Σελ. 33 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 967
  1. #481
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα μια ερωτηση εχω ενα directory με ταινειες το κανω shared σε ολους αλλα οταν παω να το δω απο την τηλεοραση με το ds video δεν το εμφανιζει κανω κατι λαθος? πρεπει να κανω και κατι αλλο για να το δει?
    επισης στο audio station στον media server που το θελω για να εχω μουσικη μου εμφανιζει και ασχετα directory πως μπορω να τα βγαλω απο εκει?
    Το DS Video παίζει με το "Video Station" πρέπει να το εγκαταστήσεις και να προσθέσεις τις βιβλιοθήκες σου εκεί.
    Δεν το χρησιμοποιώ γιατί δεν εχω καταφερει να παιξει τους εξωτερικους υποτιτλους.

    Το audio station δεν το εχω χρησιμοποιήσει. Δεν έχει να του ορίσεις το library ?

  2. #482
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το Video Station το ειχα βαλει και το ξήλωσα 3 φορες οπως εχω ενεργοπιησει τον media server γιατι αλλιως το audio station δεν παίζει αφου δεν μπορεί ο pioneer να δει καποιον media server το κακο ειναι οτι το shared folder που εχω κανει για το directory με καποιες ταινεις αν και εχει ολα τα χαρακτηριστικά των υπολοίπων αντιστοιχων shared folders δεν μπορεί να δω με τίποτα απο την τηλεόραση οσο για το video station εκει με την βιβλιοθήκη τα εχω μπλεξει κανονικά για αυτο και το έβγαλα κατι πρεπει να παιζει με τα δισκαιωματα για αυτο το shared folder αλλιως θα έπρεπε να μπορει να τα δει έστω απο την τηλεόραση χωρις το video station
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rexdimos : 17-01-21 στις 13:46.

  3. #483
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    To DS video δεν παίζει με shared folders. Μόνο με το Video Station απο όσο ξέρω.

    Αλλιώς μετά παίζεις με DLNA ή με κάτι άλλο (πχ Plex)

  4. #484
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι παω στο video station βαζω τους shared folders εκει που θελω και δεν εμφανιζει τιποτα καμμια ταινεια τιποτα του εκανα και reindex τιποτα επισης δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει

  5. #485
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπέρα αν υποθέσουμε οτι αγοράζω χωρο στο c2 για ενα μηνα και κανω backup τα αρχεια μου εκει και ξαναστήσω τον nas
    πως τα επαναφέρω πισω?
    επίσης να βαλω 2 δισκους η 4 δίσκους ξερω οτι το καλύτερο format ειναι το btrfs μετα πως τα ξαναστήνω με ποιο array εστι ωστε να εχω ολο τον χωρο διαθέσιμο?

  6. #486
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα αν υποθέσουμε οτι αγοράζω χωρο στο c2 για ενα μηνα και κανω backup τα αρχεια μου εκει και ξαναστήσω τον nas
    πως τα επαναφέρω πισω?
    επίσης να βαλω 2 δισκους η 4 δίσκους ξερω οτι το καλύτερο format ειναι το btrfs μετα πως τα ξαναστήνω με ποιο array εστι ωστε να εχω ολο τον χωρο διαθέσιμο?
    Λογικά ξαναστήνεις το sync για να σου τα φέρει. Μπορείς και να τα κατεβάσεις με το χέρι. Έχει web interface και windows εφαρμογή που έχεις access σε όλα.

    Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλα θα έχει κάποιο άρθρο θεωρώ.

    Έχω κατεβάσει δοκιμαστικά σκόρπια αρχεια απο διάφορα snapshots για να δω ότι όλα ειναι καλά.

    Δίσκους ξεκινας με όσους θες και προσθέτεις. Μην μπερδεύεις το raid με το file system.

    Εγώ έχω SHR (αν βάλεις 2 δίσκους θα χάσεις τον 1, αλλα και μεχρι τους 4 τον 1 θα χανεις)

    Μετά σε αυτο το ενα storage pool kανεις οσα volume θέλεις. εγω έχω 2 (1 εχτ4 για ταινιες/μουσική, 1 btrfs για κρισιμα data και VMs)

    Όταν κανεις expand το χωρο το βαζεις οπου θες. Εγω εχω ακομα unallocated ώστε να δωσω όπου χρειαστεί

  7. #487
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά ξαναστήνεις το sync για να σου τα φέρει. Μπορείς και να τα κατεβάσεις με το χέρι. Έχει web interface και windows εφαρμογή που έχεις access σε όλα.

    Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλα θα έχει κάποιο άρθρο θεωρώ.

    Έχω κατεβάσει δοκιμαστικά σκόρπια αρχεια απο διάφορα snapshots για να δω ότι όλα ειναι καλά.

    Δίσκους ξεκινας με όσους θες και προσθέτεις. Μην μπερδεύεις το raid με το file system.

    Εγώ έχω SHR (αν βάλεις 2 δίσκους θα χάσεις τον 1, αλλα και μεχρι τους 4 τον 1 θα χανεις)

    Μετά σε αυτο το ενα storage pool kανεις οσα volume θέλεις. εγω έχω 2 (1 εχτ4 για ταινιες/μουσική, 1 btrfs για κρισιμα data και VMs)

    Όταν κανεις expand το χωρο το βαζεις οπου θες. Εγω εχω ακομα unallocated ώστε να δωσω όπου χρειαστεί
    μερικές παρατηρήσεις,

    ο φίλος αν χρειάζεται, ξαναλέαω ΑΝ, μπορεί να έχει SHR2 με περιθώριο να χάσει 2 δίσκους, με το αντίστοιχο κόστος σε χώρο,
    ας τσεκάρει το calculator
    https://www.synology.com/en-global/s...|4%20TB|4%20TB


    γενικά τα τελευταία χρόνια με τους μεγάλους δίσκους το RAID 5 ( και παρόμοια όπως SHR, ZFS Z1 ) δεν θεωρούνται ασφαλής επιλογή
    https://www.digistor.com.au/the-late...-safe-in-2019/


    και επίσης τα COW filesystems ( όπως BTRFS και ZFS) θέλουν αρκετό ελεύθερο χώρο στο δίσκο, αλλοιώς η απόδοδση επηρεάζεται ιδιαίτερα, και όσο περνάει ο καιρός, αυτό γίνεταο πιο έντονο λόγω fragmentation.
    Σε BTRFS μπορεί να γίνει defragmentation, αλλά νομίζω όχι αν έχεις snapshots, οπότε δώρο άδωρον

    Για το λόγο αυτό ίσως καλύτερα μεγάλα volumes και αρκετός ελεύθρος χώρος;

  8. #488
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.799
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    μερικές παρατηρήσεις,

    ο φίλος αν χρειάζεται, ξαναλέαω ΑΝ, μπορεί να έχει SHR2 με περιθώριο να χάσει 2 δίσκους, με το αντίστοιχο κόστος σε χώρο,
    ας τσεκάρει το calculator
    https://www.synology.com/en-global/s...|4%20TB|4%20TB


    γενικά τα τελευταία χρόνια με τους μεγάλους δίσκους το RAID 5 ( και παρόμοια όπως SHR, ZFS Z1 ) δεν θεωρούνται ασφαλής επιλογή
    https://www.digistor.com.au/the-late...-safe-in-2019/


    και επίσης τα COW filesystems ( όπως BTRFS και ZFS) θέλουν αρκετό ελεύθερο χώρο στο δίσκο, αλλοιώς η απόδοδση επηρεάζεται ιδιαίτερα, και όσο περνάει ο καιρός, αυτό γίνεταο πιο έντονο λόγω fragmentation.
    Σε BTRFS μπορεί να γίνει defragmentation, αλλά νομίζω όχι αν έχεις snapshots, οπότε δώρο άδωρον

    Για το λόγο αυτό ίσως καλύτερα μεγάλα volumes και αρκετός ελεύθρος χώρος;
    Συνεχίζοντας το ίδιο σκεπτικό, πιθανότατα δεν θα έφτιαχνα καν το ext4, θα τα έκανα όλα ένα μεγάλο btrfs.

  9. #489
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Μόνο σε btrfs μπορεί να γίνει defrag στο DSM

    https://www.synology.com/en-global/k...efragmentation

    το ext4 το έχω για μη critical data για να μην έχω overheads σε χώρο χωρίς λόγο.
    > A Btrfs volume will reserve 5% of space for metadata

    https://www.synology.com/en-global/k..._create_volume

    - - - Updated - - -

    Οι synology δίσκοι

    https://www.synology.com/en-global/p...T5300#features

    ο 8άρης που ειδα ειναι σε τιμή RED PRO, για τους άλλους δεν ειδα τιμή

  10. #490
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το BTRFS χρειάζεται το defragmentation, γιατί είναι COW filesystem
    και μετά από λίγο καιρό χρήσης τα δεδομένα είναι fragmented σε μεγάλο βαθμό,
    πόσο;
    όσο περισσοερο γράφεις-σβήνεις και όσο λιγότερο ελεύθερο χώρο έχεις, τόσο περισσότερο γίνονται fragmented,

    οπότε κάνεις defragmentation,
    AN όμως χρησιμοποιείς snapshots, τότε νομίzω ΔΕΝ μπορεί να γίνει defragmentation.

  11. #491
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Μπορει να γίνει διαβαζω αλλα όλοι λένε να μην το κάνεις γιατί θα καταβροχθίσει χώρο.

    Οι οδηγίες που βλέπω (και μόνο αν έχεις Performance issues) ειναι να σβήσεις όλα τα snapshots, να κανεις defrag και μετά να ορισεις πάλι το snapshot replication.

  12. #492
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    από εδώ
    https://docs.oracle.com/cd/E37670_01...se1_btrfs.html

    Defragmenting a file or a subvolume that has a copy-on-write copy results breaks the link between the file and its copy. For example, if you defragment a subvolume that has a snapshot, the disk usage by the subvolume and its snapshot will increase because the snapshot is no longer a copy-on-write image of the subvolume.
    ότι είπα παραπάνω δηλαδή, δώρο-άδωρο

    για να μπορέσει να γίνει το defragmentation
    ή
    πρέπει εσύ να σβήσεις τα snapshots, τα οποία δεν ξαναδημιουργούνται όπως καταλαβαίνεις (μπορείς να κάνεις νέα αλλά δε θα έχεις τα παλιά, σε πρίπτωση που χρειαστείς κάποιο σβησμένο ή corrupted αρχείο)
    ή
    το σύστημα θα πρέπει να κάνει break τα links του COW (copy on write) αντικαθιστώντας τα snapshots με αντίγραφα στο δίσκο, που όπως καταλαβάινεις πέραν του ότι πιθανότατα δε θα φτάσει ό χώρος, αν ήταν να γίνει αυτό θα μπορούσες από την αρχή να έχεις εσύ αντίγραφα αντί για snapshots


    και στις δύο περιπτώσεις τα snapshots αχρηστεύονται, άρα και snapshots και defragmentation MAZI δεν παίζει

    είναι άλλο το θέλω defragmentation, οπότε πετάω τα snapshots ή τα μετατρέπει το σύστημα σε πολλαπλά αντίγραφα, (ου πιθανότατα δε θα χωράνε στο δίσκο)

  13. #493
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @K.m <<Λογικά ξαναστήνεις το sync για να σου τα φέρει. Μπορείς και να τα κατεβάσεις με το χέρι. Έχει web interface και windows εφαρμογή που έχεις access σε όλα>> δηλαδή τα εχει ανεβασμένα στο c2 και τα κατεβάζεις με το χερι? ένα ένα? αυτο ειναι λίγο χρονοβόρο
    μεχρι τωρα ειχα 2 δισκους σε jbod οπως ειχα πει και παρπανω και ειχε ολο το μέγεθος των δισκων μαζι πχ 3,6(1,8+1,8)
    και δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλώστε η χρήση που του κανω ειναι καθαρα για file system δηλαδή αρχει με ταινεις σειρες μουσικη που μπορω να δω απο παντού
    και αν θυμαμι καλα τους ειχα φορμαρει με ntfs αν και δεν ειμαι σίγουρος για το τελευταίο
    το ext4 εχω και τωρα βεβαια ειδα οτι και με raid0 χρησιμοποει το συνολο των δισκων
    και οι δισκοι που εβαλε ενας φιλος παρπανω ειναι οκ αλλα απο που τους βρισκεις ελλαδα δεν ξερω

  14. #494
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    https://www.synology.com/en-global/k...C2_Backup_task

    επιλογή 1 για " If you have lost all your backup data, you can refer to Restore files from Synology C2 Storage to restore files to your Synology NAS."

  15. #495
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @k.m α ωραία συνεπώς τα επαναφέρει με εύκολο τρόπο οπότε δεν θα εχω θέματα μολις φτιάξω τους δίσκους εγκαθιστώ το πρόγραμμα και το τρέχω με σύνδεση με το cloud και τα επαναφέρει και μπορείς να τα βαλεις στο ιδιο σημείο αν φυσικά φτιάξεις παρόμοιο share folder ?
    μπορεί κάποιος να αγοράσει μόνο ένα μηνα ?
    η πρέπει να πάει σε χρόνο αποκλειστικά με χρέωση ανα μηνα εξαιρώ φυσικά το free μηνα που δίνει?
    για το raid0 που έγραψα τι γνώμη έχεις? βρήκε κάπου κάποιος τους δίσκους που ανέφερε φίλος πριν για αγορά?

Σελ. 33 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7198
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 23:20
  2. Μηνύματα: 15813
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 09:18
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας