Σελ. 35 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 511-525 από 966
  1. #511
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει κάπου ρύθμιση για να ορίσει κάποιος αν θέλει να αποκρύπτονται ή όχι, στα samba shares, τα symliks;

    Είτε στο GUI είτε σε κάποιο conf αρχείο;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #512
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    4k στριμαρει οχι ανετα αλλα νεράκι vm δεν εχω στήσει
    Μια ερώτηση για οποιον ξερει σήμερα αποτομα δεν μπορω να προσπελάσω στον synology απο εξωτρικη θεση δηλαδη πχ απο το pc του γραφείου απο το κινητο μπαίνω αρα το quiqconnect δουλεύει αλλά δεν μπορώ να μπω απο Pc με διευθυνση πχ https://****.direct.quickconnect.to:****/ μπορώ να κανω κατι αλλο ? μπορεί να υποθέσει κάποιος κατι?
    μηπως σε κοβει Policy στο γραφειο ?

    αν και εγω μπαινω πάντα με VPN

  3. #513
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.975
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν ξερω για κάποιο λογο στο ds920+ το quickconnect αλλαξε και εκεί που ήταν https://*****.direct.quickconnect.to:63124/ τωρα εχει γίνει κατι σαν
    https://******.cz1.quickconnect.to/ χωρίς πορτα δηλαδή την 63124 θα το δω και πάνω στον nas αλλά ισως έχουν αλλάξει την λογική σύνδεσης

  4. #514
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω για κάποιο λογο στο ds920+ το quickconnect αλλαξε και εκεί που ήταν https://*****.direct.quickconnect.to:63124/ τωρα εχει γίνει κατι σαν
    https://******.cz1.quickconnect.to/ χωρίς πορτα δηλαδή την 63124 θα το δω και πάνω στον nas αλλά ισως έχουν αλλάξει την λογική σύνδεσης
    Αν κανεις login στο https://account.synology.com εκει σου βγαζει κανονικα το status ??

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SYNOLOGY.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  148,4 KB 
ID: 224744

    Αν κανεις απο εκει κλικ δεν σε παει στο μηχανημα ??

    Παντως και εμενα δειχνει το http://QuickConnect.to/******* σαν λινκ , αλλα μου δουλευει κανονικα και αυτο και το *******.synology.me
    The gr81 .

  5. #515
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.975
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν το ειχα δοκιμασει απο εκει καθως στο 218 που ειχα δουλεευε αυτο το λινκ που ανεφερα με την πορτα στο τελος τωρα σε αυτο δουλευει το πρωτο που εβαλα και με βαζει κανονικα στο interface αν και με πεδεψε να το βρω απλα λεω μηπως εχω κανει κατι λαθος μιλαμε παντα για προσβαση εκτος δικτυου του σπιτιου απο αλλον υπολογιστη
    το δοκιμασα μολις & απο το account.synology.com QuickConnect ειναι ενεργο αλλα δεν βγαζει κατι στο ddns καθως και στην ip

  6. #516
    Εγγραφή
    07-04-2021
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    γεια χαρά σε όλους ...Με λενε Δημήτρη και έχω εναν nas synology cs407e τα τελευταία 10 χρόνια....τελευταία έχω αλλάξει λίγο το setup στο σπίτι και προσπαθώ να διαχειριστώ τη μουσική που έχω σε αυτόν (ως επι το πληστον flac) απο άλλες συσκευές όπως ps3 και απο την τηλεόραση (εχω μια panasonic 47 led 10ετίας)...μεχρι τώρα αντλούσα τα στοιχεία απο το laptop. Για το ps3 ξέρω ότι δεν παίζει αρχεία flac, η τηλεόραση παίζει flac (δε ξέρω πως..)...απλά το θέμα μου είναι και στις 2 συσκευές (PS3, TV) εμφανίζει ακριβώς τα ίδια στοιχεία και ίδια τραγούδια τα οποία αντιστοιχούν περίπου στο 1% αυτών που εχω περασμένα στο server.....για αυτό ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής: α) μήπως χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση εγω στον nas απο τη διαχείριση και β) πιστεύτε ότι θα ήταν καλύτερη λύση η διαχείριση των αρχείων του μέσω ενος media player πχ Xiaomi Mi Box S ...ευχαριστώ για την βοήθεια

  7. #517
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    πρέπει να μας πεις λιγο, πως εχεις τη μουσικη και πως την βλέπουν οι clients (Τv/ps3)

    shared folder και το βλέπουν με SMB ?

    τρεχεις κάποιο Media Server στο nas ? (τι DSM έχει ? )

  8. #518
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ψαχνόμουν χτες στο πρόσθετο του Docker.... έχει βρει κανείς σας freepbx που να δουλεύει?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #519
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    οχι (δεν εχω ασχοληθει).

    μονο home assistant τρέχω.

  10. #520
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Απο freepbx για docker:

    https://community.freepbx.org/t/unof...roject/66357/2


    I really wish people would stop doing this 8-(

    You have a whole bunch of problems waiting for you. Firstly, you have a new and exciting level of NAT problems by putting it inside docker.

    Secondly, because Docker has to proxy ports individually, you’ve limited the RTP range to be 10000-10200, which means at most 50 simultaneous calls and as a wonderful bonus to that, you’ve removed all the security that randomizing RTP gives you (which you really want because spoofing RTP is trivial)

    Thirdly STOP COMPILING ASTERISK. REALLY. STOP DOING THIS. There’s a bunch of projects that do this for you, and do testing and QA and everything, and even more importantly compile it correctly. I was happy and pleasantly surprised to see that you did actually compile it with libunbound, which is the first I’ve seen in ages, but you also installed Motif, which is 100% useless and dead.

    Finally, Docker is totally the wrong tool for this, and I don’t know how many times I can say this. The correct tool is LXD 316. Docker was designed for stateless microservices. They’ve put persistence in, because why not, right? But, the whole Docker idea is based around ‘one service == one container’.

    FreePBX is Asterisk, Apache, MySQL and NodeJS at the bare minimum. All of those things need to update themselves, which means THEY need persistent storage, and suddenly you’ve got the entire container exported via persistant storage and… hey, that’s exactly what LXD does for you!

    I am sorry to rain on your parade, but I’ve said this a bunch of times. LXD good, Docker Bad. Docker EXCEPTIONALLY BAD for VoIP unless you’re using host networking or totally ignoring RTP.

  11. #521
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Thespies(Viotic)
    Μηνύματα
    1.119
    Downloads
    100
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    21.706 /1.020
    ISP
    πOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΣΠΙΕΣ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 20.5(dB)
    Καλησπέρα σας,
    Είμαι λίγο πριν την αγορά του πρωτου μου NAS
    Θα είναι ενας οικιακός nas οπου πανω του θα μπουν 1 Desktop με lan, ολα τα αλλα wifi 5G 2 laptop ,2 tablet, 3 smartphone & 1 tv
    Νομιζω πως εχω καταλέξει στον ds-220+ αλλα εχω δυο ερωτήσεις
    1) Επειδή το router μου δεν εχει Gigabit LAN και βλέπω πως αυτο το Nas εχει πάνω δυο gb lan.
    Mπορεί να μπει router -> lan1 nas και στο lan2 nas να μπει το Desktop PC(για να είναι μεταξύ τους με Gigabit LAN) και να βγαίνει και internet το Desktop PC ;
    Ή ειναι μονόδρομος για 1 pc & 1 router ενα Switch 1 Gbps + 1 nas ;

    2) Υπάρχει πρόβλημα αν μπει μέσα ενας WD Red 4TB μαζι με εναν Seagate Ironwolf 4TB σαν mirror ; Το ρωτάω γιατι ο red υπαρχει ηδη αλλα δεν θέλω να παω ξανα σε WD


    Repetitio est mater studiorum...
    ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶

  12. #522
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    1) Νομιζω ειναι (α) για να μπει σε 2 διαφορετικά subnets και (β) για να ειναι στον ίδιο ρουτερ για linkagregation ή/και failover δεν νομιζω να μπορέσει να παίξει ρόλο switch

    2) δεν το γνωριζω, αλλα γενικά βάζω παντα ίδιους.

  13. #523
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasiliou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,
    Είμαι λίγο πριν την αγορά του πρωτου μου NAS
    Θα είναι ενας οικιακός nas οπου πανω του θα μπουν 1 Desktop με lan, ολα τα αλλα wifi 5G 2 laptop ,2 tablet, 3 smartphone & 1 tv
    Νομιζω πως εχω καταλέξει στον ds-220+ αλλα εχω δυο ερωτήσεις
    1) Επειδή το router μου δεν εχει Gigabit LAN και βλέπω πως αυτο το Nas εχει πάνω δυο gb lan.
    Mπορεί να μπει router -> lan1 nas και στο lan2 nas να μπει το Desktop PC(για να είναι μεταξύ τους με Gigabit LAN) και να βγαίνει και internet το Desktop PC ;
    Ή ειναι μονόδρομος για 1 pc & 1 router ενα Switch 1 Gbps + 1 nas ;

    2) Υπάρχει πρόβλημα αν μπει μέσα ενας WD Red 4TB μαζι με εναν Seagate Ironwolf 4TB σαν mirror ; Το ρωτάω γιατι ο red υπαρχει ηδη αλλα δεν θέλω να παω ξανα σε WD
    1. Switch. Δεν έχω επιβεβαιώσει εάν άλλαξε κάτι πρόσφατα, αλλά τα Synology δεν ρουτάρουν.
    2. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Γιατί δεν θέλεις WD;

  14. #524
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasiliou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,
    1) Επειδή το router μου δεν εχει Gigabit LAN και βλέπω πως αυτο το Nas εχει πάνω δυο gb lan.
    Mπορεί να μπει router -> lan1 nas και στο lan2 nas να μπει το Desktop PC(για να είναι μεταξύ τους με Gigabit LAN) και να βγαίνει και internet το Desktop PC ;
    Ή ειναι μονόδρομος για 1 pc & 1 router ενα Switch 1 Gbps + 1 nas ;
    :
    Τα 2 lan τα έχει για link aggregation , μην το δοκιμάσεις με routing θα μπλέξεις με πολλές "hackies" για να δουλέψει κανονικά και αν.
    Πάρε ενα siwtchακι των 20ε κ είσαι οκ .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  15. #525
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Καλησπέρα. Έχω 2 δίσκους Wd red 2tb έκαστος και μου βγάζει το σύστημα μήνυμα εδώ και καιρό για bad sectors για τον έναν. Το ερώτημα μου είναι επειδή ο δίσκος είναι τετραετίας, αν τον αντικαταστήσω με τον red που βγάζει τώρα η wd αν θα παίξει καλά σε συνεργασία με τον άλλο δίσκο που δεν έχει θέμα ή θα έχω δυσλειτουργίες στο raid του Synology.
    Αν ξέρει κάποιος.
    Ευχαριστώ.

Σελ. 35 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15813
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 09:18
  2. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7179
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-24, 15:34
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας