Σελ. 13 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 967
  1. #181
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Backup δεν χρειάζεται να πάρω, αυτά που έχω στον σκληρό του NAS τα έχω και αλλού. Αν τον βγάλω και τον βάλω σε dock που έχω για το PC θα τον δει όμως; Αφού έχει αλλάξει το filesystem (αν δεν κάνω λάθος). Με διαγνωστικό της εταιρίας μπορώ να τον τεστάρω χωρίς να αλλοιωθεί το σύστημα αρχείων από μέσα;
    Δεν τα ενοχλεί το filesystem, ούτε πειράζουν τα δεδομένα (εκτός εάν κάνεις κάποια επεμβατική διαδικασία όπως γράψιμο από πάνω).
    Υπάρχουν κάποια USB σε SATA bridge με τα οποία δεν δουλεύουν σωστά τα διαγνωστικά, αλλά συνήθως δεν έχεις πρόβλημα.

  2. #182
    Εγγραφή
    28-07-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια χοντρή μλκία πρέπει να είχανε κάνει, γιατί το ξαναβγάλανε εχθές, με ίδια έκδοση, αλλά ημερομηνία 2-2,5 βδομάδες αργότερα.
    Άρα ευτυχώς που δεν το έχω κάνει ακόμα .... Σας ευχαριστώ για την πληροφόρηση

    - - - Updated - - -

    @sadako
    Αν όντως ισχύουν οι μετρήσεις τότε εγώ δεν θα εμπιστεύομουν τον δίσκο
    Μην ψάχνεις λόγους κι αφορμές να με κατηγορήσεις
    δεν φταιω εγω που δεν μπορείς εσύ να με κρατήσεις

  3. #183
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Βασικά δεν με πειράζει αν πάθει κάτι ο σκληρός, δεν θα χάσω κάτι σημαντικό, απλά με προβλημάτισε λίγο που μετά από τόσο σύντομη χρήση παρουσίασε αυτό το θέμα. Δηλαδή αν σημαίνει κάτι για το NAS (μήπως πχ το συγκεκριμένο μοντέλο ως πολύ entry level μπορεί να δημιουργήσει θέματα σε σκληρό) και αν αλλάξω τον σκληρό με νεότερο και μεγαλύτερο -όπως είχα σκοπό- εμφανίσει κι εκείνος θέματα, αν είναι θέμα κάποιων ρυθμίσεων ίσως που θα έπρεπε να προσέξω, του NAS ή και του router ίσως, ή ακόμα κι αν θα έπρεπε να βάλω άλλο τύπο σκληρού, άλλη σειρά ίσως που να αντέχει ίσως καλύτερα σε τέτοιου είδους χρήση, ίσως καταπονείται περισσότερο (???) σε τέτοιου είδους χρήση.

    Ή αν απλά τα πολυψειρίζω και έτυχε ο συγκεκριμένος δίσκος (που δεν ήταν δα και καινούριος) τυχαία εμφάνισε θέματα.

  4. #184
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    μοντέλου σκληρού?

  5. #185
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Καλύτερα να τον βάλεις στο desktop να τον παρακολουθήσεις λίγο. Θα μπορούσε πάντως να είναι και θέμα τροφοδοσίας.

  6. #186
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Κοιτα στις ρυθμισεις σου αν εχεις δηλωσει στο Hidernation πολυ μικρο χρονο .
    The gr81 .

  7. #187
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    - Ο δίσκος είναι Samsung HD204UI. Δεν τον έβαλα καινούριο, τον χρησιμοποιούσα καιρό πριν και απλά τον έβαλα στο Synology πριν λίγους μήνες.

    - Το HDD Hibernation από ότι είδα ήταν ρυθμισμένο by default στα 20 λεπτά, δεν το πείραξα καθόλου εγώ. Επίσης είναι ενεργοποιημένο και το "Enable advanced HDD hibernation to minimize power consumption for DS115j".

    - Να τον βγάλω και να τον βάλω σε desktop δεν ξέρω αν έχει ουσία, το NAS το έχω ως επί το πλείστον για να βλέπω ταινίες στο TV Box (που τις έχω ούτως ή άλλως ΚΑΙ στο PC) μέσω του LAN. Δηλαδή και να χαλάσει αύριο αυτό είναι που θα χάσω.

    Απλά επειδή με είχε ψήσει το όλο θέμα και έλεγα να βάλω έναν μεγαλύτερο σκληρό είπα μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος.


    Στο Health Info μέσα στο Synology βλέπω ότι τα Disk Reconnection Count θέματα ξεκίνησαν τον Μάιο, είχε 3 στον Μάιο, 7 τον Ιούνιο και 1 τον Ιούλιο. Απλά λέω μήπως είναι κάτι άλλο, πχ σε κάποια φάση που μπορεί να έβγαλα το router από την πρίζα για να πάρει νέα IP δεν μπορούσε να συνδεθεί και μέτρησε σαν τέτοιου είδους error.

  8. #188
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Στο desktop για να δεις αν θα λυθεί το θέμα μήπως είναι τροφοδοσία όπως να έχει το καλώδιο θέμα και για αυτό να αργεί να πιάσει τις στροφές.

    Αλλά παλιός είναι ο δίσκος οπότε μάλλον απλά έχει φθαρεί.

  9. #189
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    [QUOTEΑπλά επειδή με είχε ψήσει το όλο θέμα και έλεγα να βάλω έναν μεγαλύτερο σκληρό είπα μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος.][/QUOTE]

    νομιζω οτι το λαθος που εκανες ειναι οτι έβαλες εναν παλιό και ακατάλληλο σκληρό σε ενα NAS

  10. #190
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ωραία. Φτάνουμε στο ζουμί λοιπόν. Τι είναι αυτό που καθιστά τον συγκεκριμένο δίσκο ακατάλληλο για χρήση σε NAS; Και τι δίσκο να πάρω ως επόμενο;

    Έχω δει δίσκους που χαρακτηρίζονται ως NAS δίσκοι, έχω παρει μάλιστα έναν 4TB και τον έχω στο desktop. Αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς διαφορετικό έχουν αυτοί. Και όταν έκανα την έρευνα αγοράς και ρωτούσα αριστερά δεν με είχε διαφωτίσει κανείς.

  11. #191
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Ενα απο τα πολλά

  12. #192
    Εγγραφή
    23-04-2017
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω εγκαταστήσει το DScam και δουλεύει μια χαρά.
    Το έχω βάλει να κρατάει τα αρχεία στο recordings αλλά βλέπω πως δεν έχουν ήχο στην αναπαραγωγή.
    Έτσι είναι σε όλους ή κάτι δεν έχω κάνει;

  13. #193
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Χρήστης του DS118 εδώ και 3 εβδομάδες, αναρωτιέμαι πως μπορούσα μέχρι σήμερα να κάνω τις δουλειές μου χωρίς αυτό. Το Google Drive μου είχε γεμίσει από καιρό και το Onedrive δε θέλω να το βλέπω για διάφορους (κυρίως επαγγελματικούς) λόγους.

    Απλότητα χρήσης (γι αυτά που του ζητάω), ταχύτητα και αξιοπιστία στο φούλ. Του έχω βάλει τον Toshiba N300 8TB, και σε USB κάθεται πίσω του για να παίρνει backup ένας WD 8TB Elements Desktop.

    Ο Toshiba είναι λίγο θορυβώδης σε σχέση με WD Red ή SG Ironwolf, αλλά όταν είδα τα failure rates της κάθε περίπτωσης δεν το σκέφτηκα πολύ.

  14. #194
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Για μίλησε λίγο για το backup του NAS επειδή το σκέφτομαι και εγώ αλλά δεν έχω ακόμα αξιωθεί...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #195
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brakosta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω εγκαταστήσει το DScam και δουλεύει μια χαρά.
    Το έχω βάλει να κρατάει τα αρχεία στο recordings αλλά βλέπω πως δεν έχουν ήχο στην αναπαραγωγή.
    Έτσι είναι σε όλους ή κάτι δεν έχω κάνει;
    Η κάμερα έχει μικρόφωνο για να κάνει καταγραφή ήχου...???

Σελ. 13 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7205
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-24, 16:30
  2. Μηνύματα: 15813
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 09:18
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας