Σελ. 44 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 2434394243444546495464 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 646-660 από 967
  1. #646
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Για αρχή ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ναι την είδα την απάντηση στο άλλο νήμα, και για αυτό να σου πω την αλήθεια μπήκα στην διαδικασία να γράψω εδώ το μακρυνάρι.

    Όσον αφορά το 1, και με την προϋπόθεση ότι μπορεί το δικό μου ασθενικό DS να σηκώσει το Drive (βασικά αν μιλάμε για να το εγκαταστήσει, αυτό μπορώ να σου πω ήδη ότι μπορεί να το κάνει, γιατί το πέρασα πριν λίγο. Τώρα αν υπάρχουν καθυστερήσεις κλπ δεν ξέρω), νομίζω θα με βόλευε περισσότερο η επιλογή b). Ειδικά για τα αρχεία της δουλειάς, όταν έχω ένα αρχείο που δουλεύω μέσα στο Photoshop, δεν ξέρω καν αν θα μπορούσα μέσα από το Photoshop να κάνω αποθήκευση απευθείας στο Drive. Με μια πρώτη ματιά δεν βλέπω να υπάρχει το Drive ως mapped drive μέσα στα Windows. Άσε που μια φορά την εβδομάδα κάνω και ένα backup σε έναν εξωτερικό δίσκο (πάλι μέσω του freefilesync αφού πρώτα κάνει έλεγχο για τις αλλαγές). Αν και για να είμαι ειλικρινής θα με βόλευε να έκανε sync την αλλαγή και στο Drive αμέσως όταν την έκανα. Ή ίσως -όπως το έχω ρυθμίσει στο freefilesync, να κάνει sync πχ 30 λεπτά μετά από την τελευταία φορά που έγινε κάποια αλλαγή στον φάκελο.

    Όσον αφορά το 2, και καρφωτά την εσωτερική IP του NAS που βάζω, έχει πάλι μεγάλες καθυστερήσεις, τώρα μόλις το δοκίμασα, στο DS Photo έκανε -με το χρονόμετρο- 20 δευτερόλεπτα μόνο για να περάσει την login screen, άλλα 10 για να βγάλει τα Albums (εννοείται χωρίς κανένα thumbnail), μπαίνω σε έναν φάκελο και μου εμφανίζει μόνο τα τετραγωνάκια με τα 2 βελάκια σαν reload icon, πατάω σε ένα από αυτά, περιμένω 1 λεπτό και ακόμα να φορτώσει η φωτογραφία..

    Και όλα αυτά την στιγμή που μπαίνοντας στο X-Plore από το κινητό, μπαίνει στο NAS (μέσω SMBv2 θυμίζω) σε 4-5 δευτερόλεπτα, από εκεί μπαίνω μπαμ-μπαμ στον ίδιο φάκελο, μετά από 2-3 δευτερόλεπτα εμφανίζει -blurred- thumbnails, πατώντας πάνω σε μία καθαρίζει μετά από 3-4 δευτερόλεπτα και μπορώ απευθείας να πάω στην επόμενη/προηγούμενη χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sadako : 03-12-22 στις 21:27.

  2. #647
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Αρχικά, βεβαιώσου ότι έχεις κάνει update στην τελευταία υποστηριζόμενη έκδοση του DSM. Λογικά θα παίρνει το 7.1, αν όχι αλλάζουν κάπως τα πράγματα.

    Γενικώς, ναι, τα χαμηλά specs είναι ένα πρόβλημα με αυτά που θα ήθελες να κάνεις. Το Media indexing θα σου κατασπαταλήσει τους πόρους μέχρι να τελειώσει, και αν έχεις πολλές φωτογραφίες (κάποιες χιλιάδες ας πούμε) τότε είναι αναπόφευκτο αυτό που αντιμετώπισες. Ειδικά αν έχεις ενεργοποιήσει το facial recognition (που δεν ξέρω αν υποστηρίζεται στο δικό σου μοντέλο). Όχι, δεν κάνει αντίγραφα, μόνο indexing για χρήση από τις multimedia εφαρμογές. Εσύ αποφασίζεις ποιοι φάκελοι θα συμπεριλαμβάνονται, οπότε καλού κακού δες Control Panel --> Media Indexing μήπως έχεις περιττούς Indexed folders που δεν υπάρχει λόγος να μπουν στη διαδικασία και μοιραία σε καθυστερούν.

    Εγώ χρησιμοποιώ πλέον κατά κόρον το Photos μαζί με την εφαρμογή. Έχω το 220+ με 6GB, δεν το λες και "τέρας" αλλά δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Έχω όλες τι φωτογραφίες μου και videos, γίνεται αυτόματα backup από δύο κινητά, και έχω όλες τις φωτό και video να μοιράζονται από το αντίστοιχο shared folder μέσω DLNA. Μιλάω πάντα για τα προσωπικά αρχεία. Ταινίες κλπ δεν έχουν να κάνουν με αυτό.

    Προσοχή, οι εφαρμογές DS είναι παλιές πλέον, η νέα ονομάζεται Synology Photos. Αν χρησιμοποιείς παλιό DSM και παλαιότερη εφαρμογή ίσως να είναι ένας ακόμη λόγος για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Δες εδώ.

    Το Synology Drive σκέψου το σαν ένα Google Drive ή σαν ένα OneDrive αλλά στο δικό σου cloud. Συνεπώς αποφασίζεις εσύ για το μέγεθος, τη χρήση και το διαμοιρασμό. Απίστευτη ευκολία, το χρησιμοποιώ επίσης κατά κόρον. Όπως χρησιμοποιείς Google Drive και OneDrive, με τον ίδιο τρόπο χρησιμοποιείς και το Synology Drive, οπότε εσύ κρίνεις αν το χρειάζεσαι ή όχι. Φυσικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και με κάποια εφαρμογή για sync.

    Από το Download Station μην περιμένεις και πολλά πράγματα. Έχει μείνει πολύ πίσω. Ειδικά αν είσαι σε DSM 6.x.
    Θα πρότεινα αναβάθμιση σε DSM 7.x και Transmission ή Deluge από το SynoCommunity τα οποία δυστυχώς είναι και η μόνη σου επιλογή καθώς το DS116j δεν τρέχει Docker.

  3. #648
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Από ό,τι βλέπω, η τελευταία έκδοση DSM που υποστηρίζει είναι η 6.2.4-25556.

    Όσον αφορά το Media Indexing, περισσότερο αναφέρομαι σε αυτό που γράφει στα "Video Settings":
    To view videos in the "photo" shared folder of Photo Station on your mobile devices, you can enable video conversion for mobile devices.

    Αυτό δεν ξέρω αν σημαίνει ότι δημιουργεί αντίγραφα, ή ότι απλά ενεργοποιεί το transcoding, που προφανώς και δεν κάνει δουλεύει σε εμένα.

    Πάντως ο Photos folder είναι συνολικά κάπου 276GB, με 1300 videos και 24.000 φωτογραφίες. Οπότε ναι το indexing θα το γονατίσει. Το θέμα είναι, άντε και το αφήνω εγώ για 1-2 μήνες ξέρω γω (όσο πάρει για να τελειώσει ), άπαξ και τελειώσει μετά θα είναι οκ; Δεν θα χρησιμοποιεί πόρους του συστήματος;

    Αν το Drive θα μπορούσε να ρυθμιστεί να κάνει sync σε στιγμή που με βολεύει (γιατί η αλήθεια είναι ότι το άμεσο sync όταν δουλεύω αρχεία που μπορεί να είναι κάποιων 100άδων MB ίσως να μην είναι και πολύ πρακτικό) μπορεί και να το σκεφτόμουν.

    Γενικά πάντως, πέρα από την χρήση που ήδη κάνω, η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να μπορώ να κάνω transcoding κάποια αρχεία βίντεο που έχω και θα ήθελα να έχω πρόσβαση εκτός τοπικού δικτύου, γιατί με 5mbps upload δεν είναι καθόλου πρακτικό να πρέπει να το κατεβάσω στο αρχικό του μέγεθος. Τι ισχύος NAS θα χρειαζόμουν άραγε για κάτι τέτοιο;

    Και βέβαια αυτό με τις φωτογραφίες αν δούλευε καλά και εκτός τοπικού δικτύου θα ήταν πολύ χρήσιμο να μπορώ να τις βλέπω άνετα και γρήγορα (όσο γρήγορα μπορεί να επιτρέπουν τα 5mbps που ανέφερα παραπάνω).

  4. #649
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Πάντως, στο παρακάτω λινκ βλέπω ότι διατίθεται και το 7.1 για ds115j:
    https://www.synology.com/en-global/s...ion=7.1#system

    Έχεις τεράστιο μέγεθος media για τις ικανότητες του nas σου. Εάν κάποια στιγμή πάντως τελειώσει το indexing, τότε απλά θα σκαναρει το νέο περιεχόμενο εφεξής.

    Όσον αφορά το transcoding,δυστυχώς για αξιοπρεπές hardware transcoding πρέπει να πας σε κάποιο μοντέλο των σειρών "+".
    Κάπου υπήρχε και ένας πίνακας σχετικός, με μια αναζήτηση θα το βρεις εύκολα πιστεύω, για να δεις τι μπορεί και τι όχι το δικό σου μοντέλο.

  5. #650
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα σε ολους.

    Σκέφτομαι να αγοράσω ενα DS118 με αποκλειστικο σκοπο, να γινει δικτυακος file server.
    Η γραμμή μου, εχει 20Mbit upload και εντος του ετους θα αναβαθμιστω με οπτικη ftth.

    Το ζητουμενο ειναι το εξης:

    1) Nα εχω προσβαση στα αρχεια μου οσο ειμαι σπιτι (μουσικη, ταινιες, βιντεο, διαφορα εγγραφα κτλ) τοσο απο το Desktop οσο και απο το tablet αλλα και τα 2 λαπτοπ.
    2) Να εχω προσβαση με ταμπλετ αλλα και λαπτοπ οσο ειμαι εκτος wifi οικιας. Συνδεδεμενος ειτε σε καποιο wifi, ειτε και με Mobile internet.

    Το 2ο απαιτουμενο ειναι ο δισκος να φαινεται στα windows σαν network drive και εφοσον αποσυνδεθω απο το wifi με το λαπτοπ κλεινοντας το και πηγαινοντας στο γραφειο της δουλειας, σε αλλο σπιτι, στο εξοχικο, να παραμενει στον windows explorer χωρις να χανει συνδεσιμοτητα. Ειναι κατι τετοιο εφικτο; Αν ναι με ποιο τροπο;

  6. #651
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Morx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους.

    Σκέφτομαι να αγοράσω ενα DS118 με αποκλειστικο σκοπο, να γινει δικτυακος file server.
    Η γραμμή μου, εχει 20Mbit upload και εντος του ετους θα αναβαθμιστω με οπτικη ftth.

    Το ζητουμενο ειναι το εξης:

    1) Nα εχω προσβαση στα αρχεια μου οσο ειμαι σπιτι (μουσικη, ταινιες, βιντεο, διαφορα εγγραφα κτλ) τοσο απο το Desktop οσο και απο το tablet αλλα και τα 2 λαπτοπ.
    2) Να εχω προσβαση με ταμπλετ αλλα και λαπτοπ οσο ειμαι εκτος wifi οικιας. Συνδεδεμενος ειτε σε καποιο wifi, ειτε και με Mobile internet.

    Το 2ο απαιτουμενο ειναι ο δισκος να φαινεται στα windows σαν network drive και εφοσον αποσυνδεθω απο το wifi με το λαπτοπ κλεινοντας το και πηγαινοντας στο γραφειο της δουλειας, σε αλλο σπιτι, στο εξοχικο, να παραμενει στον windows explorer χωρις να χανει συνδεσιμοτητα. Ειναι κατι τετοιο εφικτο; Αν ναι με ποιο τροπο;
    Ο ένας τρόπος είναι να στήσεις VPN (μπορείς και πάνω στο Synology) και να συνδέεσαι πρώτα στο τοπικό δίκτυο. Βοηθάει να έχεις στατική IP ή Dynamic DNS,
    Ο άλλος τρόπος είναι μέσω του QuickConnect της Synology, που είναι λίγο πιο αργό και εξαρτάται και από αυτούς.
    Για τα tablets και τα κινητά πρέπει να σκεφτείς τον τρόπο λειτουργίας, γιατί συνήθως δεν υποστηρίζουν SMB ή NFS shares, οπότε μάλλον θα τρέχεις και κάποια επιπλέον υπηρεσία (media server, κάτι άλλο.

  7. #652
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ένας τρόπος είναι να στήσεις VPN (μπορείς και πάνω στο Synology) και να συνδέεσαι πρώτα στο τοπικό δίκτυο. Βοηθάει να έχεις στατική IP ή Dynamic DNS,
    Ο άλλος τρόπος είναι μέσω του QuickConnect της Synology, που είναι λίγο πιο αργό και εξαρτάται και από αυτούς.
    Για τα tablets και τα κινητά πρέπει να σκεφτείς τον τρόπο λειτουργίας, γιατί συνήθως δεν υποστηρίζουν SMB ή NFS shares, οπότε μάλλον θα τρέχεις και κάποια επιπλέον υπηρεσία (media server, κάτι άλλο.
    Για τον τρόπο ένα, θα πρέπει να ανοίξει και την αντίστοιχη πόρτα στο router Αλλά αν δεν έχει στατική IP τότε θα πρέπει (πιθανότατα αλλά όχι απαραίτητα) να το ξαναρυθμίζει κάθε φορά που έχει αποσύνδεση.
    Για το tablet, αν είναι android, υπάρχουν εφαρμογές της Synology για να έχεις πρόσβαση στον file server.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #653
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Morx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους.

    Σκέφτομαι να αγοράσω ενα DS118 με αποκλειστικο σκοπο, να γινει δικτυακος file server.
    Η γραμμή μου, εχει 20Mbit upload και εντος του ετους θα αναβαθμιστω με οπτικη ftth.

    Το ζητουμενο ειναι το εξης:

    1) Nα εχω προσβαση στα αρχεια μου οσο ειμαι σπιτι (μουσικη, ταινιες, βιντεο, διαφορα εγγραφα κτλ) τοσο απο το Desktop οσο και απο το tablet αλλα και τα 2 λαπτοπ.
    2) Να εχω προσβαση με ταμπλετ αλλα και λαπτοπ οσο ειμαι εκτος wifi οικιας. Συνδεδεμενος ειτε σε καποιο wifi, ειτε και με Mobile internet.

    Το 2ο απαιτουμενο ειναι ο δισκος να φαινεται στα windows σαν network drive και εφοσον αποσυνδεθω απο το wifi με το λαπτοπ κλεινοντας το και πηγαινοντας στο γραφειο της δουλειας, σε αλλο σπιτι, στο εξοχικο, να παραμενει στον windows explorer χωρις να χανει συνδεσιμοτητα. Ειναι κατι τετοιο εφικτο; Αν ναι με ποιο τροπο;

    Και τα δύο είναι εφικτά με το DSM των Synology.
    Αρχικά, θα σου πρότεινα να σκεφτείς σοβαρά να ανεβάσεις το budget και να πας σε ένα NAS τουλάχιστον 2 θέσεων. Μόνο έτσι θα εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητές του. Με το DS118 θα έχεις έναν δίσκο σε δίκτυο, ναι, με πολλές δυνατότητες αλλά κανένα redundancy.

    1) Γίνεται πανεύκολα. Στα PCs με SMB και στα tablet/κινητά με τις εφαρμογές DS File/Synology Photos. Μην ξεχάσεις ότι θα έχεις δυνατότητα του δικού σου cloud με το Synology Drive
    2) Και αυτό πανεύκολο με το WebDAV. Ωστόσο, για λόγους ασφαλείας καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το Tailscale. Απέφυγε το Quickconnect για τέτοιες δουλειές.

  9. #654
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Και αυτό πανεύκολο με το WebDAV. Ωστόσο, για λόγους ασφαλείας καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το Tailscale. Απέφυγε το Quickconnect για τέτοιες δουλειές.
    Tailscale; Δεν το γνώριζα αυτό!Γ@μ@το φαίνεται

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tailscale.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  21,8 KB 
ID: 245479
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #655
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Κατ'αρχην ευχαριστω απο καρδιας ολους οσους μπαινουν στον κοπο να βοηθησουν.
    Το redundancy το σκεφτηκα επομενως θα προχωρησω σε μοντελο με 2 δισκους.

    Το NAS θα το χρησιμοποιουν ΚΑΙ 2 ατομα της οικογενειας, τα οποια οπως καταλαβαινετε ειναι "μπαρμπαδια" που εκει που ξαφνικα κατι λειτουργει, τα εχουν κανει ολα μανταρα.
    Επομενως δε θελω να μπλεξω με VPN, δεν εχω τις γνωσεις για κατι τετοιο, καταλαβαινω τα οφελη αλλα δεν υπαρχει η δυνατοτητα και ουτε θελω να καταφυγω σε μηναιες ετησιες κτλ συνδρομες.

    Εφαρμογες για cloud backup και τετοια μου ειναι παγερα αδιαφορες. Ουσιαστικα οσο ειμαι σπιτι οπως ειπα θελω τα αρχεια μου να τα εχω σε direct storage στο NAS.
    Δε θελω τιποτε στο desktop, laptop, tablet κτλ... ειναι κυριολεκτικα ενα μπαχαλο.


    Ουσιαστικα, αυτο που θελω ειναι ενας δικτυακος δισκος για εμενα, τον οποιο θα κανω mount στον windows explorer.
    Εφοσον τον κανω mount χρησιμοποιωντας σαν διευθυνση το domain μου και ειμαι σπιτι, θα χρησιμοποιει το LAN; Σωστα;
    Εαν απλα κλεισω το λαπτοπ και βγω "εκτος" οπου και το ανοιξω ξανα, σε αλλη πολη, σε αλλη χωρα, θα ειναι mounted κανονικα μεσω WAN; Σωστα;

    Με ποιο τροπο γινεται κατι τετοιο; Το θελω ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ, windows ONLY. Mount & τελος.

    Υ.Γ. Τα δε μπαρμπαδια που θα εχουν δικο τους directory θα ειναι σαν οδηγια "Αποθηκευεις εκει". Ο,τι βρισκεται στο λαπτοπ σου, αυριο το κλαις.
    Η μητερα μου, εχει περιπου 10TB σε φωτογραφιες και βιντεο, αντιστοιχη υλοποιηση θα κανω και γι'αυτους με δευτερο NAS μελλοντικα. Εχει 1 λαπτοπ και 1 σταθερο.

  11. #656
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Morx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικα, αυτο που θελω ειναι ενας δικτυακος δισκος για εμενα, τον οποιο θα κανω mount στον windows explorer.
    Εφοσον τον κανω mount χρησιμοποιωντας σαν διευθυνση το domain μου και ειμαι σπιτι, θα χρησιμοποιει το LAN; Σωστα;
    Εαν απλα κλεισω το λαπτοπ και βγω "εκτος" οπου και το ανοιξω ξανα, σε αλλη πολη, σε αλλη χωρα, θα ειναι mounted κανονικα μεσω WAN; Σωστα;
    Λάθος
    Εσύ θα κάνεις map (όχι mount, είμαστε σε Windows) έναν δικτυακό τόπο ώστε να φαίνεται στον File explorer. Θα σου ζητήσει να βάλεις την IP του, θα ορίσεις τη LAN και όλα καλά για όποτε έχεις το laptop σου στο LAN.
    Όταν θα είσαι σε άλλη πόλη/χώρα πως θα δει το laptop σου το LAN στο οποίο βρίσκεται το NAS; Με τη LAN IP; Αδύνατο.
    Εκεί είναι που χρειάζεται το laptop σου (όχι των γονιών σου) ένα τρόπο ώστε να συνδεθεί στο LAN του σπιτιού ώστε να έχει πρόσβαση στο Synology, στα PC και σε ότι άλλο θες. Γι'αυτό χρειάζεσαι ένα service όπως το VPN (το οποίο θα τρέχει κάπου στο LAN) στο οποίο θα συνδεθεί το laptop σου για να έχει πρόσβαση.

    Το tailscale το δοκιμάζω τώρα, και όσο είμαι εκτός σπιτιού παίζει καλά (έχω κάνει map το synology με τη WAN IP που δίνει το tailscale). Αυτό που δεν ξέρω είναι τι θα γίνει όταν βρεθώ στο ίδιο LAN με το synology, υποθέτω πως θα παίξει αν και δεν ξέρω πως γίνεται το routing...ίσως ξέρει ο dimfil.sat που το πρότεινε.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #657
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    ΟΚ, κατανοητό.
    Θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς το Tailscale για απομακρυσμενη πρόσβαση. Είναι πανεύκολο στη χρήση και έχει και δωρεάν plan.

    Από εκεί και πέρα, φαντάζομαι γνωρίζεις πως θα κάνεις map ένα φάκελλο στο τοπικό σου δίκτυο. Δεξί κλικ πάνω στο δικτυακό τόπο φάκελο αφού έχεις κάνει browse το δίκτυο στον Windows Explorer.

    Για να κάνεις map φακέλους απομακρυσμενα, δες εδώ για το WebDAV:
    https://www.wintips.org/how-to-map-s...over-internet/

    Να θυμάσαι ότι πρέπει να βάλεις σταθερή local IP στο NAS γιατί αλλιώς θα σε μπερδέψει σε πολλά θέματα.
    Και ό,τι άλλο θες, εδώ είμαστε...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος :
    Όταν θα είσαι σε άλλη πόλη/χώρα πως θα δει το laptop σου το LAN στο οποίο βρίσκεται το NAS; Με τη LAN IP; Αδύνατο.
    Δυνατότατο...
    WebDAV είναι η απάντηση και έδωσα ήδη link. Ωστόσο, το Tailscale είναι σαφώς καλύτερη και ασφαλέστερη λύση. Και εντός τοπικού δικτύου θα είσαι ΟΚ αν και εκεί δεν το χρειάζεσαι.

  13. #658
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυνατότατο...
    WebDAV είναι η απάντηση και έδωσα ήδη link. Ωστόσο, το Tailscale είναι σαφώς καλύτερη και ασφαλέστερη λύση. Και εντός τοπικού δικτύου θα είσαι ΟΚ αν και εκεί δεν το χρειάζεσαι.
    Ε ναι, το εξηγώ παρακάτω. BTW WebDAV δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

    Δεν το χρειάζεσαι όταν είσαι στο LAN, αλλά το map με ποια IP θα το κάνεις; Αν κάνω map με τη LAN IP, θα τη βλέπει όταν είμαι απομακρυσμένα με Tailscale;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #659
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Μισο λεπτο γιατι δεν το κατεχω.

    Ανοιγω webdav και σεταρω.

    Map network drive -> domain.gr/mplamplampla

    Εφοσον ειμαι συνδεδεμενος στο wifi, θα μπαινει, δε θα μπαινει; Ακομα και αν βαλω το domain αντι της LAN IP, σωστα;
    Κλεινω το λαπτοπ οπως ειναι και παω στο γραφειο. Το ανοιγω, θα ειναι mapped ο δικτυακος δισκος;;

    To λεω για αλλη μια φορα, ΔΕΝ θελω να μπλεξω με VPN.

  15. #660
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωστόσο, το Tailscale είναι σαφώς καλύτερη και ασφαλέστερη λύση.
    ποιο το πλεονέκτημα του σε σχέση με το wireguard που τρέχω τώρα; Απ ότι βλέπω πάνω σε wireguard πατάει.

Σελ. 44 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 2434394243444546495464 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7205
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-24, 16:30
  2. Μηνύματα: 15813
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 09:18
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας