Σελ. 59 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 394954575859606164 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 871-885 από 967
  1. #871
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως τελικά γράφω σε λάθος νήμα...;
    Εξαρταται . Αν απλα θελεις καπου να γκρινιαξεις .. τοτε ναι. εισαι σε λαθος νημα .

    Σχετικα με το ρουτερ , οπως σωστα ειπε ο @x_undefined , κανεις ενα DMZ και βαζεις μετα οτι τραβαει η ορεξη σου .

    Προσοχη ομως . Απο εκεινη την στιγμη και μετα , θελει ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ και ΓΝΩΣΗ η ρυθμιση του νεου ρουτερ .
    θα ειναι ευαλωτο σε επιθεσεις , οποτε πρεπει να ρυθμισεις καταλληλα .
    The gr81 .

  2. #872
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    840
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219930/21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΑ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    11,2(dB) / 34,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μέχρι πριν λίγο καιρό επαιζε το plex στο nas χωρίς ανοίξω πόρτα στο ρούτερ τώρα σταμάτησε οπότε άνοιξα πόρτα στο ρούτερ έχει φόβο για πρόσβαση στο nas απο άλλους χρήστες ; Πρέπει να βάλω ισχυρώ κωδικό στο plex να κάνω 2 step verification για plex ?



    Case: coolermaster cosmos s,CPU: Core i7 920 D0 M/B: asus p6t deluxe v2, Ram:corsair dominator 1600mhz 3*4gb, VGA: msi gtx 260 twin frozr, Hds: western digital velociraptor 300gb, CPU Cooler: stock cooler, Monitor: lg 17'',PSU: seasonic m12d 850watt.

  3. #873
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, και αυτό είναι on & off για αυτό φαντάζομαι κάτι από μέρους τους.
    Βέβαια στο status το AI το αναφέρουν up-and-running...
    Κάτω και πάλι το active insight.

    upd: And up again...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeronero : 05-07-23 στις 15:14.
    Mono No Aware

  4. #874
    Εγγραφή
    05-06-2002
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙΟΥ
    Router
    linksys WAG354
    Nas Synology DS920+ και σχετικές ρυθμίσεις???

    Καλησπέρα σας,

    Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με ρυθμίσεις για 2 nas synology DS920+ που πήρα από έναν φίλο μου. Έχει ο κάθε ένας από 2 σκληρούς 8TB της Seagate


    Τα 2 nas είναι δίπλα δίπλα σε ένα τοπικό δίκτυο. Θα ήθελα να μου βοηθήσετε στα εξής:
    1) Θέλω ότι γράφω στο 1 nas, ΑΥΤΟΜΑΤΑ να γράφεται και στο 2 nas. Πέρα από τις ρυθμίσεις, θα ήθελα να μου πείτε και ποια εφαρμογή της synology να κάνω χρήση.
    2) Στο laptop μου έχω 2 σκληρούς. Θα ήθελα για το περιεχόμενο του 2ου σκληρού, στο σύνολό του να γίνονται τα εξής:
    • Να αντιγράφεται / σώζεται…. ΑΥΤΟΜΑΤΑ στο nas 1. Αυτό να γίνεται είτε είμαι στο τοπικό δίκτυο, είτε συνδέομαι σε κάποιο wifi. Απλά και εδώ δεν ξέρω ποια εφαρμογή να κάνω χρήση (στο nas αλλά και στο laptop μου, που έχει windows 11 ….εκτός και αν είναι η εφαρμογή με την ονομασία «Synology Drive Client-3.3.0-15082»)
    • Ότι αρχεία έχω στον σκληρό του laptop να κρατά, τουλάχιστον 2 εκδόσεις «πίσω». Δηλαδή έχω ένα αρχείο word το οποίο το επεξεργάστηκα στις 10:30 σήμερα…..όταν συνδεθώ στο τοπικό δίκτυο ή σε κάποιο wifi…να μου συγχρονίσει με το nas την σημερινή έκδοση του αρχείου, ΧΩΡΙΣ να μου σβήσει αυτή που έχει ήδη αποθηκευμένη.
    • Στους φακέλους του σκληρού δίσκου, έχω και φωτογραφίες….αν σβήσω από τον σκληρό του υπολογιστή….στον «επόμενο» συγχρονισμό…..ΔΕΝ ΘΕΛΩ να σβηστούν από το nas. Αυτό το θέλω για δύο λόγους βασικά: α) και αν σβήσω κατά λάθος κάτι από τον σκληρό του laptop…να μην σβηστεί από το nas αλλά και β) Θέλω να σβήσω αρχεία από τον σκληρό του laptop διότι φτάνει στο full capacity. (σώζω φωτογραφίες από το κινητό…και γεμίζει μοιραία)
    • Να μπορεί να μου αντιγράφει το σύνολο των αρχείων από το laptop, ανεξάρτητα με το format του αρχείου, που κάνω αντιγραφή / backup (.exe, .csv, κτλ.) Το αναφέρω μην νομίζει ότι είναι ιός ή κάποιο trojan και να μην το αντιγράψει.
    3) Τις ταινίες / φωτογραφίες / mp3 που έχω αποθηκευμένα….αν μπορώ με κάποιο τρόπο να τα κάνω stream remotely. Π.χ. έχω μία εκδρομή σε βίντεο….πάω σε ένα φιλικό σπίτι…και «μπαίνοντας» στο nas από έναν explorer…να γίνεται stream το βίντεο από το nas στον υπολογιστή ή στο κινητό από όπου έχω μπει. Μου είπαν για το «https://www.plex.tv/» αλλά δεν ξέρω αν μου κάνει.

    Συγγνώμη αν σας «μπέρδεψα», αλλά θα ήθελα την βοήθειά σας. Επίσης αν δεν είμαι στο σωστό κομμάτι του forum….οι admin…ας με κατευθύνουν.

  5. #875
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Είναι τεράστιο τον θέμα που ανοίγεις και δύσκολα μπορεί να καλυφθεί κάθε λεπτομέρεια εδώ.
    Οι λύσεις σου βρίσκονται στο Hyper Backup, στο Active Backup for Business και στα snapshots.
    Όλα περιγράφονται επαρκώς στο Synology Knowledge Base και έχεις κάποιο διάβασμα να κάνεις για αρχή.
    Για stream ταινιών εγώ χρησιμοποιώ Plex Server σε ένα docker container.

  6. #876
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Μετά από πολλά youtube videos έκανα το βήμα και πήρα το ds223. Σε αυτό το forum έμαθα πολλά και εκτιμώ πολύ αυτή την προσπάθεια για γνώση και βοήθεια. Απορώ πως ζούσα χωρίς το nas. Έκοψα την συνδομή στο dropbox και ένα πακετάκι για 200gb σe apple icloud. Όλα τα αρχεία συγχρονίζονται άψογα. Έχω κάποιες ερωτήσεις. Γνωρίζω την χρησιμότητα του snapshot replication αλλά οι ανάγκες μου είναι σχετικά απλές. 2 χρήστες με αρχείο εγγράφων κάτω από 100 kb το καθένα, συνολικά όμως τα αρχεία φθάνουν περίπου 80-90gb, καθημερινή αποθήκευση και επεξεργασία πάνω από 10 έγγραφα, files versioning στον μήνα και φωτογραφίες 200gb. Για τα αρχεία έχω hyperbackup για 300 gb. Δεν έχω ενεργοποιήσει quickconnect και συνδέομαι με vpn. Πιστεύετε ότι χρειάχεται έξτρα προστασία με snapshot replication;

  7. #877
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από πολλά youtube videos έκανα το βήμα και πήρα το ds223. Σε αυτό το forum έμαθα πολλά και εκτιμώ πολύ αυτή την προσπάθεια για γνώση και βοήθεια. Απορώ πως ζούσα χωρίς το nas. Έκοψα την συνδομή στο dropbox και ένα πακετάκι για 200gb σe apple icloud. Όλα τα αρχεία συγχρονίζονται άψογα. Έχω κάποιες ερωτήσεις. Γνωρίζω την χρησιμότητα του snapshot replication αλλά οι ανάγκες μου είναι σχετικά απλές. 2 χρήστες με αρχείο εγγράφων κάτω από 100 kb το καθένα, συνολικά όμως τα αρχεία φθάνουν περίπου 80-90gb, καθημερινή αποθήκευση και επεξεργασία πάνω από 10 έγγραφα, files versioning στον μήνα και φωτογραφίες 200gb. Για τα αρχεία έχω hyperbackup για 300 gb. Δεν έχω ενεργοποιήσει quickconnect και συνδέομαι με vpn. Πιστεύετε ότι χρειάχεται έξτρα προστασία με snapshot replication;
    Snapshot δεν θα έλεγα ότι είναι απαραίτητο. Όμως είναι απαραίτητο να έχεις κι ένα αντίγραφο αλλού, ανεξάρτητα από το εάν έχεις RAID 1 στο DS223.

  8. #878
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δες το Hyperbackup.
    Mono No Aware

  9. #879
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Με το synology photos κατάφερα να συγκεντώσω τις φωτογραφίες όλης της οικογένειας σε ένα μέρος (shared space) ώστε να βλέπουμε μία γιορτή ολοκληρωμένη. Άλλες φωτογραφίες τις είχα στο κινητό μου, άλλες στις γυναίκας μου και άλλες σε άλλο χώρο.
    Όμως, μετά από 20 ημέρες κάποιες ερωτήσεις.
    1) Εφόσον έχω το C2 synology hyper backup χρειάζεται και usb copy π.χ. κάθε εβδομάδα ή μήνα;
    2) Από άποψη ασφαλείας όπως έχω γράψει συνδέομαι μόνο με wireguard vpn μέσω του fritzbox σαν να είμαι στο τοπικό δίκτυο. Έχω επίσης περιορίσει των αριθμό των προσπαθειών σύνδεσης. Χρειάζεται 2FA ή enable firewall;
    3) μετά από αναζήτηση απενεργοποίησα το hibernation after 20 minutes; Οι ώρες που συγχρονίζει το synology drive μπορεί να είναι σχεδόν όλη την ημέρα, αφού εγώ μπορεί να δουλεύω μέχρι τις 4 το πρωί και η γυναίκα μου από τις 8 το πρωί. Καλά έκανα; το spin up/down επηρεάζει όντως την μακροζωία; θα επιβαρυνθώ τώρα με πολύ περισσότερο ρεύμα;

  10. #880
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Καμία απάντηση για τα παραπάνω;

  11. #881
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το synology photos κατάφερα να συγκεντώσω τις φωτογραφίες όλης της οικογένειας σε ένα μέρος (shared space) ώστε να βλέπουμε μία γιορτή ολοκληρωμένη. Άλλες φωτογραφίες τις είχα στο κινητό μου, άλλες στις γυναίκας μου και άλλες σε άλλο χώρο.
    Όμως, μετά από 20 ημέρες κάποιες ερωτήσεις.
    1) Εφόσον έχω το C2 synology hyper backup χρειάζεται και usb copy π.χ. κάθε εβδομάδα ή μήνα;
    Αυτό είναι θέμα στρατηγικής. Αυτό μόνο εσυ μπορείς να το απαντήσεις. Το C2 είναι ένα off-site backup. Τα off-site backups τα χρησιμοποιούμε κυρίως για να αντιμετωπίσουμε τις περιπτώσεις φυσικής καταστροφής ή κλοπής. Εδώ υπάρχει όμως το θέμα τις ταχύτητας, αν γίνει κάτι σε πόσο χρόνο θα είσαι up & running?

    Εγώ έχω ένα off-site backup που ενημερώνεται μια φορά το μήνα και αν… και 2 τοπικά, ένα που ενημερώνεται μια φορά το μήνα και ένα καθημερινά, όλα με HyperBackup.

    Άλλου έχω και ωριαίο για αρχεία που δουλεύω συνέχεια και μπορεί μα χρειαστώ να κάνω undo κάποιες αλλαγές…

    2) Από άποψη ασφαλείας όπως έχω γράψει συνδέομαι μόνο με wireguard vpn μέσω του fritzbox σαν να είμαι στο τοπικό δίκτυο. Έχω επίσης περιορίσει των αριθμό των προσπαθειών σύνδεσης. Χρειάζεται 2FA ή enable firewall;
    Η ασφάλεια είναι πολυεπίπεδη. Εγώ έχω και το firewall σηκωμένο σε κάθε host & 2FA. Ποτέ δεν ξέρεις…
    3) μετά από αναζήτηση απενεργοποίησα το hibernation after 20 minutes; Οι ώρες που συγχρονίζει το synology drive μπορεί να είναι σχεδόν όλη την ημέρα, αφού εγώ μπορεί να δουλεύω μέχρι τις 4 το πρωί και η γυναίκα μου από τις 8 το πρωί. Καλά έκανα; το spin up/down επηρεάζει όντως την μακροζωία; θα επιβαρυνθώ τώρα με πολύ περισσότερο ρεύμα;
    Εγώ μαζί με τα δικτυακά είμαι στα 50W σταθερά, περίπου 1,8 KWh / ημέρα…

    Οι κύκλοι on/off γενικά ταλαιπωρούν κάθε ηλεκτρική συσκευή. Το πόσο μπορεί να σε επηρεάζει εξαρτάται από τη συχνότητα που συμβαίνει. Απίθανο όμως να εκτιμηθεί κάτι τέτοιο. Θα μπορούσες να το δεις με ένα tapo

    Αν π.χ. χρησιμοποιούσα το NAS λίγες ώρες την ημέρα ή ακόμη πιο αραιά και δεν είχα services 24x7 θα το ενεργοποιούσα…

  12. #882
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    @John 82
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με βάση αυτά που είπες και την αναμενόμενη χρήση (συχρονισμός από όλους τους χρήστες το πολύ 20-30 αρχείων κατά μέσο όρο, κυρίως έγγραφα) επανέφερα το 20λεπτό για Hibernation.
    Επίσης, κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι το up and running. Στο σπίτι δεν είχαμε διαδίκτυο λόγω βλάβης και η γυναίκα μου δεν μπορούσε να στείλει ένα αρχείο. Έτσι, αποφάσισα να αξιοποιήσω τον δωρεάν χώρο σε dropbox (40 gb δύο λογαριασμοί) και box (50 gb) οπότε τα βασικά αρχεία της δουλειάς είναι πάντα διαθέσιμα ακόμα και εάν δεν υπάρχει πρόσβαση στο synology. Είναι ένα use case για να κατανοήσει κάποιος την διαφορά σε Hyperbackup και cloudsync.
    Πάντως, το learning curve δεν είναι αμελητέο. Θέλει χρόνο και διάβασμα. Αλλά έμαθα να τακτοποιώ σωστά τα αρχεία, να αποθηκεύω τα έγγραφα χωρίς κάποιους χαρακτήρες στην ονομασία τους που εμποδίζουν το cloud sync, δηλαδή : / \

  13. #883
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω το ds223 που έχει το Mail Server και το Mail Station. Δεν έχει το Plus. Ήδη έχω βάλει δύο λογαριασμούς (hotmail και cosmotemail) και σκέφτομαι να βάλω και το gmail. To roundcube είναι επαρκές webmail ψάχνω όμως τρόπο να διαβάζω τα email σε desktop client, ώστε να περνάω μία φορά τους λογαριασμούς και να συγχρονίζω μετά έναν λογαριασμό σε κάθε Η/Υ. Όλες οι οδηγίες που είδα αφορούν σε email με αγορασμένο domain. Εγώ θέλω να συγχρονίσω το synology που έχει hotmail κ.λπ. Υπάρχει τρόπος; Επίσης, πως κάνω backup τα mails, δηλαδή τα δεδομένα (επισυναπτόμενα, κείμενα κ.α.) και όχι μόνο τις ρυθμίσεις των λογαριασμών;

  14. #884
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Είχα καιρό που ήθελα να γράψω το παρακάτω...

    Είμαι χρήστης DS214 εδώ και πλέον 10 χρόνια και κατά κύριο λόγο το χρησιμοποιώ ως media server με ταινίες και σειρές που προβάλλω από εκεί σε διάφορες συσκευές στο σπίτι.

    Για χρόνια, το δούλευα με το Plex και - βλακωδώς όπως αποδείχτηκε τελικά - μάλιστα για να τους επιβραβεύσω έδωσα 114 Ευρώ για lifetime subscription.

    Δυστυχώς, σχετικά πρόσφατα το pex έβγαλε ένα ελεεινό update στο Synology και πλέον δεν συγχρονίζει τίποτε. Αν κάνω downgrade τότε πάλι δεν λειτουργεί τίποτε επειδή απαιτείται η νέα έκδοση του Plex.

    Έβαλα τελικά Kodi και ησύχασα και πλέον έχω πλήρη συνεργασία Synology με τηλεοράσεις και άλλες συσκευές.

    Αυτά
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #885
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα καιρό που ήθελα να γράψω το παρακάτω...

    Είμαι χρήστης DS214 εδώ και πλέον 10 χρόνια και κατά κύριο λόγο το χρησιμοποιώ ως media server με ταινίες και σειρές που προβάλλω από εκεί σε διάφορες συσκευές στο σπίτι.

    Για χρόνια, το δούλευα με το Plex και - βλακωδώς όπως αποδείχτηκε τελικά - μάλιστα για να τους επιβραβεύσω έδωσα 114 Ευρώ για lifetime subscription.

    Δυστυχώς, σχετικά πρόσφατα το pex έβγαλε ένα ελεεινό update στο Synology και πλέον δεν συγχρονίζει τίποτε. Αν κάνω downgrade τότε πάλι δεν λειτουργεί τίποτε επειδή απαιτείται η νέα έκδοση του Plex.

    Έβαλα τελικά Kodi και ησύχασα και πλέον έχω πλήρη συνεργασία Synology με τηλεοράσεις και άλλες συσκευές.

    Αυτά
    Δοκίμασε να βάλεις το Plex μέσω docker αν το υποστηρίζει το DS214 ή να το βάλεις σε κάποιο παλιό λαπτοπ. Μην το παρατήσεις αφού έχεις πάρει το subscription.
    Εγώ το παράτησα και έβαλα το Jellyfin επειδή έχει δωρεάν hardware transcoding χωρίς τη συνδρομή που ζητάει το Plex.

Σελ. 59 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 394954575859606164 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15815
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-24, 14:59
  2. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7205
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-24, 16:30
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας