Σελ. 64 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 4454596263646566 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 946-960 από 981
  1. #946
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Καλημέρα σε όλους. Έβαλα pihole στο ds223 με οδηγίες από wundertech. Πάει σούπερ. Για τις ρυθμίσεις του fritzbox 7530 ακολούθησα τις οδηγίες εδώ https://docs.pi-hole.net/routers/fritzbox/ Όμως, δεν φαίνεται το pihole να παίρνει ipv6. από την στιγμή που παίρνει ipv4 ξεχωριστό από το ds223 δεν θα έπρεπε να παίρνει και ξεχωριστό ipv6; τι πρέπει να αλλάξω στην εγκατάσταση; Επίσης, ενδιαφέρομαι για το unbound. Κάποια υπόδειξη για διαδικασία εγκατάστασης;

  2. #947
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους. Έβαλα pihole στο ds223 με οδηγίες από wundertech. Πάει σούπερ. Για τις ρυθμίσεις του fritzbox 7530 ακολούθησα τις οδηγίες εδώ https://docs.pi-hole.net/routers/fritzbox/ Όμως, δεν φαίνεται το pihole να παίρνει ipv6. από την στιγμή που παίρνει ipv4 ξεχωριστό από το ds223 δεν θα έπρεπε να παίρνει και ξεχωριστό ipv6; τι πρέπει να αλλάξω στην εγκατάσταση; Επίσης, ενδιαφέρομαι για το unbound. Κάποια υπόδειξη για διαδικασία εγκατάστασης;
    Έχει πολύ καλύτερο οδηγό ο Frankenstein.
    Γενικώς, να προτιμάς εγκατάσταση των containers με docker compose και τα stacks του Portainer. Τεράστια διαφορά με τον Container Manager.
    Το container του Pihole δεν θα πάρει ipv6, πρέπει να κάνεις αντίστοιχες ρυθμίσεις στο network. Αλλά δεν υπάρχει κανένας τέτοιος λόγος. Τώρα λογικά είσαι σε macvlan mode. Σου αρκεί που έχει την ipv4 για να τη δηλώσεις ως dns server. Αυτό είναι το dns sinkhole οπότε όλα περνάνε από εκεί.

    Pihole+Unbound σε docker containers με παίδεψαν πολύ και το αποτέλεσμα δεν άξιζε τον κόπο.
    Πρόσφατα γύρισα σε Adguard home που είναι πιο ελαφρύ και προσφέρει out of the box τις ευκολίες για τις οποίες χρειάζεσαι Unbound ή Cloudflared στο Pihole.

  3. #948
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, ενδιαφέρομαι για το unbound. Κάποια υπόδειξη για διαδικασία εγκατάστασης;
    Μου κίνησες το ενδιαφέρον όμως μιας και είχα αφήσει την προσπάθεια εδώ και καιρό.
    Βρήκα χρόνο μέσα στο ΣΚ και έκανα κάποιες δοκιμές αφού βρήκα κάποια πιο ενημερωμένα docker compose files. Με κάποιες αλλαγές νομίζω τα κατάφερα και δείχνει ότι δουλεύει σωστά.
    Μάλιστα "σκοράρει" πάρα πολύ ψηλά στα διάφορα ad-block testers!
    Έχω δοκιμάσει ήδη bridge και macvlan mode τα οποία δείχνουν ότι λειτουργούν σωστά και απομένει να δοκιμάσω και host mode (με την πρώτη δοκιμή δεν δούλεψε σωστά και ψάχνω να δω σε ποια λεπτομέρεια σκαλώνω).

    Αν σε ενδιαφέρει να το δοκιμάσεις, πες μου.

    - - - Updated - - -

    Έτοιμο και σε host network mode.

    Αν υπάρχει κάποιος ενδιαφερόμενος μου λέει να του στείλω το αντίστοιχο docker compose file.

  4. #949
    Εγγραφή
    13-07-2023
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Synology DS923+. Μέχρι πριν λίγο καιρό έτρεχαν τα πάντα καλά. Με απλή σύνδεση 50αρα Cosmote οι ταχύτητες ήταν τραγικές και αναγκάστηκα και πήρα ένα 5G Router (FritzBox 6850 5G) και οι ταχυτητες πηγαν σε επιθυμητο επιπεδο για την δουλεια μας. Το προβλημα ειναι οτι το Synology αρνειται να συνδεθει μεσω Open VPN .... ενω συνδεεται χωρις κανενα προβλημα με QuickConnect οπως και local σε ολες τις συσκευες μας !!! Εχουν γινει τα παντα νομιζω σωστα. Static IP στο Synology και Port Forward στο router. Υπαρχει κατι που μπορει να μου διαφευγει ;;; Οταν βγαλω το 5G Router και βαλω παλι το απλο ....ολα τρεχουν κανονικα. Εχω αρχησει και αναρωτιεμαι μηπως το 5G Router δεν μπορει να συνεργαστει με το Synology !!!

    Αυτό που θελω να πετύχω είναι να υπάρχουν και τα 2 router πάνω στο Synology και να υπάρχει επιλογή σε ποιο από τα 2 VPV θα συνδεθώ. (Το DS923+ διαθέτει 3 LAN.)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  5. #950
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teomar1101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Synology DS923+. Μέχρι πριν λίγο καιρό έτρεχαν τα πάντα καλά. Με απλή σύνδεση 50αρα Cosmote οι ταχύτητες ήταν τραγικές και αναγκάστηκα και πήρα ένα 5G Router (FritzBox 6850 5G) και οι ταχυτητες πηγαν σε επιθυμητο επιπεδο για την δουλεια μας. Το προβλημα ειναι οτι το Synology αρνειται να συνδεθει μεσω Open VPN .... ενω συνδεεται χωρις κανενα προβλημα με QuickConnect οπως και local σε ολες τις συσκευες μας !!! Εχουν γινει τα παντα νομιζω σωστα. Static IP στο Synology και Port Forward στο router. Υπαρχει κατι που μπορει να μου διαφευγει ;;; Οταν βγαλω το 5G Router και βαλω παλι το απλο ....ολα τρεχουν κανονικα. Εχω αρχησει και αναρωτιεμαι μηπως το 5G Router δεν μπορει να συνεργαστει με το Synology !!!

    Αυτό που θελω να πετύχω είναι να υπάρχουν και τα 2 router πάνω στο Synology και να υπάρχει επιλογή σε ποιο από τα 2 VPV θα συνδεθώ. (Το DS923+ διαθέτει 3 LAN.)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Ο πιο συνηθισμένος τρόπος για να συνδεθείς στο VPN, είναι να παίρνεις δημόσια διεύθυνση IP στο WAN σου.
    Έχεις επιβεβαιώσει εάν η WAN του 6850 είναι προσβάσιμη από τον έξω κόσμο ή εάν είσαι πίσω από CGNAT;

  6. #951
    Εγγραφή
    13-07-2023
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πιο συνηθισμένος τρόπος για να συνδεθείς στο VPN, είναι να παίρνεις δημόσια διεύθυνση IP στο WAN σου.
    Έχεις επιβεβαιώσει εάν η WAN του 6850 είναι προσβάσιμη από τον έξω κόσμο ή εάν είσαι πίσω από CGNAT;
    Δεν υπάρχει wan port στο 6850 5G.

    Το περίεργο είναι ότι όταν βάλω το άλλο router επάνω (το παλιο) και το συνδέσω με LAN στο Synology δουλεύει κανονικα ... και Open VPN και QuickConnect και τα παντα ... απλα δεν μας εξυπηρετει με τις ταχυτητες... Στο 6850 5G το οποιο εχει σεταριστει οπως αυτο που δουλευει κανονικα το βλεπουμε τοπικα αλλα συνδεεται μονο με QC και οχι με Open VPN.

  7. #952
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teomar1101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει wan port στο 6850 5G.

    Το περίεργο είναι ότι όταν βάλω το άλλο router επάνω (το παλιο) και το συνδέσω με LAN στο Synology δουλεύει κανονικα ... και Open VPN και QuickConnect και τα παντα ... απλα δεν μας εξυπηρετει με τις ταχυτητες... Στο 6850 5G το οποιο εχει σεταριστει οπως αυτο που δουλευει κανονικα το βλεπουμε τοπικα αλλα συνδεεται μονο με QC και οχι με Open VPN.
    Ρε συ, WAN=Wide Area Network, σε αντιδιαστολή με το LAN=Local Area Network.
    Η "έξω" διεύθυνση του 6850 είναι η WAN. Πρέπει αυτή που βλέπει ο ρούτερ και αυτή που βλέπεις εσύ σε κάποια σελίδα που την αναφέρει να ταυτίζονται, αλλιώς είσαι πίσω από CGNAT.

  8. #953
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Thespies(Viotic)
    Μηνύματα
    1.120
    Downloads
    100
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    21.706 /1.020
    ISP
    πOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΣΠΙΕΣ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 20.5(dB)
    Είναι πίσω από CGNAT όλα τα 5g είναι της cosmote .
    Πρέπει να ζητήσει να του δώσουν public.Αλλα αυτό θυσιάζει την ταχύτητα για σε βάζουν σε profile 150/50 Mbps


    Repetitio est mater studiorum...
    ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶

  9. #954
    Εγγραφή
    13-07-2023
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ, WAN=Wide Area Network, σε αντιδιαστολή με το LAN=Local Area Network.
    Η "έξω" διεύθυνση του 6850 είναι η WAN. Πρέπει αυτή που βλέπει ο ρούτερ και αυτή που βλέπεις εσύ σε κάποια σελίδα που την αναφέρει να ταυτίζονται, αλλιώς είσαι πίσω από CGNAT.
    Sorry ... αλλά είναι πολλα πράγματα που δεν τα ξέρω. Έχω λίγους μήνες με το Synology και γενικα με δικτυα και εχω χασει τη μπαλα.

    Πως μπορώ να ελέγξω αν είμαι πίσω από CGNAT ??? Υπάρχει κάποιος τρόπος η πρέπει να μιλήσω με Cosmote ???

    To Fritzbox 6850 5G εχει VPN στο menu του WireGuard και VPN IPSec... υπαρχει καποιος τροπος απο εκει να μπορει να γινει κατι ???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teomar1101 : 21-02-24 στις 00:26.

  10. #955
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Η καλύτερη λύση είναι να ενεργοποιήσεις το wireguard στο Fritzbox. Πολύ καλύτερα από το OpenVPN κατευθείαν στο Synology και γλιτώνεις από την υποχρέωση να ανοίξεις εξτρα πόρτα προς αυτό.
    Εγώ δουλεύω απροβλημάτιστα έτσι εδώ και καιρό.

  11. #956
    Εγγραφή
    13-07-2023
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλύτερη λύση είναι να ενεργοποιήσεις το wireguard στο Fritzbox. Πολύ καλύτερα από το OpenVPN κατευθείαν στο Synology και γλιτώνεις από την υποχρέωση να ανοίξεις εξτρα πόρτα προς αυτό.
    Εγώ δουλεύω απροβλημάτιστα έτσι εδώ και καιρό.
    Από ταχύτητες πως ήτανε θυμάσαι καθόλου ;

    Να φανταστώ ότι πλέον με WireGuard στο FritzBox μπορεις να κανεις και Port Forward και VPN και τα παντα που μπορει να σε περιοριζει το CGNAT !!!

  12. #957
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teomar1101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ταχύτητες πως ήτανε θυμάσαι καθόλου ;

    Να φανταστώ ότι πλέον με WireGuard στο FritzBox μπορεις να κανεις και Port Forward και VPN και τα παντα που μπορει να σε περιοριζει το CGNAT !!!
    Δεν θυμάμαι τη διαφορά σε ταχύτητα μεταξύ OpenVPN με το Wireguard που είμαι τώρα. Πάντως, δουλεύω μια χαρά, δεν με έχει "κρεμάσει" ποτέ και είναι σαφώς καλύτερα τώρα γιατί έχω πρόσβαση σε όλο το δίκτυο σαν να ήμουν εκεί.
    Με το OpenVPN στο NAS βλέπεις μόνο αυτό.

    Δεν είμαι σε cgnat για να μπορώ να τσεκάρω, αλλά εκτικώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς το ρούτερ αναλαμβάνει πλήρως και δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια πόρτα forward.
    Δοκίμασέ το, είναι υπόθεση λίγων λεπτών. Εμένα μου έλυσε τα χέρια σε laptop, κινητά και tablet. Μέχρι και σταθερή τηλεφωνία έχω, με ενδιαφέρει να βλέπω κάποιες κλήσεις που ενδεχομένως έχασα ή ακόμα καλύτερα να μην χάσω κλήση που περιμένω.

  13. #958
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλύτερη λύση είναι να ενεργοποιήσεις το wireguard στο Fritzbox. Πολύ καλύτερα από το OpenVPN κατευθείαν στο Synology και γλιτώνεις από την υποχρέωση να ανοίξεις εξτρα πόρτα προς αυτό.
    Εγώ δουλεύω απροβλημάτιστα έτσι εδώ και καιρό.
    και αυτο θέλει public ip και οχι cg-nat

    https://en.avm.de/service/knowledge-...the-FRITZ-Box/

    Κώδικας:
    2 FRITZ!Box is not accessible on the internet
    
    So that WireGuard can establish a connection to the FRITZ!Box, the FRITZ!Box must have an IPv6 or IPv4 address that is accessible on the internet and the device with WireGuard must be able to access this IP address.

  14. #959
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αυτο θέλει public ip και οχι cg-nat

    https://en.avm.de/service/knowledge-...the-FRITZ-Box/

    Κώδικας:
    2 FRITZ!Box is not accessible on the internet
    
    So that WireGuard can establish a connection to the FRITZ!Box, the FRITZ!Box must have an IPv6 or IPv4 address that is accessible on the internet and the device with WireGuard must be able to access this IP address.
    Ναι το γνωρίζω, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την IPV6 στους παρόχους (δεδομένου ότι ο φίλος μας έχει πρόσβαση με data και Fritzbox 6850) γι' αυτό το πρότεινα. Αν παίρνει IPV6 τότε ίσως θα ήταν εύκολο...

  15. #960
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    θα δωσει ipv6 σε sim ? (ρωταω, δεν ξερω)

Σελ. 64 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 4454596263646566 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15818
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-24, 18:01
  2. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7210
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-24, 22:30
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας