Σελ. 16 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 967
  1. #226
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasostan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλιώς δεν έβλεπε τα περιεχόμενα των φακέλων. Διάβαζε μεν τους φάκελους αλλά δεν έμπαινε παραμέσα!
    Ειναι οι users ειναι και τα user-group. μηπως εχεις κλεισει στο group την προσβαση στους φακελους?

    Καντους απλους user παλι... πηγαινε FILE SHARING > SHARED FOLDER και βρες τον φακελο που θες να βλεπουν.
    Επελεξε τον. Κανε EDIT και δες στα permitions τι εχεις επιλεξει. Σιγουρα κατι εκει ειναι λαθος και κοβει την προσβαση .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  permitions.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  150,5 KB 
ID: 199766

    Αν δεις σε ενα μηχανημα μου.... στο group που ανηκει ο χρηστης "dimitris" του δινει προσβαση στο φακελο "dackup of storage" . ΑΛΛΑ τον κοβω χειροκινητα απο τα permitions του φακελου.
    Σε εσενα θα ειναι λογικα το αντιθετο. Σαν χρηστης τον εχεις ανοιχτο αλλα θα τον κοβεις καπου αλλου. Δες τα παλι πιο αναλυτικα και θα το βρεις το λαθος.
    The gr81 .

  2. #227
    Εγγραφή
    07-10-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι οι users ειναι και τα user-group. μηπως εχεις κλεισει στο group την προσβαση στους φακελους?

    Καντους απλους user παλι... πηγαινε FILE SHARING > SHARED FOLDER και βρες τον φακελο που θες να βλεπουν.
    Επελεξε τον. Κανε EDIT και δες στα permitions τι εχεις επιλεξει. Σιγουρα κατι εκει ειναι λαθος και κοβει την προσβαση .
    ok, θα το κοιτάξω στα user group μήπως έχω κάνει κάτι.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα,

    Το ΝΑS το βλέπω σε όλες τις συσκευές μου εκτός απ το kodi. Μόνο αν του δώσω "TREAT ALL AS ADMIN" έχει access το kodi. Ότι άλλο να του βάλω
    βλέπει τους φακέλους αλλά δεν μπορεί να μπει στο περιεχόμενο. Έφτιαξα κι ένα kodi user με τα privileges που θέλω αλλά και πάλι τίποτα.

    Τπ πρόβλημα το έχω μόνο με το kodi επαλαμβάνω. Το nvidia shield και όλα τα άλλα players (vlc, MX κλπ) βλέπουν το σέρβερ απρόσκοπτα.
    Μέσω SMB σίγουρα αλλά αυτό δεν με πειράζει, με το kodi μόνο θέλω NFS.
    DreamBox 7020s
    Gibertini 1,40m
    Invacom 0,3 db
    Positioner V-box II Diseqc 1,2
    Gemini 2,70

  3. #228
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasostan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok, θα το κοιτάξω στα user group μήπως έχω κάνει κάτι.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα,

    Το ΝΑS το βλέπω σε όλες τις συσκευές μου εκτός απ το kodi. Μόνο αν του δώσω "TREAT ALL AS ADMIN" έχει access το kodi. Ότι άλλο να του βάλω
    βλέπει τους φακέλους αλλά δεν μπορεί να μπει στο περιεχόμενο. Έφτιαξα κι ένα kodi user με τα privileges που θέλω αλλά και πάλι τίποτα.

    Τπ πρόβλημα το έχω μόνο με το kodi επαλαμβάνω. Το nvidia shield και όλα τα άλλα players (vlc, MX κλπ) βλέπουν το σέρβερ απρόσκοπτα.
    Μέσω SMB σίγουρα αλλά αυτό δεν με πειράζει, με το kodi μόνο θέλω NFS.
    Ριξε μια ματια εδω.
    The gr81 .

  4. #229
    Εγγραφή
    07-10-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ριξε μια ματια εδω.
    Αυτό ακριβώς έχω κάνει. Map all users to admin.
    Μόνο έτσι μπαίνει το kodi στο NAS.
    Αν το έχει καταφέρει άλλος με NFS χωρίς να δώσει δικαιώματα admin στο kodi, ας βοηθήσει.
    DreamBox 7020s
    Gibertini 1,40m
    Invacom 0,3 db
    Positioner V-box II Diseqc 1,2
    Gemini 2,70

  5. #230
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

    Ήθελα να ρωτήσω αν κανείς εδώ μέσα χρησιμοποιεί Synology Cloud Station Server ή Cloud Station Sharesync; Μετά από αποτυχία πρόσβασης μέσω FTP στο NAS μου (λογικά φταίει το χαζορούτερ της Cosmote, θα ξανασχοληθώ κάποια στιγμή λογικά) βλέποντας τι κάνουν οι 2 εφαρμογές μου φάνηκες ιδανικές για αυτό που ήθελα να κάνω, δηλαδή αυτόματο sync ανάμεσα σε τοπικούς φακέλους και το NAS (για την ακρίβεια διπλό sync, το δεύτερο σε απομακρυσμένο PC), αλλά ψάχνοντας για τις διαφορές ανάμεσα στο Cloud Sharesync και το Cloud Station Server έπεσα πάνω σε αναφορές για ΠΟΛΛΑ και ΣΟΒΑΡΑ θέματα στο sync.

    Συγκεκριμένα εδώ:
    https://www.reddit.com/r/synology/co...ion_sharesync/
    https://forum.synology.com/enu/viewtopic.php?t=83860
    https://forum.synology.com/enu/viewtopic.php?t=116637

    αναφέρουν πολλοί για ασυνέπειες στο sync, αρχεία που υποτίθεται ότι γίνονται sync στην πραγματικότητα δεν γίνονται με αποτέλεσμα κόσμος να έχει χάσει αρχεία. Ειδικά εγώ που είχα σκοπό να το χρησιμοποιήσω για αρχεία δουλειάς σκάλωσα άσχημα. Έχει κανείς εδώ μέσα παρόμοιες εμπειρίες; Υπάρχει περίπτωση να έχουν διορθωθεί σε νεότερες εκδόσεις;

  6. #231
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το χρησιμοποιώ (cloud station server) εγώ σε περιορισμένη βάση για συγχρονισμό αρχείων μεταξύ win 10 και linux, και ορισμένων από αυτά με ένα iphone,
    όλα εντός του lan,
    δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, αλλά ταυτόχρονα κάνω και backup των αρχείων που δεν με πειράζει να χάσω

    με το sync είναι εύκολο να χαθούν αρχεία, πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει και backup

  7. #232
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Χμμμ.. Παρόλο που άνοιξα ξεχωριστό νήμα
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CE%AF%CE%B1
    , δεν ξέρω μήπως τελικά είναι πιο εξειδικευμένο θέμα των Synology και του DSM, οπότε αυτοκουοτάρομαι κι εδώ:
    Έχω κάποια αρχεία μέσα σε ένα Synology NAS πέρα από τις άλλες χρήσεις του θέλω σε κάποιους φακέλους να ορίσω FTP access για να κάνω sync με remote φάκελο. Εκεί λοιπόν διαπίστωσα ότι μπαίνοντας στον ίδιο φάκελο κανονικά με τον Windows Explorer βλέπω τις σωστές τιμές στην λίστα "Date Modified" ενώ μπαίνοντας μέσω FTP βλέπω κάτι "στρόγγυλους" χρόνους που χαλάνε όλο το sync, γιατί το κάνω με κριτήριο ακριβώς αυτό.


    Γιατί το κάνει αυτό; Είναι θέμα κάποιας ρύθμισης; Το δείχνω στο παρακάτω screenshot. Δεξιά είναι οι σωστοί χρόνοι ενώ αριστερά φαίνονται για τα ίδια αρχεία αυτές οι στρογγυλοποιημένες τιμές που βγάζει όταν μπαίνω μέσω FTP.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FTP_TimesChanged.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  420,9 KB 
ID: 200293

  8. #233
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ.. Παρόλο που άνοιξα ξεχωριστό νήμα
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CE%AF%CE%B1
    , δεν ξέρω μήπως τελικά είναι πιο εξειδικευμένο θέμα των Synology και του DSM, οπότε αυτοκουοτάρομαι κι εδώ:


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FTP_TimesChanged.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  420,9 KB 
ID: 200293
    Συνήθως τέτοιους περιορισμούς έχει το "παλιό" LIST ftp command. Κάνε έναν έλεγχο αν ο FTP client υποστηρίζει τα πιο "καινούργιo" MLST (https://tools.ietf.org/html/rfc3659#section-7).

  9. #234
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Έχεις απόλυτο δίκιο, με μπέρδεψε λίγο ότι το ίδιο θέμα παρουσιαζόταν και στον Chrome, αλλά για το FreeFileSync κατέβασα νεότερη έκδοση και τελικά είδε τους χρόνους κανονικά.

  10. #235
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα! Θέλω να πάρω τον ds218+ μαζί με ένα δίσκο red 6tb. Έχω κοιτάξει μόνο μέσω του skroutz. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα αξιόπιστο, ακόμα και από εξωτερικό που έχετε αγοράσει. Σας ευχαριστώ.

  11. #236
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εγω προσωπικα μονο απο Ελλαδα παιρνω synology .

    Γιατι ομως αυτο το μοντελο? και γιατι μονο ενα δισκο? Τι σκεφτεσαι να κανεις?
    The gr81 .

  12. #237
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω προσωπικα μονο απο Ελλαδα παιρνω synology .

    Γιατι ομως αυτο το μοντελο? και γιατι μονο ενα δισκο? Τι σκεφτεσαι να κανεις?
    Το θέλω πιο πολύ για plex server, openvpn και backup. Αρχικά με ένα δίσκο και μετά όταν τα οικονομικά το επιτρέψουν θα προσθέσω και τον δεύτερο. Το synology και εγω από εδώ λέω να το πάρω. Βρήκα ένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη που το έχει 300 ευρώ. Το σκληρό έλεγα για εξωτερικό μήπως υπάρχει καλύτερη τιμή. Ποιο μοντέλο έχεις και για τι χρήση αν επιτρέπεται;

  13. #238
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    μην το καθυστερησεις για τον 2ο δισκο γιατι αλλιως backup δεν υφισταται.

    Εχω διαφορα μοντελα. πλεον εχω καταληξει στο setup που με βολευει και ειναι πιο οικονομικο "για μενα".

    Εχω στησει δικο μου custom build μηχανημα με xpenology και χωρητικοτητα δισκων περιπου 21ΤΒ με shr2 .
    Και παιρνω τα DS119j (ds116 παλιοτερα) με 2 ή 3ΤΒ δισκο το καθενα για την δικη του δουλεια και ΟΛΑ γινονται backup στο μεγαλο.
    πχ αλλο για storage. αλλο για docker κλπ κλπ

    Στην αδερφη μου εχω το DS216j με 4ΤΒ raid1 για τις αναγκες αποθηκευσης της που και αυτο ερχεται στον μεγαλο μου. (σε περιπτωση που χρειαστει κατι).

    Για plex περιμενε να σου απαντησουν καποιοι που το εχουν δοκιμασει γιατι εχω τρεχω με τον i3 του custom build και δεν εχει θεμα Βεβαια δεν εχω καθολου 4Κ.

    Ριξε μια ματια ΕΔΩ.
    Γραφει ...

    In Intel or AMD Based Based CPU that is 64bit (x86) in Architecture
    Higher than 1.6Ghz in Frequency
    More than 2 Cores

    και εχει και εναν πινακα συγκριτικο.
    The gr81 .

  14. #239
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    είτε 1 είτε 5 είτε 24 δίσκοι, backup δεν υφίσταται, αν δεν υπάρχει αλλού (εκτός NAS δηλαδή, και καλύτερα και σε άλλον χώρο)

    το RAID ΔΕΝ είναι backup, έχεις και επιπλέον λόγους να χάσεις δεδομένα

  15. #240
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην το καθυστερησεις για τον 2ο δισκο γιατι αλλιως backup δεν υφισταται.

    Εχω διαφορα μοντελα. πλεον εχω καταληξει στο setup που με βολευει και ειναι πιο οικονομικο "για μενα".

    Εχω στησει δικο μου custom build μηχανημα με xpenology και χωρητικοτητα δισκων περιπου 21ΤΒ με shr2 .
    Και παιρνω τα DS119j (ds116 παλιοτερα) με 2 ή 3ΤΒ δισκο το καθενα για την δικη του δουλεια και ΟΛΑ γινονται backup στο μεγαλο.
    πχ αλλο για storage. αλλο για docker κλπ κλπ

    Στην αδερφη μου εχω το DS216j με 4ΤΒ raid1 για τις αναγκες αποθηκευσης της που και αυτο ερχεται στον μεγαλο μου. (σε περιπτωση που χρειαστει κατι).

    Για plex περιμενε να σου απαντησουν καποιοι που το εχουν δοκιμασει γιατι εχω τρεχω με τον i3 του custom build και δεν εχει θεμα Βεβαια δεν εχω καθολου 4Κ.

    Ριξε μια ματια ΕΔΩ.
    Γραφει ...

    In Intel or AMD Based Based CPU that is 64bit (x86) in Architecture
    Higher than 1.6Ghz in Frequency
    More than 2 Cores

    και εχει και εναν πινακα συγκριτικο.
    Καλημέρα!! Δεν έχω και εγώ 4Κ οπότε δεν με πολύ ενδιαφέρει η ισχύς του!! Έχεις υπόψιν κάποιο μαγαζί από εξωτερικό σε καλύτερες τιμές από εδώ;

Σελ. 16 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7205
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-24, 16:30
  2. Μηνύματα: 15813
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 09:18
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας