεται ότι θα μου δοθεί η δυνατότητα επιλογής mono ή raid... EINAI ΕΤΣΙ?

  7. #562
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    δεν ξερω αν εννοείς το factory reset. 3η επιλογη εδω.

    https://www.howtogeek.com/344497/how...-synology-nas/

    δεν ξερω να σου πω λεπτομέρειες, παντως οι δισκοι κρατάνε το λειτουργικό ακομα και να διαγράψεις τα storage pools.

    Μόνο με κατι τετοιο θα απαλαγεις απο όλα, αλλα θα ειναι οπως οταν το πρωτοπήρες.

    Να πω πάλι ότι δεν ξερω πως και τι, καθως δεν το εχω κανει ποτε. Οπότε ψάξε λίγο στο net Πρωτα.

  8. #563
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω αν εννοείς το factory reset. 3η επιλογη εδω.

    https://www.howtogeek.com/344497/how...-synology-nas/

    δεν ξερω να σου πω λεπτομέρειες, παντως οι δισκοι κρατάνε το λειτουργικό ακομα και να διαγράψεις τα storage pools.

    Μόνο με κατι τετοιο θα απαλαγεις απο όλα, αλλα θα ειναι οπως οταν το πρωτοπήρες.

    Να πω πάλι ότι δεν ξερω πως και τι, καθως δεν το εχω κανει ποτε. Οπότε ψάξε λίγο στο net Πρωτα.
    ok μετέφερα όλα τα data εκτός, σε usb δίσκους, μετά προχώρησα σε erase κι εγκατάσταση του dsm 7.0, στη συνέχεια κατά τη διαδικασία setup του nas, επέλεξα jbod αντί ssh διαμόρφωση/συναρμολόγηση των 2 δίσκων που είχα, με αποτέλεσμα από 3,6 ΤΒ ωφέλιμο χώρο που είχα, τώρα να έχω 7,2 tbytes ωφέλιμο χώρο. Νομίζω ότι θα μου είναι πραγματικά λειτουργικό και χρήσιμο για τα επόμενα 3-4 χρόνια. Μετά βλέπουμε! Αναφέρομαι πάντα σε οικιακό δίκτυο. Η όλη διαδικασία είναι εύκολη, βήμα προς βήμα. Με την απαραίτητη-πάντα προσοχή... ας μην την κάνει κάποιος στις 4 το πρωί, όταν τα μάτια κλείνουν! :-)

  9. #564
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok μετέφερα όλα τα data εκτός, σε usb δίσκους, μετά προχώρησα σε erase κι εγκατάσταση του dsm 7.0, στη συνέχεια κατά τη διαδικασία setup του nas, επέλεξα jbod αντί ssh διαμόρφωση/συναρμολόγηση των 2 δίσκων που είχα, με αποτέλεσμα από 3,6 ΤΒ ωφέλιμο χώρο που είχα, τώρα να έχω 7,2 tbytes ωφέλιμο χώρο. Νομίζω ότι θα μου είναι πραγματικά λειτουργικό και χρήσιμο για τα επόμενα 3-4 χρόνια. Μετά βλέπουμε! Αναφέρομαι πάντα σε οικιακό δίκτυο. Η όλη διαδικασία είναι εύκολη, βήμα προς βήμα. Με την απαραίτητη-πάντα προσοχή... ας μην την κάνει κάποιος στις 4 το πρωί, όταν τα μάτια κλείνουν! :-)
    Ξέρεις φυσικά ότι αν χαλάσει ένας δίσκος (μακριά από εμάς) τα χάνεις όλα?

  10. #565
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.785
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις φυσικά ότι αν χαλάσει ένας δίσκος (μακριά από εμάς) τα χάνεις όλα?
    Για να λέει JBOD, πιθανότατα έχει χωριστά volumes σε κάθε δίσκο, άρα εάν χαλάσει ένας χάνει μόνο τα δικά του περιεχόμενα.

  11. #566
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις φυσικά ότι αν χαλάσει ένας δίσκος (μακριά από εμάς) τα χάνεις όλα?
    το ξέρω! το απαιτούμενό μου ήταν η χωρητικότητα - και σε αυτό προχώρησα, διαβάζοντας προσεκτικά τα επιβοηθητικά κείμενα του synology.com

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να λέει JBOD, πιθανότατα έχει χωριστά volumes σε κάθε δίσκο, άρα εάν χαλάσει ένας χάνει μόνο τα δικά του περιεχόμενα.
    JBOD*: Combines at least two drives to create a storage pool. JBOD storage pools do not offer data redundancy. The available capacity of a JBOD storage pool equals the total capacity of all drives included in the storage pool. JBOD supports combining drives of different sizes

    νομίζω ότι χάνονται όλα. αν γίνει κάποιο σφάλμα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ξέρω! το απαιτούμενό μου ήταν η χωρητικότητα - και σε αυτό προχώρησα, διαβάζοντας προσεκτικά τα επιβοηθητικά κείμενα του synology.com

    - - - Updated - - -



    JBOD*: Combines at least two drives to create a storage pool. JBOD storage pools do not offer data redundancy. The available capacity of a JBOD storage pool equals the total capacity of all drives included in the storage pool. JBOD supports combining drives of different sizes

    νομίζω ότι χάνονται όλα. αν γίνει κάποιο σφάλμα
    Υπόψη ότι μεγέθη της τάξης των 8 tbytes, μόνο με τσ_ντες ή ταινίες ή dsd files γεμίζουν! Κανένα τέτοιο αρχείο δεν είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ! Τα docs και τα jpegs (φωτογραφίες σου) - ή τα δικά σου mp4 (από action cam) φτάνουν δε φτάνουν τα 2 gb, μετά από 30 χρόνια using-pc . Eπομένως ... τα "μοναδικά κι αναντικατάστατα αρχεία, τα φυλάς σε usb δίσκο ή σε εφεδρικό ssd... πρόσθετα από το nas! Aπό όσα είδα, δεν έπεσαν αρκετά οι τιμές των nas hdds , ώστε να "σπαταλιέται" διπλός χώρος αποθήκευσης. [Αναφέρομαι σε home users κι όχι σε εταιρείες και υπολογιστικά συστήματά τους]

  12. #567
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Μπορεις να φτιάξεις καθε δισκο σε δικο του storage pool (και volume), οπότε παλι εχεις όλη τη χωρητικότητα, αν σκασει ενας χανεις μονο αυτόν, αλλα έχεις 2+ shareς και οχι όλο το χωρο κατω απο το ίδιο φακελο.

  13. #568
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να φτιάξεις καθε δισκο σε δικο του storage pool (και volume), οπότε παλι εχεις όλη τη χωρητικότητα, αν σκασει ενας χανεις μονο αυτόν, αλλα έχεις 2+ shareς και οχι όλο το χωρο κατω απο το ίδιο φακελο.
    ok θα το έχω υπόψη μου σε επόμενο "μαστόρεμα"! π.ως το ονομάζει αυτό η synology;

    btw ενώ εγκατέστησα το dsm 7.01... κι έδειχνε πολύ γρήγορο, με το που το φόρτωσα τραγούδια, φωτογραφίες και ταινίες... τώρα δείχνει πολύ αργό! σαν να επεξεργάζεται τις φωτογραφίες και τα mp4 "στα μέτρα του"... δηλαδή τα κάνει conversion στα προγράμματα που έχει ήδη εγκατεστημένα, σαν synology nas. για απευθείας παίξιμο των αρχείο dsd, δεν είδα κάποια σχετική εφαρμογή - συρραμένη ή να συρράπτεται στο dsm!

    ελπίζω αυτό να είναι προσωρινό, μέχρι να γίνουν transcode όλα τα αρχεία αυτά (4 tb περίπου!)


    ΥΓ. Επίσης αναγνωρίζονται πολύ εύκολα οι 2 usb δίσκοι που μπορείς να του επισυνάψεις. Κι έτσι μεταφέρονται πιο γρήγορα και πιο εύκολα τα αρχεία μεταξύ των φακέλων του usb δίσκου kai toy filestation
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testos : 24-10-21 στις 22:33.

  14. #569
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Δεν τα μετατρέπει, λογικά τα κάνει indexing και αργει. Θα στρώσει οταν τελειωσει.

  15. #570
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τα μετατρέπει, λογικά τα κάνει indexing και αργει. Θα στρώσει οταν τελειωσει.
    ok indexing
    Αλλά ήδη έχουν περάσει 3-4 ημέρες κι είναι στο 50% περίπου! Αν ληφθεί υπόψη ότι έχουν γίνει και κάποιες μεταφορές αρχείων σε άλλους φακέλους..... αυτό προετοιμάζει για μελλοντικά μπλεξίματα καθυστέρησης. Τελοσπάντων, μετά το πρώτο νέο σετάρισμα (με το lλειτουργικό του dsm 7.01) , έχει χαθεί η γρηγοράδα στις αντιδράσεις του στα κλικ...

    Αν ακολουθήσει και το indexάρισμα των αρχείων video... και των mp3... τότε αυτή η καθυστέρηση στις αντιδράσεις στα κλικ, θα φτάσει τις εβδομάδες, μέχρι να στρώσει!

    Όλη αυτή η κατάσταση (κατά την εκτίμησή μου) είναι στα μείον της συσκευής. Αν περιμένουν να αποθηκεύει ο χρήστης 50-100 αρχεία εικόνας (50-100 φωτογραφίες) άντε και 50-100 βίντεο και 1000 τραγούδια, τότε δεν είναι κάποια συσκευή που λύνει ζητήματα-προβλήματα αποθήκευσης-backup. Δεν ξέρω οι αντίστοιχες συσκευές άλλων εμπορικών ονομάτων έχουν τα ίδια ζητήματα, την ίδια συμπεριφορά. Προβληματίζομαι...

Σελ. 38 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 1828333637383940434858 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7197
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-24, 22:46
  2. Μηνύματα: 15813
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 09:18
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας