Σελ. 153 από 154 ΠρώτηΠρώτη ... 133143148151152153154 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.281-2.295 από 2308
  1. #2281
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μηπως και δεν έχω καταλάβει κάτι; Βρίσκομαι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης (φαντάζομαι Α/Κ Ερμού). Ο κατανεμητής αν κατάλαβα καλά γράφει 257. Η περιοχή έχει γεμίσει με καινουριες καμπίνες που σιγα σιγα δουλεύουν. Σε κάθε γωνία βλέπω καμπίνα αλλα δεν είδα το νούμερο 257 και ούτε το βλέπω στο excel. Στη διαθεσιμότητα μου βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμο το vdsl ενώ στον κάθετο δρόμο π.χ έχει. Αυτο σημαίνει ότι σε εμάς δεν είναι καν στο πλάνο να μπει vdsl? Δεν ξέρω πού θα χωρούσε να μπει καμπίνα πλεον αφού δεν έχει μείνει και καμια γωνία άδεια νομίζω

  2. #2282
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prizi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μηπως και δεν έχω καταλάβει κάτι; Βρίσκομαι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης (φαντάζομαι Α/Κ Ερμού). Ο κατανεμητής αν κατάλαβα καλά γράφει 257. Η περιοχή έχει γεμίσει με καινουριες καμπίνες που σιγα σιγα δουλεύουν. Σε κάθε γωνία βλέπω καμπίνα αλλα δεν είδα το νούμερο 257 και ούτε το βλέπω στο excel. Στη διαθεσιμότητα μου βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμο το vdsl ενώ στον κάθετο δρόμο π.χ έχει. Αυτο σημαίνει ότι σε εμάς δεν είναι καν στο πλάνο να μπει vdsl? Δεν ξέρω πού θα χωρούσε να μπει καμπίνα πλεον αφού δεν έχει μείνει και καμια γωνία άδεια νομίζω
    Αν το καφάο σου είναι το 257 όπως αναφέρεις υπάρχει κάπου στην γειτονιά σου κάπου κοντά. Οπότε αναγκαστικά στο ίδιο σημείο θα μπει(αν μπει) νέα καμπίνα.

    Αν δεν είναι στην λίστα τότε ναι δεν θα αναβαθμιστεί προς το παρόν. Αν θα γίνει θα γίνει αρκετά αργότερα, δεν υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση για τα καφαό που δεν είναι στις λίστες και δεν τα έχει αναλάβει καμία εταιρεία.

  3. #2283
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.213
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το καφάο σου είναι το 257 όπως αναφέρεις υπάρχει κάπου στην γειτονιά σου κάπου κοντά. Οπότε αναγκαστικά στο ίδιο σημείο θα μπει(αν μπει) νέα καμπίνα.

    Αν δεν είναι στην λίστα τότε ναι δεν θα αναβαθμιστεί προς το παρόν. Αν θα γίνει θα γίνει αρκετά αργότερα, δεν υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση για τα καφαό που δεν είναι στις λίστες και δεν τα έχει αναλάβει καμία εταιρεία.
    Συγνώμη αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο γιατί υπάρχει η πιθανότητα απλά να καταργηθεί η καμπίνα τελείως και η κάλυψη της περιοχής να γίνει από μια άλλη γειτονική. Εν ολίγοις δεν ξέρω/-ουμε ακριβώς... Μήπως να καλούσες στον ΟΤΕ να σου πουν;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cyberten : 17-04-18 στις 16:09. Αιτία: Ορθογραφικά

  4. #2284
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο γιατί υπάρχει η πιθανότητα απλά να καταργηθεί η καμπίνα τελείως και η κάλυψη της περιοχής να γίνει από μια άλλη γειτονική. Εν ολίγοις δεν ξέρω/-ουμε ακριβώς... Μήπως να καλούσες στον ΟΤΕ να σου πουν;
    δεν έχω ακούσει ο ΟΤΕ να έκανε ποτέ εργασίες και να μετέφερε όλα τα καλώδια σε άλλο καφάο που βρίσκεται σε άλλη τοποθεσία για θέματα vdsl. Αν έχεις ακούσει κάτι παρόμοιο πάω πάσο.

    Σκέψου ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει να μετακινήσουν όλα τα υπόγεια καλώδια ή ουσιαστικά να προεκτείνουν τα καλώδια που καταλήγουν στο παλιό καφάο και να τα πάνε στο νέο (σε άλλη περιοχή κοντινή).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 18-04-18 στις 08:50.

  5. #2285
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Νομιζω η 148 της Αλυσιδας είναι τετοια περιπτωση.
    Το παλιο καφαο ηταν ενσοματωμενο στον τοιχο πολυκατοικίας και την καινουρια καμπινα την μετεφεραν 2-3 μετρα στη γωνια του σπιτιου.
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  6. #2286
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    δεν μιλάμε για απόσταση 2-3 μέτρα αυτό είναι σίγουρο ότι γίνεται.

    Μιλάμε για μεταφορά σε άλλο καφάο που θα αναβαθμιστεί σε νέα καμπίνα.

  7. #2287
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.213
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχω ακούσει ο ΟΤΕ να έκανε ποτέ εργασίες και να μετέφερε όλα τα καλώδια σε άλλο καφάο που βρίσκεται σε άλλη τοποθεσία για θέματα vdsl. Αν έχεις ακούσει κάτι παρόμοιο πάω πάσο.

    Σκέψου ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει να μετακινήσουν όλα τα υπόγεια καλώδια ή ουσιαστικά να προεκτείνουν τα καλώδια που καταλήγουν στο παλιό καφάο και να τα πάνε στο νέο (σε άλλη περιοχή κοντινή).
    Δεν ξέρω πως έγινε τεχνικά για να απαντήσω ωστόσο αυτό που γνωρίζω είναι ότι μια καμπίνα στο Πέραμα Πειραιά (που κατοικώ) ήταν προγραμματισμένη για αναβάθμιση σε Vectoring και τελικά δεν άλλαξε γιατί οι συνδέσεις καλύφθηκαν από άλλες καμπίνες που άλλαξαν ή από μία μεγαλύτερη ( ; ).... Και γι'αυτό απάντησα όπως απάντησα χτες.

  8. #2288
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2


    με κάποιον τρόπο σύνδεσαν το καφάο που δεν έγινε αναβάθμιση στην νέα καμπίνα που βρίσκεται αλλού απλώς δεν είναι πάγια τακτική αυτό. Αλλά όπως έγραψες ήταν προγραμματισμένο να γίνει αναβάθμιση, ο φίλος παραπάνω γράφει πως το καφάο του(αν είναι σωστός ο αριθμός) δεν το βρίσκει στο πρόγραμμα αναβάθμισης.

    Φυσικά μπορεί όπως ανέφερες να ρωτήσει για να του λυθεί η απορία(μακάρι να πάρει θετική απάντηση).

  9. #2289
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Βρήκα το καφάο 257 (εχω 2 καμπινες VDSL πιο κοντα στο σπίτι μου, η μια κιολας μπροστα ακριβως, γι'αυτο μπερδευτηκα). Είναι κανονικά το παλιό καφαο. Έχουν σκάψει σε όλη την περιοχή, σε καθε γωνία έχει καμπίνα αλλά το δικό μου καφαο δεν αναβαθμίστηκε και ούτε αναφέρεται στο excel. Δε νομίζω όταν σκάψαν όλο το κέντρο, να έχουν σκοπό να το ξανακάνουν τα επόμενα χρόνια οπότε μου κάνει εντύπωση που σπίτια στο κέντρο της Θεσσαλονίκης θα μείνουν σε ADSL για αρκετά ακόμα χρόνια...αρκετά τραγικοί. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

  10. #2290
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    βασικά αρκετές περιοχές που γράφουν ότι αναβαθμίζονται δεν αναφέρονται στο 100% των καφάο, για αυτό και λένε συγκεκριμένα καφάο στην ανακοίνωση τους.

    Π.χ. και εδώ στο Κιλκίς δεν αναβαθμίστηκαν όλα.

    Είσαι από τους άτυχους που έχουν κοντά τους άλλη καμπίνα από αυτήν που πραγματικά συνδέονται δυστυχώς.

  11. #2291
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά αρκετές περιοχές που γράφουν ότι αναβαθμίζονται δεν αναφέρονται στο 100% των καφάο, για αυτό και λένε συγκεκριμένα καφάο στην ανακοίνωση τους.

    Π.χ. και εδώ στο Κιλκίς δεν αναβαθμίστηκαν όλα.

    Είσαι από τους άτυχους που έχουν κοντά τους άλλη αναβαθμισμένη καμπίνα από ενώ αυτήν που πραγματικά συνδέονται δυστυχώς δεν υπάρχει στο τωρινό πλάνο αναβάθμισης.
    Fixed.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  12. #2292
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επιτέλους βάζουν κ' εδώ καμπίνες κ ας μην ήμαστε στο vectoring. Υπάρχει θεός τελικά.

    Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει, κάνουν τομές και περνάνε την γνωστή πορτοκαλί σωλήνα και μαζί της βάζουν και ένα μαύρο λάστιχο αρκετά χοντρό. Αυτό το λάστιχο για ποιο λόγο μπαίνει; Οι ίνες δεν περνάνε μέσα στο πορτοκαλί; Είναι ακριβώς όπως εδώ.

  13. #2293
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Περνάνε και τον άλλο σωλήνα για μελλοντική χρήση αν απαιτηθεί, ώστε να μην σκάβουν πάλι.

  14. #2294
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περνάνε και τον άλλο σωλήνα για μελλοντική χρήση αν απαιτηθεί, ώστε να μην σκάβουν πάλι.
    Καλά ναι, απλά μου φάνηκε περίεργο που πέρασαν απλά ένα λάστιχο. Γιατί να μην βάλουν άλλη μία πορτοκαλί που έχει έτοιμες τις μικρότερες σωληνώσεις μέσα για τις ίνες; Πέρσι που άλλαξαν πολλές καμπίνες για το vectoring περνούσαν δύο πορτοκαλί. Ίσως τελικά θα περάσουν χύμα τις ίνες μέσα στο μαύρο όταν χρειαστεί.

    Είδα πως το κάνουν και σε άλλες περιοχές, θα υπάρχει λόγος. Τέλος πάντων, σημασία έχει πως φτιάχνουν δίκτυο και καμπίνες.

  15. #2295
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10/1 Mbit ADSL+4G bond
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    SpeedBooster 2.0
    SNR / Attn
    9(dB) / 33(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα. Ξέρω οτι είναι παλιό θέμα αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας. Βλέπω στο zip στο αρχείο παραρτημα 2 οτι η καμπίνα που με εξυπηρετεί έπρεπε να αναβαθμιστεί σε νεου τύπου VDSL το Q4 του 2017. Είναι η 1597-208. Δυστυχώς δεν έχει γίνει τίποτα και έχουμε μείνει με την παλιά ADSL με ότι αυτό συνεπάγεται.. Είναι πολύ απογοητευτικό το οτι κάποια στιγμή εγκρίθηκε ένα έργο για αναβάθμιση αλλά δεν πραγματοποιήθηκε. Οι άλλες καμπίνες στην περιοχή μου έχουν αναβαθμιστεί. Τώρα εγώ τι να περιμένω ? Να περάσουν άλλα 10+ χρόνια ελπίζοντας ?

    Μπορώ να διαμαρτηρηθώ κάπου ? Αν μπορείτε να προτείνετε κάποιες ενέργειες που θα μπορούσα να κάνω θα με ενδιέφερε .. Ευχαριστώ πολύ

Σελ. 153 από 154 ΠρώτηΠρώτη ... 133143148151152153154 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-20, 21:49
  2. Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 19:19
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 13:30
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-16, 13:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας