Σελ. 20 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 966
  1. #286
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για δισκους κοιταω τους εξωτερικους και τους βγαζω και τους βαζω εσωτερικους , γιατι η διαφορα τιμης ειναι αρκετα σημαντικη .
    εκτος αυτων , εχουν και καλη συσκευασια μεχρι να φτασουν στα χερια μου λογο των θηκων τους
    πχ στα 8 τερα που κοιταω , ο πιο φτηνος εξωτερικος κανει 152 απο την WD , και στους εσωτερικους κανει 188 (+20%) απο toshiba
    (οι WD ξεκινανε απο 215 (+35%) )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 12-06-19 στις 22:36.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #287
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    απλά θέλει προσοχή

    https://tinkertry.com/liberate-weste...re-to-save-big

    Περιέχει τον Western Digital WD80EZZX 8TB -(not intended for NAS)

    Επίσης χάνεις την εγγύηση

    Για NAS μόνο RED και πάνω (ή αντίστοιχα άλλων εταιριών).

  3. #288
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά θέλει προσοχή

    https://tinkertry.com/liberate-weste...re-to-save-big

    Περιέχει τον Western Digital WD80EZZX 8TB -(not intended for NAS)

    Επίσης χάνεις την εγγύηση

    Για NAS μόνο RED και πάνω (ή αντίστοιχα άλλων εταιριών).
    ναι συμβαινει αυτο με την εγγυηση
    οσον αφορα τους nas δισκους, δισκοι για nas χρησιμοποιουνται και πριν τους ταμπελοποιησουν με εμπορικες ονομασιες οπως nas /βιντεο /gaming και αλλα. αρκει τα χαρακτηριστικα του δισκου να συμπιπτουν με τις απαιτησεις μας .
    και υποθετω οτι οι περισσοτεροι εξωτερικοι , ειδικα αυτοι με τις χαμηλες στροφες , ειναι πιο καταλληλοι για τετοιες χρησεις .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #289
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ..όσοι το έχετε τα φώτα σας...

    Synology DiskStation DS119j

    θέλω να πάρω ένα και να του βάλω έναν ssd 64αρι ή 128αρι μέσα... στις usb που έχει... αν βάλω έναν εξωτερικό δίσκο... έχει επιλογή να μου κάνει backup τα αρχεία του εσωτερικού πχ κάθε μέρα... η και περισσότερες φορές την μέρα???

  5. #290
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    έχει εφαρμογή που κάνει backup σε εξωτερικό σκληρό (hyper backup) ανάμεσα σε άλλα (πχ cloud, άλλο NAS κλπ)

    έχει schedule με minimum ανά μέρα, υποστηρίζει versions, κρυπτογράφηση, έχει εφαρμογές για restore από το backup για win, mac, linux

  6. #291
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι συμβαινει αυτο με την εγγυηση
    οσον αφορα τους nas δισκους, δισκοι για nas χρησιμοποιουνται και πριν τους ταμπελοποιησουν με εμπορικες ονομασιες οπως nas /βιντεο /gaming και αλλα. αρκει τα χαρακτηριστικα του δισκου να συμπιπτουν με τις απαιτησεις μας .
    και υποθετω οτι οι περισσοτεροι εξωτερικοι , ειδικα αυτοι με τις χαμηλες στροφες , ειναι πιο καταλληλοι για τετοιες χρησεις .
    οι 8αρηδες+ mybook οντως ειναι καλη φαση γιατι δεν εχουν φθηνους δισκους να βαλουν.
    ειναι η wd red η hgst rebranded σε white label συνηθως.
    για nas και raid κανουν μια χαρα. και υποστηριζουν tler απλα χανεται σε καθε poweroff και θελει ξανα ενεργοποιηση.
    πλεον οι περισσοτεροι ειναι οι EZAZ που ειναι hitachi, πιθανον ultrastar@5400. δηλαδη enterprise & performance

    ωστοσο το enclosure ειναι τελειως ακαταλληλο για τετοιους δισκους. 50C ευκολα τωρα το καλοκαιρι, και προφανως βγαζουν πιο πολυ θορυβο/κραδασμους και ειναι αρκετα πιο ζεστοι απο τους μικροτερους mybook που εχουν μεσα φθηνους δισκους.
    8 tb στο 150αρι και με καλο δισκο μεσα παντως, το κανουν πολυ καλη εποχη για αγορα σκληρων, ιδανικα για χρηση ως εσωτερικο.

    ανοιγει πανευκολα, αλλα εχει κατι αχρηστα pinakia που σπανε πανευκολα χωρις να επηρεαζουν λειτουργικα το enclosure. αλλα μπορει να πεσει ακυρο στην εγγυηση αν ειναι σπασμενα.

  7. #292
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Καλησπέρα σας, έχω αγοράσει το synology DS-418play και περιμένω δυο εβδομάδες και πάω για την τριτη του δυο σκληρους της seagate . Εχει βέβαια διαθέσιμα άμεσα της wd red .Να αγοράσω αυτους; Οι συγκεκριμένοι σκληροί στο site της synology και στην συμβατότητα βγάζει το εξής μήνυμα This drive has no vibration sensors and may not be suitable for 24/7. Ευχαριστώ
    London for ever

  8. #293
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, έχω αγοράσει το synology DS-418play και περιμένω δυο εβδομάδες και πάω για την τριτη του δυο σκληρους της seagate . Εχει βέβαια διαθέσιμα άμεσα της wd red .Να αγοράσω αυτους; Οι συγκεκριμένοι σκληροί στο site της synology και στην συμβατότητα βγάζει το εξής μήνυμα This drive has no vibration sensors and may not be suitable for 24/7. Ευχαριστώ
    Μια χαρά είναι και οι WD Red. Εάν θέλεις να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός, μπορείς να πάρεις 1+1, αφού με διαφορετικούς δίσκους ελαττώνεις την πιθανότητα να χαλάσουν ταυτόχρονα.

  9. #294
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, έχω αγοράσει το synology DS-418play και περιμένω δυο εβδομάδες και πάω για την τριτη του δυο σκληρους της seagate . Εχει βέβαια διαθέσιμα άμεσα της wd red .Να αγοράσω αυτους; Οι συγκεκριμένοι σκληροί στο site της synology και στην συμβατότητα βγάζει το εξής μήνυμα This drive has no vibration sensors and may not be suitable for 24/7. Ευχαριστώ
    Δεν βρισκεις πουθενα seagate? περιεργο. Αν και ειμαι WD-fanboy νομιζω υπαρχουν διαθεσιμοι seagate. Εκτος αν περιμενεις απεξω να ερθουν.
    Παρολα αυτα εχω σε original αλλα και σε baremetal WDred και εκτος απο μια φορα... εδω και καμμια 15αρια χρονια ποτε δεν ειχα προβληματα.

    ΕΚΤΟΣ απο κατι σαπιους WDgreen 2ΤΒ που ειχα παρει .


    Spoiler:
    Tip: ειμαι παθων και μαθων. Αν θελεις δισκους προσπαθησε να τους αγοραζεις με διαφορετικες ημερομηνιες και διαφορετικα καταστηματα.
    Ετσι ελαττωνεις καπως την πιθανοτητα βλαβης λογω αστοχιας παρτιδας.
    Εγω πηρα 2 x 4ΤΒ ταυτοχρονα και μετα απο περιπου 2 βδομαδες αλλους 2 x 4ΤΒ .
    σε 3 μηνες περιπου τους 2 που ηταν απο το ιδιο καταστημα τους πηγα πισω για αντικατασταση.
    The gr81 .

  10. #295
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι και οι WD Red. Εάν θέλεις να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός, μπορείς να πάρεις 1+1, αφού με διαφορετικούς δίσκους ελαττώνεις την πιθανότητα να χαλάσουν ταυτόχρονα.
    Αν κατάλαβα καλά εννοείς να τους κάνω raid ; Αυτό θέλω να κάνω γιατό παράγγειλα 2 σκληρούς και αργότερα άλλους 2.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρισκεις πουθενα seagate? περιεργο. Αν και ειμαι WD-fanboy νομιζω υπαρχουν διαθεσιμοι seagate. Εκτος αν περιμενεις απεξω να ερθουν.
    Παρολα αυτα εχω σε original αλλα και σε baremetal WDred και εκτος απο μια φορα... εδω και καμμια 15αρια χρονια ποτε δεν ειχα προβληματα.

    ΕΚΤΟΣ απο κατι σαπιους WDgreen 2ΤΒ που ειχα παρει .


    Spoiler:
    Tip: ειμαι παθων και μαθων. Αν θελεις δισκους προσπαθησε να τους αγοραζεις με διαφορετικες ημερομηνιες και διαφορετικα καταστηματα.
    Ετσι ελαττωνεις καπως την πιθανοτητα βλαβης λογω αστοχιας παρτιδας.
    Εγω πηρα 2 x 4ΤΒ ταυτοχρονα και μετα απο περιπου 2 βδομαδες αλλους 2 x 4ΤΒ .
    σε 3 μηνες περιπου τους 2 που ηταν απο το ιδιο καταστημα τους πηγα πισω για αντικατασταση.
    Αν δεις στο σκροθτζ όλα είναι κατόπιν παραγγελίας και e-shop γράφουν σε δύο ημέρες αλλά μάλλον εννούν .....2 εβδομάδες Από εκεί τα έχω παραγγείλει . HDD SEAGATE ST4000VN008 IRONWOLF NAS 4TB SATA3

    ΥΓ. Για το tip πολύ καλό θα το εφαρμόσω .

    Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας .
    London for ever

  11. #296
    Εγγραφή
    21-06-2013
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα παιδιά,

    Είχα 2 δίσκους σε raid 1 σε SYNOLOGY DS718+. Κάποια στιγμή με ειδοποίησε ο δίσκος πως ο 1 από τους 2 δίσκους είχε 11 bad sectors. Οπότε σκέφτηκα (χαζά όπως αποδείχθηκε) και τον έβγαλα ώστε να τρέξω κάποια διαγνωστικά της Western Digital.. όλα τα test ήταν successful. Πάω και τον κουμπώνω ξανά και δεν με αφήνει να κάνω repair το pool. Στο tab HDD/SSD ο δίσκος φαίνεται Not Initialized και στο Health status: Failing...

    έβγαλα το δίσκο, έκανα ξανά format. Ο δίσκος ανοίγει από τα Windows κανονικά! Τον βάζω ξανά και φαίνεται πως είναι πάλι Failing...

    Μπορώ να κάνω κάτι? καμιά ιδέα?

    Ευχαριστώ!

  12. #297
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jonhh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά,

    Είχα 2 δίσκους σε raid 1 σε SYNOLOGY DS718+. Κάποια στιγμή με ειδοποίησε ο δίσκος πως ο 1 από τους 2 δίσκους είχε 11 bad sectors. Οπότε σκέφτηκα (χαζά όπως αποδείχθηκε) και τον έβγαλα ώστε να τρέξω κάποια διαγνωστικά της Western Digital.. όλα τα test ήταν successful. Πάω και τον κουμπώνω ξανά και δεν με αφήνει να κάνω repair το pool. Στο tab HDD/SSD ο δίσκος φαίνεται Not Initialized και στο Health status: Failing...

    έβγαλα το δίσκο, έκανα ξανά format. Ο δίσκος ανοίγει από τα Windows κανονικά! Τον βάζω ξανά και φαίνεται πως είναι πάλι Failing...

    Μπορώ να κάνω κάτι? καμιά ιδέα?

    Ευχαριστώ!
    Δοκιμασε το εξης.

    1) κανε RAW τον δισκο στα windows και μετα βαλτον στο synology.
    Και δοκιμασε παλι.

    2) Αν δεν πετυχει το 1 ... με τον δισκο μεσα πηγαινε στο storage manager>>HDD/SSD>> επελεξε τον δισκο (προσεκτικα) και κανε secure erase.
    λογικα μετα θα μπορεσεις να συνεχισεις. Απλα παιρνει πολυ ωρα το secure erase.

    Υ.Γ. επειδη εισαι "εκτεθιμενος" με εναν δισκο εκτος.... επλιζω να εχεις backup των σημαντικων αρχειων σου.
    The gr81 .

  13. #298
    Εγγραφή
    21-06-2013
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε το εξης.

    1) κανε RAW τον δισκο στα windows και μετα βαλτον στο synology.
    Και δοκιμασε παλι.

    2) Αν δεν πετυχει το 1 ... με τον δισκο μεσα πηγαινε στο storage manager>>HDD/SSD>> επελεξε τον δισκο (προσεκτικα) και κανε secure erase.
    λογικα μετα θα μπορεσεις να συνεχισεις. Απλα παιρνει πολυ ωρα το secure erase.

    Υ.Γ. επειδη εισαι "εκτεθιμενος" με εναν δισκο εκτος.... επλιζω να εχεις backup των σημαντικων αρχειων σου.
    1) Το έχω κάνει (και σε MBR και σε NTFS) και δεν δούλεψε. To έκανα μέσω ενός προγράμματος που έχω easeUS partion pro...
    2) Η επιλογή είναι disabled....
    3) Εχω εχω

  14. #299
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Μετά την παραλαβή των σκληρών δίσκων μου τους έβαλα ώς εξής . 2 δίσκους την πρώτη ημέρα και δημιούργησα SHR και volume 1 και 2 δίσκους την δεύτερη ήμερα και δημιούργησε volume 2 SHR . Μπορώ να τους ενσωματώσω όλους μαζί σαν volume 1 και SHR-2 ;
    London for ever

  15. #300
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jonhh Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Το έχω κάνει (και σε MBR και σε NTFS) και δεν δούλεψε. To έκανα μέσω ενός προγράμματος που έχω easeUS partion pro...
    2) Η επιλογή είναι disabled....
    3) Εχω εχω
    χαιρομαι για σενα που εχεις backup. Απλα μπραβο.
    Απο εκει και περα... ειμαι στη δουλεια τωρα και θα σκεφτω κατι μεχρι το μεσημερι. Δεν μπορει. θα το καταφερουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την παραλαβή των σκληρών δίσκων μου τους έβαλα ώς εξής . 2 δίσκους την πρώτη ημέρα και δημιούργησα SHR και volume 1 και 2 δίσκους την δεύτερη ήμερα και δημιούργησε volume 2 SHR . Μπορώ να τους ενσωματώσω όλους μαζί σαν volume 1 και SHR-2 ;
    Θα μεταφερεις οτι εχεις απο το VOL2 στο VOL1 . καταστρεφεις το vol2 και το pool .
    Μετα στο pool 1 θα πας να κανεις add drive τους 2 δισκους . και μετα αναλογα να κανεις expand το vol1 .
    The gr81 .

Σελ. 20 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15813
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 09:18
  2. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7179
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-24, 15:34
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας