Σελ. 5 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 967
  1. #61
    Εγγραφή
    23-09-2014
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Ο NAS παραμένει ο ίδιος δηλαδή με τους συγκεκριμένους δίσκους και σε RAID I για το σκοπό που το θέλω και είμαστε εντάξει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goodlife : 13-05-17 στις 23:04.

  2. #62
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Παραλαμβάνω την Πέμπτη το δικό μου DS 416 Play https://www.synology.com/en-us/products/DS416play μαζί με 4χWD Red NAS HDD 3TB. Είδα σε προηγούμενο post την πρόταση για αγορά δίσκων hitachi αλλά για δικούς μου λόγους πήρα τους WD.
    To 416 θα κάτσει στο δίκτυο επάνω σε 1000ari switch με σκοπό να φιλοξενήσει ταινίες και σειρές, επαγγελματικά αρχεία και τις ψηφιακές φωτογραφίες και video της οικογένειας.
    Όλα, εκτός ταινιών και σειρών, θα γίνονται αρχικά back up σε δικτυακό δίσκο που έχω ήδη με απλό copy και στην συνέχεια και αφού μάθω λίγο το περιβάλλον του synology με κάποιο από τα tool που προσφέρει.
    Τους δίσκους θα τους βάλω σε raid 5 με καθαρή ελεύθερη χωρητικότητα τα 9TB. Εδώ ξεκινάω το πρήξιμο
    1. Η synology προσφέρει το δικό της υβριδικό (SHR το λέει) raid 5, να το προτιμήσω έναντι του κλασικού 5?
    2. Αφού θα παίρνω back up τα χρήσιμα σε τρίτο δίσκο, μήπως είναι υπερβολή το raid και να το αφήσω στα 12TB?
    3. Είναι σωστή η πρακτική να τα ρίξω πρώτα όλα μέσα στους κλασικούς φακέλους (videos, tv, photos, home videos, etc) και μετά να κάνω libraries ή υπάρχει πιο αποδοτικός τρόπος?

    Ευχαριστώ

  3. #63
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Καλορίζικο!
    1) Εγώ το προτιμώ (το SHR) λόγω flexibility. Για σένα νομίζω ότι θα σου δώσουν τον ίδιο τελικό χώρο οπότε πράξε ότι νομίζεις. Πάντως με το SHR εδώ και 3+ χρόνια και μετά από 2 rebuilds λόγω disk failure, δεν είχα κανένα πρόβλημα.
    2) Έχω redundancy drive ακόμα και αν τα σημαντικά αρχεία πάνε και σε έναν άλλο δίσκο εκτός NAS.
    3) Δεν κατάλαβα. Μπορείς να εξηγήσεις καλύτερα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 13-06-17 στις 16:18.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #64
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Σε ευχαριστώ.

    Για το 3 νομίζεις ότι έχω καταλάβει εγώ τι θέλω? :P . Τα αρχεία τα έχω σκόρπια σε δίσκους. Θα τα κάνω copy στο 416 αφού πρώτα θα έχω δημιουργήσει φακέλους σε αυτό. Οι φάκελοι που σκέφτομαι να δημιουργήσω είναι οι movies, tv series, home videos, photos, music, docs and others. Θα κάνω τα αντίστοιχα copy εκεί μέσα και μετά θα φτιάξω libraries στον 416 για τυχόν διαμοιρασμό μέσω dlna. Είναι σωστό διαδικαστικά ή έχω μείνει πολύ πίσω?
    Για να προχωρήσω λίγο ακόμα την τρικυμία στο μυαλό μου σκέφτομαι να κάνω το εξής¨: Οσο αφορά τους 2 κύριους media player που υπάρχουν στο σπίτι το 416 θα πάιζει απλά το ρόλο του server και τα υπόλοιπα θα τα αναλαμβάνει το kodi.
    Οσο αφορά κινητά, tablets etc το 416 θα αναλαμβάνει αυτό το transcoding και θα τα μοιράζει μέσω dlna ή μέσω των apps που προσφέρει η synology.

    Edit: πρόσθεσα "ή μέσω των apps που προσφέρει η synology."
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Epinefelos : 13-06-17 στις 16:34.

  5. #65
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Το dlna τί να το κάνεις;

    Μην σκέφτεσαι πολύπλοκα.

    Να φροντίσεις να μην υλοποιείς network-protocol-specific ή OS-specific λύσεις.

    Ώστε ό,τι και να έχεις από την άλλη μεριά σαν client - οποιοδήποτε hardware και οποιοδήποτε OS - να τα υποστηρίζουν.

    Έτσι π.χ. οι libraries είναι ΚΑΚΗ λύση γιατί είναι specific.

    Μία πολύ καλή λύση - γιατί το NAS σου έχει UNIX filesystem - είναι τα relative symlinks, directories και αρχείων.

    Έτσι, πάντα σε επίπεδο κάτω από τα network shares που θα κάνεις, είναι μία πολύ καλή λύση για την οργάνωση του υλικού σου.

    Και επειδή είναι network-transparent και εγγενής στο filesystem λύση, θα τα βλέπουν από την άλλη πλευρά, οι πάντες, και για μια ζωή - δεν πρόκεται ποτέ να παύσει η υποστήριξη σε symlinks.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #66
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Π.χ αν θέλει κάποιος από κινητό να ακούσει μουσική αποθηκευμένη στο 416 ή να δει κάποιο video, ή πχ να δούμε τις photo στην τηλεόραση, δεν πρέπει αυτά να τα σερβίρει κάπως "έτοιμα" το 416?

    Πολύ πληροφορία για διάβασμα. Με την πρώτη ανάγνωση κατάλαβα ελάχιστα. Δώσε χρόνο!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Epinefelos : 13-06-17 στις 16:56.

  7. #67
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το dlna τί να το κάνεις;

    Μην σκέφτεσαι πολύπλοκα.

    Να φροντίσεις να μην υλοποιείς network-protocol-specific ή OS-specific λύσεις.

    Ώστε ό,τι και να έχεις από την άλλη μεριά σαν client - οποιοδήποτε hardware και οποιοδήποτε OS - να τα υποστηρίζουν.

    Έτσι π.χ. οι libraries είναι ΚΑΚΗ λύση γιατί είναι specific.

    Μία πολύ καλή λύση - γιατί το NAS σου έχει UNIX filesystem - είναι τα relative symlinks, directories και αρχείων.

    Έτσι, πάντα σε επίπεδο κάτω από τα network shares που θα κάνεις, είναι μία πολύ καλή λύση για την οργάνωση του υλικού σου.

    Και επειδή είναι network-transparent και εγγενής στο filesystem λύση, θα τα βλέπουν από την άλλη πλευρά, οι πάντες, και για μια ζωή - δεν πρόκεται ποτέ να παύσει η υποστήριξη σε symlinks.
    Αν και δε διαφωνώ με τον Wan, να βάλω κάποιες παραμέτρους στην εξίσωση.
    Ο Wan αλλά και εγώ αναφερόμαστε/επικεντρωνόμαστε αρχικά στον σωστό διαμοιρασμό των αποθηκευμένων σου αρχείων στο δίκτυο.
    Λογικά θα φτιάξεις κάποια volumes ανάλογα με τις ανάγκες σου στο NAS και μετά με κάποιο πρωτόκολλο που σε βολεύει (nfs, afp, samba κλπ) θα δώσεις τη δυνατότητα στα μηχανήματά σου να έχουν πρόσβαση σε αυτά τα volumes.
    Αυτή η πρόσβαση μπορεί να είναι είτε για εγγραφή (π.χ. backups) είτε να για να διαβάσεις κάποια αρχεία.

    Από εκεί και πέρα, αν θέλεις, μπορείς να "χτίσεις" και κάποιες υπηρεσίες πάνω σε αυτό το setup.
    Δλδ δεν είναι ανάγκη τις ταινίες σου να τις έχεις χύμα σε έναν κατάλογο του NAS και να τις κοιτάς manually (έχοντας κάνει mount ένα volume του NAS στο pc σου). Ούτε είναι απαραίτητο να έχεις έναν media server (π.χ. kodi) σε κάθε μηχάνημα που θες να κάνεις αναπαραγωγή. Μπορείς να έχεις έναν server που να αναλαμβάνει να stream-άρει το περιεχόμενο στο δίκτυό σου. Βέβαια δένεσαι με το πρωτόκολλο που υποστηρίζει αλλά π.χ. εμένα δε με νοιάζει και πολύ μια που και έχω την πρόσβαση στα αρχεία όποτε θέλω (NAS επίπεδο) αλλά και έχω τις ευκολίες ενός τέτοιου service.

    Τέτοια services (ειδικά για ταινίες) πρέπει να έχει το μοντέλο σου μια που είναι η play σειρά.

    Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με τις φωτογραφίες. κλπ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 13-06-17 στις 18:33.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #68
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Σε ευχαριστώ. Έχω καταλάβει. Βασικά στο μυαλό μου έχω αυτό ακριβώς που περιγράφεις και νομίζω πως έτσι το είχα από την αρχή. Όπου θέλω KODI αναλαμβάνει το KODI, όπου θέλω stream από το 416 αναλαμβάνει η αντίστοιχη υπηρεσία. Και ναι το 416play έχει την υποστήριξη τέτοιων υπηρεσιών για αυτό και επέλεξα αυτό έναντι του 416 σκέτο. Κακώς την ονόμασα DLNA, έπρεπε από την αρχή να βάλω "όποια υπηρεσία χρειάζεται".
    Κάτι άλλο που παρατήρησα. Αναφέρεσαι σε volumes ανάλογα των αναγκών, ενώ εγώ έχω σκεφτεί ένα volume, και ανάλογα των αναγκών share των subdirectories. Πρέπει να προσέξω κάτι? ή απλά "ανάλογα των αναγκών" πράττω?

  9. #69
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Εγώ χωρίς να το πολυσκεφτώ πήγα σε 1 volume το οποίο βασίζεται σε 3*4TB disks.
    Στο οποίο έχω τα πάντα...
    Π.χ. backups από 2 διαφορετικούς υπολογιστές και ταινίες και download section στο ίδιο volume (προφανώς κάπως νοικοκυρεμένα).

    Δεν είναι κακό μια που το καθένα χρησιμοποιεί όσο χώρο θέλει χωρίς να ασχολούμαι & πονοκεφαλιάζω για το πόσο χώρο να δώσω από την αρχή στο κάθε ένα από αυτά/αν θα μπορώ να κάνω re-allocate τον χώρο κλπ. Βέβαια τα backups (που είναι μηνών) κάποια στιγμή αρχίζουν να καταλαμβάνουν παραπάνω χώρο από όσο πρέπει. Εεε εκεί ίσως να έπρεπε να είχα ξεχωριστό volumes για τα backups ή να πρέπει (που θα μπορώ λογικά) να ρυθμίσω τον χώρα που καταλαμβάνουν (π.χ. με διαφορετικούς χρήστες για κάθε μηχανή και limit στον χώρο που μπορούν να χρησιμοποιούν; )

    Καλά είναι αυτά αν έχεις χρόνο (ή έχεις ειδικές ανάγκες - π.χ. διαφορετικούς χρήστες στο σπίτι σου που ο καθένας πρέπει να έχει τον "χώρο του"). Εγώ που έχω αρχίσει να τα βαριέμαι τα πολλά πολλά, το έχω αφήσει το θέμα λίγο στον αυτόματο και ασχολούμαι όταν δω κάτι σημαντικό. Εεε 3 χρόνια τώρα δεν έχει χρειαστεί να κάνω κάποια ειδικότερη ρύθμιση. Απλά κάποια στιγμή στο 6μηνο με χρόνο κάνω ένα clean backup από κάθε μηχάνημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 13-06-17 στις 22:10.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #70
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εμενα παντως με την 6.1-15047 εχει εξαφανιστει το SHR. μπορω μονο να κανω τα κλασσικα raid.

  11. #71
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα παντως με την 6.1-15047 εχει εξαφανιστει το SHR. μπορω μονο να κανω τα κλασσικα raid.
    Στο site τους που κοίταξα τον raid calculator το έχει ακόμα https://www.synology.com/en-us/support/RAID_calculator. Μόλις στήσω το δικό μου θα σου πω.

  12. #72
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Καλησπερα synologistes. Ψαχνοντας τον 215 που εχω μου εκατσε μια απορια. Υπαρχει τροπος να μπορεσω να γραψω απευθειας στο NAS απο οτε tv?

  13. #73
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    To DS ήρθε τελικά εχτές. Ξεπακετάρισμα, δίσκοι, καλώδια ρεύμα και εγκατάσταση DSM, δεν πήρε συνολικά πάνω από 15 λεπτά.
    Το έχουν κάνει ένα είδος plug and play, ένας αδαής τελείως χρήστης μπορεί να το έχει με τις βασικές ρυθμίσεις έτοιμο μέσα στον χρόνο αυτό. Δεν επέλεξα ούτε raid ούτε volume, τίποτα, κατά κάποιο τρόπο επέλεξε αυτό πως θα το κάνει, φυσικά αν θές μετά κάνεις ότι θες εσύ, αλλά στην δική μου περίπτωση είχε επιλέξει αυτά που είχα αποφασίσει να βάλω και εγώ : Raid SHR και ένα volume με τον συνολικό ελεύθερο χώρο.
    Επίσης είχε δημιουργήσει και τους βασικούς shared φακέλους. Τον λίγο χρόνο που ασχολήθηκα του έβαλα static IP, εκλεισα DHCP, έφτιαξα users, εδωσα privileges, και τα καλύτερα έρχονται.
    Η άχρηστη και υποκειμενική πληροφορία της ημέρας : είναι πανέμορφο.

  14. #74
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Καλορίζικο! Νομίζω ότι θα το ευχαριστηθείς.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #75
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικο! Νομίζω ότι θα το ευχαριστηθείς.
    Ευχαριστώ, και για την βοήθεια σου.

Σελ. 5 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7205
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-24, 16:30
  2. Μηνύματα: 15813
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 09:18
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας