Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: nova vs ote

  1. #1
    Εγγραφή
    30-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση έχω στο σπίτι μου νοβα και πιάνω 7.5mbbs με snr 6. Σήμερα βρήκα έναν οτετζη σε ένα καφάο και μου είπε πως και στον οτε περίπου ίδια θα είναι η ταχύτητα και οτι η νόβα δίνει όλο το φασμα των 24mbbs με αποτέλεσμα το snr να πάει στο 6. Eνω ο οτε δίνει πιο καθαρή γραμμή και ότι τα 7.5 της νοβα είναι πλασματικά και ότι με τον οτε με μεγαλύτερο snr απ όσο ξέρω θα ναι καλύτερα. Ισχύει κάτι τέτοιο ή έλεγε αρλούμπες;;;

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, εγω ξερω οτι ειχα ΟΤΕ πριν την Forthnet και παλι ιδια ταχυτητα εχω....δεν βλεπω ουσιαστικα καμια διαφορα.
    ακομα και στο SNR τα ιδια.
    Πριν πολλα χρονια με Netone στην αρχη εως 24 τοσο παλια ειχα SNR ψηλα διπλα απο τωρα δλδ 12 αντι 6 τωρα και ειχα 13mbps αντι 10+ τωρα που δεν παταω ουτε τα 11.
    Δεν ειναι ακριβως οπως τα λεει νομιζω.
    Το SNR οσο χαμηλωνει ανεβαζει ταχυτητα αλλα εχεις ασταθης γραμμη, η Forthnet δινει στο στανταρ το 6 ενω ο ΟΤΕ δινει παραπανω δεν θυμαμαι ποσο.
    Για να δεις ποιο συχρονιζει καλυτερα πρεπει να συγκρινεις με το ιδιο SNR down και εχουν σημασια πολλοι παραγοντες πχ μπορει να εχεις αλλιωτικη εξασθενιση (attuenation) με αποτελεσμα σε καποιον να συχρονιζεις καλυτερα κτλ.
    Γενικα με τον ΟΤΕ εχουμε καλυτερα pings επειδη εχει καλυτερες διασυνδεσεις με εξωτερικο και οχι μονο.
    Επισης σημασια παιζουν εσωτερικες καλωδιωσεις, το adsl modem/router, ακομα και το splitter μου εχει τυχει να μου κοβει ακομα και 2mbps επειδη ειχε προβλημα.
    Ολα παιζουν τον ρολο τους. Εγω adsl router αλλαζω και βλεπω διαφορες και κλειδωνω περισσοτερα, δλδ ενα ρουτερ στο ιδιο SNR με ενα αλλο και μου κλειδωνει ποιο χαμηλα!!! πχ το thomson 784 μου κλειδωνει καλυτερα απο 3 ZTE που εχω δοκιμασει (2 108 κατι ενα της 4νετ, ενα της wind το παλιο και ενα W300 απο ΟΤΕ).
    Τωρα εχω και ενα ΖΤΕ 931VII που θα κανω δοκιμη σημερα.
    Για μενα στην τελικη δεν αξιζε ο ΟΤΕ εδινα περισσοτερα και ειχα λιγοτερα....ο καθενας οπως κρινει, και προσφορες που μου εδωσαν μετα ηταν παρα πολυ αργα!
    ειχα ηδη δεσμευσεις, αλλα και τι δινουν 2 χρονια και μετα σε σκιζουν με τις ακριβες τιμες.
    επισης ξεχασα να πω οτι το attuenation μου ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιο ειτε με οτε ειτε με 4νετ αυτο το 33 που εχω.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Εγω βλέπω διαφορα

    Modulation Type ADSL_2plus

    Actual Rate(Up/Down) 1020/19706 kbps

    Attainable Rate(Up/Down) 1232/20360 kbps

    Απο 18.000 kbps
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dleyteris : 03-03-17 στις 14:33.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-08-2003
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    Fritzbox 7390
    Τελικά λύθηκε το πρόβλημα με την ταχύτητα στη γραμμή σου;

  5. #5
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17300 Kbps/2047Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Tp-link archer d2 ac750
    SNR / Attn
    6(dB) / 15.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ορισμένες γραμμές το χαμηλό snr μπορεί να δημιουργεί disconnections ή να βλέπουμε να μαζεύει γρήγορα errors.
    Αν εσυ χρησιμοποιώντας τη γραμμή σου με 6snr που έχει by default η 4νετ και δεν έχεις παρατηρησει πρόβλημα είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
    Δεν ειναι καθόλου πλασματικός ο συγχρονισμός. Αν με 6αρι προφιλ μετράς 7,5 αν σου έβαζε κάποιος 9άρι προφιλ πιθανον να έχανες γύρω στο 1,5ΜBps. Όλοι οι πάροχοι μπορούν να αλλάξουν προφιλ γραμμής με διαφορετικά snr ακόμα και custom σε μερικές περιπτώσεις. Να θυμάσαι όσο μεγαλύτερη η τιμή του snr πολλές φορές έχουμε πιο σταθερή γραμμή.
    Σε μερικά προφιλ ανάλογα με τις δυνατότητες της γραμμής μπορούν οι πάροχοι να δίνουν διαφορετικές τιμές στο μεγιστο συγχρονισμό. Δλδ αν η δική σoυ γραμμή παιζει με 6snr στα 7,5MBps και έχει προφιλ για εως 24 δεν θα τα πιάσει ποτε με το υπάρχον δικτυο της περιοχής οπότε τα τεχνικά τμήματα των παρόχων αν αναφερθει πρόβλημα στη γραμμή πολλές φορές δοκιμάζουν ένα προφιλ το οποίο θα είναι πιο κοντα στον πραγματικό συγχρονισμο (αντι δλδ να ειναι ρυθμισμένο στα εως 24 να είναι στα εως 10 πχ) ώστε να μην γίνοντα μάταιες προσπάθειες να συγχρονισει παραπάνω που ετσι κι αλλιως δεν μπορει (το γνωστο και ως flapping line).
    Οπότε δεν σου είπε μπαρούφες απλά τα είπε λίγο όπως τον βόλευαν καθότι μια αλλαγή προφιλ ειναι εφικτή σε όλους τους παροχους σε άλλους γίνεται πιο εύκολα και σε άλλους πιο δύσκολα.
    Εσύ κράτα ότι η περιοχή έχει μέσο όρο εκεί που συγχρονίζεις οπότε είσαι κομπλε.

Παρόμοια Θέματα

  1. OTE TV & Nova με το ίδιο καλώδιο
    Από voithostyrempora2 στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-19, 18:30
  2. Nova: νέα προγράμματα Nova3Play
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-17, 00:39
  3. VDSL ΟΤΕ vs NOVA vs WIND
    Από kracken_74 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-16, 12:50
  4. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-16, 11:00
  5. ΝΟVA 3 play vs OTE απορίες
    Από Gladiator στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 09:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας