Σελ. 52 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 32424750515253545762 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 766-780 από 967
  1. #766
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    840
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219930/21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΑ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    11,2(dB) / 34,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή διαβάζω είναι ευάλωτα σε επίθεσης



    Case: coolermaster cosmos s,CPU: Core i7 920 D0 M/B: asus p6t deluxe v2, Ram:corsair dominator 1600mhz 3*4gb, VGA: msi gtx 260 twin frozr, Hds: western digital velociraptor 300gb, CPU Cooler: stock cooler, Monitor: lg 17'',PSU: seasonic m12d 850watt.

  2. #767
    Εγγραφή
    22-06-2013
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98.000 kbps / 10.999 kbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9db(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα πάντα είναι ευάλωτα σε επιθέσεις. Δυο βηματάκια για προστασία πρέπει να τα κάνουμε όλοι, απενεργοποίηση του admin και του guest χρήστη, δημιουργία χρήστη άλλου με δικαιώματα admin, 2FA enabled, μέγιστος αριθμός ανεπιτυχών προσπαθειών σύνδεσης κλπ.

  3. #768
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bravelover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή διαβάζω είναι ευάλωτα σε επίθεσης
    https://www.wundertech.net/how-to-se...-nas-tutorial/

    - - - Updated - - -

    Οτιδήποτε συνδέεται στο internet είναι εν δυνάμει ευάλωτο. Υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κανεις για να ελάχιστοποιήσεις την πιθανότητα να σου συμβεί κάτι, δες το link που σου έδωσα για αρχή.

  4. #769
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Εξαρτάται τι ανοίγεις πάντα.

    Εγώ δεν εχω ανοίξει τίποτα και ούτε quick connect.

    Έχω στήσει VPN με το router και μπαίνω στο δικτυο και μετα ειναι ολα ορατά σαν να είμαι σπίτι.

    Οπότε η μονη "τρύπα" ειναι να καταφέρει κάποιος να μου σπάσει το VPN.

    Για ασφάλεια από ransomware φτιάξει ένα volume btrfs για τα προσωπικά αρχεία και ενεργοποίησε snapshots (ώστε ότι και να γίνει να μπορείς να πας πίσω στο χρόνο).

  5. #770
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    840
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219930/21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΑ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    11,2(dB) / 34,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί έχω σκοπό να βάλω βίντεο προσωπικά κτλ άλλωστε γιαυτό πήρα και 8tb να μπορώ να έχω τα πάντα. Back up δεν θα παίρνω από pc αλώστε τα βασικά έγραφα τα έχω στο σύννεφο. Εφαρμογές της βρίσκεις οπότε θες

    - - - Updated - - -

    Εσύ τα λες αλλά πως τα κάνουν αυτά πρώτη φορά πήρα nas

    - - - Updated - - -

    Το seedbox που έχω μου δίνει και δωρεάν vpn account

    - - - Updated - - -

    Το taliscale το έχετε δοκιμάσει είναι γρήγορο στην μεταφορά αρχείων?



    Case: coolermaster cosmos s,CPU: Core i7 920 D0 M/B: asus p6t deluxe v2, Ram:corsair dominator 1600mhz 3*4gb, VGA: msi gtx 260 twin frozr, Hds: western digital velociraptor 300gb, CPU Cooler: stock cooler, Monitor: lg 17'',PSU: seasonic m12d 850watt.

  6. #771
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bravelover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έχω σκοπό να βάλω βίντεο προσωπικά κτλ άλλωστε γιαυτό πήρα και 8tb να μπορώ να έχω τα πάντα. Back up δεν θα παίρνω από pc αλώστε τα βασικά έγραφα τα έχω στο σύννεφο. Εφαρμογές της βρίσκεις οπότε θες
    Κοίτα, όπως σου ξαναέγραψα, το NAS θέλει και έναν μικρό σχεδιασμό. Τι θέλεις να κάνεις, πως θα το κάνεις, και πως θα είσαι ασφαλής. Δεν γίνεται να ζεις με το φόβο, βάλε α΄φοβα ό,τι θέλεις στο NAS αλλά φρόντισε να κάνεις κάποια πράγματα που δεν θα το αφήνουν εκτεθειμένο. Στο link που σου έδωσα είναι τα πρώτα βασικά βήματα. Δεν είναι υποχρεωτικό να τα ακολουθήσεις όλα, αλλά όσα έχουν να κάνουν με τη χρήση που κάνεις.
    Εγώ έχω ανοίξει μόνο την 443 για https επειδή χρησιμοποιώ πολύ reverse proxy για πρόσβαση σε κάποια docker containers αλλά και στο Photos, Drive, Filestation. Δεν έχει συμβεί το παραμικρό, ποτέ.
    Το firewall του DSM εννοείται ενεργοποιημένο με τα σωστά και κατάλληλα rules.
    Επίσης, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ btrfs και snapshots, ώστε να μη σε νοιάζει καθόλου αν θα πέσεις θύμα ransomware. Δεν ξέρω κανέναν εδώ και τόσα χρόνια που να είχε τέτοιο πρόβλημα (έχω αντικείμενο εργασίας στην πληροφορική) αλλά ο κίνδυνος είναι υπαρκτός, οπότε αφού υπάρχει η δυνατότητα την αξιοποιείς χωρίς δεύτερη κουβέντα. Εμένα πάντως πιο πολύ με έχουν βοηθήσει τα snapshots όταν από δικό μου λάθος άλλαξα ή έσβησα αρχεία (κυρίως δουλειάς) για τα οποία βλακωδώς δεν είχα πρώτα ήδη κρατήσει backup!
    Μόλις γνωρίσεις και το Active Backup for Business τότε μπορεί να αλλάξεις γνώμη και για το backup των PCs σου...

    Νομίζω μια τυπική οικιακή χρήση περιλαμβάνει τουλάχιστον το Photos, το Synology Drive και το Note Station οπότε μια πρόσβαση από το διαδίκτυο είναι χρήσιμη. Το quickconnect είναι η πρώτη και εύκολη λύση, είναι αρκετά ασφαλές αλλά από τη στιγμή που σου δίνει και δωρεάν ddns η Synology, η συζήτηση σταματάει εκεί!
    Βλέπω ότι ασχολείσαι και με ταινίες. Εγώ έχω βάλει τα *arr apps μαζί Qbittorrent, Jackett και Plex όλα σε docker containers και γίνεται δουλίτσα άψογα. Μονόδρομος...

    Εσύ τα λες αλλά πως τα κάνουν αυτά πρώτη φορά πήρα nas
    https://www.wundertech.net/how-to-se...-nas-tutorial/
    https://www.wundertech.net/how-to-se...-synology-nas/
    https://mariushosting.com/synology-h...reverse-proxy/ (προσοχή με τους οδηγούς για docker του Marius, κάποιοι έχουν λάθη)

    Το seedbox που έχω μου δίνει και δωρεάν vpn account
    Αν σου δίνει τη δυνατότητα να προσθέσεις συσκευές (όπως όλοι οι αξιοπρεπείς vpn providers κάνουν) αξιοποίησέ το και εγκατέστησε το gluetun για όλες τις torrenting ανάγκες σου

    Το taliscale το έχετε δοκιμάσει είναι γρήγορο στην μεταφορά αρχείων?
    Ναι, το έχω δοκιμάσει, δεν το χρησιμοποιώ όμως πια. Σου είναι χρήσιμο αν θέλεις ασφαλή απομακρυσμένη πρόσβαση στο δίκτυό σου σαν να βρισκόσουν εκεί, αλλά πλέον όση απομακρυσμένη χρήση μου χρειάζεται έχει καλυφθεί από το reverse proxy στην 443 και με vpn στο router Για το σπίτι δεν χρειάζομαι τίποτε άλλο, για τη δουλειά αλλάζει το πράγμα.

    Να σου πω, αν μου επιτρέπεις, κάτι ακόμα. Φυσικά, εσύ αποφασίζεις για τη χρήση που θα κάνεις και πως σε βολεύει, αλλά από τη στιγμή που αποφάσισες να πάρεις ένα NAS νομίζω η ανάγκη για ένα seedbox δεν υπάρχει πια. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που σου προσφέρει περισσότερο από το NAS σου μόλις του προσθέσεις vpn (με κόστος κάπου στα 2-3 ευρώ το μήνα).
    Μιλάω πάντα για οικιακή χρήση, αλλά ακόμα και αν ήθελες να seedάρεις δεκάδες torrents και πάλι θα σε κάλυπτε. Μόνος περιορισμός που βλέπω είναι η ταχύτητα της σύνδεσής σου, αλλά ακόμα και έτσι, ο περιορισμός είναι περισσότερο στο ανέβασμα που θέλεις πιο πολύ χρόνο. Αλλά το NAS είναι 24/7 ανοικτό, συνεπώς δεν είναι σημαντικό πρόβλημα...

  7. #772
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    840
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219930/21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΑ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    11,2(dB) / 34,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή γίνεται η δουλειά με private tracker θελει καλό upload έχω γραμμή 200/20 down /up



    Case: coolermaster cosmos s,CPU: Core i7 920 D0 M/B: asus p6t deluxe v2, Ram:corsair dominator 1600mhz 3*4gb, VGA: msi gtx 260 twin frozr, Hds: western digital velociraptor 300gb, CPU Cooler: stock cooler, Monitor: lg 17'',PSU: seasonic m12d 850watt.

  8. #773
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bravelover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή γίνεται η δουλειά με private tracker θελει καλό upload έχω γραμμή 200/20 down /up
    Τόσα χρόνια κατεβάζω από private trackers, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το upload. Τι σημασία έχει αν θα το δώσεις πίσω σε μια ώρα ή σε μια μέρα. Έχω υψηλότατα ratio σε όσους ακόμα (ελέω usenet) συμμετέχω.

    Anyway, όπως σε βολεύει..

  9. #774
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    840
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219930/21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΑ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    11,2(dB) / 34,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενοω το upload θα σου μπουκώνει την γραμμή είδα αν βλέπεις και ip tv βλέπε eon. Το vpn ανέφερα να το χρησιμοποιήσω για ασφαλείς σύνδεση μιας και μου το δίνει στο πακέτο μέσα.



    Case: coolermaster cosmos s,CPU: Core i7 920 D0 M/B: asus p6t deluxe v2, Ram:corsair dominator 1600mhz 3*4gb, VGA: msi gtx 260 twin frozr, Hds: western digital velociraptor 300gb, CPU Cooler: stock cooler, Monitor: lg 17'',PSU: seasonic m12d 850watt.

  10. #775
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσα χρόνια κατεβάζω από private trackers, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το upload. Τι σημασία έχει αν θα το δώσεις πίσω σε μια ώρα ή σε μια μέρα.
    To καλύτερο seeding συνήθως γίνεται όσο πιο νωρίς έχει ανέβει το torrent, οπότε όσο μικρότερο upload τόσο λιγότερο θα δίνεις σε σχέση με άτομα στο εξωτερικό που έχουν μεγαλύτερο upload ή seedboxes.

    Κλασικά όσα περισσότερα torrents seedάρεις ταυτόχρονα όλο και περισσότερο σου κακοφαίνεται το upload, μιας και πάνε στράφι λόγω του bottleneck της γραμμής.

  11. #776
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Συζητάμε για διαφορετικές χρήσεις:
    Το seedbox έχει πρωτίστως γρήγορο δημόσιο δίκτυο και δευτερευόντως αποθηκευτικό χώρο.
    Το NAS έχει πρωτίστως αποθηκευτικό χώρο και γρήγορο ιδιωτικό δίκτυο και δευτερευόντως δημόσιο δίκτυο.
    Προφανώς δεν μπορεί το ένα να υποκαταστήσει πλήρως το άλλο.
    Με την ίδια λογική, στα θέματα ασφάλειας ένα NAS έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις από τον χρήστη σε σχέση πχ με μία υπηρεσία cloud storage.

    Όλα εργαλεία είναι - το πώς θα υλοποιηθεί κάθε λύση εξαρτάται και από τις ανάγκες του καθενός αλλά και τον χρόνο και κόπο που έχει διαθέσιμο να βάλει.
    Για τοπικό δίκτυο ένα NAS είναι πολύ πιο χρηστικό τις εναλλακτικές. Για διαμοίραση αρχείων στο internet θα κάνει τη δουλειά, αλλά έχει και μειονεκτήματα σε σχέση με υπηρεσίες που "ζουν" στο internet.

  12. #777
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ btrfs και snapshots, ώστε να μη σε νοιάζει καθόλου αν θα πέσεις θύμα ransomware. Δεν ξέρω κανέναν εδώ και τόσα χρόνια που να είχε τέτοιο πρόβλημα (έχω αντικείμενο εργασίας στην πληροφορική) αλλά ο κίνδυνος είναι υπαρκτός, οπότε αφού υπάρχει η δυνατότητα την αξιοποιείς χωρίς δεύτερη κουβέντα. Εμένα πάντως πιο πολύ με έχουν βοηθήσει τα snapshots όταν από δικό μου λάθος άλλαξα ή έσβησα αρχεία (κυρίως δουλειάς) για τα οποία βλακωδώς δεν είχα πρώτα ήδη κρατήσει backup!
    Μόλις γνωρίσεις και το Active Backup for Business τότε μπορεί να αλλάξεις γνώμη και για το backup των PCs σου...
    Μια παρατήρηση εδώ. Ένας από τους στόχους των ransomware είναι η καταστροφή των snapshots και των backup. Ανάλογα δηλαδή του πόσο εξελιγμένο ειναι ένα ransomware και τι πρόσβαση αποκτά, ένα filesystem δεν μπορεί να θεωρείται πανάκεια. Για αυτό σίγουρα χρειάζεται κάποιο εξωτερικό backup, το οποίο μάλιστα θα πρέπει να ειναι στημένο ετσι ώστε να εξασφαλίζει imutability στα δεδομένα.

  13. #778
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια παρατήρηση εδώ. Ένας από τους στόχους των ransomware είναι η καταστροφή των snapshots και των backup. Ανάλογα δηλαδή του πόσο εξελιγμένο ειναι ένα ransomware και τι πρόσβαση αποκτά, ένα filesystem δεν μπορεί να θεωρείται πανάκεια. Για αυτό σίγουρα χρειάζεται κάποιο εξωτερικό backup, το οποίο μάλιστα θα πρέπει να ειναι στημένο ετσι ώστε να εξασφαλίζει imutability στα δεδομένα.
    Μα φυσικά, το backup δεν αντικαθίσταται, δεν ήθελα να πω αυτό. Θεωρώ περιττό επίσης να πω ότι πρέπει να υπάρχει μια τακτική backup σε άλλο μέσο. Το θεωρώ αυτονόητο τουλάχιστον για όσα δεδομένα θεωρεί ο καθένας μας αναντικατάστατα.
    Τα snapshots του btrfs όμως είναι ένα σημαντικότατο όπλο και θα ήταν κουτό να μην το χρησιμοποιήσει κάποιος. Το Snapshot Replication αυτή τη στιγμή είναι ένα από σημαντικότερα apps του DSM.
    Γενικότερα, εκείνο που ήθελα να τονίσω είναι ότι από τη στιγμή που κάποιος μπαίνει στον κόπο και στα έξοδα (που είναι και αυτά σημαντικά εάν μιλάμε για οικιακή χρήση) να στραφεί στην αγορά ενός NAS, πρέπει να καταλάβει ότι είναι κάτι πολύ περισσότερο από ένας δικτυακός δίσκος! Έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες και σου προσφέρει πολύ περισσότερες υπηρεσίες. Ειδικά το DSM της Synology που επί της ουσίας αυτός είναι ο λόγος να προτιμήσεις ένα NAS από αυτούς και όχι το hardware που παίρνεις.

  14. #779
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    840
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219930/21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΑ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    11,2(dB) / 34,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ειναι και πολυ δυσκολο γενικα με τα back up δεν εχω εμπειρα θελει πειραματα ψαξιμο και βιντεο στο youtube

    - - - Updated - - -

    Έκανα σύνδεση με taliscale που είναι εύκολο. Έχω ασφάλεια με αυτό ;

    Επίσης αν συνδεθώ με το κινητο μέσω tali scale αν είμαι σπίτι πρέπει να το απενεργοποιώ από το κινητό ή το αφήνω πάντα ανοιχτό στο κινητό και στο nas ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bravelover : 02-04-23 στις 21:19.

  15. #780
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bravelover Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι και πολυ δυσκολο γενικα με τα back up δεν εχω εμπειρα θελει πειραματα ψαξιμο και βιντεο στο youtube
    Έχε στο μυαλό σου οτι baclup στο ιδιο μηχάνημα (σε άλλο δίσκο του) δεν ειναι backup. Μια δυσλειτουργία του τροφοδοτικου (ή ένας κεραυνός που θα περάσει) μπορει να κάψει ταυτοχρονα ολους τους δίσκους.

    Backup πρέπει να υπάρχει και καπου αλλου και εκτος σπιτιου. Το γνωστο 3-2-1 backup policy

    https://www.synology.com/en-global/d...on/data_backup

Σελ. 52 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 32424750515253545762 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7210
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-24, 22:30
  2. Μηνύματα: 15815
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-24, 14:59
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας