Σελ. 22 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 349

Θέμα: Vdsl Μενίδι

  1. #316
    Εγγραφή
    29-03-2023
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι συνδρομητής της nova και μετά από συνεχής αποσυνδέσεις της γραμμής μου σκέφτομαι να πάω στην cosmote vdsl 50, vdsl 50 έχω, θα έχω τα ίδια προβλήματα? Μητρομαρα μένω......

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι συνδρομητής της nova και μετά από συνεχής αποσυνδέσεις της γραμμής μου σκέφτομαι να πάω στην cosmote για vdsl 50 συνδεση, vdsl 50 έχω τωρα με την νοβα, θα έχω τα ίδια προβλήματα? Μητρομαρα μένω......

  2. #317
    Εγγραφή
    03-10-2022
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η cosmote δίνει και 100 στη Μητρομάρα! Αλί σε μας κοντά στην πλατεία και σε όλη την περιοχή μέχρι το mymarket και το 1ο Γυμνάσιο στη Λιοσίων που παίρνουμε από το Α/Κ και δε βλέπω fiber και 100 & άνω πριν το 2027… Γενικά , ναι με cosmote έχεις σταθερή γραμμή . Η Vodafone έχει άθλιο δίκτυο στο Μενιδι . Τώρα περνάει γραμμές , αλλά μέχρι να τελειώσει ..

  3. #318
    Γενικώς οι περιοχές πάνω απο Καραμανλή όσες είναι με καμπίνα Vodafone ,ότι και πάροχο να βάλεις είναι καθαρά θέμα τύχης να μην έχεις προβλήματα συγχρονισμού έστω και με 50αρα. Πλέον η vodafone δηλώνει αδυναμία παροχής υπηρεσίας απο τη καμπίνα για θέματα αποσυνδέσεων και packet loss. Σου λένε downgrade σε 24αρα..

  4. #319
    Εγγραφή
    03-10-2022
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σύμφωνα με το broadband-assist.gov.gr όλο το κεντρικό Μενίδι θα συνδεθεί με κάλυψη στο δίκτυο οπτικών ινών της vodafone με σύνδεση ftth στις 21 Ιουλίου φέτος!

  5. #320
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με το broadband-assist.gov.gr όλο το κεντρικό Μενίδι θα συνδεθεί με κάλυψη στο δίκτυο οπτικών ινών της vodafone με σύνδεση ftth στις 21 Ιουλίου φέτος!
    Αλλο συνδεση, αλλο διαθεσιμοτητα. Κρατα μικρο καλαθι προς το παρον...

  6. #321
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Στην περιοχή Χαραυγή πίσω από το στρατόπεδο εδώ και 2 εβδομάδες έχω αποσυνδέσεις και πολύ χαμηλές ταχύτητες από 20 μεχρι 5 mbps σε σύνδεση 100αρα vodafone που τόσα χρόνια δεν είχα πρόβλημα.. Δηλώνω το πρόβλημα και έρχεται τεχνικός vodafone και μου λεει υπάρχει πρόβλημα στο καφαο, είναι παλιό, με τις ζέστες δεν άντεξε. Πρεπει να έρθει τεχνικός οτε να αλλάξει ασφάλεια?? Αφού περνάει άλλη μια εβδομάδα περίπου, ήρθαν του Οτε και ενημέρωσαν οτι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Ξανακανονίζουν να έρθουν με της vodafone μαζί και σήμερα με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε από vodafone οτι δεν υπάρχουν ζεύγη, τα δοκίμασαν όλα, και δεν μπορεί να γίνει τίποτα, θα έχω 25αρα από εδώ και πέρα... Το 2023... Αίσχος η κατάσταση.. Το ερώτημα είναι αν δοκιμάσω με ΟΤΕ ή NOVA θα υπάρχει διαφορετικό αποτέλεσμα ή δεν έχει νόημα???

  7. #322
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χμμ.. περίεργα πράγματα..

    Το ζήτημα είναι εάν τα έχουν παίξει και άλλες συνδέσεις..
    ή τα έχει παίξει μόνο η δική σου πόρτα ?

    Ποιανού παρόχου είναι η καμπίνα ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #323
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ.. περίεργα πράγματα..

    Το ζήτημα είναι εάν τα έχουν παίξει και άλλες συνδέσεις..
    ή τα έχει παίξει μόνο η δική σου πόρτα ?

    Ποιανού παρόχου είναι η καμπίνα ?
    Υποθέτω ότι είναι του ΟΤΕ γιατί ο τεχνικός της vodafone δεν μπορούσε να πειράξει κάτι μόνος του, έπρεπε να έρθει του ΟΤΕ. Εν τω μεταξύ η αλλαγή που μου έκαναν χθες σε άλλο ζεύγος που υποθετικά θα ήταν πιο σταθερό το έκανε ακόμα χειρότερο. Περισσότερες αποσυνδέσεις και σέρνεται. Συγχρονίζει στα 25- 36 αλλά μετά από κανένα τέταρτο δεν μπορείς να ανοίξεις ούτε σελίδα στο ιντερνετ...

    Όσο για άλλους με αντίστοιχο πρόβλημα δεν ξέρω.. Ο αδερφός μου που μένει δίπλα από εμένα και είμαστε στο ίδιο καφάο αλλά έχει nova 100 δεν έχει προβλήματα και συγχρονίζει στα 93.. Κι εγώ πριν το πρόβλημα συγχρόνιζα στα 100 αλλά τώρα θέμα...

    Εν τω μεταξύ μου δίνεται και η εντύπωση από την vodafone σαν να μην θέλει να το φτιάξει ή να μην μπορεί.. Σαν να θέλει να φύγω και να τελειώνει. Μου είπαν ότι μου άνοιξαν και το συμβόλαιο και πλέον δεν υπάρχει ρήτρα αν θελήσω να σταματήσω... Έτσι τους αφήνεις τους πελάτες να φύγουν?? Τι να πω... Η κατάσταση μου φαίνεται λίγο σουρεαλ για 2023, πιο πολύ μου θυμίζει εποχές 2000-2010..

  9. #324
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παίζουν 2 περιπτώσεις..

    Το καλώδιο που παίρνεις σύνδεση κάπου έχει πρόβλημα..
    Έχει κάποια ζεύγη που είναι καλά, και κάποια έχουν πρόβλημα.

    Ο ΟΤΕ που κάνει κουμάντο στα καλώδια (του) πολλές φορές κρατάει τα καλά ζεύγη για τους πελάτες του και τα υπόλοιπα όποιος τα πάρει,
    και ότι τύχει στον καθένα.

    2η περίπτωση, τα έπαιξε κάποια πόρτα στην καμπίνα VDSL του OTE.
    Έχω διαβάσει και για τέτοια περίπτωση, και με αλλαγή πόρτας ο συνδρομητής ήταν μετά οκ!

    Πιθανόν η Vodafone να έχει πάρει από τον OTE έναν αριθμό από πόρτες στην καμπίνα, και τώρα να μην έχει κάποια άλλη καλή να σου δώσει.

    Ο ΟΤΕ όμως μπορεί να έχει άλλες πόρτες να σου δώσει.

    - Το ζήτημα αρχικά είναι σε ποιά από τις 2 περιπτώσεις είσαι εσύ.

    Εφόσων το ζήτημα είναι σοβαρό για εσένα, σίγουρα θα δοκίμαζα να πάω και στον ΟΤΕ, (αφού πρώτα τους ρωτούσα για την ταχύτητα που μπορούν να μου δώσουν),
    αφού σαφώς ο OTE μπορεί να κάνει καλύτερο κουμάντο και στις 2 περιπτώσεις.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  10. #325
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζουν 2 περιπτώσεις..

    Το καλώδιο που παίρνεις σύνδεση κάπου έχει πρόβλημα..
    Έχει κάποια ζεύγη που είναι καλά, και κάποια έχουν πρόβλημα.

    Ο ΟΤΕ που κάνει κουμάντο στα καλώδια (του) πολλές φορές κρατάει τα καλά ζεύγη για τους πελάτες του και τα υπόλοιπα όποιος τα πάρει,
    και ότι τύχει στον καθένα.

    2η περίπτωση, τα έπαιξε κάποια πόρτα στην καμπίνα VDSL του OTE.
    Έχω διαβάσει και για τέτοια περίπτωση, και με αλλαγή πόρτας ο συνδρομητής ήταν μετά οκ!

    Πιθανόν η Vodafone να έχει πάρει από τον OTE έναν αριθμό από πόρτες στην καμπίνα, και τώρα να μην έχει κάποια άλλη καλή να σου δώσει.

    Ο ΟΤΕ όμως μπορεί να έχει άλλες πόρτες να σου δώσει.

    - Το ζήτημα αρχικά είναι σε ποιά από τις 2 περιπτώσεις είσαι εσύ.

    Εφόσων το ζήτημα είναι σοβαρό για εσένα, σίγουρα θα δοκίμαζα να πάω και στον ΟΤΕ, (αφού πρώτα τους ρωτούσα για την ταχύτητα που μπορούν να μου δώσουν),
    αφού σαφώς ο OTE μπορεί να κάνει καλύτερο κουμάντο και στις 2 περιπτώσεις.
    Πήρα ξανά στην vodafone τηλέφωνο να τους ενημερώσω οτι τώρα είναι χειρότερο και από πριν και θα στείλουν πάλι τεχνικό αύριο.. Το πιο πιθανό είναι να μην κάνει τίποτα αλλά θα δείξει. Κι εγώ προς τον ΟΤΕ σκέφτομαι να κινηθώ αν και είναι πολύ πιο ακριβός από αυτό που πλήρωνα μέχρι τώρα (22,70 για 100αρα στην vodafone) ο ΟΤΕ το έχει 33,90 αλλά τι να κάνουμε, η ανάγκη...!! Με NOVA που μίλησα πάντως και μου ζήτησαν τον αριθμό βρόγχου για να μου πουν τι υποστηρίζει μου είπαν για 100αρι ιντερνετ. Να έχουν αυτοί εφεδρείες στο καφάο? Ο αδερφος μου με nova διπλα μου συγχρονιζει με 93.

  11. #326
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για OTE δες αυτό εδώ..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BF%CF%81%CE%B1

    Ρίξτους ένα τηλ και ζήτα προσφορά για νέο πελάτη..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #327
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έστειλε η vodafone τεχνικό Δευτέρα μεσημέρι.. Με πήραν και τηλέφωνο να μου πουν ότι δεν γίνεται τίποτα (ο υπεύθυνος τεχνικής υποστήριξης για το πρόβλημα μου τρομάρα τους) και οτι η μόνη λύση ειναι downgrade σε 50αρα ή 24αρα θα με πάρει το αρμόδιο τμήμα για να το συζητήσουμε, αλλά να περιμένω και λίγο γιατί σε 2-3 μήνες θα έχει fiber to the home διαθέσιμο..

    Το πραγματικά αστείο είναι ότι το πρόβλημα έχει εξαφανιστεί από χθες... πιάνω ταχύτητες 100αρες χωρίς αποσυνδέσεις σαν να μην υπήρξε κανένα πρόβλημα ποτέ... Τι να πω..... Να έφτιαξε κάτι ο τεχνικός και να μην το κατάλαβε????
    Περιμένω την vodafone να με πάρει να μου πει για downgrade χαχα..

    Πέρα από την πλάκα ελπιζω να τελείωσε αυτό το αστείο...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-07-25 18.26.16.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  34,8 KB 
ID: 249841

  13. #328
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χαχα.. τι να πεις..
    Μπορεί να έκανε και ο OTE κάτι..

    Πέστους έκανα τάμα σε Άγιο και η γραμμή έφτιαξε!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  14. #329
    Εγγραφή
    14-05-2007
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14500/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Router
    speedtouch585i-Linksys200
    SNR / Attn
    6(dB) / 27.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zieron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περιοχή Χαραυγή πίσω από το στρατόπεδο εδώ και 2 εβδομάδες έχω αποσυνδέσεις και πολύ χαμηλές ταχύτητες από 20 μεχρι 5 mbps σε σύνδεση 100αρα vodafone που τόσα χρόνια δεν είχα πρόβλημα.. Δηλώνω το πρόβλημα και έρχεται τεχνικός vodafone και μου λεει υπάρχει πρόβλημα στο καφαο, είναι παλιό, με τις ζέστες δεν άντεξε. Πρεπει να έρθει τεχνικός οτε να αλλάξει ασφάλεια?? Αφού περνάει άλλη μια εβδομάδα περίπου, ήρθαν του Οτε και ενημέρωσαν οτι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Ξανακανονίζουν να έρθουν με της vodafone μαζί και σήμερα με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε από vodafone οτι δεν υπάρχουν ζεύγη, τα δοκίμασαν όλα, και δεν μπορεί να γίνει τίποτα, θα έχω 25αρα από εδώ και πέρα... Το 2023... Αίσχος η κατάσταση.. Το ερώτημα είναι αν δοκιμάσω με ΟΤΕ ή NOVA θα υπάρχει διαφορετικό αποτέλεσμα ή δεν έχει νόημα???
    Ιδιο θεμα ακριβως... μονο που σε μενα δεν εχει λυθει, χαραυγη, κατω απο το στρατοπεδο, ειχα 50αρα χωρις κανενα θεμα εδω και πολλα χρονια (380-400 ωρες Uptime με 0 error).
    25 ιουνιου ξεκινανε τρελα θεματα με αποσυνδεσεις, packet loss κλπ, κανω και την εξυπναδα να αναβαθμισω σε 100 με ιδια τιμη.
    ε απο τοτε ακομα η γραμμη ειναι μη λειτουργικη, 8-9 αιτηματα για υποστιριξη, μου εχουν αλλαξει απειρες φορες την γραμμη, στην καλυτερη να δουλεψει για μια δυο μερες και παλι τα ιδια...

  15. #330
    καλησπερα παιδια μια απο τα ιδια

    οπως θα δειτε και στο νημα πριν 2-3 μηνες αλλαξα απο 50 σε 100αρα
    τους δυο πρωτους μηνες ηταν αρκετα σταθερη η συνδεση χωρις αποσυνδεσεις κλειδωνα αρκετα ψηλα στο 90 ολα καλα
    λεω ειμαι απο τους τυχερους
    επεστρεψα απο διακοπες αρχες αυγουστου ....
    πολυ χαμηλη ταχυτητα και το χειροτερο συνεχεις αποσυνδεσεις με crc και fec err καποιες στιγμες φτιαχνει για μια δυο ωρες και μετα παλι τα ιδια μιλαμε ανα 10 min αποσυνδεση
    στην 50αρα για 3 χρονια ιδια εταιρια wind τωρα (nova ) δεν ειχα κανενα θεμα .
    εχω μιλησει με εξυπηρετηση εδω και 2 εβδομαδες καμια εξελιξη καμια κινηση πληρης αδιαφορια

    αν δεν επιλυθει αμεσα θα να φυγω να παω προς οτε

Σελ. 22 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-17, 14:44
  2. Vdsl Στο Μενιδι
    Από billia70 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-17, 20:47
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 12:15
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-16, 22:31
  5. Vdsl θυρα μενιδι;
    Από stefanosn στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-16, 13:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας