Σελ. 45 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 25354043444546475055 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 661-675 από 967
  1. #661
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο το πλεονέκτημα του σε σχέση με το wireguard που τρέχω τώρα; Απ ότι βλέπω πάνω σε wireguard πατάει.
    Μάλλον το ότι δεν έχει επίσημη υποστήριξη από την Synology, άρα δεν έχει ούτε native app.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  2. #662
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Α, οκ. Ευκολία λοιπόν.
    Εγώ το τρέχω στο router γιατί το θεώρησα λιγότερο επισφαλείς να σπάσει. Πάντως απ όσο ξέρω μπαίνει και σε docker το wireguard και είναι και τελείως δωρεάν

    EDIT
    τελικά βρήκα και έτοιμα πακέτα wireguard για αρκετά synology. Αν και πάλι θα το αφήσω στο router για ασφάλεια

  3. #663
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, οκ. Ευκολία λοιπόν.
    Εγώ το τρέχω στο router γιατί το θεώρησα λιγότερο επισφαλείς να σπάσει. Πάντως απ όσο ξέρω μπαίνει και σε docker το wireguard και είναι και τελείως δωρεάν

    EDIT
    τελικά βρήκα και έτοιμα πακέτα wireguard για αρκετά synology. Αν και πάλι θα το αφήσω στο router για ασφάλεια
    Το wireguard χρειάζεται να έχεις δικό domain ή DDNS;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #664
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι, το εξηγώ παρακάτω. BTW WebDAV δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

    Δεν το χρειάζεσαι όταν είσαι στο LAN, αλλά το map με ποια IP θα το κάνεις; Αν κάνω map με τη LAN IP, θα τη βλέπει όταν είμαι απομακρυσμένα με Tailscale;
    Χρειάζεσαι οπωσδήποτε και DDNS γι αυτές τις δουλειές.
    Το δωρεάν Synology είναι μια χαρά...

  5. #665
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζεσαι οπωσδήποτε και DDNS γι αυτές τις δουλειές.
    Το δωρεάν Synology είναι μια χαρά...
    Με μπέρδεψες...
    DDNS χρειάζεται σίγουρα για το WebDAV, το Tailscale δεν (φαίνεται να) χρειάζεται DDNS. Από ότι κατάλαβα στην ουσία είναι wireguard μέσω κάποιου provider που σου δίνει αυτός τις IP.
    Άρα λες πως χρησιμοποιείς το DDNS που σου δίνει η synology αλλά όχι για να χρησιμοποιήσεις το QuickConnect .
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #666
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζεσαι οπωσδήποτε και DDNS γι αυτές τις δουλειές.
    Το δωρεάν Synology είναι μια χαρά...
    To εγραψα και στην αρχη, εχω domain.
    Αν κανω map network drive βασει domain, οταν μπω σπιτι και ανοιξω το λαπτοπ, το traffic θα ειναι σε lan επιπεδο και ολα καλα;

  7. #667
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το wireguard χρειάζεται να έχεις δικό domain ή DDNS;
    Ναι δουλεύω με no-ip εδώ και χρόνια

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tailscale δεν (φαίνεται να) χρειάζεται DDNS
    Γιατί απ ότι κατάλαβα παίζεις με λογαριασμό σε αυτούς και η εφαρμογή τους στέλνει την ip σου εκεί. Άρα ξέρουν όταν χρειαστεί σε ποια ip να στείλουν την σύνδεση.
    Κάτι σαν το πως συνδέεται το teamviewer δηλαδή;

  8. #668
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @Morx

    Τα ερωτήματά σου απαντήθηκαν/ απαντώνται ήδη από τα άλλα μέλη.
    Το 1ο που έχω να προτείνω είναι να πας σε ένα πιο δυνατό μηχάνημα (και, στα πλαίσια του δυνατού, future proof) όπως το 220+. Σκυλί του πολέμου.
    Το 2ο να επιλέξεις δίσκους cmr και όχι smr.
    Mono No Aware

  9. #669
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Morx

    Τα ερωτήματά σου απαντήθηκαν/ απαντώνται ήδη από τα άλλα μέλη.
    Το 1ο που έχω να προτείνω είναι να πας σε ένα πιο δυνατό μηχάνημα (και, στα πλαίσια του δυνατού, future proof) όπως το 220+. Σκυλί του πολέμου.
    Το 2ο να επιλέξεις δίσκους cmr και όχι smr.
    Για να ρωταω ξανα ισως δεν καταλαβαινω κατι αλλα δεν ειδα πουθενα να εξηγει καποιος πως θα γινει το σεταρισμα.
    Για εμενα το VPN ειναι το μονο ευκολο αλλα ΟΧΙ το θεμιτο σε καμια περιπτωση. Δεν θα ασχοληθω μονο με το εσωτερικο μου δικτυο αλλα το να καθομαι και να supportάρω τα τερτίπια αλλων τεσσάρων ατομων.

    Δεν απαντηθηκε ευθεως επισης, με ποιο τροπο θα γινει το routing. Οσο ειμαι εκτος θα χρησιμοποιει το domain για να βρει το network drive, καλως μεχρι εδω. Οταν επιστρεφω εγω σπιτι, θα γινεται resolve αυτοματα, ωστε να χρησιμοποιει καρφι την LAN IP ?

  10. #670
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παιδιά, να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα γιατί τον μπερδέψαμε τον άνθρωπο. Τα ερωτήματά του ήταν συγκεκριμένα, οπότε μην τα ανακατεύουμε όλα μαζί. Σε όσα έγραψα ήμουν ξεκάθαρος πιστεύω, αλλά πάμε να τα γράψω λίγο κατηγοριοποιημένα και όποιες άλλες ερωτήσεις υπάρξουν, εδώ είμαστε...

    Α. Θέλω απλά να βλέπω τους Shared Folders μου απομακρυσμένα (εκτός τοπικού δικτύου) έχοντας κάνει mapped τους αντίστοιχους φακέλους

    Αυτό όπως είπα γίνεται εφικτό με το WebDAV και χρήση DDNS. Είναι εύκολη αλλά όχι ιδιαίτερα ασφαλής μέθοδος. Δεν αποτελεί πρόβλημα βέβαια αν δεν έχεις και ιδιαίτερα προσωπικά δεδομένα ή δεν σε νοιάζει και πολύ αν πάθουν κάτι.

    Β. Θέλω να έχω πρόσβαση στους Shared Folders και στο τοπικό μου δίκτυο απομακρυσμένα με ασφάλεια

    Αυτό απαιτεί να τρέχει VPN στο NAS ή στο router. Στο NAS (που μας ενδιαφέρει στη συζήτηση) γίνεται είτε με OpenVPN είτε με Wireguard. Ασφαλής μέθοδος που όμως χρειάζεται αφενός να ξέρεις τι και πως να το κάνεις και αφετέρου ανοίγει κάποια θέματα με τη χρήση του DDNS αν έχεις υπηρεσίες που τρέχουν και θέλεις να έχεις πρόσβαση έξω από το τοπικό δίκτυο. Μην ξεχνάμε επίσης ότι για σοβαρό VPN χρειάζεσαι και συνδρομή σε κάποια εμπορική υπηρεσία, γιατί οι δωρεάν δεν είναι να τις εμπιστεύεσαι ούτε και είναι κάτι αξιόπιστο.
    Εδώ μπαίνει στο παιχνίδι το Tailscale το οποίο είναι πανεύκολο στο σετάρισμα, ασφαλέστατο και δεν έχει συνδρομή για απλή χρήση, ενώ επίσης δεν δημιουργεί προβλήματα με τα DDNS που μπορεί να σε ενδιαφέρουν για άλλες χρήσεις. Το προτείνω ανεπιφύλακτα για ασφαλή πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο (εννοείται και του NAS που μας ενδιαφέρει εδώ) από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου. Πανεύκολο στη χρήση, δεν θα μπερδέψει τον οποιονδήποτε.

    Γ. Θέλω να έχω VPN για κατεβάσματα torrents κλπ

    Και αυτό γίνεται, δεν έχει σχέση με τα προηγούμενα. Όποιος ενδιαφέρεται για κατεβάσματα torrents/nzb, Plex και *arr apps, καλλύτερα να κοιτάξει ένα Synology των σειρών "+" που τρέχουν docker και όλη η δουλειά να γίνεται με το Gluetun.

    Δ. Θέλω να έχω ασφαλή πρόσβαση σε κάποιες υπηρεσίες που τρέχουν στο NAS και έχουν web GUI

    Σε αυτή την περίπτωση είναι αρκετό το Reverse Proxy για τη θύρα 443 του https και είναι πανεύκολο το σετάρισμα στο DSM


    Δεν βλέπω κάποια άλλη περίπτωση που να απασχολεί έναν χρήστη στο σπίτι.

    Ο φίλος μας λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, από τη στιγμή που απλά χρειάζεται απομακρυσμένη πρόσβαση στους φακέλους του, εμπίπτει στις κατηγορίες (Α) και (Β) οπότε καλύτερα να στραφεί στο Tailscale. Είναι η καλύτερη/ευκολότερη/ασφαλέστερη λύση χωρίς να χρειάζεται πολλά-πολλά σε ρυθμίσεις...

  11. #671
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Morx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ρωταω ξανα ισως δεν καταλαβαινω κατι αλλα δεν ειδα πουθενα να εξηγει καποιος πως θα γινει το σεταρισμα.
    OK, δεν ήταν μομφή, το ανέφερα για να δικαιολογήσω ότι δεν πιάνω τα ερωτήματά σου από την αρχή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Morx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμενα το VPN ειναι το μονο ευκολο αλλα ΟΧΙ το θεμιτο σε καμια περιπτωση. Δεν θα ασχοληθω μονο με το εσωτερικο μου δικτυο αλλα το να καθομαι και να supportάρω τα τερτίπια αλλων τεσσάρων ατομων.

    Δεν απαντηθηκε ευθεως επισης, με ποιο τροπο θα γινει το routing. Οσο ειμαι εκτος θα χρησιμοποιει το domain για να βρει το network drive, καλως μεχρι εδω. Οταν επιστρεφω εγω σπιτι, θα γινεται resolve αυτοματα, ωστε να χρησιμοποιει καρφι την LAN IP ?
    Δεν είναι απαραίτητο το vpn. Στήνοντας synology ddns θα πάρεις μία ip πχ. morx.synology.me και όλα τα app σε κινητά/ tablet θα συνδέονται εκεί.
    Υπάρχει και η δυνατότητα για 2fa οπότε μη φοβάσαι.
    Για το synology drive σε pc θα πρέπει στο router να ανοίξει η πόρτα 6690. Όλα μετά γίνονται seamlessly σε μετάβαση από lan σε σύνδεση από έξω.
    Εάν δε θες να μπλέξεις με όλα αυτά υπάρχει το quickconnect.
    Μάλιστα quickconnect και synology ddns μπορούν να τρέχουν ταυτοχρόνως.
    Τέλος υπάρχει αυτομάτως και η δυνατότητα για wildcard *.morx.synology.me, οπότε μπορείς από browser μέσω πχ. file.morx.synology.me να μπαίνεις κατευθείαν στο file station. Το ίδιο για audio, video κτλ.
    Mono No Aware

  12. #672
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνάμε επίσης ότι για σοβαρό VPN χρειάζεσαι και συνδρομή σε κάποια εμπορική υπηρεσία, γιατί οι δωρεάν δεν είναι να τις εμπιστεύεσαι ούτε και είναι κάτι αξιόπιστο.
    Αυτό δεν το κατάλαβα.
    Αυτό απαντάει/κολλάει στο ερώτημα Γ (για κατέβασμα) και όχι στο Β (πρόσβαση στα shared folders απομακρυσμένα). Δεν χρειάζεται να πληρώσεις κάπου για να τρέξεις ένα openvpn/wireguard στο router/NAS σου.
    Οι υπηρεσίες που λες είναι για να παίρνεις άλλη ip (άλλης χώρας πχ) και όχι για να συνδέεσαι στο τοπικό σου δίκτυο.
    Σωστά;

  13. #673
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Τα δυο τελευταια ποστ ηταν ο,τι πραγματικα χρειαζομουν!

    Θα προχωρησω σε αγορα του 220+ οπως σκεφτομουν καθως και ιντελ εχει και docker support (θα πεσει πολυ διαβασμα, ελπιζω να μη φτασω 50 με ασπρες τριχες μεχρι να τα μαθω τα κολπα).
    Εχω καταληξει και σε 3 μοντελα HDD των 8ΤΒ εκαστος για raid ... οποτε θα ριξω μια ματια για το ποιοι ειναι CMR ωστε να προχωρησω.

    Ευχαριστω πολυ οσους βοηθησαν, εαν χρεαστω κατι αλλο θα επανελθω.

  14. #674
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι υπηρεσίες που λες είναι για να παίρνεις άλλη ip (άλλης χώρας πχ) και όχι για να συνδέεσαι στο τοπικό σου δίκτυο.
    Σωστά;
    Και τα δύο, ανάλογα πως θα τα σεταρεις. Αλλά από τη στιγμή που υπάρχει το Tailscale, λήγει το ζήτημα της απομακρυσμένης πρόσβασης...

    Εγώ χρησιμοποιώ Tailscale για πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο από το laptop όταν είμαι στο γραφείο, DS File/Synology Drive από κινητό και tablet, vpn στο gluetun από Cyberghost για τα κατεβάσματά μου και, τέλος, Reverse Proxy για όσα docker containers με ενδιαφέρει να έχω πρόσβασή και εκτός σπιτιού.

  15. #675
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν το κατάλαβα.
    Αυτό απαντάει/κολλάει στο ερώτημα Γ (για κατέβασμα) και όχι στο Β (πρόσβαση στα shared folders απομακρυσμένα). Δεν χρειάζεται να πληρώσεις κάπου για να τρέξεις ένα openvpn/wireguard στο router/NAS σου.
    Οι υπηρεσίες που λες είναι για να παίρνεις άλλη ip (άλλης χώρας πχ) και όχι για να συνδέεσαι στο τοπικό σου δίκτυο.
    Σωστά;
    Ναι, κακώς μπλέχτηκαν το local VPN (dial in) με το remote VPN (dial out) στην ίδια συζήτηση.
    Απλά τα Tailscale, Zerotier κλπ είναι συνδυασμός και των δύο, γιατί φτιάχνουν εικονικό τοπικό δίκτυο για όλες τις συσκευές που συμμετέχουν.

Σελ. 45 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 25354043444546475055 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7198
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 23:20
  2. Μηνύματα: 15813
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 09:18
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας