Εδώ και χρόνια με τρώει αυτή η ιδέα. Έχοντας πλέον δει αρκετές ελληνικές παραγωγές σε youtube και τοπική τηλεόραση, είμαι σίγουρος ότι μου είναι πανεύκολο να έχω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς κόπο, τουλάχιστον στη θεματολογία που με ενδιαφέρει (φύση και τουρισμός).

Όσον αφορά το θέμα του μοντάζ και της studio αφήγησης και εξοπλισμός και εμπειρία υπάρχουν.

Όσον αφορά το πλάνα έξω όμως. Αυτή τη στιγμή από "εξοπλισμό" υπάρχουν 2 Xiaomi Yi, ένα Oneplus 3T και ένα LG V10. Όσο φτωχό και αν ακούγεται αυτό το στήσιμο, σαν ποιότητα είναι ανώτερο από οτιδήποτε προβάλλεται σε τοπική τηλεόραση, και οι δυνατότητες είναι μεγάλες. Τα video από τα κινητά αν τραβηχτούν σταθερά είναι κάτι παραπάνω από εντυπωσιακά.

Όλα αυτά φτάνουν και περισσεύουν για συνεντεύξεις και σταθερά πλάνα. Θα ήθελα όμως και σχετικά τρίποδα/βάσεις που δεν έχω ιδέα, και ένα Gimbal για τη μια Xiaomi, ώστε να μπορώ να τραβάω και κάποια εντυπωσιακά κινούμενα πλάνα.

Επίσης την ιδανική λύση για γράψιμο ήχου, που να καλύπτει και τα εξωτερικά πλάνα με καλό ήχο και stereo image αλλά και ενδεχόμενες συνεντεύξεις, χωρίς να αναγκάζομαι να χώνω ματζαφλάρια ακριβώς κάτω από το στόμα του ομιλούντα. Προσανατολίζομαι σε Digital Recorder πχ Tascam DR40.

Όλες οι προτάσεις δεκτές.